Search

Document No. 103580719

  • Date of the hearing: 28/02/2022
  • Date of the decision: 28/02/2022
  • Case №: 991/1282/22
  • Proceeding №: 52020000000000137
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Presiding judge (HACC) : Kryklyvyi V.V.
  • Secretary : Kostikova B.O.

ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

Справа № 991/1282/22

Провадження № 1-кс/991/1298/22

УХВАЛА

28 лютого 2022 року місто Київ

Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду Крикливий В.В., за участі секретаря судового засідання Костіков Б.О.,

розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду клопотання детектива Національного антикорупційного бюро України Кравчука К.О. про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12020000000000861 від 09.09.2020,

в с т а н о в и в :

28.02.2022 до Вищого антикорупційного суду надійшло клопотання детектива Національного антикорупційного бюро України (далі - НАБУ) Кравчука К.О. про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12020000000000861 від 09.09.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, на дванадцять місяців, тобто до 09.03.2023 включно.

Обґрунтування клопотання детектива

За твердженням детектива, досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні неможливо закінчити у визначений статтею 219 КПК України строк, оскільки матеріали вказаного кримінального провадження фактично надійшли до органу досудового розслідування лише 15.02.2022. Крім іншого, в обґрунтування продовження строку досудового розслідування детектив вказує на необхідність вивчення матеріалів кримінального провадження та проведення значної кількості слідчих та процесуальних дій, зокрема призначення судових будівельно - технічної та оціночно - будівельної експертиз, проведення допиту свідків, а також за результатами відповідної роботи прийняти процесуальне рішення щодо об`єднання матеріалів досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні з кримінальним провадженням № 52020000000000137 від 21.02.2020. Також, в умовах воєнного часу орган досудового розслідування позбавлений можливості проведення належного слідства.

Так, беручи до уваги, що для проведення згаданих слідчих та процесуальних дій потрібен додатковий час, а також те, що вказані дії не могли бути здійснені та завершені раніше з об`єктивних причин, детектив НАБУ вважає, що строк досудового розслідування необхідно продовжити на дванадцять місяців, тобто до 09.03.2023 включно.

З метою збереження таємниці досудового розслідування, детектив НАБУ просив розгляд вказаного клопотання провести у закритому судовому засіданні та здійснити оприлюднення судового рішення в межах, передбачених ч. 2 ст. 2 Закону України «Про доступ до судових рішень».

Відповідно до ч. 2 ст. 27 КПК України слідчий суддя, суд може прийняти рішення про здійснення кримінального провадження у закритому судовому засіданні, якщо здійснення провадження у відкритому судовому засіданні може призвести до розголошення таємниці, що охороняється законом.

Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що з метою збереження таємниці досудового розслідування розгляд поданого клопотання необхідно проводити у закритому судовому засіданні.

Детектив Кравчук К.О. будучи належно повідомленим про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, направив заяву про розгляд справи у його відсутність. За таких обставин, слідчий суддя вважає за можливе розглянути клопотання детектива у його відсутність.

Мотиви слідчого судді

Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що клопотання про провадження строку досудового розслідування підлягає до задоволення з наступних підстав.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Відповідно до ч. 1 ст. 294 КПК України якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений у частині другій статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу.

Пунктами 2 і 3 ч. 4 ст. 219 КПК України встановлено, що строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому, загальний строк досудового розслідування не може перевищувати: шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину; дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Для визначення необхідності продовження у кожному конкретному випадку строку здійснення досудового розслідування чинний КПК України скеровує до змісту однієї із основоположних засад кримінального судочинства - розумності строків.

Під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень (ч. 1 ст. 28 КПК України).

Частина третя статті 28 КПК України встановлює критерії для визначення розумності строків кримінального провадження, якими, зокрема, є складність кримінального провадження (визначається з урахуванням кількості підозрюваних, обвинувачуваних та кримінальних правопорушень, щодо яких здійснюється провадження, обсягу та специфіки процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування тощо), а також спосіб здійснення слідчим, прокурором, судом своїх повноважень.

З матеріалів клопотання вбачається, що детективами НАБУ здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12020000000000861 від 09.09.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

У ході досудового розслідування встановлено, що у період з 2018 року по 2019 рік службові особи ТОВ «ТЕНЗАСОЮЗБУД», діючи з корисливих мотивів, за попередньою змовою групою осіб, з метою заволодіння бюджетними коштами за результатами проведених ДМС України тендерів щодо виконання робіт з реконструкції нежитлової громадської будівлі (корпусу лабораторно - виробничого), розташованої за адресою: м. Київ, вул. Павлівська, 29 в адміністративну будівлю II черги, достеменно знаючи про невиконання даних будівельних робіт, здійснили ряд умисних злочинних дій та внесли завідомо неправдиві відомості до актів виконаних робіт, в результаті чого заволоділи державними коштами в особливо великих розмірах.

