Search

Document No. 103652075

  • Date of the hearing: 14/03/2022
  • Date of the decision: 14/03/2022
  • Case №: 500/1889/18
  • Proceeding №: 42017000000002933
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Decision type: On changing the interim measure for the accused
  • Presiding judge (HACC): Halabala M.V.

Справа № 500/1889/18

Провадження 1-кп/991/179/19

ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

У Х В А Л А

14 березня 2022 року Київ

Колегія суддів Вищого антикорупційного суду в складі головуючого судді ОСОБА_1, суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3 розглянула клопотання заставодавця ОСОБА_4 про зміну запобіжного заходу у кримінальному провадженні №42017000000002933.

Розгляд клопотання проведено за участі секретаря судового засідання ОСОБА_5 .

У процесі розгляду суд встановив:

1.Заставодавцем ОСОБА_4 заявлено клопотання про зміну запобіжного заходу ОСОБА_6 із застави на особисте зобов`язання з покладенням на обвинуваченого обов`язків прибувати до суду за кожним його викликом, а також повідомляти про зміну свого місця проживання.

Клопотання вмотивоване тим, що на даний час даний запобіжний захід у вигляді застави відносно ОСОБА_6 діє, не скасований та не замінений на інший запобіжний захід. ОСОБА_6 на весь час досудового розслідування кримінального провадження та його судового розгляду не порушував виконання обов`язків, визначених ч. 5 ст. 194 КПК України, з`являвся для проведення слідчих дій та у судові засідання на вимогу слідчого та суду за кожним викликом. Просить сплачені кошти у вигляді застави у розмірі 264640 грн перерахувати на спеціальний рахунок на підтримку Збройних Сил України.

2.Обвинувачений ОСОБА_6, захисник ОСОБА_7 та прокурор ОСОБА_8 підтримали подане заставодавцем клопотання та просили здійснювати його розгляд без їх участі. Виходячи із засади диспозитивності кримінального провадження (ст. 26 КПК України) суд вважає за доцільне здійснювати судовий розгляд клопотання за відсутності сторін кримінального провадження.

3.Дослідивши матеріали справи та врахувавши позицію учасників кримінального провадження, суд приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з огляду на таке.

3.1.Під час судового розгляду суд за клопотанням сторони обвинувачення або захисту має право своєю ухвалою змінити, скасувати або обрати запобіжний захід щодо обвинуваченого. (ч. 1 ст. 331 КПК України).

3.2.Незважаючи на те, що у ст. 201 КПК України визначено, що клопотання про зміну запобіжного заходу може подати підозрюваний, обвинувачений, до якого застосовано запобіжний захід, його захисник, суд оцінює, що позиція заставодавця ОСОБА_9 та обвинуваченого ОСОБА_6 є узгодженою, відтак вказане клопотання підлягає розгляду як таке, що подане стороною захисту.

3.3.Відповідно до ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1)переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2)знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3)незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4)перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5)вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

3.4.За своїм характером перегляд запобіжного заходу за клопотанням сторони захисту орієнтує суд не на оцінку обґрунтованості самих підстав застосування запобіжного заходу та перегляд висновків, які були покладені в основу рішення слідчого судді, оскільки така оцінка здійснюється в межах апеляційного перегляду ухвали та при продовженні строку дії запобіжного заходу. Зміна запобіжного заходу передбачає виникнення, після постановлення ухвали про застосування запобіжного заходу, нових обставин, які безпосередньо можуть вплинути на висновок про наявність обґрунтованої підозри або свідчать про зміну, зменшення чи збільшення встановлених ризиків кримінального провадження та/або впливають на виконання обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків. Такий висновок можна зробити, зокрема, із аналізу положень ч. 5 ст. 201 КПК України.

3.5.Судом встановлено, що на даний час ступінь ризику вчинення дій, передбачених ч.1 ст. 177 КПК України, обвинуваченим ОСОБА_6 є істотно нижчим, ніж на момент обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою із альтернативою внесення застави у розмірі 264640 грн. На це вказує: належне виконання процесуальних обов`язків обвинуваченого; дослідження більшості речей та документів під час судового розгляду та їх зберігання або в сторони обвинувачення, або в суді; допит більшості свідків у суді. Втім, частина свідків не є допитаною, що свідчить про наявність ризику, для запобігання якого доцільно застосувати до підозрюваного запобіжний захід у виді особистого зобов`язання.

