- Presiding judge (HACC): Nohachevskyi V.V.
Справа № 991/6542/21
Провадження № 1-кс/991/6641/21
УХВАЛА
28 вересня 2021 року місто Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2,
захисника ОСОБА_3 (в режимі відеоконференції),
представника особи, у володінні якої знаходяться речі і документи ОСОБА_4,
розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання захисника ОСОБА_3 в інтересах підозрюваного ОСОБА_5 про тимчасовий доступ до речей і документів, подане у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №52020000000000525.
( 1) Зміст поданого клопотання
22.09.2021 до Вищого антикорупційного суду надійшло зазначене клопотання.
Захисник зазначає, що детективами ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі НАБУ) здійснюється розслідування кримінального провадження №52020000000000525.
Ним, як адвокатом, здійснюється захист ОСОБА_5 на підставі договору про надання правової допомоги.
27.07.2021 ОСОБА_6 та ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 Кримінального кодексу України (далі КК України).
У цьому провадженні, вказаних осіб підозрюють у заволодінні чужим майном (а саме зерном пшениці 3-го класу), шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем.
Детективом НАБУ розмір завданої шкоди визначено за середньою ціною зерна пшениці 3-го класу наявною в Миколаївській області на час вчинення кримінального правопорушення. Сума привласненого зерна складає приблизно 2658000 грн, виходячи з наступного розрахунку 342,76 т (вивезене зерно) * 7755 грн (вартість зерна 3-го класу в Миколаївській області станом на 21.05.2021 згідно інформації ІНФОРМАЦІЯ_2 ).
Проте, вказаний підрахунок є сумнівним та не відповідає дійсності. Яким саме чином було встановлено, що це зерно 3-го класу невідомо. Також невідомо і рік врожаю такого зерна, адже чим старіше зерно, тим більше воно втрачає свою ціну. А тому, без проведення експертизи встановити реальні збитки неможливо.
Для того, щоб кваліфікувати кримінальне правопорушення за ч. 5 ст. 191 КК України необхідно довести, що шкода була завдана в особливо великих розмірах.
Відповідно до наявної інформації у кримінальному провадженні на території ДП« ІНФОРМАЦІЯ_3 » зберігалось зерно в кількості приблизно 7,1 тисяч тон.
Відповідно до акту про результати позапланового контрольного заходу на ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 19.02.2021, складений за результатами проведеної перевірки, термін зберігання всієї пшениці, що знаходилась на елеваторі закінчився, а вся пшениця, що зберігається на території бази не відповідає вимогам ДСТУ, тобто є непридатною до використання без проведення оздоровчих процедур.
В межах надання правової допомоги, з метою збирання доказів стороною захисту на адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 (далі ІНФОРМАЦІЯ_5 ) направлено запит про надання необхідних відомостей та документів, які стосуються обставин, які становлять предмет доказування у цьому кримінальному провадженні, а саме:
-відомості про обсяги зерна, із зазначенням його найменування, класу ваги, які зберігаються/зберігалися та обліковується на території ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » та ІНФОРМАЦІЯ_5 окрема, актуальні станом на 01.01.2021, 01.04.2021 та 20.08.2021;
-відомості про обсяги зерна, із зазначенням його найменування, класу, ваги, які зберігаються/зберігалися та обліковується на території ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » та ІНФОРМАЦІЯ_5 окремо, актуальні станом на 01.01.2021, 01.04.2021 та 20.08.2021;
-відомості стосовно зерна, яке обліковується за Держрезервом, на території ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », із зазначенням року урожаю, останньої дати проведення його лабораторних досліджень, результатів таких досліджень, придатності вказаного зерна для використання за цільовим призначенням, долучивши документи стосовно якісних, хімічних та біологічних показників зерна Держрезерву, яке зберігається на території ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », в розрізі кожної партії (за роком, класом);
-документи стосовно балансової вартості зерна Держрезерву, яке перебуває на зберіганні на території ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », в розрізі кожної партії (за роком, класом);
-надати інформацію (відповідні документи) чи зверталося Держрезерв до правоохоронних органів, суду з приводу обставин можливого протиправного заволодіння зерном, належним державі в особі Держрезерву, в тому числі службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », громадянами ОСОБА_5, ОСОБА_6, за період починаючи з 01.10.2020 до теперішнього часу;
-інформацію (відповідні документи) стосовно виявлених фактів нестачі, необлікованого майна в процесі та після звільнення ОСОБА_6, документів про проведені інвентаризації, за період з 2019-2021 років на території ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », виявлені факти нестачі товарно-матеріальних цінностей вжиті заходи.
