Search

Document No. 103742238

  • Date of the hearing: 21/03/2022
  • Date of the decision: 21/03/2022
  • Case №: 991/1336/22
  • Proceeding №: 42020101060000287
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Presiding judge (HACC) : Nohachevskyi V.V.

Справа № 991/1336/22

Провадження № 1-кс/991/1351/22

УХВАЛА

21 березня 2022 року місто Київ

Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання детектива Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020101060000287 від 06.10.2020.

(1) Зміст поданого клопотання

17.03.2022 до Вищого антикорупційного суду надійшло клопотання детектива Національного бюро Другого відділу детективів Першого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України (далі НАБУ) ОСОБА_3, погоджене прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_4, про продовження строку досудового розслідування.

Воно обґрунтоване тим, що детективами НАБУ здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42020101060000287 від 06.10.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України.

Зокрема, відповідно до змісту клопотання, під час розслідування злочину встановлено, що 26.12.2017 між Харківським окружним адміністративним судом та ТОВ «БРЕНД-КОРВЕТ» укладено договір № 43 про закупівлю робіт (договір підряду) «Реставраційно-ремонтні роботи приміщень Харківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Харків, майдан Свободи, 6», відповідно до умов якого ТОВ «БРЕНД-КОРВЕТ» зобов`язався за завданням Харківського окружного адміністративного суду виконати відповідні реставраційно-ремонтні роботи в період часу з 26.12.2017 по 22.12.2018 за ціною 47949000,00 грн. Фінансування здійснювалось за рахунок коштів Державного бюджету України згідно плану фінансування будівництва, який є невід`ємною частиною договору.

В подальшому додатковою угодою №1 від 25.07.2018 до договору №43 строк виконання робіт продовжено до 22.12.2019. Додатковою угодою №3 від 18.12.2018 строк виконання робіт знову було змінено та визначено до 31.12.2018.

18.12.2018 між Харківським окружним адміністративним судом та ТОВ«БРЕНД-КОРВЕТ» укладено договір № 51 про закупівлю робіт (договір підряду) «Реставраційно-ремонтні роботи приміщень Харківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Харків, майдан Свободи, 6», відповідно до умов якого ТОВ «БРЕНД-КОРВЕТ» зобов`язався за завданням Харківського окружного адміністративного суду виконати відповідні реставраційно-ремонтні роботи в період часу з 18.12.2018 по 26.12.2018 за ціною 19481000,00 грн. Фінансування здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України згідно плану фінансування будівництва, який є невід`ємною частиною Договору.

Відповідно до матеріалів Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБ України станом на 20.10.2020 за договором №51 та договором №43 роботи не виконані в повному обсязі та виявлено невідповідність фактично виконаних будівельних робіт наявним актам виконаних робіт. Крім того, у ТОВ «БРЕНД-КОРВЕТ» наявні ознаки неспроможності виконати свої зобов`язання (тендерні кошти більш ніж в три рази перевищують річний дохід, низькі показники рентабельності, відсутність необхідного досвіду, статутний фонд близький до мінімального).

Також, в ході досудового розслідування отримано відомості, що місцезнаходження ТОВ «БРЕНД-КОРВЕТ» та ряду інших товариства, причетних до ремонтних робіт за місцем державної реєстрації місцезнаходження юридичних осіб, не встановлено.

ТОВ«БРЕНД-КОРВЕТ» здійснювало фінансово-господарські відносини з рядом товариств, як ТОВ «Хартвест Делфі», ТОВ «Макросейл», ТОВ «Старопторг», ТОВ «Оптрейд», ТОВ«Трейдком-Торг», ТОВ «Мідгарт ЛТД», які, в свою чергу, мають певні ознаки фіктивності: невеликий статутний фонд, зареєстровані у 2018 році, а отже без необхідного досвіду, основний вид економічної діяльності неспеціалізована оптова торгівля, наявність рішень щодо відповідності певними товариствами критеріям ризиковості платника податку (підприємство та/або контрагенти задіяні у проведенні ризикових операцій).

Постановою від 24.02.2021 у кримінальному провадженні призначено комплексну будівельно-технічну експертизу, проведення якої доручено експертам Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України, з метою встановлення відповідності вартості виконаних робіт даним проектно-кошторисної документації, об`єму фактично виконаних робіт тощо.

Детективи Національного бюро розпочали досудове розслідування вказаного кримінального провадження з 24.05.2021. Постановою детектива від 17.11.2021 у кримінальному провадженні призначено комплексну будівельно-технічну експертизу, проведення якої доручено експертам Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України (провідній експертній установі) із залученням експертів в галузі товарознавчої експертизи Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса» з метою встановлення відповідності вартості виконаних робіт даним проектно-кошторисної документації, об`єму фактично виконаних робіт тощо.

У клопотанні також зазначені про вже здійснені за час досудового розслідування слідчі та процесуальні дії, зокрема огляди нежитлових приміщень суду, тимчасові доступи до речей та документів різних юридичних та фізичних осіб, витребувано інформацію в порядку ст.93 КПК, тощо.

