- Presiding judge (HACC): Shyroka K.Yu.
Справа № 991/4989/21
Провадження № 1-кп/991/42/21
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
11 січня 2023 року місто Київ
Вищий антикорупційний суд колегією суддів у складі:
головуючої судді ОСОБА_1,
суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3
розглянувши клопотання захисників обвинувачених про проведення підготовчого судового засідання в режимі відеоконференції в кримінальному провадженні № 52018000000000547 від 12.06.2018 стосовно:
- ОСОБА_4, який обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених за ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 209 Кримінального кодексу України (далі - КК України);
- ОСОБА_5, який обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 209 КК України;
- ОСОБА_6, який обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3, ст. 28 ч. 2, ст. 366, ч. 3 ст. 209 КК України;
- ОСОБА_7, який обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 209 КК України
ВСТАНОВИВ:
На розгляді колегії суддів Вищого антикорупційного суду перебуває кримінальне провадження № 52018000000000547 від 12.06.2018, підготовче судове засідання в якому призначено на 11 січня 2023 року на 15 год. 00 хв.
06 січня 2023 року на офіційну електронну адресу Вищого антикорупціного суду надійшло клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_5 адвоката ОСОБА_8 про здійснення судового провадження в режимі відеоконференції з приміщення Львівського апеляційного суду у зв`язку зі станом здоров`я обвинуваченого ОСОБА_5 та ризикам ракетно-бомбових ударів зі сторони РФ, зокрема по об`єктах інфраструктури, в тому числі залізничного транспорту (оскільки обвинувачений проживає у м. Львів).
Так, захисник в цьому клопотанні зазначає про стан здоров`я обвинуваченого, який потребував відвідування лікарів задовго до початку судового розгляду, оскільки має численні хронічні захворювання, про що свідчить його медична карта. Захисником додано до вказаного клопотання копії медичних документів обвинуваченого.
06 січня 2023 року на офіційну електронну адресу Вищого антикорупціного суду надійшло клопотання захисника ОСОБА_9 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_7, в прохальній часині якого заявлено вимогу про проведення підготовчого судового засідання, призначеного на 11.01.2023 в режимі відеоконференцзв`язку за допомогою власних технічних засобів через програму «Easycon».
В обґрунтування клопотання захисник ОСОБА_9 послалась на стан здоров`я обвинуваченого, який виключає можливість самостійно рухатись без сторонньої допомоги, а пришвидшена ходьба взагалі неможлива. Через значне погіршення стану здоров`я останній 23.12.2022 був госпіталізований. Враховуючи непоодинокі випадки авіабомбордувань м. Львова, у випадку необхідності переміщення до укриття, ОСОБА_7 не зможе вчасно залишити приміщення зали судового засідання та переміститись до укриття, що створить небезпеку як для нього, так і для осіб, які будуть його супроводжувати. Крім того, в обвинуваченого наявна технічна можливість використовувати власні засоби зв`язку при дистанційній участі в судовому засідання через програму «Easycon».
10.01.2023 до Вищого антикорупційного суду в електронному вигляді надійшло клопотання захисника ОСОБА_10 в інтересах ОСОБА_6 про необхідність судовий розгляд кримінального провадження щодо обвинуваченого ОСОБА_6 здійснювати з Львівським апеляційним судом або у разі потреби з будь-яким іншим судом м. Львова в режимі відеоконференції, враховуючи стан здоров`я обвинуваченого, загрозу ракетних обстрілів шляхів слідування транспорту з м. Львів до м. Київ та щоденні сигнали повітряної тривоги.
Крім того, як зазначає захисник, ОСОБА_6 належним чином виконує свої процесуальні обов`язки та кожного разу бере участь в судових засіданнях в режимі відеоконференції. До клопотання додано копії відповідних медичних документів.
Аналогічне клопотання подав 10 січня 2023 року захисник ОСОБА_4 адвокат ОСОБА_11, в якому зазначив про фізичну неможливість обвинуваченого прибути в судове засідання та наявність загрози життю і здоров`ю учасників судового процесу в період воєнного стану.
Проаналізувавши доводи клопотань сторони захисту, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 7 ст. 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» учасникам судового процесу на підставі рішення суду забезпечується можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в порядку, встановленому законом.
Згідно з ч. 1 ст. 336 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі: 1) неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров`я або з інших поважних причин; 2) необхідності забезпечення безпеки осіб; 3) проведення допиту малолітнього або неповнолітнього свідка, потерпілого; 4) необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження; 5) наявності інших підстав, визначених судом достатніми.
Суд ухвалює рішення про здійснення дистанційного судового провадження за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи інших учасників кримінального провадження (ч. 2 ст. 336 КПК України).
Здійснення судового провадження у режимі відеоконференції є правом, а не обов`язком суду, яке суд реалізує за наявності підстав, визнаних для прийняття такого рішення у кожному конкретному кримінальному провадженні.
