- Presiding judge (HACC): Bitsiuk A.V.
991/10554/20
1-кс/991/10824/20
У Х В А Л А
Іменем України
Місто Київ 29 грудня 2020 року
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1, за участю детектива ОСОБА_2, розглянувши клопотання детектива Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_2 (далі - Детектив), про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій та матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №52020000000000525 від 19.08.2020 (далі - Кримінальне провадження) за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України,
В С Т А Н О В И В:
Подане клопотання підлягає задоволенню, оскільки вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вчинений злочин відповідної тяжкості та під час проведення зазначених нижче негласних слідчих (розшукових) дій (далі - НСРД) можуть бути отримані докази, які самостійно або в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з`ясування обставин злочину або встановлення осіб, які вчинили злочин, а іншим способом одержати їх неможливо.
Вказаний висновок зроблений виходячи з наступного.
В провадженні детективів Національного антикорупційного бюро України перебуває вказане Кримінальне провадження. Детектив звернувся до суду із клопотанням, погодженим прокурором ОСОБА_3, про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій у Кримінальному провадженні за фактом розтрати службовими особами Державного підприємства «Хлібна база № 73» Державного агентства резерву України (далі - ДП «Хлібна база №73») у період з 26.03.2020 по 28.07.2020 матеріальних цінностей Державного агентства резерву України (далі - Держрезерв), які зберігалися на державному підприємстві, а саме зерна пшениці у кількості 10 тисяч тон, чим завдали збитків Державі в особі Державного агентства резерву України на загальну суму приблизно 60 млн грн за наступних обставин.
Досудовим розслідуванням встановлено, що Наказом Голови Держрезерву ОСОБА_4 від 26.03.2020 № 135-к на посаду виконуючого обов`язки директора ДП «Хлібна база 73» призначено ОСОБА_5 .
Згідно до наказу Голови Держрезерву № 83 від 14.04.2020 ДП «Хлібна база № 73» наказано забезпечити своєчасне виконання розпорядження (наряду) на переміщення зерна з оформленням акта на виконання у встановленому порядку, а ДП «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» - забезпечити своєчасне виконання розпорядження (наряду), забезпечити здійснення переміщення зерна з оформленням приймального акта форми № Р-16 у встановленому порядку.
Крім того, зазначеним наказом управлінню державних резервів, управлінню фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку доручено підготувати та оформити в установленому порядку розпорядження (наряд) на переміщення матеріальних цінностей державного резерву - 10 000 тон зерна пшениці 3 класу 2010 року з ДП «Хлібна база №73» на ДП «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів».
Згідно наявних відомостей, наряд на переміщення зерна у порядку, передбаченому Постановою Кабінету Міністрів України № 1129 від 08.10.1997 «Про затвердження Порядку формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями державного резерву» Держрезервом не готувався та не оформлявся, а ДП «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» зерно пшениці з ДП «Хлібна база №73» не переміщувало та не отримувало.
Разом з тим, на початку квітня 2020 року службові особи ДП «Хлібна база №73» повідомили працівників державного підприємства про необхідність переміщення зерна пшениці у кількості 10 тисяч тон з ДП «Хлібна база № 73» на ДП «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів».
У період з 26.03.2020 по 28.07.2020 працівниками ДП «Хлібна база № 73» з метою виконання вказівки керівництва ДП «Хлібна база №73» щодо переміщення зерна пшениці із зазначеного підприємства до ДП «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» було завантажено зерном пшениці, яка зберігалась на елеваторах державного підприємства, приблизно 200 спеціальних вантажних автомобілів (зерновозів). У подальшому зазначені зерновози після їх завантаження пшеницею виїхали з території ДП «Хлібна база № 73».
Вказане завантаження та подальше переміщення пшениці у зерновозах здійснювалось без належної фіксації у відповідних журналах вагового, лабораторного та бухгалтерського обліків державного підприємства. Кожен автомобіль завантажувався з перевищенням допустимих норм завантаження, приблизно 40-50 тон в кожний вантажний автомобіль.