За результатами розгляду запиту у наданні відповідних документів та інформації відмовлено, адже вони становлять інформацію з обмеженим доступом
Сторона захисту позбавлена можливості іншим чином одержати відомості, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5, поза як здійснити тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у його володінні шляхом звернення за відповідним дозволом до слідчого судді.
У зв`язку з цим, захисник просить надати йому тимчасовий доступ до вищевказаних документів.
(2)Позиції учасниківпровадження
У судовому засіданні захисник клопотання підтримав та просив його задовольнити. Вказав, що предметом розслідування є заволодіння зерном Держрезерву. Розмір збитків визначено станом на 2021 рік. Стороною захисту встановлено, що на ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » зберігалось зерно 2010, 2011, 2018 та 2020 року. А тому, для належного визначення збитків необхідний доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Представник особи, у володінні якої знаходяться документи, тимчасовий доступ до яких просить надати захисник заперечила щодо клопотання. Вказала, що документи, які просить захисник стосуються відносин між ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 ». А тому, в ІНФОРМАЦІЯ_5 такі документи відсутні. До структури Держрезерву входять і інші підприємства, окрім ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », які мають право здійснювати підприємницьку діяльність, зокрема, й надавати послуги з зберігання зерна. У Держрезерві знаходяться лише загальні фінансові документи та відомості щодо діяльності підприємства.
(3) Мотиви, з яких виходив слідчий суддя при вирішенні клопотання
Дослідивши клопотання та копії матеріалів, якими захисник обґрунтовує свої доводи, заслухавши його доводи та пояснення представника особи, у володінні якої знаходяться документи, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 та п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК тимчасовий доступ до речей і документів є заходом забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 159 КПК тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів (ч. 1 ст. 160 КПК). Стороною кримінального провадження з боку захисту є, зокрема, підозрюваний та його захисник (п. 19 ч. 1 ст. 3 КПК).
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
- перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
- самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
- не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Якщо ж вони містять таку таємницю, сторона має довести можливість використання цих відомостей як доказів, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів (ч. 6 ст.163 КПК).
Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні. Сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді докази обставин, на які вони посилаються (частини 4 та 5 ст.132 КПК).
Отже, з аналізу та синтезу загальних норм застосування заходів забезпечення кримінального провадження та спеціальних норм, що регулюють, встановлюють порядок тимчасового доступу до речей та документів вбачається, що його можливо застосувати, якщо:
1) отримати документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні, неможливо без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження;
2) ці документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної особи;
3) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
4) не становлять собою або не включають документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо ж вони її містять, сторона кримінального провадження має довести можливість використання цих відомостей як доказів, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів;
У процесі вирішення вказаних питань, слідчий суддя робить наступні висновки щодо кожного з них.
