Search

Document No. 107663711

  • Date of the hearing: 01/12/2022
  • Date of the decision: 01/12/2022
  • Case №: 500/1889/18
  • Proceeding №: 42017000000002933
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Presiding judge (HACC): Halabala M.V.

Справа № 500/1889/18

Провадження № 1-кп/991/179/19

ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

У Х В А Л А

01 грудня 2022 року Київ

Колегія суддів Вищого антикорупційного суду в складі головуючого судді ОСОБА_5., суддів ОСОБА_6., ОСОБА_7. розглянула у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_8, про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42017000000002933.

Розгляд клопотання проведено за участі сторони та інших учасників судового провадження:

прокурора: ОСОБА_9.,

секретаря судового засідання: ОСОБА_10.

У процесі розгляду суд встановив:

1. У провадженні колегії суддів Вищого антикорупційного суду перебуває на розгляді обвинувальний акт від 27 березня 2018 року у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15 вересня 2017 року за № 42017000000002933, щодо ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України.

2. Судовий розгляд у вказаному кримінальному провадженні перебуває на стадії допиту свідків сторони захисту.

3. 10 листопада 2022 року до Вищого антикорупційного суду надійшло клопотання прокурора ОСОБА_9. про тимчасовий доступ до речей та документів.

4. З матеріалів клопотання вбачається таке.

4.1 Обвинувачений ОСОБА_1 у судові засідання, призначені Вищим антикорупційним судом на 28.07.2022, 15.09.2022, 22.09.2022, 29.09.2022 та 04.10.2022, не з`явився. Причини неприбуття ОСОБА_1 у судові засідання сторона захисту пояснює проходженням ним військової служби. Так, відповідно до витягу з наказу № 167 від 24.05.2022 командира ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 призначений на посаду водія 2 автомобільного відділення 3 автомобільного взводу автомобільної роти ІНФОРМАЦІЯ_2 . Водночас, за інформацією першого заступника командира - начальника штабу ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 від 19.07.2022 за № 3138, наданої на запит суду, у вищезазначені дати судових засідань, з урахуванням умов проходження військової служби, ОСОБА_1 повинен був мати можливість приймати в них участь. При цьому, за інформацією командира ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 від 03.09.2022 за № 3979, у вересні 2022 року ОСОБА_1 був відряджений до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

4.2 Прокурор звертає увагу, що наявність суперечливої інформації щодо об`єктивної можливості ОСОБА_1 приймати участь у судових засіданнях у Вищому антикорупційному суді, у тому числі в режимі відеоконференції, свідчить про необхідність перевірки дійсних причин його неявки.

4.3 У зв`язку з наведеним, прокурор вважає, що виникла необхідність у з`ясуванні місця знаходження (перебування) ОСОБА_1 на період проходженням ним військової служби шляхом отримання інформації операторів телекомунікацій щодо здійснення ним телефонних дзвінків (з`єднань) у вказаний період з прив`язкою до базових станцій.

4.4 Прокурор зазначає, що ОСОБА_1 користується абонентським номером НОМЕР_1 . Саме через цей номер із ОСОБА_1 контактує сторона обвинувачення. Саме через цей номер із ОСОБА_1 контактує суд для його виклику. Вказаний номер може належати до будь-якого оператора мобільного зв?язку через наявність відповідних послуг щодо переходу від одного оператора до іншого без зміни номеру.

4.5 У зв`язку з викладеним прокурор вважає, що є необхідність в отриманні інформації про здійснені телефонні дзвінки, смс-повідомлення та інші з`єднання ОСОБА_1 за період з 24.05.2022 по дату ухвалення судового рішення про надання дозволу на тимчасовий доступ, оскільки це надасть можливість ідентифікувати точне його місцезнаходження в певний час згідно азимутів ретрансляційних антен відповідно до адрес розташування базових станцій, які обслуговували зв`язок, а відтак перевірити доводи сторони захисту щодо місця перебування ОСОБА_1 . Вказану інформацію можливо дослідити шляхом аналізу вилучених у операторів зв?язку документів (у т.ч. електронних з відповідною інформацією) про з`єднання (деталізації, трафік) абонентського номеру НОМЕР_1, яким користується ОСОБА_1, відомості про які перебувають у володінні операторів мобільного зв`язку та становлять охоронювану законом таємницю.