3.6.Щодо перерахування коштів, сплачених в якості застави, на спеціальний рахунок Збройних Сил України, суд зазначає, що відповідно до ст. 26 КПК України сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом. Слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом. Згідно з п. 7 Порядку внесення коштів на спеціальний рахунок у разі застосування застави як запобіжного заходу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 15 від 11 січня 2012 року, кошти, внесені як застава, підлягають поверненню повністю або частково у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України. Згідно ж пункту 8 цього Порядку застава повертається особі або заставодавцю у безготівковій формі на зазначений ними банківський рахунок, а у разі відсутності такого рахунка готівкою через банки або підприємства поштового зв`язку.

3.7.Суд враховує, що у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Верховною Радою України, в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Відповідно до листа Верховного Суду від 03 березня 2022 року №1/0/2-22 слідчим суддям (суду) необхідно зважати на обставини воєнного стану та, за наявності необхідних для цього підстав, за клопотанням підозрюваного доречно ухвалювати рішення про зміну запобіжного заходу у вигляді застави на особисте зобов`язання, якщо відповідне клопотання обґрунтовується бажанням використати кошти, передані в заставу, для їх подальшого внесення на спеціальні рахунки Національного банку України для цілей оборони України.

4.Оскільки судом встановлено істотне зменшення ризиків, передбачених ст.177 КПК України, то стосовно ОСОБА_6 може бути застосовано особисте зобов`язання із покладенням таких обов`язків: прибувати до суду за кожним викликом; повідомляти прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну, окрім паспорту громадянина України. Ці заходи є необхідними та достатніми для забезпечення дієвості запобіжного заходу, запобігання настанню ризиків, які збереглися, а також для ефективного судового розгляду кримінального провадження.

5.Таким чином, з урахуванням вищенаведених нормативних приписів, повернення застави власнику грошових коштів шляхом негайного перерахування їх на спеціальний рахунок для збору коштів на підтримку Збройних Сил України, відповідає загальним засадам кримінального провадження та є виправданим для виконання завдань кримінального провадження.

Керуючись вищенаведеним та на підставі статей 331, 376 КПК України суд постановив:

1.Клопотання про зміну запобіжного заходу обвинуваченому ОСОБА_6 у кримінальному провадженні №42017000000002933 задовольнити.

2.Запобіжний захід у виді застави обвинуваченому ОСОБА_6 змінити на запобіжний захід у виді особистого зобов`язання, поклавши на нього такі обов`язки:

-прибувати до суду за кожним викликом;

-повідомляти прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

-здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну, крім паспорту громадянина України.

3.Попередити обвинуваченого ОСОБА_6, що в разі невиконання покладених на нього обов`язків, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі, визначеному Кримінальним процесуальним кодексом України.

4.Заставу в сумі 264640 гривень, внесену ОСОБА_4 за обвинуваченого ОСОБА_6, на розрахунковий рахунок Територіального управління Державної судової адміністрації в місті Києві (ЄДРПОУ 26268059, МФО 820172, Банк Державна казначейська служба України м. Київ, р/р №37318005112089), на підставі ухвали Печерського районного суду міста Києва від 10 жовтня 2017 року у справі № 757/59779/17-к, повернути та за вказівкою власника коштів перерахувати на спеціальний рахунок для збору коштів на підтримку Збройних Сил України (для зарахування коштів у національній валюті) з такими реквізитами:

Банк: Національний банк України

МФО 300001

Рахунок № UA843000010000000047330992708

код ЄДРПОУ 00032106

Отримувач: Національний банк України

5.Контроль за виконанням ухвали в частині запобіжного заходу покласти на прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_8 .

6.Строк дії ухвали в частині покладених обов`язків два місяці, до 14 травня 2022 року включно.

7.Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.

Судді: ОСОБА_10 ОСОБА_11 ОСОБА_12