- Presiding judge (HACC): Halabala M.V.
- Secretary : Yarosha O.M.
Справа № 991/6755/21
Провадження 1-кс/991/6857/21
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
04 жовтня 2021 року Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду Галабала М.В., за участі секретаря судового засідання Яроша О.М. розглянув у відкритому судовому засіданні питання про призначення підозрюваному ОСОБА_1 адвоката для здійснення захисту під час судового розгляду клопотання детектива Національного антикорупційного бюро України Ліпи Олексія Павловича, погоджене прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваному у кримінальному провадженні № 42017000000003658 від 14 листопада 2017 року та
ВСТАНОВИВ:
1.До Вищого антикорупційного суду 29 вересня 2021 року надійшло клопотання детектива Національного антикорупційного бюро України Ліпи О.П. про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваному ОСОБА_1 у кримінальному провадженні № 42017000000003658 від 14 листопада 2017 року (далі - Кримінальне провадження).
2.З матеріалів клопотання вбачається, що 25 березня 2019 року ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України та того ж дня прокурором винесено постанову про оголошення підозрюваного у розшук у зв`язку із відсутністю відомостей про місцезнаходження останнього. В доданих матеріалах міститься угода про надання правової допомоги від 17 січня 2019 року, укладена між ОСОБА_1 та адвокатом Демченко С.О.
Разом з тим, здійснюючи виклик адвоката у судове засідання останнім було повідомлено, що його адвокатська діяльність зупинена з кінця 2019 року і хто надалі здійснює захист підозрюваного йому не відомо.
3.Згідно з протоколом автоматичного визначення слідчого судді від 29 вересня 2021 року справа передана на розгляд слідчому судді Галабалі М.В.
4.Дослідивши матеріали клопотання слідчий суддя дійшов таких висновків.
4.1.Відповідно до вимог ст. 59 Конституції України, кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав. Відповідно до вимог ст. 20 КПК України, підозрюваний, обвинувачений, виправданий, засуджений має право на захист, яке полягає у наданні йому можливості надати усні або письмові пояснення з приводу підозри чи обвинувачення, право збирати і подавати докази, брати особисту участь у кримінальному провадженні, користуватися правовою допомогою захисника, а також реалізовувати інші процесуальні права, передбачені КПК України.
4.2.Відповідно до вимог ч. 1 ст. 52 КПК України, участь захисника є обов`язковою у кримінальному провадженні щодо особливо тяжких злочинів. У цьому випадку участь захисника забезпечується з моменту набуття особою статусу підозрюваного. ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України. Вказаний злочин є особливо тяжким, адже передбачає можливість призначення покарання у виді позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
4.3.Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 49 КПК суд зобов`язаний забезпечити участь захисника у кримінальному провадженні у випадку, якщо суд вирішить, що обставини кримінального провадження вимагають участі захисника, а обвинувачений не залучив його. У випадках, передбачених частиною першою цієї статті, суд постановляє ухвалу, якою доручає відповідному органу (установі), уповноваженому законом на надання безоплатної правової допомоги, призначити адвоката для здійснення захисту за призначенням та забезпечити його прибуття у зазначені у постанові (ухвалі) час і місце для участі у кримінальному провадженні (ч. 2 ст. 49 КПК).
4.4.Правову допомогу підозрюваному ОСОБА_1 надавав захисник Демченко С.О., який зупинив свою адвокатську діяльність з 22 серпня 2019 року.
4.5.В судове засідання 04 жовтня 2021 року жоден представник сторони захисту не з`явився.
4.6.Таким чином, наразі відсутні дані, що існують інші захисники підозрюваного у Кримінальному провадженні, а тому існують підстави для залучення захисника.
5.Встановивши викладені обставини, на підставі досліджених доказів, слідчий суддя приходить висновку про необхідність звернення до центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Києві для визначення підозрюваному ОСОБА_1 захисника.
На підставі викладеного, керуючись вимогами ст. 47, 48, 49, 52, 193, 369, 372 КПК України, слідчий суддя
ПОСТАНОВИВ:
1.Доручити Регіональному центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Києві призначити підозрюваному ОСОБА_1 адвоката для здійснення захисту під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваному у кримінальному провадженні № 42017000000003658 від 14 листопада 2017 року.
2.Керівнику Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Києві забезпечити прибуття призначеного для здійснення захисту адвоката у судове засідання на 07 жовтня 2021 року о 14 год. 15 хв.
3.Роз`яснити призначеному захиснику, що з моменту видачі йому доручення центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги і до часу проведення наступного судового засідання, він може ознайомитися з матеріалами кримінального провадження у Вищому антикорупційному суді (м. Київ, проспект Перемоги, 41).
4.Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та окремому оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя М. ГАЛАБАЛА