4.6 Таким чином, на переконання сторони обвинувачення, на цій стадії судового розгляду виникла обґрунтована необхідність у проведенні тимчасового доступу до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, з можливістю ознайомитися, зробити копії та вилучити (здійснити виїмку) у паперовому та електронному вигляді у операторів мобільного зв`язку: ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2, місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_1 ), ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3, місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4, юридична адреса: АДРЕСА_3, фактична адреса: АДРЕСА_4 ) всієї наявної інформації про споживача телекомунікаційних послуг та отримані послуги абонентом, а саме: інформацію про час початку надання послуг та про форму обслуговування абонентського номеру оператора мобільного зв`язку НОМЕР_1 (передоплати або на контрактній основі), із наданням повних анкетних даних власника та належним чином завірених копій усіх наявних підтверджуючих документів за укладеними договірними відносинами; всієї наявної інформації в електронному та письмовому вигляді про з`єднання абонентського номеру оператору мобільного зв`язку НОМЕР_1, які здійснювалися у період з 24.05.2022 по дату ухвалення судового рішення про надання дозволу на тимчасовий доступ включно із зазначенням дати і часу, типу з`єднань (у т.ч. вхідні та вихідні дзвінки, з`єднання нульової тривалості («0» секунд - неприйняті виклики), переадресація й т.д.), їх тривалості, маршрутів передавання, SMS, MMS, надання послуг всесвітньої системи загального доступу Інтернет (GPRS-трафік, 3G-трафік), із зазначенням виділених IP-адрес, що використовувались вказаним абонентським номером, ідентифікаторів IMSI та IMEI їх мобільних терміналів, тобто інформацію щодо ідентифікаційних ознак кінцевого обладнання споживачів телекомунікаційних послуг, з якими відбувались з`єднання як абонента «А», так і абонента «Б», їх місцезнаходження у момент кожного з`єднання, як за допомогою системи GPS (Global Positioning System) у всесвітній системі координат WGS 84, а також із посиланням на прив`язку до базових станцій та їх адрес розташування й азимутів ретрансляційних антен і т.д. (за відсутності або неможливості надання такої інформації (документів) зазначити письмово в офіційному листі про причину ненадання), що вважається доцільним й відповідає завданням кримінального провадження та обґрунтовується законними підставами.

4.7 Водночас у своєму клопотанні прокурор просив з метою недопущення втрати важливих оригіналів та копій документів (у т.ч. електронних), недопущення перешкоджання встановлення істини у кримінальному провадженні, тяганини та перешкоджання іншим чином, притягнення винної особи до кримінальної відповідальності, враховуючи, що Законом України «Про телекомунікації» встановлені обмежені строки зберігання оператором мобільного зв`язку записів про надані телекомунікаційні послуги, а також враховуючи те, що завчасне повідомлення про намір здійснення тимчасового доступу до речей та документів може призвести до можливого їхнього знищення або підміни, чи подальшого знищення інших важливих документів та доказів, з огляду на наявність достатніх підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів (у т.ч. електронних), зазначених у клопотанні, розгляд даного клопотання провести без виклику та повідомлення представників ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України, що також забезпечить і дотримання розумних строків, передбачених ст. 28 КПК України.

4.8 Під час судового розгляду прокурор підтримав заявлене клопотання.

4.9 Судом враховано доводи прокурора щодо доцільності розгляду даного клопотання без виклику та повідомлення представників ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України.

4.10. Відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України суд розглядає клопотання про тимчасовий доступ за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи. Враховуючи вказану норму, суд вважає за можливе здійснювати розгляд клопотання про тимчасовий доступ за відсутності сторони захисту, оскільки вона не є стороною, яка звернулась із клопотанням, та володільцем речей та документів. Крім того, суд констатує, що захисники та обвинувачені були належним чином викликані в судове засідання. Сторона захисту, враховуючи загальновідому інформацію про регулярні екстренні відключення електроенергії на всій території України, в тому числі в Одеській області, могла передбачити, що проведення дистанційного судового засідання з приміщення іншого суду може не відбутись. Відтак суд не вбачає порушень прав сторони захисту під час розгляду клопотання прокурора за її відсутності.

5. По суті доводів клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів суд доходить таких висновків.

6. Відповідно до ч. 1 ст. 333 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються під час судового провадження згідно з положеннями розділу ІІ цього Кодексу з урахуванням особливостей, встановлених цим розділом.

7. Тимчасовий доступ до речей і документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження. Загальні правила його застосування визначені у статті 132 КПК України, спеціальні правила містяться у статтях 159-166 КПК України. Саме цими статтями визначено коло обставин, які підлягають доказуванню стороною обвинувачення і, відповідно, підлягають встановленню судом.