Відповідно до змісту клопотання, строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні, який становить 18 місяців з моменту внесення відомостей до ЄРДР, завершується 06.04.2022, однак закінчити його до вказаного строку не виявляється можливим внаслідок виняткової складності провадження, та необхідністю проведення низки слідчих (розшукових) та процесуальних дій, спрямованих на збір доказів з метою повного, всебічного й неупередженого з`ясування всіх обставин вчинених правопорушень.

На даний час у кримінальному провадженні необхідно провести ряд процесуальних дій, направлених на збирання доказів та проведення повного, всебічного і об`єктивного досудового розслідування усіх обставин справи.

У зв`язку з цим, детектив просить продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №42020101060000287 від 05.10.2020 на дванадцять місяців, тобто до 06.04.2023 включно.

(2) Позиції учасників провадження

Належним чином повідомлена про судове засідання детектив до суду не прибула. Водночас, у прохальній частині клопотання та у згодом направленій нею заяві просила проводити засідання без її участі, посилаючись на дію воєнного стану на території України.

Зважаючи на висловлену детективом позицію, слідчий суддя вважав за можливе проводити судове засідання без участі детектива.

(3) Мотиви, з яких виходив слідчий суддя при вирішенні клопотання

Згідно з ч.1 ст.219 КПК строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Частина друга зазначеної статті для розслідування тяжкого та особливо тяжкого злочину встановлює строк тривалістю вісімнадцять місяців. Водночас, КПК дає можливість продовження такого строку. Порядок продовження строків відрізняється за умови, якщо у провадженні уже було повідомлено певним особам про підозру чи ні.

Як вбачається із витягу з ЄРДР, у цьому кримінальному провадженні жодній особі про підозру не повідомлено.

В цьому випадку, якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у вказаний вище строк, він може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням, серед іншого, слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу (ч.1 ст.294 КПК).

Для визначення необхідності продовження у кожному конкретному випадку строку здійснення досудового розслідування чинний КПК скеровує до змісту однієї із основоположних засад кримінального судочинства розумності строків.

Під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень. (ч.1 ст.28 КПК).

Частина третя статті 28 КПК встановлює критерії для визначення розумності строків кримінального провадження, якими, зокрема, є складність кримінального провадження (визначається з урахуванням кількості підозрюваних, обвинувачуваних та кримінальних правопорушень, щодо яких здійснюється провадження, обсягу та специфіки процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування тощо), а також спосіб здійснення слідчим, прокурором, судом своїх повноважень.

З аналізу та синтезу зазначених вище норм законодавства можна підсумувати, що при вирішенні поданого клопотання слідчому судді необхідно перевірити, чи не було порушено слідчим/прокурором визначеного строку досудового розслідування у кримінальному провадженні (1), чи є продовження строків об`єктивно необхідними (2), а також яким буде доцільний строк такого продовження (3).

(3.1) Із клопотанням про продовження строків досудового розслідування слідчий звернувся вчасно (в межах строків досудового розслідування).

Слідчим суддею встановлено, що 06.10.2020 було зареєстровано кримінальне провадження №42020101060000287 із правовою кваліфікацією діяння ч.3 ст.191 ККУкраїни.

Строк досудового розслідування розпочався 06.10.2020.

Санкція ч. 3 ст. 191 КК України передбачає, зокрема, покарання у виді позбавлення волі на строк від трьох до восьми років. В свою чергу, відповідно до ст.12 КК України цей злочин є тяжким.

Для розслідування тяжких та особливо тяжких злочинів чинний КПК встановлює строк тривалістю вісімнадцять місяців. Таким чином, строк досудового розслідування кримінального провадження повинен закінчитися 06.04.2022.

Отже, детектив вчасно звернулась із відповідним клопотанням, а слідчий суддя наділений повноваженнями вирішувати питання про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні.

(3.2) На думку слідчого судді, продовження строку досудового розслідування у провадженні є необхідним.

Слідчим суддею враховуються такі критерії: тяжкість злочину, щодо обставин якого здійснюється провадження, обсяг та специфіку процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування, активність слідчого/прокурора при проведенні слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій, потреби досудового розслідування тощо.

Як встановлено у попередньому пункті, у кримінальному провадженні розслідуються обставини щодо можливого вчинення тяжкого злочину.

Кримінальне провадження стосується дій службових осіб органу судової влади, а також інших осіб, які могли вчинити злочин під час здійснення реконструкції будівлі одного із судів України. Вказане зумовлює специфіку розслідування злочину, необхідність проведення значної кількості слідчих та процесуальних дій, зокрема за участю експертів та на місцевості.

Під час розгляду клопотання слідчим суддею не було встановлено фактів затягування розслідування з боку НАБУ чи прокуратури. Крім того, враховується введення воєнного стану в Україні, що у зв`язку із веденням бойових дій на значних територіях впливає на можливості здійснення досудового слідства.

