Search

Document No. 101625329

  • Date of the hearing: 06/12/2021
  • Date of the decision: 06/12/2021
  • Case №: 991/8201/21
  • Proceeding №: 52020000000000526
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Presiding judge (HACC): Movchan N.V.

Справа № 991/8201/21

Провадження 1-кс/991/8322/21

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2021 року м.Київ

Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду Мовчан Н.В., розглянувши матеріали клопотання ОСОБА_1 про повернення тимчасово вилученого майна,

установив:

До Вищого антикорупційного суду надійшло вказане клопотання, у якому ОСОБА_1 просить повернути їй, тимчасово вилучені під час обшуку термінали мобільного зв`язку Іphone XS Max (IMEI НОМЕР_1 ) та Iphone 7 Plus (IMEI: НОМЕР_2 ).

Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов такого висновку.

02 грудня 2021 року ОСОБА_1 звернулася із клопотанням про повернення тимчасово вилученого майна до керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, слідчого судді Вищого антикорупційного суду Михайленко В.В., директора Національного антикорупційного бюро України Ситника А.С., детективів Національного бюро.

Вказане клопотання обґрунтовує тим, що під час проведення 26.11.2021 у кримінальному провадженні № 52020000000000526 обшуку житла за адресою: АДРЕСА_1 у неї вилучено термінали мобільного зв`язку Іphone XS Max (IMEI НОМЕР_1 ) та Iphone 7 Plus (IMEI: НОМЕР_2 ). Про попередній арешт або визнання мобільного терміналу доказом у кримінальному провадженні, чи про звернення до слідчого судді про арешт вилученого майна, ОСОБА_1 не відомо. Вважає, що вилучення терміналів мобільного зв`язку порушує її конституційне право на вільне володіння своєю власністю.

Відповідно до п. 16-1 ч. 1 ст. 3 КПК України інша особа, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування, - особа, стосовно якої (в тому числі щодо її майна) здійснюються процесуальні дії, визначені цим Кодексом.

Тобто, факт вилучення майна ОСОБА_1 під час обшуку та його неповернення, свідчить про набуття останньою процесуального статусу особи, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.

Положеннями ст. 220 КПК України передбачено право іншої особи, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування, у випадках, установлених Кримінальним процесуальним кодексом України, звертатися із клопотаннями про виконання будь-яких процесуальних дій до слідчого, дізнавача, прокурора.

Слідчий суддя - суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні (п. 18 ч. 1 ст. 3 КПК України).

Відповідно до ст. 26 КПК України слідчий суддя у кримінальному провадженні вирішує лише ті питання, що винесені на його розгляд сторонами та віднесені до його повноважень цим Кодексом.

Отже, подане ОСОБА_1 клопотання не може бути предметом розгляду слідчого судді, оскільки слідчий суддя не наділений повноваженнями щодо вчинення будь-яких дій із тимчасово вилученим під час досудового розслідування майном.

У той же час, кримінальним процесуальним законом передбачена можливість оскарження бездіяльності слідчого, дізнавача, прокурора щодо неповернення тимчасово вилученого майна згідно з вимогами ст. 169 КПК України в порядку ч. 1 ст. 303 КПК України.

З огляду на викладене, клопотання ОСОБА_1 про повернення тимчасово вилученого майна не підлягає розгляду слідчим суддею Вищого антикорупційного суду, оскільки, вирішення цього питання не віднесене до його повноважень.

Враховуючи, вимоги ч. 6 ст. 9 КПК України, згідно із якими у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою статті 7 цього Кодексу, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання ОСОБА_1 підлягає поверненню.

Під час вирішення питання про можливість оскарження ухвали про повернення клопотання, слідчий суддя керується ст. 24 КПК України, згідно з частиною першою якої кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому КПК України.

Керуючись ст. 2, 7, 9, 169, 303-309, 372 КПК України, слідчий суддя

постановив:

Клопотання ОСОБА_1 про повернення тимчасово вилученого майна- повернути особі, яка подала клопотання.

Ухвала може бути оскаржена до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду протягом п`яти днів з дня отримання копії судового рішення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Н. В. Мовчан