Search

Document No. 101385973

  • Date of the hearing: 24/11/2021
  • Date of the decision: 24/11/2021
  • Case №: 991/7883/21
  • Proceeding №: 42014000000000258
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Presiding judge (HACC): Nohachevskyi V.V.

Справа № 991/7883/21

Провадження № 1-кс/991/7993/21

УХВАЛА

24 листопада 2021 року місто Київ

Слідчий суддяВищого антикорупційногосуду ОСОБА_1,перевірив клопотанняадвоката ОСОБА_2 в інтересахТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №42014000000000258.

22.11.2021 до Вищого антикорупційного суду надійшло зазначене клопотання.

Адвокат зазначає, що досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні здійснювалося Головним слідчим управління Генеральної прокуратури України. Постановою від 08.11.2019 подальше проведення розслідування доручено Національному антикорупційному бюро України, яке триває по сьогоднішній день.

Згідно витягу станом на 11.02.2021, у фабулі розслідуваних злочинів вказується на причетність до подій, які є предметом досудового розслідування ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». В приміщеннях цієї юридичної особи двічі проводились обшуки, в ході якого, вилучалося майно.

Це кримінальне провадження безпосередньо стосується законних прав та інтересів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », чим негативно впливає на його ділову репутацію, створюючи перешкоди для її господарської діяльності.

Під час надання цій юридичній особі правової допомоги, неодноразово подавалися адвокатські запити до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою перевірки дотримання законодавства стороною обвинувачення при здійсненні досудового розслідування у кримінальному провадженні.

Востаннє такий запит спрямовано 09.09.2021. У ньому вона просила надати витяг з ЄРДР, інформацію щодо статусу кримінального провадження, та просила надати належним чином завірену копію постанови про скасування постанови про закриття кримінального провадження.

Однак, у наданні вказаної інформації та документів відмовлено.

У зв`язку з цим, адвокат просить зобов`язати уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 надати доступ до вказаних документів.

Дослідивши клопотання та копії матеріалів, якими захисник обґрунтовує свої доводи, слідчий суддя приходить до наступних висновків.

Частиною першою статті 160 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) передбачено право сторін кримінального провадження на звернення до слідчого судді під час досудового розслідування із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.

При цьому, згідно з ч. 1 ст. 159 КПК тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно з п. 19 ч. 1 ст. 3 КПК сторони кримінального провадження - з боку обвинувачення: слідчий, дізнавач, керівник органу досудового розслідування, керівник органу дізнання, прокурор, а також потерпілий, його представник та законний представник у випадках, установлених цим Кодексом; з боку захисту: підозрюваний, обвинувачений (підсудний), засуджений, виправданий, особа, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішувалося питання про їх застосування, їхні захисники та законні представники.

Адвокат у клопотанні вказує, що практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що обвинуваченим (підозрюваним) у вчиненні кримінального правопорушення є особа, відносно якої фактично розпочато досудове слідство, з моменту офіційного доведення до відома особи компетентним органом твердження про те, що ця особа вчинила кримінальне діяння.

Визначення поняття «підозрюваний» міститься у КПК. Воно не має будь-якого неоднозначного трактування, а є конкретним та зрозумілим. Так, відповідно до ч. 1 ст. 42 КПК підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

До юридичних осіб можуть застосовуватися заходи кримінально-правового характеру. Відомості про юридичну особу, щодо якої можуть застосовуватися заходи кримінально-правового характеру, вносяться слідчим або прокурором до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Як вбачається з доданого витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 11.02.2021, у вказаному кримінальному провадженні відсутні підозрювані та юридичні особи, щодо яких здійснюється провадження.

Матеріали додані до клопотання не містять жодного доказу на підтвердження того, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » є юридичною особою, щодо якої можуть застосовуватися заходи кримінально-правового характеру у кримінальному провадженні № 42014000000000258. Також, відсутні докази, що в межах цього кримінального провадження, будь-яким службовим особам цього підприємства повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

Отже, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та її адвокат не є сторонами кримінального провадження. Зазначена обставина унеможливлює розгляд клопотання по суті.

Також, слідчий суддя вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

Відповідно до ч. 1 та п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК тимчасовий доступ до речей і документів є заходом забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.

З клопотання та доданих матеріалів є незрозумілим, яким чином надання запитуваних документів допоможе досягнути дієвості кримінального провадження № 42014000000000258.

Окрім цього, слідчий суддя звертає увагу адвоката на положення статті 220 КПК відповідно до якої, передбачено право іншої особи, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування, або її представника звернутися до слідчого, прокурора з клопотанням про виконання будь-яких процесуальних дій. Таке клопотання слідчий, прокурор зобов`язані розглянути в строк не більше трьох днів з моменту подання і задовольнити їх за наявності відповідних підстав.

Безпосередньо у КПК немає норми, яка б регламентувала дії слідчого судді при зверненні з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів не стороною кримінального провадження.

Проте, у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою статті 7 цього Кодексу (ч. 6 ст. 9 КПК).

Оскільки клопотання подане особою, яка не є стороною кримінального провадження та воно не може розглядатися по суті, слідчий суддя вважає за можливе застосувати аналогію закону та повернути його заявнику.

На підставі викладеного, слідчий суддя постановив:

-клопотання адвоката ОСОБА_2 в інтересахТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №42014000000000258 повернути заявнику;

-копію ухвали невідкладно надіслати заявнику, разом із клопотанням та усіма доданими до нього матеріалами.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1