Із змісту клопотання вбачається, що за час досудового розслідування проведено ряд слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій в цьому кримінальному провадженні, а саме:

-проведено огляди нежитлових приміщень Харківського окружного адміністративного суду за адресою: м.Харків, майдан Свободи, 6, в тому числі асфальтобетонного покриття внутрішнього подвір`я об`єкту, за клопотаннями експертів Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України;

-проведено тимчасові доступи до речей і документів до ТОВ «Харківреконструкція», ФОП ОСОБА_5, ТОВ «Стальконструкція ЛТД», АКБ «Індустріалбанк», АТ «Сбербанк», АБ «Укргазбанк»;

-скеровано запит до Державної служби фінансового моніторингу України щодо проведення моніторингу фінансових операцій ТОВ «БРЕНД-КОРВЕТ» та його контрагентів з відстеженням руху грошових коштів, перерахованих Харківським окружним адміністративним судом на рахунки ТОВ «БРЕНД-КОРВЕТ».

З урахуванням зазначеного у попередніх абзацах ухвали, слідчий суддя робить висновок, що слідчі (розшукові) дії загалом вчинялися оперативно.

Водночас, слідчий суддя вважає обґрунтованими твердження детектива, що досудове розслідування неможливо закінчити до 06.04.2022.

Насамперед таке твердження обумовлюється дією на усій території України воєнного стану відповідно до указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 та указу президента «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14.03.2022 №133/2022. Вказана обставина у взаємозв`язку із веденням активних бойових дій, зокрема, у Харкові, зумовлює неможливість проведення у звичайному режимі значної кількості процесуальних дій.

Більше того, слідчим суддею враховуються обставини, про які йдеться у клопотанні детектива. Зокрема, обумовлюючи продовження строку досудового розслідування, детектив вказує на те, що досі існує необхідність у проведенні таких слідчих (розшукових) та процесуальних дій:

отримати висновок за результатами проведення комплексної будівельно-технічної експертизи та провести необхідні слідчі та процесуальні дії у разі надходження клопотань експертів;

- здійснити тимчасові доступи до речей та документів, з урахуванням отриманого висновку за результатами проведення експертизи;

- допитати в якості свідків службових осіб Харківського окружного адміністративного суду, які підписували згадані договори та додаткові угоди до них: ОСОБА_6, ОСОБА_7, учасників тендерного комітету Харківського окружного адміністративного суду, серед них ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 ;

- допитати директора ТОВ «Бренд-Корвет» - ОСОБА_15, його засновників ОСОБА_16, ОСОБА_17, бухгалтера - ОСОБА_18, референта - ОСОБА_19, інженерів - ОСОБА_20, ОСОБА_21 ;

- отримати інформацію від Державної служби фінансового моніторингу України щодо проведення моніторингу фінансових операцій ТОВ «БРЕНД-КОРВЕТ» та його контрагентів з відстеженням руху грошових коштів, перерахованих Харківським окружним адміністративним судом на рахунки ТОВ«БРЕНД-КОРВЕТ», прийняти відповідні рішення про проведення слідчих та процесуальних дій на її підставі;

- провести огляд інформації про рух грошових коштів, отриманої від банків на підставі проведених тимчасових доступів до речей і документів та на виконання рішень Директора Національного антикорупційного бюро України в АТ«Східно-Український Банк Грант».

Вказані слідчі, процесуальні дії не могли бути здійснені раніше з об`єктивних причин, зокрема оскільки їх проведення залежить від отримання висновку експерта, що підтвердить чи спростує розмір завданих державі збитків. В той же час, проведення експертизи є довготривалим процесом через необхідність проведення додаткових слідчих та процесуальних дій для її забезпечення, зокрема оглядів приміщень Харківського окружного адміністративного суду, залучення до проведення комплексної будівельно-технічної експертизи експерта в галузі товарознавчої експертизи.

Крім того, як вказано у клопотанні, наразі неможливо отримати необхідні документи в порядку тимчасового доступу від ТОВ «Бренд-Корвет», через його відсутність за зареєстрованою адресою місцезнаходження.

Тому, слідчий суддя вважає, що продовження строку досудового розслідування є необхідним.

(3.3) Слідчий суддя вважає за необхідне продовжити строк досудового розслідування на дев`ять місяців

У своєму клопотанні детектив просить про продовження строку досудового розслідування на дванадцять місяців. Однак, слідчий суддя вважає, що такий строк є завеликим проміжком для здійснення усіх згаданих у клопотанні запланованих процесуальних дій.

Тому, зважаючи на кількість процесуальних дій, які необхідно провести, у даному випадку наявні достатні підстави для продовження досудового розслідування на строк дев`ять місяців, а не на дванадцять, як просить детектив. А тому, клопотання детектива слід задовольнити частково.

На підставі викладеного, слідчий суддя постановив:

ПОСТАНОВИВ:

-клопотання детектива про продовження строку досудового розслідування задовольнити частково;

-продовжити строк досудового розслідування у кримінальному проваджені №42020101060000287 від 06.10.2020 на дев`ять місяців, тобто до 06.01.2023 включно.

Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_22