- Presiding judge (HACC): Kryklyva T.H.
- Judge (HACC): Sikora K.O., Tanasevych O.V.
Справа № 991/7537/21
Провадження 1-кп/991/61/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2021 року Вищий антикорупційний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Гавриленко Т.Г.
суддів Сікори К.О.
Танасевич О.В.
розглянувши клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_1 , адвоката Валько А.І., про здійснення судового провадження у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42017000000000518 від 24.02.2017, за обвинуваченням ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_1 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 28, ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 255 КК України,
ВСТАНОВИВ:
I.Історія провадження
1.1 На розгляді Вищого антикорупційного суду перебувають матеріали зазначеного кримінального провадження.
1.2 Підготовче судове засідання у ньому призначено на 15 год 30 хв 07.12.2021.
1.3 15.11.2021 на електронну пошту суду від захисника Валько А.І. надійшло клопотання про здійснення підготовчого судового засідання за участі обвинуваченого ОСОБА_1 у режимі відеоконференції з Вугледарським міським судом Донецької області.
В обґрунтування поданого клопотання захисник послалась на віддаленість місця проживання обвинуваченого від місця проведення судового засідання, а також на встановлення у м. Києві червоного рівня епідемічної небезпеки, що ускладнює прибуття останнього до Вищого антикорупційного суду.
ІІ. Мотиви та обґрунтування суду
2.1 Проаналізувавши доводи поданого клопотання, колегія суддів дійшла до наступних висновків.
2.2 Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами), на всій території України встановлений карантин, на період з 19.12.2020 до 31.12.2021.
Абзацами 7, 8 п. 20-5 Розділу XI «Перехідні положення» КПК України тимчасово, на період дії карантину, встановлено певні особливості розгляду окремих питань під час судового провадження, зокрема, надано суду повноваження за власною ініціативою або за клопотанням сторони кримінального провадження приймати рішення про проведення судового засідання в режимі відеоконференції з дотриманням правил, передбачених ч. 3-9 ст. 336 цього Кодексу.
Однією з підстав для проведення підготовчого судового засідання в режимі відеоконференцзв`язку захисник Валько А.І. зазначила встановлення карантинних обмежень.
Дійсно, на підставі рішення Кабінету Міністрів України на всій території України на період з 19.12.2020 до 31.12.2021 встановлений карантин.
Однак, як вбачається зі змісту клопотання захисником не зазначено об`єктивних обставин, пов`язаних з запровадженням протиепідемічних заходів, які унеможливлюють прибуття обвинуваченого ОСОБА_1 до Вищого антикорупційного суду.
Таким чином, за відсутності доводів, які б могли підтвердити існування в обвинуваченого перешкод з`явитись до зали суду, клопотання захисника в цій частині слід визнати необґрунтованим.
2.3 Попри це, колегія суддів враховує положення ч. 2 ст. 314 КПК України, якою визначено, що участь обвинуваченого у підготовчому судовому засіданні є обов`язковою.
Відповідно до ст. 318 КПК України судовий розгляд має бути проведений і завершений протягом розумного строку.
В силу вимог ст. 28 КПК України розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень.
Відповідно до відомостей обвинувального акта обвинувачений ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , тобто на значній відстані від місця проведення підготовчого судового засідання.
Безумовно, віддаленість місця проживання обвинуваченого від місця розташування приміщення Вищого антикорупційного суду значно утрудняє можливість обвинуваченого бути присутнім в залі судового засідання під час здійснення підготовчого судового провадження.
За таких обставин суд вважає, що віддаленість місця проживання обвинуваченого ОСОБА_1 є обґрунтованою причиною неможливості його прибуття до зали суду, що виправдовує потребу у проведенні судового засідання у режимі відеоконференції.
На думку суду, у такий спосіб буде забезпечено можливість обвинуваченого взяти участь у підготовчому судовому провадженні, а також будуть створені ефективні умови для забезпечення оперативності судового провадження та дотримання розумних строків судового розгляду.
Отже, за відсутності заперечень інших учасників судового провадження проти проведення судового засідання у режимі відеоконференції, клопотання захисника підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст 318, 336, 369, 372 КПК України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА:
Клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_1 , адвоката Валько А.І., про здійснення судового провадження у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення - задовольнити.
Здійснити дистанційне судове провадження між Вищим антикорупційним судом (м. Київ, пр. Перемоги, 41) та Вугледарським міським судом Донецької області (м. Вугледар, вул. Трифонова, 22) під час підготовчого судового засідання 07.12.2021.
Доручити Вугледарському міському суду Донецької області провести судове засідання в режимі відеоконференції за участі обвинуваченого ОСОБА_1 , яке призначене на 15 год 30 хв 07.12.2021.
Доручити Вугледарському міському суду Донецької області здійснити дії, передбачені ч. 4 ст. 336 КПК України, а саме: вручити обвинуваченому пам`ятку про його процесуальні права, перевірити документи, що посвідчують особу та перебувати поряд з ним до закінчення судового засідання.
Для організації виконання доручення копію ухвали направити до Вугледарського міського суду Донецької області та заявнику.
Хід і результати процесуальних дій, проведених у режимі відеоконференції, фіксувати за допомогою технічних засобів відеозапису.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: Т.Г. Гавриленко
Судді: К.О. Сікора
О.В. Танасевич