(3.1) Отримати документи неможливо без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження
З клопотання вбачається, що захисник просить надати тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Захисник ОСОБА_3 звернувся з адвокатським запитом до ІНФОРМАЦІЯ_5 та просив надати наступну інформацію та копії документів:
-відомості про обсяги зерна, із зазначенням його найменування, класу ваги, які зберігаються/зберігалися та обліковується на території ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » та ІНФОРМАЦІЯ_5 окрема, актуальні станом на 01.01.2021, 01.04.2021 та 20.08.2021;
-відомості про обсяги зерна, із зазначенням його найменування, класу, ваги, які зберігаються/зберігалися та обліковується на території ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » та ІНФОРМАЦІЯ_5 окремо, актуальні станом на 01.01.2021, 01.04.2021 та 20.08.2021;
-відомості стосовно зерна, яке обліковується за Держрезервом, на території ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », із зазначенням року урожаю, останньої дати проведення його лабораторних досліджень, результатів таких досліджень, придатності вказаного зерна для використання за цільовим призначенням, долучивши документи стосовно якісних, хімічних та біологічних показників зерна Держрезерву, яке зберігається на території ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », в розрізі кожної партії (за роком, класом);
-документи стосовно балансової вартості зерна Держрезерву, яке перебуває на зберіганні на території ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », в розрізі кожної партії (за роком, класом);
-надати інформацію (відповідні документи) чи зверталося Держрезерв до правоохоронних органів, суду з приводу обставин можливого протиправного заволодіння зерном, належним державі в особі Держрезерву, в тому числі службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », громадянами ОСОБА_5, ОСОБА_6, за період починаючи з 01.10.2020 до теперішнього часу;
-інформацію (відповідні документи) стосовно виявлених фактів нестачі, необлікованого майна в процесі та після звільнення ОСОБА_6, документів про проведені інвентаризації, за період з 2019-2021 років на території ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », виявлені факти нестачі товарно-матеріальних цінностей вжиті заходи.
У відповідь адвокату ОСОБА_3 т.в.о. голови ІНФОРМАЦІЯ_5 направлено лист вих№2085/0/4-21 від 30.08.2021. Відповідно до нього, частина інформації, яку просить захисник є державною таємницею, а частина документів у ІНФОРМАЦІЯ_5 відсутня, а тому надання запитуваної інформації є неможливим.
Таким чином, отримати документи, про які йдеться в клопотанні захисника, неможливо без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження, який застосовується на підставі ухвали слідчого судді.
(3.2) Частина документів, доступ до яких просить захисник можуть перебувати у володінні відповідної особи
У судовому засіданні з`ясовано, що частина документів доступ до яких просить захисник можуть перебувати у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5, а саме:
1) документи стосовно балансової вартості зерна Держрезерву, яке перебуває на зберіганні на території ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », в розрізі кожної партії (за роком, класом) станом на 01.01.2021, 01.04.2021 та 20.08.2021;
2) звернення, заяви ІНФОРМАЦІЯ_5 до правоохоронних органів, суду з приводу обставин можливого протиправного заволодіння зерном, належним державі в особі ІНФОРМАЦІЯ_5, в тому числі службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », громадянами ОСОБА_5, ОСОБА_6, за період починаючи з 01.10.2020 до теперішнього часу;
3) копії документів стосовно виявлених фактів нестачі, необлікованого майна в процесі та після звільнення ОСОБА_7, документів про проведені інвентаризації, за період з 2019-2021 років на території ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Держрезерву, виявлені факти нестачі товарно-матеріальних цінностей вжиті заходи.
Інші ж документи, про які зазначає захисник у своєму клопотанні не перебувають та не можуть перебувати у володінні Держрезерву.
(3.3) Самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні
ОСОБА_5 підозрюється у пособництві вчинення незакінченого замаху на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненим за попередньою змовою групою осіб в особливо великому розмірі, та складенні службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, тобто у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 15 ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.
Обставинами розслідування цього злочину є вчинення замаху на заволодіння матеріальними цінностями ІНФОРМАЦІЯ_5, які зберігалися на ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », а саме зерном пшениці під виглядом вивезення зерна пшениці іншого поклажодавця, який нібито передав таке майно на зберігання до державного підприємства, та списання з балансу підприємства частини зерна пшениці ІНФОРМАЦІЯ_5 під виглядом утилізації зернових відходів, утворених внаслідок проведення технологічних робіт з сепарації та очистки зерна пшениці.