Слідчі (розшукові) та процесуальні дії, які проведено детективами НАБУ

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що матеріали кримінального провадження № 12020000000000861 від 09.09.2020 фактично надійшли до органу досудового розслідування лише 15.02.2022. На даний момент здійснюється вивчення матеріалів кримінального провадження та складається план досудового розслідування.

Процесуальні дії, проведення або завершення яких потребує додаткового часу

Детектив зазначив, що досудове розслідування у цьому провадженні неможливо закінчити у зазначений строк, оскільки для цього необхідно провести низку слідчих та інших процесуальних дій для забезпечення повного дослідження обставин кримінального правопорушення, а саме:

- здійснити вивчення матеріалів кримінального провадження та скласти план досудового розслідування;

- здійснити допит свідків;

- призначити судові будівельно-технічну та оціночно - будівельну експертизи;

- за результатами відповідної роботи прийняти процесуальне рішення щодо об`єднання матеріалів досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні з кримінальним провадженням № 52020000000000137 від 21.02.2020.

Обставини, що перешкоджали здійснити інші необхідні процесуальні дії раніше

У клопотанні детектив вказує на те, що зазначені слідчі та інші процесуальні дії не могли бути проведеними раніше у зв`язку із тим, що матеріали кримінального провадження № 12020000000000861 від 09.09.2020 надійшли до органу досудового розслідування фактично лише 15.02.2022 та на даний момент здійснюється вивчення матеріалів кримінального провадження та складається план досудового розслідування. Також, в умовах воєнного часу орган досудового розслідування позбавлений можливості проведення належного слідства.

Мотиви слідчого судді щодо необхідності задоволення клопотання

З матеріалів справи вбачається, що детективами НАБУ здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12020000000000861 від 09.09.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, при цьому жодній особі про підозру не повідомлено.

Санкція ч. 5 ст. 191 КК України передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Відповідно до положень ч. 6 ст. 12 КК України такий злочин є особливо тяжким. Для розслідування особливо тяжких злочинів чинний КПК України встановлює строк тривалістю вісімнадцять місяців.

Строк досудового розслідування закінчується 09.03.2022, однак досудове розслідування вказаного кримінального провадження неможливо закінчити у визначений строк.

Під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки.

Детектив НАБУ обґрунтував необхідність продовження строку досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні значною кількістю запланованих до проведення слідчих та процесуальних дій, необхідністю отримання висновків експертиз, проведення яких займає досить тривалий, а також проведенням додаткових слідчих та інших процесуальних дій. Крім того, за результатами проведення вказаних процесуальних дій буде вирішено питання щодо об`єднання матеріалів досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні з кримінальним провадженням № 52020000000000137 від 21.02.2020.

Водночас, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України. Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Президентом України постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Таким чином, орган досудового розслідування позбавлений можливості проведення належного слідства в умовах воєнного стану.

У відповідності до приписів ст. ст. 9, 28 КПК України під час кримінального провадження слідчий (детектив) зобов`язаний у розумні строки всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.

З огляду на вищевикладене та враховуючи, що матеріали вказаного кримінального провадження фактично надійшли до органу досудового розслідування лише 15.02.2022, вважаю, що детектив НАБУ обов`язок здійснення досудового розслідування у розумні строки виконав, оскільки на даний момент здійснюється вивчення матеріалів кримінального провадження та складається план досудового розслідування.

Слідчий суддя погоджується з доводами детектива про необхідність для закінчення досудового слідства призначення судових будівельно - технічної та оціночно - будівельної експертиз та отримання відповідних висновків. Також слідчий суддя враховує, що введення в Україні воєнного стану значно ускладнить проведення слідчих та інших процесуальних дій, зазначених в клопотанні детектива.

Проведення вищевказаних слідчих та процесуальних дій у строк до 09.03.2022 є неможливим. А тому, з метою надання можливості завершити досудове слідство у кримінальному провадженні № 12020000000000861 від 09.09.2020 є необхідним продовження строку досудового розслідування.

Таким чином, враховуючи введення воєнного стану та зазначений перелік процесуальних дій, які плануються для проведення, слідчий суддя вважає, що у даному випадку наявні достатні підстави для продовження досудового розслідування на дванадцять місяців, як того просить детектив НАБУ.

З огляду на викладене, клопотання детектива слід задовольнити.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 219, 294, 2951 КПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання детектива НАБУ Кравчука К.О. - задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12020000000000861 від 09.09.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, на 12 (дванадцять) місяців, тобто до 09.03.2023 включно.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення й оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя В.В. Крикливий