7.1 Згідно з ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

7.2 Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:

1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

7.3 У ч. 6 ст. 163 КПК України зазначено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

8. Вбачається, що прокурором наведені достатні підстави вважати, що інформація, яка міститься в клопотанні, має суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, зокрема знаходження (перебування) ОСОБА_1 на період проходженням ним військової служби та можливості ОСОБА_1 приймати участь у судових засіданнях у Вищому антикорупційному суді, у тому числі в режимі відеоконференції.

8.1 Крім того, у кримінальному провадженні підлягають доказуванню обставини, які характеризують особу обвинуваченого (п. 4 ч. 1 ст. 91 КПК України); до таких обставин належать відомості щодо ставлення останнього до праці, громадського обов`язку, його темпераменту, характеру, поведінки, емоційно-вольових та індивідуальних психологічних якостей, зокрема схильності вводити в оману. Відомості стосовно місця знаходження (перебування) ОСОБА_1 на період проходженням ним військової служби можуть охарактеризувати його схильність або відсутність схильності вводити в оману оточуючих, суд.

9. Іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, неможливо. Неотримання стороною обвинувачення відповідних документів може призвести до їх втрати у зв`язку з спливом строку зберігання, передбаченого законодавством. Доступ до зазначеної інформації не міг бути отриманих під час досудового розслідування, так як обставини, які його зумовляюють, виникли в ході судового розгляду.

10. Володільцями зазначеної інформації є ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2, місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_1 ), ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3, місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4, юридична адреса: АДРЕСА_3, фактична адреса: АДРЕСА_4 )

11. Зважаючи на наведені вище обставини, оцінені в комплексі доводи клопотання прокурора та матеріали, досліджені в ході судового розгляду, суд вважає застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження достатнім та необхідним на цьому етапі судового розгляду.

12. Наслідки невиконання зазначеної ухвали суду передбачені ст. 166 КПК України.

Керуючись вищенаведеним та на підставі статей 131, 132, 159-166, 333, 369-372 КПК України суд постановив:

1.Клопотання прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_8 задовольнити.

2.Надати стороні обвинувачення - детективам Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 ОСОБА_16 або прокурору Спеціалізованої антикорупційної прокуратури України Офісу Генерального

прокурора ОСОБА_17 тимчасового доступу до речей тадокументів, які містять охоронювану законом таємницю, що перебувають у володінні операторів телекомунікації (мобільного зв`язку) ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2, місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_1 ), ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3, місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4, юридична адреса: АДРЕСА_3, фактична адреса: АДРЕСА_4 ), зобов`язавши посадових осіб ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » надати детективам Національного антикорупційного бюро України, прокурорам САП ОГП тимчасовий доступ до речей та документів, з можливістю ознайомитися, зробити копії та вилучити

(здійснити виїмку) (за відсутності або неможливості надання такої інформації (документів) зазначити письмово в офіційному листі про причину ненадання), а саме:

2.1. інформацію про час початку надання послуг та про форму обслуговування

абонентського номеру НОМЕР_1 (передоплати або на контрактній основі), із наданням повних анкетних даних власника та належним чином завірених копій усіх наявних підтверджуючих документів за укладеними договірними відносинами;

2.2. всієї наявної інформації в електронному та письмовому вигляді про з`єднання абонентського номеру оператору мобільного зв`язку НОМЕР_1, які здійснювалися у період з 24.05.2022 по дату ухвалення судового рішення включно із зазначенням дати і часу, типу з`єднань (у т.ч. вхідні та вихідні дзвінки, з`єднання нульової тривалості («0» секунд - неприйняті виклики), переадресація й т.д.), їх тривалості, маршрутів передавання, SMS, MMS, надання послуг всесвітньої системи загального доступу Інтернет (GPRS-трафік, 3G-трафік), із зазначенням виділених IP-адрес, що використовувались вказаним абонентським номером, ідентифікаторів IMSI та IMEI їх мобільних терміналів, тобто інформацію щодо ідентифікаційних ознак кінцевого обладнання споживачів телекомунікаційних послуг, з якими відбувались з`єднання як абонента «А», так і абонента «Б», їх місцезнаходження у момент кожного з`єднання, як за допомогою системи GPS (Global Positioning System) у всесвітній системі координат WGS 84, а також із посиланням на прив`язку до базових станцій та їх адрес розташування й азимутів ретрансляційних антен тощо.

3.Ухвала діє протягом місяця з дня її постановлення.

4.У разі невиконання даної ухвали, відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

5.Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.

Судді: ОСОБА_18

ОСОБА_19

ОСОБА_20