- Presiding judge (HACC): Tkachenko O.V.
Справа № 991/2465/23
Провадження № 1-кс/991/2491/23
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ВСТУПНА ЧАСТИНА [І].
Дата і місце постановлення [1-1].
24 березня 2023 року, місто Київ.
Назва та склад суду, секретар судового засідання [1-2].
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 (надалі - слідчий суддя).
Найменування (номер) кримінального провадження [1-3].
Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань (надалі - ЄРДР) 20 травня 2021 року за № 12021000000000649.
Прізвище, ім`я і по батькові підозрюваного, обвинуваченого, рік, місяць і день його народження, місце народження і місце проживання [1?4].
Підозрюваний ОСОБА_2, народився ІНФОРМАЦІЯ_1 (інша інформація у клопотанні відсутня);
підозрюваний ОСОБА_3, народився ІНФОРМАЦІЯ_2 (інша інформація у клопотанні відсутня);
підозрюваний ОСОБА_4, народився ІНФОРМАЦІЯ_3 (інша інформація у клопотанні відсутня);
підозрюваний ОСОБА_5, народився ІНФОРМАЦІЯ_4 (інша інформація у клопотанні відсутня).
Закон України про кримінальну відповідальність, що передбачає кримінальне правопорушення, у вчиненні якого підозрюється, обвинувачується особа [1-5].
Кримінальні правопорушення, передбачені ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 364 КК України (підозрюваний ОСОБА_2 ), кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 364 КК України (підозрюваний ОСОБА_3 ), кримінальні правопорушення, передбачені ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 27, ч. 1 ст. 366 КК України (підозрюваний ОСОБА_4 ), кримінальні правопорушення, передбачені ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України (підозрюваний ОСОБА_5 ).
Сторони кримінального провадження та інші учасники судового провадження [1-6].
Старший детектив Національного бюро Четвертого відділу детективів Другого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_6 (надалі - детектив НАБУ).
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА [ІІ].
Суть питання, що вирішується ухвалою, і за чиєю ініціативою воно розглядається [2-1].
Вирішується питання про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР 20 травня 2021 року за № 12021000000000649, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 367 КК України до 10 місяців, тобто до 30 червня 2023 року.
Питання про продовження строку досудового розслідування вирішується за клопотанням детектива НАБУ ОСОБА_6 .
Встановлені слідчим суддею обставини із посиланням на докази, а також мотиви неврахування окремих доказів [2-2].
Слідчий суддя встановив таке.
22 березня 2023 року о 11 год 44 хв до Вищого антикорупційного суду надійшло клопотання детектива НАБУ про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні за № 12021000000000649 від 20 травня 2021 року, яке протоколом автоматичного визначення слідчого судді від 22 березня 2023 року було передано на розгляд слідчому судді ОСОБА_7 .
Наказом Голови Вищого антикорупційного суду від 14 березня за № 12/кв було затверджено графік підготовки суддів Вищого антикорупційного суду (без урахування суддів Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду) у Національній школі суддів України з 20 по 23 березня та 03 квітня 2023 року, а також направити суддів Вищого антикорупційного суду (без урахування суддів Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду) для підготовки в Національній школі суддів України, що відбудеться в онлайн режимі, згідно із затвердженим графіком. Відповідно до графіку підготовки суддів Вищого антикорупційного суду в Національній школі суддів України з 20 по 23 березня та 03 квітня 2023 року слідчий суддя ОСОБА_7 проходить підготовку 20, 21, 23 та 03 квітня 2023 року, а 22 березня 2023 року - здійснював правосуддя відповідно до затвердженого графіку.
22 березня 2023 року в провадження слідчого судді ОСОБА_7 надійшло 21 клопотання, серед яких два клопотання про дозвіл на проведення негласної слідчої (розшукової) дії та чотири клопотання про надання дозволу на проведення обшуку, які мають бути розглянуті протягом шести годин та в день їх надходження відповідно. Враховуючи те, що слідчий суддя зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку досудового розслідування протягом трьох днів з дня його одержання, але в будь-якому разі до спливу строку досудового розслідування, розгляд вказаного клопотання був призначений на найближчу дату, а саме 24 березня 2023 року о 13 год 30 хв.
Разом з тим, 24 березня 2023 року, перед судовим засіданням з розгляду цього клопотання, слідчим суддею, під час огляду змісту клопотання, було встановлено, що воно подано без додержання вимог ст. 295-1 КПК України, що є підставою для його повернення відповідно до вимог абз. 4 ч. 2 ст. 295-1 КПК України.
Слідчий суддя дослідив клопотання детектива НАБУ про продовження строку досудового розслідування.
