- Presiding judge (HACC): Movchan N.V.
Справа № 991/5039/22
Провадження 1-кс/991/5058/22
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2022 року м.Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_2, за участі секретаря судового засідання ОСОБА_3, розглянувши клопотання захисника підозрюваного ОСОБА_1 - адвоката ОСОБА_4 про забезпечення участі в судовому засіданні поза межами приміщення суду,
установив:
У провадженні слідчого судді Вищого антикорупційного суду перебуває клопотання детектива Національного бюро Четвертого відділу детективів Третього підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_5, погоджене з заступником керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6, про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно ОСОБА_1 у кримінальному провадженні № 52019000000000143 від 20.02.2019.
Продовження розгляду клопотання призначено в судовому засіданні на 06.12.2022 о 13 год 00 хв.
На адресу електронної пошти суду від захисника ОСОБА_4 надійшло клопотання, у якому остання просить забезпечити її участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою власних технічних засобів. Клопотання обґрунтовує тим, що у зв`язку з постійними інформаційними повідомленнями та попередженнями про підготовку Російської Федерації до нанесення масованого ракетного удару по території України, зокрема, критичній інфраструктурі та постійними відключеннями світла, вона 04.12.2022 вимушена була виїхати за межі України. Вказане унеможливлює її участь у судовому засіданні у режимі відеоконференцзв`язку у порядку, визначеному ст. 336 КПК України.
При вирішенні цього клопотання, слідчий суддя враховує таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 336 КПК України судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі: 1) неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров`я або з інших поважних причин; 2) необхідності забезпечення безпеки осіб; 3) проведення допиту малолітнього або неповнолітнього свідка, потерпілого; 4) необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження; 5) наявності інших підстав, визначених судом достатніми.
Частина 2 цієї статті передбачає, що суд ухвалює рішення про здійснення дистанційного судового провадження за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи інших учасників кримінального провадження.
Указом Президента України від 07.11.2022 № 757/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 16.11.2022 № 2738-ІХ, строк дії воєнного стану в України продовжено до 19.02.2023.
У листі № 1/0/2-22 від 03.03.2022 «Щодо окремих питань здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану» (п. 7) Верховний Суд зазначив, зокрема, якщо через об`єктивні обставини учасник кримінального провадження не може брати участь у засіданні в режимі відеоконференцзв`язку за допомогою технічних засобів, визначених КПК України, як виняток можна допускати участь такого учасника в режимі відеоконференцзв`язку за допомогою інших засобів, при цьому треба звернути увагу на роз`яснення такому учаснику його процесуальних прав та обов`язків.
Аналогічне положення наявне у п. 10 рекомендацій Ради суддів України щодо роботи судів в умовах воєнного стану від 02.03.2022.
Тобто, в умовах воєнного стану, учасник кримінального провадження може бути допущений до участі у засіданні в режимі відеоконференцзв`язку за допомогою власних засобів як виняток та лише у зв`язку із наявністю об`єктивних обставин, які позбавляють його можливості взяти участь у засіданні в режимі відеоконференцзв`язку за допомогою технічних засобів, визначених КПК України.
Захисник у поданому клопотанні, як на об`єктивну обставину, яка позбавляє можливості її взяти участь у засіданні в режимі відеоконференцзв`язку за допомогою технічних засобів, визначених КПК України, посилається на її відсутність на території України.
Слідчий суддя враховує тривалість дії воєнного стану в Україні, постійну наявність загрози нанесення масованого ракетного удару по території України, введення аварійних та планових відключень електроенергії як у м. Києві, так і в інших регіонах України. Також, враховує, що адвокат ОСОБА_4 надає правову допомогу ОСОБА_1 з 16.11.2022, та її попередню участь у судових засіданнях, які відбулися 01-02 грудня 2022 року, слідчий суддя вважає недостатніми, зазначені захисником підстави, для допущення її до участі у засіданні в режимі відеоконференцзв`язку за допомогою власних засобів. Сам по собі факт звернення із клопотанням не є безумовною підставою для його задоволення.
З огляду на викладене, підстави для задоволення клопотання про забезпечення участі в судовому засіданні поза межами приміщення суду відсутні.
Керуючись ст. 107, 336, 372 КПК України, слідчий суддя
постановив:
Відмовити у задоволенні клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_2