Суд враховує, що викликані у судове засідання обвинувачені проживають у місті Львові та Львівській області, для їх участі в судовому засіданні останнім необхідно буде прибути у м. Київ, де знаходиться приміщення Вищого антикорупційного суду, та вони систематично брали участь у судових засіданнях при розгляді цього кримінального провадження в режимі відеоконференції раніше.
При цьому, суд бере до уваги обставини, пов`язані із повномасштабною війною, розпочатою Російською Федерацією проти України та введеним воєнним станом на території України, що має наслідком наявність додаткових безпекових ризиків для учасників кримінального провадження. Окремо суд зазначає про підвищення інтенсивності ракетно-бомбових ударів зі сторони РФ саме по об`єктам цивільної інфраструктури на всій території України, починаючи із жовтня місяця 2022 року.
З урахуванням віддаленості проживання обвинувачених від м. Києва, ускладненням залізничного та іншого транспортного сполучення під час дії сигналів «повітряна тривога», вказані обставини дійсно можуть ускладнити можливість їх прибуття до приміщення Вищого антикорупційного суду в м. Київ. Водночас, їх неприбуття до суду може мати наслідком відкладення судових засідань та впливати на загальний строк розгляду цього кримінального провадження.
Суд вважає ці обставини достатніми для здійснення судового провадження у режимі відеоконференції для сторін та інших учасників кримінального провадження, з метою забезпечення безпеки сторін та учасників кримінального провадження, а також для забезпечення оперативності судового провадження (п. 2, 5 ч. 1 ст. 336 КПК України).
При цьому, суд враховує рекомендації щодо окремих питань здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану, що містяться у листі Верховного Суду № 1/0/2-22 від 03.03.2022.
Водночас, щодо клопотання захисника ОСОБА_9 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_7 про участь його в судовому засіданні в режимі відеоконференції за допомогою власних технічних засобів, то суд, проаналізувавши копії наданої захисником медичної документації не вбачає такого стану здоров`я ОСОБА_7, який би унеможливлював його прибуття до суду, який територіально знаходиться у м. Львів та можливість оперативного залишення приміщення суду у разі оголошення сигналу «повітряна тривога». Відповідно до копії виписки з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого № 83515 від 05.01.2023 обвинуваченому рекомендовано лише обмеження фізичних навантажень та долання значних відстаней на транспорті. Вказане свідчить про фактичну можливість його прибуття до приміщення суду.
Крім того, суд звертає увагу, що при розгляді цього кримінального провадження обвинуваченому ОСОБА_7 надавалась можливість брати участь в судових засіданнях в режимі відеоконференції та використовувати власні засоби зв`язку, однак через численні технічні перепони обвинувачений ОСОБА_7 не зміг взяти участь в підготовчому судовому засіданні, призначеному на 12.12.2022. У зв`язку з неможливістю приєднатися до відеоконференції з власних технічних засобів обвинуваченого ОСОБА_7 та його захисника ОСОБА_12, в цьому засіданні оголошувалась перерва, а протокольною ухвалою суду останніх було зобов`язано з`явитися у Львівський апеляційний суд для продовження участі в судовому розгляді. З метою унеможливлення подальших перепон при розгляді цього кримінального провадження суд вважає за необхідне задовольнити клопотання захисника ОСОБА_12 частково.
За викладених обставин суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для задоволення клопотань сторони захисту та проведення судового засідання у режимі дистанційного судового провадження (відеоконференції) з Львівським апеляційним судом. Відтак, організацію проведення відеоконференції колегія суддів доручає провести Львівському апеляційному суду.
Керуючись статтями 336, 372 КПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання захисників обвинувачених ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про проведення підготовчого судового засідання, призначеного на 11.01.2023 о 15 год. 00 хв. в режимі відеоконференції (дистанційного судового провадження) із Львівським апеляційним судом задовільнити.
Клопотання захисника ОСОБА_9 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_7 про проведення підготовчого судового засідання, призначеного на 11.01.2023 о 15:00 год. в режимі відеоконференцзв`язку за допомогою власних технічних засобів задовольнити частково.
Підготовче судове засідання у кримінальному провадженні № 52018000000000547 від 12.06.2018, що призначене на 11 січня 2023 року о 15 год. 00 хв. у приміщенні Вищого антикорупційного суду за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 42-А провести у режимі відеоконференції (дистанційного судового провадження) із Львівським апеляційним судом за участю обвинувачених ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 .
Організацію проведення відеоконференції із вчиненням дій, передбачених ч. 4 ст. 336 КПК України, доручити Львівському апеляційному суду (площа Соборна, 7, м. Львів, 79008).
Повідомити учасників судового процесу про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Копію ухвали направити Львівському апеляційному суду та особам, які братимуть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції негайно.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.
Головуюча суддя: ОСОБА_1 Судді: ОСОБА_2 ОСОБА_3