Мотиви, з яких слідчий суддя виходив при постановленні ухвали, і положення закону, яким він керувався [2-3].
Слідчий суддя дійшов висновку про таке.
Відповідно до вимог п. 5 ч. 1 ст. 3 КПК України: «досудове розслідування - стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності».
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 28 КПК України: «Під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень».
Відповідно до вимог п. п. 1-3 ч. 3 ст. 28 КПК України: «Критеріями для визначення розумності строків кримінального провадження є: складність кримінального провадження, яка визначається з урахуванням кількості підозрюваних, обвинувачуваних та кримінальних правопорушень, щодо яких здійснюється провадження, обсягу та специфіки процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування тощо; поведінка учасників кримінального провадження; спосіб здійснення слідчим, прокурором і судом своїх повноважень».
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 219 КПК України: «Строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань або винесення постанови про початок досудового розслідування у порядку, встановленому статтею 615 цього Кодексу, до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження».
Відповідно до вимог п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК України: «З дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене: протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину».
Відповідно до вимог п. 3 ч. 4 ст. 219 КПК України: «Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати: дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину».
Відповідно до вимог п. 3 ч. 3 ст. 294 КПК України: «Якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу: до дванадцяти місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим із Генеральним прокурором чи його заступниками».
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 294 КПК України: «Строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження».
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 295-1 КПК України: «У випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого».
Відповідно до вимог абз. 2 та 4 ч. 2 ст. 295-1 КПК України: «У клопотанні про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру зазначаються: 1) прізвище, ім`я, по батькові підозрюваного; 2) найменування (номер) кримінального провадження; 3) суть повідомленої підозри і правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, у вчиненні якого підозрюється особа; 4) посилання на докази, якими обґрунтовується підозра; 5) процесуальні дії, проведення або завершення яких потребує додаткового часу; 6) значення результатів цих процесуальних дій для судового розгляду; 7) строк, необхідний для проведення або завершення процесуальних дій; 8) обставини, що перешкоджали здійснити ці процесуальні дії раніше. Слідчий суддя, встановивши, що клопотання подано без додержання вимог цієї статті, повертає його прокурору, слідчому, про що постановляє ухвалу».
Зі змісту клопотання видно, що у цьому кримінальному провадженні повідомлено про підозру чотирьом особам, а саме: ОСОБА_2 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 364 КК України, ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 364 КК України, ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 27, ч. 1 ст. 366 КК України і ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України.
Клопотання детектива НАБУ не містить суті повідомленої підозри щодо кожного підозрюваного, натомість замість цього у ньому на 10 аркушах з 19 викладені обставини, які у своїй сукупності на думку ініціатора клопотання свідчать про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 367 КК України.
Суть (сутність) повідомленої підозри полягає у викладенні найголовнішого, основного, найістотнішого з її змісту.
З огляду на наведене, ініціатор клопотання для належного виконання вимог п. 3 абз. 2 ч. 2 ст. 295-1 КПК України повинен був зазначити суть повідомленої підозри (найголовніше, основне, найістотніше з її змісту) щодо кожного підозрюваного та правові кваліфікації кримінальних правопорушень у вчиненні яких вони підозрюються (точної кримінально-правової оцінки дій/бездіяльності та їх ознак за нормами кримінального закону), із зазначенням також статей (частин статей) закону України про кримінальну відповідальність, чого зроблено не було та що має правовим наслідком повернення слідчим суддею клопотання детективу НАБУ.
За таких обставин, детективом НАБУ не було дотримано вимог п. 3 абз. 2 ч. 2 ст. 295-1КПК України, що є підставою для повернення вказаного клопотання останньому.
Слідчий суддя, з огляду на викладене, враховуючи те, що недоліки клопотання були виявлені ним до початку його розгляду, а норми КПК України не передбачають відкриття слідчим суддею провадження за таким клопотанням, спираючись на загальні засади кримінального провадження, а також керуючись положеннями ст. ст. 219, 294, 295-1, 372, 376 КПК України дійшов висновку про повернення клопотання детективу НАБУ.
РЕЗОЛЮТИВНА ЧАСТИНА [ІІІ].
Висновки слідчого судді [3-1].
Слідчий суддя постановив.
Клопотання про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні за № 12021000000000649 від 20 травня 2021 року повернути старшому детективу Національного бюро Четвертого відділу детективів Другого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_6 .
Строк і порядок набрання ухвалою законної сили та її оскарження [3?2].
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення і оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складений та оголошений учасникам судового провадження 24 березня 2023 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1