- Presiding judge (HACC): Sikora K.O.
Справа №991/7255/21
Номер провадження 1-кп/991/55/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08серпня 2022року Вищий антикорупційний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді ОСОБА_1,
суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши в місті Києві клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_4 адвоката ОСОБА_5 про здійснення судового провадження в режимі відеоконференції у межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021260000000062 від 25березня 2021року, за обвинуваченням
ОСОБА_6, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Брідок Заставнівського району Чернівецької області, проживає за адресою: АДРЕСА_1,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.369 КК України,
В С Т А Н О В И В :
І. Історія провадження
1.1.На розгляді Вищого антикорупційного суду перебувають матеріали зазначеного кримінального провадження, у якому чергове судове засідання призначено на 08серпня 2022року о 15 год 30 хв.
1.2.05серпня 2022року до суду надійшло клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_4 адвоката ОСОБА_5 про здійснення зазначеного судового засідання у режимі відеоконференції з Чернівецьким окружним адміністративним судом.
В обґрунтування свого клопотання захисник посилався на неможливість безпосередньої участі у судовому провадженні з поважних причин.
ІІ. Оцінка та мотиви суду
2.1.Пунктами 1, 4 ч.1 ст.336 КПК України передбачено, що судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), зокрема у разі неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров`я або з інших поважних причин, необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження.
Згідно з ч.2 ст.336 КПК України суд ухвалює рішення про здійснення дистанційного судового провадження за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи інших учасників кримінального провадження.
2.2.Вирішуючи клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_4 адвоката ОСОБА_5, колегія суддів виходить з того, що відповідно до ч.1 ст.318 КПК України судовий розгляд з обов`язковою участю сторін кримінального провадження має бути проведений і завершений протягом розумного строку, тобто об`єктивно необхідного строку для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень.
Суд ураховує, що у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України від 24лютого 2022року №64/2022, затвердженим Законом України №2402-ІХ від 24лютого 2022року, в Україні з 24лютого 2022року введений воєнний стан та продовжений з 25травня 2022року строком на 90 діб згідно з Указом Президента України №341/2022 від 17травня 2022року, затвердженим Законом України №2263-IX від 22травня 2022року.
У теперішній час внаслідок воєнних дій з боку РФ наносяться ракетні та бомбові удари по воєнних та цивільних об`єктах на всій території України, триває збройне протистояння у багатьох населених пунктах держави, що вочевидь створює небезпеку для всіх без виключення громадян. Крім того, у містах країни запроваджено комендантську годину, об`єктивно існують суттєві обмеження щодо вільного пересування внаслідок відсутності, нерегулярності чи небезпечності транспортного сполучення.
Зазначені обставини у своїй сукупності свідчать про вірогідність об`єктивних перешкод та реальної небезпеки для учасників кримінального провадження щодо безпосередньої участі у судовому засіданні, особливо якщо така участь пов`язана з пересуванням на значні відстані.
ІІІ. Висновки суду
3.1.Враховуючи вищевикладене, а також відсутність заперечень інших учасників судового провадження проти проведення судового засідання у режимі відеоконференції, колегія суддів дійшла переконання про наявність підстав для часткового задоволення клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_4 адвоката ОСОБА_5 про здійснення судового засідання 08серпня 2022року в режимі відеоконференції з огляду на введення на території України воєнного стану та у зв`язку з цим суттєве ускладнення забезпечення можливості безпосередньої участі захисника у судовому провадженні.
Водночас, як було з`ясовано під час здійснення організаційних дій, пов`язаних з підготовкою до судового засідання, у Чернівецькому окружному адміністративному суді, який зазначений у клопотанні адвоката ОСОБА_5, відсутня технічна можливість забезпечити проведення судового засідання у режимі відеоконференції у зазначений час. З огляду на цю обставину, а також враховуючи, що ч.2 ст.336 КПК України передбачене право суду ухвалювати рішення про здійснення судового засідання у режимі відеоконференції з власної ініціативи, колегія суддів вважає за доцільне здійснювати його у режимі відеоконференції з Чернівецьким апеляційним судом, оскільки цей суд розташований у тому ж населеному пункті, що забезпечить адвокату ОСОБА_5 можливість її участі у судовому засіданні.
Таким чином, колегія суддів, вживаючи заходів для забезпечення оперативності, повноти та неупередженості судового провадження, враховуючи, що кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки, вважає за необхідне здійснювати судове засідання, призначене на 08серпня 2022року о 15 годині 30 хвилин, у режимі відеоконференції між Вищим антикорупційним судом та Чернівецьким апеляційним судом.
На підставі викладеного, керуючись статтями 336, 369, 372 КПК України, Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №2263-IX від 22травня 2022року, колегія суддів
П О С Т А Н О В И Л А :
1.Клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_4 адвоката ОСОБА_5 про здійснення судового провадження у режимі відеоконференції задовольнити частково.
2.Здійснювати дистанційне судове провадження між Вищим антикорупційним судом та Чернівецьким апеляційним судом (58003, м.Чернівці,вул.Емінеску, 4) 08серпня 2022року о 15 годині 30 хвилин за участю захисника обвинуваченого ОСОБА_4 адвоката ОСОБА_5 .
3.Доручити Чернівецькому апеляційному суду проведення судового засідання в режимі відеоконференції за участю адвоката ОСОБА_5 .
4.Копію ухвали про розгляд справи у режимі відеоконференції негайно направити Чернівецькому апеляційному суду для організації її виконання, а також адвокату ОСОБА_5 .
5.У задоволенні клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_4 адвоката ОСОБА_5 у частині здійснення судового провадження у режимі відеоконференції з Чернівецьким окружним адміністративним судом відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її постановлення.
Головуючий суддя ОСОБА_1
Судді ОСОБА_2
ОСОБА_3