- Presiding judge (HACC): Halabala M.V.
Справа № 500/1889/18
Провадження № 1-кп/991/179/19
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
01 грудня 2022 року Київ
Колегія суддів Вищого антикорупційного суду в складі головуючого судді ОСОБА_3, суддів ОСОБА_4, ОСОБА_5 розглянула питання здійснення дистанційного судового провадження у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42017000000002933.
У процесі розгляду суд встановив:
1.На розгляді колегії суддів Вищого антикорупційного суду перебуває кримінальне провадження № 42017000000002933 за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України та ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України.
2.Чергове судове засідання у вказаній справі призначено на 06 грудня 2022 року о 14 год. 00 хв.
3.Кримінальне провадження перебуває на стадії допиту свідків сторони захисту. Обвинувачені ОСОБА_1 та ОСОБА_2, їх захисники та свідки проживають у різних населених пунктах Одеської області. Враховуючи запроваджений у країні воєнний стан, не стабільну обстановку, планові та екстренні відключення електроенергії вказані учаснки не завжди мають змогу прибути у судові засідання у м. Київ.
4.Зважаючи на це суд доходить висновку про необхідність проведення судового провадження у режимі відеоконференції з наступних підстав.
4.1 Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 336 КПК України судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), зокрема, у разі неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров`я або з інших поважних причин.
4.2 Частиною другою цієї ж статті визначено, що суд ухвалює рішення про здійснення дистанційного судового провадження за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи інших учасників кримінального провадження. У разі якщо сторона кримінального провадження чи потерпілий заперечує проти здійснення дистанційного судового провадження, суд може ухвалити рішення про його здійснення лише вмотивованою ухвалою, обґрунтувавши в ній прийняте рішення.
4.3. На світанку 24 лютого 2022 року російська федерація розпочала повномасштабне вторгнення в Україну по всій довжині спільного кордону, а також із території Білорусі й окупованого Криму, у зв`язку чим, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому строк дії воєнного стану продовжувався.
4.4. Суд враховує те, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю (ч. 1 ст. 3 Конституції України). Здійснення судового розгляду кримінального провадження не повинно створювати загрози для життя чи здоров`я його учасників. В той же час, відповідно до ч. 2 ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені. А за ст. 10 цього ж Закону у період воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також судів, органів прокуратури України, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, та органів, підрозділи яких здійснюють контррозвідувальну діяльність.
4.5. На думку колегії суддів підстави неможливості безпосередньої участі в судовому провадженні обвинувачених, захисників та свідків є обґрунтованими.
5. Відповідно до ч. 3 ст. 336 КПК України застосовувані в дистанційному судовому провадженні технічні засоби і технології мають забезпечувати належну якість зображення і звуку, дотримання принципу гласності та відкритості судового провадження, а також інформаційну безпеку.
6. З огляду на вищезазначене, у зв`язку із запровадженням на території України воєнного стану, утруднення транспортного сполучення між містами, а також необхідністю здійснення судового розгляду кримінального провадження в розумні строки, суд доходить висновку про проведення судового засідання 6 грудня 2022 року в режимі дистанційного судового провадження із Одеським апеляційним судом. Доручити судовому розпоряднику або секретарю судового засідання цього суду перевірити документи, що посвідчують особу учасника судового розгляду, а також перебувати поруч з ним до закінчення судового засідання. Відповідно до ч. 7 ст. 336 КПК України хід і результати процесуальних дій, проведених у режимі відеоконференції, фіксувати за допомогою технічних засобів відеозапису.
Керуючись вищенаведеним та на підставі статі 336 КПК України суд постановив:
1. Здійснювати дистанційне судове провадження судового засідання, що відбудеться 6 грудня 2022 року о 14 год. 00 хв. год між Вищим антикорупційним судом та Одеським апеляційним судом.
2. Доручити судовому розпоряднику або секретарю судового засідання Одеського апеляційного суду перевірити документи, що посвідчують особи учасників судового розгляду, вручити пам`ятки та перебувати поруч з ними до закінчення судового засідання.
3. Фіксувати хід і результати судового засідання за допомогою технічного засобу відеозапису.
4. Копію ухвали суду надіслати до Одеського апеляційного суду для організації її виконання.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення та оскарженню не підлягає.
Судді: ОСОБА_3
ОСОБА_4
ОСОБА_5