- Presiding judge (HACC): Maslov V.V.
Справа № 991/613/22
1-кп/991/4/22
У Х В А Л А
09 вересня 2022 року м. Київ
Вищий антикорупційний суд у складі колегії суддів:
головуючий ОСОБА_1,
судді ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглядаючи клопотання захисника ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про проведення судового засідання в режимі відеоконференції у кримінальному провадженні №42016161010000308 за обвинуваченням:
ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м.Одеси, який зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1,
ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця м.Вінниці, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2, та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_3,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК,
ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженки м. Одеси, яка зареєстрована та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_4,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК,
ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженця м. Риги, Латвія, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_5, та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_6,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 209 КК,
та відносно юридичних осіб, щодо яких здійснюється провадження - Товариства з обмеженою відповідальністю Авіакомпанія «Одеса», Товариства з обмеженою відповідальністю «Ньюс Йорк Корпорейшн»,
в с т а н о в и в:
На розгляді Вищого антикорупційного суду (далі - суд) перебувають матеріали вказаного кримінального провадження.
08вересня 2022року досуду надійшликлопотання від захисникаобвинуваченого ОСОБА_6 - ОСОБА_4 тазахисника обвинуваченого ОСОБА_9 ОСОБА_5 пропроведення судовогозасідання,призначеного на12вересня 2022року о12годині 00хвилин,в режимівідеоконференції поза межами приміщення суду із використанням обвинуваченим ОСОБА_6 власних технічних засобів, а також в режимі відеоконференції з Приморським районним судом м. Одеси.
Вказане клопотання захисники обґрунтовують тим, що обвинувачені ОСОБА_6, ОСОБА_9 та захисник ОСОБА_4 не мають можливості прибути до Вищого антикорупційного суду через введення на території України воєнного стану та проживання у місті Одесі.
Суд доходить до висновку про необхідність задоволення клопотань захисників, з огляду на таке.
Судовий розгляд має бути проведений з обов`язковою участю сторін кримінального провадження і завершений протягом розумного строку (ст. 318 КПК).
У ч. 1 ст. 336 КПК передбачено можливість здійснення судового провадження у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі, яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі, зокрема, неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні з поважних причин, необхідності забезпечення безпеки осіб та необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження.
Згідно з ч. 2 ст. 336 КПК суд ухвалює рішення про здійснення дистанційного судового провадження за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи інших учасників кримінального провадження.
Вирішуючи питання про наявність вищезазначених обставин в цьому кримінальному провадженні, суд враховує наступне.
У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, затвердженим Законом України №2102-ХІ від 24 лютого 2022 року, в Україні було введено воєнний стан, дію якого продовжено, зокрема, з 23 серпня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента України № 573/2022 від 12 серпня 2022 року, затвердженим Законом України № 2500-IX від 15 серпня 2022 року.
Суд зважає на те, що внаслідок воєнних дій з боку російської федерації наносяться ракетні та бомбові удари по воєнних та цивільних об`єктах на всій території України, що створює небезпеку для життя і здоров`я громадян.
З огляду на зазначені положення закону, беручи до уваги наявність виключних обставин, пов`язаних із введенням в Україні воєнного стану, враховуючи, що відкладення судових засідань, зокрема, з причин неявки обвинувачених, ставить під загрозу гарантоване право обвинувачених на розгляд та вирішення справи в розумні строки, з метою забезпечення швидкого судового розгляду та забезпечення оперативності судового провадження, колегія суддів вважає за можливе здійснювати дистанційне судове провадження між Вищим антикорупційним судом та Приморським районним судом м. Одеси, а також реалізувати проведення дистанційного судового провадження з використанням підсистеми відеоконференцзв`язку Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (програмного забезпечення EasyCon), за наявності відповідної технічної можливості у обвинувачених ОСОБА_6 .
Такий порядок проведення одного судового засідання не створюватиме перешкод для судового розгляду та забезпечить можливість реалізації завдань кримінального провадження.
Керуючись ст. 336, 369-372, п. 20-5 розділу XI "Перехідні положення" КПК України,
п о с т а н о в и в:
Клопотання захисникаобвинуваченого ОСОБА_6 - ОСОБА_4 тазахисника обвинуваченого ОСОБА_9 ОСОБА_5 задовольнити.
Здійснювати дистанційне судове провадження, що відбудеться 12 вересня 2022 року о 12 годині 00 хвилин між Вищим антикорупційним судом та обвинуваченим ОСОБА_6 з використанням підсистеми відеоконференцзв`язку ЄСІТС (програмного забезпечення EasyCon).
Здійснювати дистанційнесудове провадження,що відбудеться12 вересня 2022 року о 12 годині 00 хвилин між Вищим антикорупційним судом та Приморським районнимсудом м.Одеси заучасті захисника ОСОБА_4 та обвинуваченого ОСОБА_9 .
Доручити Приморському районному судум.Одеси проведеннясудового засіданняв режимівідеоконференції заучасті захисника ОСОБА_4 таобвинуваченого ОСОБА_9,яке призначеноВищим антикорупційнимсудом на12 вересня 2022 року о 12 годині 00 хвилин.
Для організаціївиконання копіюухвали проучасть особив режимівідеоконференції направитидо Приморськогорайонного судум.Одеси, захиснику ОСОБА_4 та обвинуваченому ОСОБА_9 .
Ухвала набирає законної сили з дня її оголошення та окремому оскарженню не підлягає.
Заперечення проти ухвали може бути включено до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною 1 статті 392 КПК.
Судді:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3