- Presiding judge (HACC) : Movchan N.V.
Справа № 991/3752/22
Провадження 1-кс/991/3768/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2022 року м.Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1, за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2., представників власника майна - ОСОБА_3, адвоката ОСОБА_4, детектива ОСОБА_5, розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань у приміщенні Вищого антикорупційного суду клопотання начальника Головного центру капітального будівництва та реконструкції Державної прикордонної служби України ОСОБА_6 про скасування арешту майна,
УСТАНОВИВ:
До Вищого антикорупційного суду надійшло вказане клопотання, у якому начальник Головного центру капітального будівництва та реконструкції Державної прикордонної служби України просить скасувати арешт із забороною відчуження, розпорядження та користування на квартири АДРЕСА_1, АДРЕСА_41, АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, АДРЕСА_4, АДРЕСА_5, АДРЕСА_6, АДРЕСА_7, АДРЕСА_8, АДРЕСА_9, АДРЕСА_10, АДРЕСА_11, АДРЕСА_12, АДРЕСА_13, АДРЕСА_14, АДРЕСА_15, АДРЕСА_16, АДРЕСА_17, АДРЕСА_18, АДРЕСА_19, АДРЕСА_20, АДРЕСА_21, АДРЕСА_22, АДРЕСА_23, АДРЕСА_24, АДРЕСА_25, АДРЕСА_26, АДРЕСА_27, АДРЕСА_28, АДРЕСА_29, АДРЕСА_30, АДРЕСА_31, АДРЕСА_32, АДРЕСА_33, АДРЕСА_34, АДРЕСА_35, АДРЕСА_36, АДРЕСА_37, АДРЕСА_38, АДРЕСА_42 за адресою: АДРЕСА_39 та квартиру АДРЕСА_40 .
Клопотання обґрунтовує тим, що на підставі ухвали слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 27.12.2019 у справі № 760/24748/19 накладено арешт на зазначені квартири. Власником квартир є 1 окремий відділ капітального будівництва Державної прикордонної служби України, назву якого змінено на Головний центр капітального будівництва та реконструкції. Метою накладення арешту, серед іншого, стало обмеження власника у користуванні та розпорядженні майном задля проведення судової економічної експертизи, об`єктами якої є арештовані квартири.
Враховуючи строки проведення експертизи, встановлені Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5, а також те, що з моменту накладення арешту пройшло більше 974 днів, у власника майна є обґрунтовані сподівання, що експертиза у кримінальному провадженні вже здійснена. Отже необхідність в обмеженні у праві користування та розпорядження арештованими квартирами відпала.
Також власник майна звернув увагу на положення ст. 1 Протоколу № 1 Конвенції про захист прав та основоположних свобод, відповідної до якої, зокрема, кожна юридична особа має право вільно володіти своїм майном та ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах передбачених законом і загальними принципами міжнародного права; ст. 28 КПК України, положення якої визначають критерії розумності строків кримінального провадження.
Разом з цим, враховуючи збройну агресію Російської Федерації проти України у органів Державної прикордонної служби України існує нагальна потреба у житлі, яке буде розподілене серед сімей прикордонників, які втратили своє житло або були вимушені здійснити евакуацію з територій, на яких ведуться бойові дії. ТОВ «Вестбудінвест» та ТОВ «Будівельна компанія «Карпати» у письмовій формі висловили свою готовність виконати внутрішні опоряджувальні роботи у квартирах, які знаходяться під арештом.
Представники власника майна у судовому засіданні позицію, висловлену у клопотанні, підтримали, просили його задовольнити.
Детектив Національного бюро ОСОБА_5. проти задоволення клопотання не заперечував. Зазначив, що будівельно-технічну та судово-економічні експертизи у кримінальному провадженні виконано. Первинний стан квартир, які визнані речовими доказами у кримінальному провадженні, зафіксований належним способом, тому доцільність у їх арешті наразі відсутня.
Заслухавши пояснення представників власника майна, детектива, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання належить задовольнити з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення.
Арешт майна може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування за клопотанням, зокрема, підозрюваного, його захисника, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано (абз. 2 ч. 1 ст. 174 КПК України).
Отже, підставою для скасування арешту, у порядку ст. 174 КПК України, є відсутність потреби в подальшому застосуванні цього заходу забезпечення або необґрунтованість його застосування. Водночас, доведення цих обставин, враховуючи вимог ст. 22 КПК України, покладається на особу, яка звернулася із клопотанням про скасування арешту майна.
Учасники провадженні у судовому засіданні не заперечували, що ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 27.12.2019 у справі № 760/24748/19 накладено арешт із забороною відчуження, розпорядження та користування на квартири АДРЕСА_1, АДРЕСА_41, АДРЕСА_43, АДРЕСА_9, АДРЕСА_10, АДРЕСА_11, АДРЕСА_12, АДРЕСА_13, АДРЕСА_14, АДРЕСА_15, АДРЕСА_16, АДРЕСА_17, АДРЕСА_18, АДРЕСА_19, АДРЕСА_20, АДРЕСА_21, АДРЕСА_22, АДРЕСА_23, АДРЕСА_24, АДРЕСА_25, АДРЕСА_26, АДРЕСА_27, АДРЕСА_28, АДРЕСА_29, АДРЕСА_30, АДРЕСА_31, АДРЕСА_32, АДРЕСА_33, АДРЕСА_34, АДРЕСА_35, АДРЕСА_36, АДРЕСА_37, АДРЕСА_38, АДРЕСА_42 за адресою: АДРЕСА_39 та квартиру АДРЕСА_40 .
Згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вказані квартири на праві державної власності належать 1 окремому відділу капітального будівництва Державної прикордонної служби України.
Відповідно до витягу з директиви адміністрації Державної прикордонної служби України від 25.01.2021 № 3 ДСК найменування «1 окремий відділ капітального будівництва Державної прикордонної служби України» змінено на «Головний центр капітального будівництва та реконструкції Державної прикордонної служби України».
Правовою підставою для накладення арешту майна стала наявність достатніх підстав вважати, що таке майно, відповідає критерія речового доказу, зазначеним у ст. 98 КПК України, та є предметом експертного дослідження щодо встановлення дійсної вартості квартир з урахуванням їх реального зносу.
Відповідно до ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Частиною другою ст. 131 КПК України визначено, що арешт майна є одним із заходів забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою досягнення його дієвості.
Як слідує з наданих детективом у судовому засіданні пояснень, експертизи у кримінальному провадженні вже проведені, первинний стан квартир зафіксовано.
Тобто, мета з якою накладено арешт на квартири у кримінальному провадженні досягнута, а тому слідчий суддя дійшов висновку, що у подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба. Таке втручання у право власності третіх осіб, як арешт майна, вже не відповідає принципу пропорційності, коли має бути дотримано справедливий баланс між вимогами загального інтересу та захистом прав особи.
З огляду на викладене слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання належить задовольнити.
Керуючись ст. 2, 7, 174, 309, 372, 376 КПК України слідчий суддя
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити клопотання.
Скасувати арешт накладений ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 27.12.2019 у справі № 760/24748/19 на квартири АДРЕСА_1, АДРЕСА_41, АДРЕСА_43, АДРЕСА_44, АДРЕСА_45, АДРЕСА_46 за адресою: АДРЕСА_39 та квартиру АДРЕСА_40 .
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Н. В. Мовчан