Водночас отримано відомості, що за вказівкою керівництва ДП «Хлібна база 73», відомості щодо державного номеру вантажного автомобіля, водія, ваги брутто, тари та нетто вносились працівниками державного підприємства в окрему відомість на переміщення зерна та передавались безпосередньо керівництву державного підприємства.
У подальшому, приблизно у другій декаді квітня 2020 року, керівництво ДП «Хлібна база 73» повідомило працівників державного підприємства, що відвантажування зерна пшениці здійснюється на підставі наказу Голови Держрезерву ОСОБА_4 від 14.04.2020 № 83 щодо переміщення пшениці у кількості 10 000 тон з ДП «Хлібна база №73» до ДП «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів».
28.07.2020 наказом тимчасово виконуючого обов`язки Голови Держрезерву ОСОБА_6 № 233к ОСОБА_5 звільнено з посади в.о. директора ДП «Хлібна база 73».
Новопризначеним керівництвом ДП «Хлібна база 73» будь-яких облікових документів щодо вищевказаного переміщення зерна пшениці на державному підприємстві не виявлено, у електронній системі 1С «Елеватор» інформація про відвантаження або переміщення зерна пшениці також відсутня.
Отримані відомості вказують, що у вищевказаний період з території ДП «Хлібна база № 73» вивезено зерно пшениці у кількості приблизно 10 тисяч тон. Таке вивезення здійснювалось без належного документального оформлення, передбаченого внутрішніми документами ДП «Хлібна база № 73» та Держрезерву.
Враховуючи зазначене, є підстави вважати, що службові особи ДП «Хлібна база № 73», зловживаючи службовим становищем, у період з 26.03.2020 по 28.07.2020, вчинили розтрату зерна пшениці загальною вартістю приблизно 60 млн грн, тобто в особливо великому розмірі, чим вчинили кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 191 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що до вчинення вказаного кримінального правопорушення може бути причетна ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка у квітні 2020 року виконувала обов`язки керівника відділу кадрів ДП «Хлібна база №73» та допомагала організовувати діяльність з відвантаження зерна пшениці.
Ухвалою Вищого антикорупційного суду від 03.11.2020 детективам Національного антикорупційного бюро України наданий дозвіл на проведення негласних слідчих (розшукових) дій відносно ОСОБА_7 .
У ході проведення даних негласних слідчих (розшукових) дій частково здобуто відомості, що у сукупності з іншими доказами мають суттєве значення для з`ясування усіх обставин вчинення кримінального правопорушення, розуміння розподілу ролей між учасниками, а також заходи, що вживалися учасниками кримінального правопорушення з метою приховування слідів кримінального правопорушення та протиправної поведінки окремих осіб. При цьому зустрічі, спілкування з приводу обставин подій, які розслідуються у даному кримінальному провадженні, між особами, які причетні до вчинення зазначеного кримінального правопорушення, продовжуються на даний час.
Таким чином з метою отримання інформації про обставини зазначеного кримінального правопорушення та встановлення обставин причетності вказаної особи до вчинення особливо тяжкого кримінального правопорушення, можливої співучасті інших осіб, в тому числі службових осіб Держрезерву та ДП «Хлібна база №73» до вчинення кримінального правопорушення, з огляду на неможливість отримання таких даних у інший законний спосіб, є підстави для проведення негласних слідчих (розшукових) дій зазначених у клопотанні відносно ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Обставинами, які дають підстави вважати, що ОСОБА_7 обізнана про обставини вчинення кримінального правопорушення, є докази досліджені слідчим суддею під час розгляду клопотання.
У той же час, проведення гласних слідчих (розшукових) дій у вказаному кримінальному провадженні призведе до інформування ОСОБА_7 та інших причетних осіб про проведення відносно них слідчих дій, що в свою чергу надасть їм можливість незаконно впливати на досудове розслідування, використовуючи ділові та професійні зв`язки, приховати сліди вчиненого кримінального правопорушення та безповоротної знищити докази.
У ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_7 для спілкування використовує абонентський номер НОМЕР_1, первинно отриманий в оператора мобільного зв`язку ТОВ «лайфселл», абонентський номер НОМЕР_2, первинно отриманий в оператора мобільного зв`язку ПрАТ «Київстар», та абонентський номер НОМЕР_3, первинно отриманий в оператора мобільного зв`язку ПрАТ «ВФ УКРАЇНА».
Наявні достатні підстави вважати, що обмін інформацією між ОСОБА_7 та можливими учасниками кримінального правопорушення, зокрема, обговорення обставин вчинення кримінально правопорушення, шляхів приховування слідів злочину та уникнення кримінальної відповідальності може відбуватися під час спілкування з використанням абонентського номеру НОМЕР_1, первинно отриманого в оператора мобільного зв`язку ТОВ «лайфселл», абонентського номеру
НОМЕР_2, первинно отриманого в оператора мобільного зв`язку ПрАТ «Київстар», та абонентського номеру НОМЕР_3, первинно отриманого в оператора мобільного зв`язку ПрАТ «ВФ УКРАЇНА», що знаходяться у фактичному володінні й користуванні ОСОБА_7 відповідно до наявної інформації.
З огляду на вище викладене є підстави для проведення негласної слідчої (розшукової) дії у вигляді зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж (мереж, що забезпечують передавання знаків, сигналів, письмового тексту, зображень та звуків або повідомлень будь-якого виду між підключеними до неї телекомунікаційними мережами доступу) за абонентським номером НОМЕР_1, первинно отриманим в оператора мобільного зв`язку ТОВ «лайфселл», абонентським номером НОМЕР_2, первинно отриманим в оператора мобільного зв`язку ПрАТ «Київстар», абонентським номером НОМЕР_3, первинно отриманим в оператора мобільного зв`язку ПрАТ «ВФ УКРАЇНА», та зняття інформації з електронних інформаційних систем (месенджерів «Whats App», «Viber», «Line», «Telegram», «CoverMe», «Signal» та інших, акаунт у яких зареєстрований за ОСОБА_7 з використанням абонентського телефонного номеру НОМЕР_1, первинно отриманого в оператора мобільного зв`язку ТОВ «лайфселл», абонентського номеру НОМЕР_2, первинно отриманого в оператора мобільного зв`язку ПрАТ «Київстар» та абонентського номеру НОМЕР_3, первинно отриманого в оператора мобільного зв`язку ПрАТ «ВФ УКРАЇНА»).
Крім того для пошуку, фіксації і перевірки під час досудового розслідування відомостей про поведінку ОСОБА_7 або тих, з ким вона контактує у публічно доступних місцях щодо ОСОБА_7 є підстави провести негласну слідчу (розшукову) дію - спостереження за особою або тими з ким ця особа контактує, що полягатиме у проведенні візуального спостереження з використанням відеозапису, фотографування, спеціальних технічних засобів для спостереження.
Разом з тим, є достатні підстави вважати, що ОСОБА_7 може зустрічатися та спілкуватися у публічно доступних та недоступних місцях з іншими особами, які з нею будуть обговорювати злочинні наміри, плани та обставини вчинення злочину та приховання слідів злочину. З огляду на викладене є підстави вважати, що її розмови, інші звуки, рухи, дії, пов`язані з його діяльністю або місцем перебування тощо, можуть містити відомості, які мають значення для досудового розслідування. У зв`язку з цим, є підстави для проведення щодо ОСОБА_7 негласної слідчої (розшукової) дії - аудіо-, відеоконтроль особи.
Також, для встановлення обставин, які мають значення для кримінального провадження, зокрема, місця перебування ОСОБА_7, відносно неї є підстави провести негласну слідчу (розшукову) дію - установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу, яка полягає в застосуванні технічних засобів для локалізації місцезнаходження радіоелектронного засобу, у тому числі мобільного терміналу систем зв`язку, та інших радіовипромінювальних пристроїв, активованих у мережах операторів рухомого (мобільного) зв`язку, без розкриття змісту повідомлень, що передаються.