Згідно зі ст. 22 КПК сторона захисту має рівні права зі стороною обвинувачення в питанні збирання доказів, подання клопотань, а також в реалізації процесуальних прав, передбаченихКПК. Суд, в свою чергу, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків.
Документи стосовно балансової вартості зерна Держрезерву дозволять встановити дійсну вартість сільськогосподарської продукції, яка зберігається на балансі ІНФОРМАЦІЯ_5 . Інші документи дозволять перевірити наявність потерпілої сторони у цьому кримінальному провадженні та факти нестачі продукції.
На думку слідчого судді, в даному випадку документи доступ до яких просить захисник мають суттєве значення для досудового розслідування та забезпечать швидке, повне та неупереджене розслідування, дозволять встановити обставини вчинення злочину.
(3.4) Ці документи містять охоронювану законом таємницю, при цьому, захисником доведено можливість використання цих відомостей як доказів, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.
Речі і документи, які містять охоронювану законом таємницю визначені у ст. 162 КПК.
Враховуючи документи, доступ до яких просить захисник, та їх зміст, вони містять охоронювану законом таємницю.
Водночас, захисником доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою них.
Згідно зі ст. 84 КПК доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів, є у тому числі, речові докази і документи.
Докази повинні бути належними. Належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів (ст.85 КПК).
Сторона захисту здійснює збирання доказів шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб копій документів, відомостей, а також шляхом здійснення інших дій, які здатні забезпечити подання суду належних і допустимих доказів (ч.3 ст. 93 КПК).
Враховуючи документи, доступ до яких просить захисник та обставини, які розслідуються у цьому кримінальному провадженні, документи стосовно балансової вартості зерна, звернень та заяв Держрезерву до правоохоронних органів, стосовно виявлених фактів нестачі та проведені інвентаризації можуть бути доказами для доведення важливих обставин у цьому кримінальному провадженні, а саме події кримінального правопорушення та розміру завданих збитків.
При цьому, іншими способами неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.
Враховуючи вищевикладене, клопотання захисника ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів необхідно задовольнити частково.
Ухвала слідчого судді про тимчасовий доступ до речей та документів повинна містити відомості, зокрема, про строк дії ухвали, який не може перевищувати двох місяців з дня постановлення ухвали (п. 7 ч. 1 ст. 164 КПК). Слідчий суддя вважає за необхідне встановити строк дії ухвали в два місяці з дня її постановлення.
На підставі викладеного, слідчий суддя постановив:
-клопотання захисника ОСОБА_3 в інтересах підозрюваного ОСОБА_5 про тимчасовий доступ до речей і документів, подане у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №52020000000000525задовольнити частково;
-надати адвокату ОСОБА_3 тимчасовий доступ до речей та документів, що містять охоронювану законом таємницю та які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), з можливістю вилучення копій документів, які містять наступні відомості:
1) документів стосовно балансової вартості зерна ІНФОРМАЦІЯ_4, яке перебуває на зберіганні на території ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Держрезерву, в розрізі кожної партії (за роком, класом) станом на 01.01.2021, 01.04.2021 та 20.08.2021;
2) звернень, заяв ІНФОРМАЦІЯ_4 до правоохоронних органів, суду з приводу обставин можливого протиправного заволодіння зерном, належним державі в особі ІНФОРМАЦІЯ_4, в тому числі службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », громадянами ОСОБА_5, ОСОБА_6, за період починаючи з 01.10.2020 до теперішнього часу;
3) копій документів стосовно виявлених фактів нестачі, необлікованого майна в процесі та після звільнення ОСОБА_7, документів про проведені інвентаризації, за період з 2019-2021 років на території ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Держрезерву, виявлені факти нестачі товарно-матеріальних цінностей вжиті заходи;
- в іншій частині в задоволенні клопотання відмовити;
- строк дії ухвали 2 місяці з дня її постановлення;
- роз`яснити особі, у володінні якої знаходяться речі і документи, що відповідно до ч.1 ст. 166 КПК у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текстухвали проголошено04.10.2021о 17:30год.
Слідчий суддя ОСОБА_1