Проведення зазначених НСРД дасть змогу встановити відомості, які мають значення для кримінального провадження - розмови, листування із особами, що є співучасниками протиправних дій, встановлених під час досудового розслідування, а також з іншими особами щодо обставин вчинення злочину та приховування його слідів; точні координати радіовипромінювальних пристроїв у просторі і часі, звуки, рухи, дії тощо, злочинна поведінка, які самостійно, а також у сукупності із іншими доказами будуть мати суттєве значення для з`ясування обставин злочину та викриття осіб, які його вчинили.
З огляду на складність кримінального провадження, завуальований характер протиправної злочинної діяльності осіб причетних до описаного вище злочину, дотримання ними правил конспірації, а також враховуючи мету проведення негласних слідчих (розшукових) дій, строк проведення негласних слідчих (розшукових) дій повинен становити 2 (два) місяці.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 31, 32 Конституції України, ст.ст. 246-249, 258, 260, 263, 264, 268, 269 КПК України,
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл на проведення негласних слідчих (розшукових) дій відносно ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, негласних слідчих (розшукових) дій тривалістю два місяці з дня винесення ухвали, у виді:
-зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж за абонентським номером НОМЕР_1, первинно отриманим в оператора мобільного зв`язку ТОВ «лайфселл»;
-зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж за абонентським номером НОМЕР_2, первинно отриманим в оператора мобільного зв`язку ПрАТ «Київстар»;
-зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж за абонентським номером НОМЕР_3, первинно отриманим в оператора мобільного зв`язку ПрАТ «ВФ УКРАЇНА»;
-установлення місцезнаходження радіоелектронних засобів за абонентським номером НОМЕР_1, первинно отриманим в оператора мобільного зв`язку ТОВ «лайфселл»;
-установлення місцезнаходження радіоелектронних засобів за абонентським номером НОМЕР_2, первинно отриманим в оператора мобільного зв`язку ПрАТ «Київстар»;
-установлення місцезнаходження радіоелектронних засобів за абонентським номером НОМЕР_3, первинно отриманим в оператора мобільного зв`язку ПрАТ «ВФ УКРАЇНА»;
-зняття інформації з електронних інформаційних систем (месенджерів «Whats App», «Viber», «Line», «Telegram», «CoverMe», «Signal» та інших, акаунт у яких зареєстрований за ОСОБА_7, з використанням абонентського телефонного номеру НОМЕР_1, первинно отриманого в оператора мобільного зв`язку ТОВ «лайфселл»), а саме пошук, виявлення і фіксація відомостей, що містяться в електронній інформаційній системі або їх частин, доступ до електронної інформаційної системи або її частини, а також отримання таких відомостей без відома її власника, володільця або утримувача;
-зняття інформації з електронних інформаційних систем (месенджерів «Whats App», «Viber», «Line», «Telegram», «CoverMe», «Signal» та інших, акаунт у яких зареєстрований за ОСОБА_7, з використанням абонентського телефонного номеру НОМЕР_2, первинно отриманого в оператора мобільного зв`язку ПрАТ «Київстар»), а саме пошук, виявлення і фіксація відомостей, що містяться в електронній інформаційній системі або їх частин, доступ до електронної інформаційної системи або її частини, а також отримання таких відомостей без відома її власника, володільця або утримувача;
-зняття інформації з електронних інформаційних систем (месенджерів «Whats App», «Viber», «Line», «Telegram», «CoverMe», «Signal» та інших, акаунт у яких зареєстрований за ОСОБА_7, з використанням абонентського телефонного номеру НОМЕР_3, первинно отриманого в оператора мобільного зв`язку ПрАТ «ВФ УКРАЇНА»), а саме пошук, виявлення і фіксація відомостей, що містяться в електронній інформаційній системі або їх частин, доступ до електронної інформаційної системи або її частини, а також отримання таких відомостей без відома її власника, володільця або утримувача;
-спостереження за особою або тими з ким ця особа контактує, шо полягатиме у проведенні у публічно доступних місцях візуального спостереження з використанням відеозапису, фотографування, спеціальних технічних засобів для спостереження;
-аудіо-, відеоконтроль особи.
Строк дії ухвали 2 місяці - до 28 лютого 2021 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1