- Presiding judge (HACC): Bitsiuk A.V.
Справа № 991/3069/23
Провадження 1-кс/991/3094/23
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2023 року м.Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1, за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2, слідчого ОСОБА_3, прокурора ОСОБА_4, захисників ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, підозрюваних ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, при розгляді у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Києві клопотання слідчого Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3, погоджене заступником Генерального прокурора ОСОБА_12, про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42021000000001175 від 27.05.2021,
В С Т А Н О В И В:
До Вищого антикорупційного суду надійшло вищезазначене клопотання (далі - Клопотання).
У судовому засіданні захисник підозрюваної ОСОБА_11 - адвокат ОСОБА_8, а також захисник підозрюваного ОСОБА_9 - адвокат ОСОБА_5 заявили клопотання про направлення Клопотання до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду для вирішення питання про направлення його для розгляду по суті за підсудністю до Шевченківського районного суду міста Києва, оскільки підслідність наразі у кримінальному провадженні № 42021000000001175 від 27.05.2021 (далі - Кримінальне провадження) визначено за слідчими ДБР, Клопотання подано до ВАКС з порушенням правил територіальної підсудності.
Крім того, від захисника підозрюваного ОСОБА_13 - адвоката ОСОБА_14 надійшло клопотання про витребування матеріалів досудового розслідування Кримінального провадження, а саме копії висновку експертів за результатом проведення судової експертизи у сфері інтелектуальної власності та копій розсекречених протоколів за результатами проведення НСРД у Кримінальному провадженні, яке мотивовано тим, що сторона захисту наділена правом ознайомлюватися з матеріалами досудового розслідування в порядку ст. 221 КПК України, у зв`язку з чим відповідне клопотання було подано до детектива, однак, відповідні матеріали для ознайомлення стороні захисту не надані, зі свого боку ознайомлення з ними є необхідним для вирішення питання щодо необхідності подальшого досудового розслідування.
Захисник підозрюваного ОСОБА_13 - адвокат ОСОБА_7 в судовому засіданні просила задовольнити подане адвокатом ОСОБА_14 клопотання про витребування матеріалів досудового розслідування.
Захисники ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 підтримали клопотання інших захисників.
В судовому засіданні слідчий ОСОБА_3, прокурор ОСОБА_4 заперечували проти задоволення клопотань захисників підозрюваних, просили відмовити у їх задоволенні.
Слідчий суддя, заслухавши думку учасників Кримінального провадження, дійшов наступних висновків.
Частиною 1 статті 5 КПК України встановлено, що процесуальна дія проводиться, а процесуальне рішення приймається згідно з положеннями цього Кодексу, чинними на момент початку виконання такої дії або прийняття такого рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КПК на суддів, слідчих суддів, прокурорів керівників органів досудового розслідування, слідчих, інших службових осіб органів державної влади покладається обов`язок неухильно додержуватися вимог Конституції України, КПК України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою Україною, вимог інших актів законодавства, що є реалізацією принципу законності.
Згідно положень статті 33-1 Кримінального процесуального кодексу України Вищому антикорупційному суду підсудні кримінальні провадження стосовно корупційних злочинів, передбачених в примітці статті 45 Кримінального кодексу України, статтями 206-2, 209, 211, 366-2, 366-3 Кримінального кодексу України, якщо наявна хоча б одна з умов, передбачених пунктами 1-3 частини п`ятої статті 216 Кримінального процесуального кодексу України».
У примітці до ст. 45 КК зазначено, що корупційними кримінальними правопорушеннями вважаються:
а) кримінальні правопорушення, передбачені статтями 191, 262, 308, 312, 313, 320, 357, 410 КК України, у випадку їх вчинення шляхом зловживання службовим становищем;
б) кримінальні правопорушення, передбачені статтями 210, 354, 364, 364-1, 365-2, 368-369-2 КК України.
Відповідно до ч. 2 статті 33-1 Кримінального процесуального кодексу України слідчі судді Вищого антикорупційного суду здійснюють судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду відповідно до частини першої цієї статті.
22 вересня 2019 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо початку роботи Вищого антикорупційного суду" від 18.09.2019р. №100-ІХ (далі - Закон).
Вказаним Законом внесені наступні зміни до п.20-2 розділу XI "Перехідні положення" Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК):
Підсудність Вищого антикорупційного суду, передбачена цим Кодексом як суду першої інстанції, суду апеляційної інстанції та слідчих суддів, поширюється на кримінальні провадження, відомості за якими про кримінальне правопорушення внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань:
1) з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо початку роботи Вищого антикорупційного суду";
2) до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо початку роботи Вищого антикорупційного суду", якщо досудове розслідування здійснюється або здійснювалося Національним антикорупційним бюро України та закінчено прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
З урахуванням викладеного вбачається, що Вищому антикорупційному суду підсудні кримінальні провадження стосовно конкретних корупційних злочинів, передбачених в примітці статті 45 Кримінального кодексу України, статтями 206-2, 209, 211, 366-2, 366-3 Кримінального кодексу України, якщо дотримані нижчевикладені умови:
1)наявна хоча б одна з умов, передбачених пунктами 1-3 частини п`ятої статті 216 Кримінального процесуального кодексу України»;
2) відомості про кримінальне правопорушення внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань до 22 вересня 2019 року та досудове розслідування здійснюється Національним антикорупційним бюро України або здійснювалося Національним антикорупційним бюро України та закінчено прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури або
3)відомості про кримінальне правопорушення внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань після 22 вересня 2019 року (при цьому відсутні прив`язка до конкретного органу досудового розслідування, який повинен в цьому випадку здійснювати досудове розслідування в такому кримінальному провадженні).
Відтак, з огляду на положення ст. 33-1 КПК України та п.20-2 розділу XI "Перехідні положення" КПК України, якщо досудове розслідування у кримінальному провадженні, в якому відомості про кримінальне правопорушення внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань після 22 вересня 2019 року, здійснюється іншим органом досудового розслідування (не детективами НАБУ), стосовно корупційних злочинів, передбачених в примітці статті 45 КК України, статтями 206-2, 209, 211, 366-2, 366-3 КК України, якщо наявна хоча б одна з умов, передбачених пунктами 1-3 частини п`ятої статті 216 КПК України, то розгляд заяви/скарги/клопотання, поданих у рамках такого кримінального провадження віднесено до підсудності Вищого антикорупційного суду.
Слідчим суддею встановлено, що відомості про кримінальні правопорушення у Кримінальному провадженні, в межах якого подано Клопотання, внесено в Єдиний реєстр досудових розслідувань 27 травня 2021 року, тобто, після набуття чинності вищезазначеним Законом (після 22 вересня 2019 року).
Відповідно до постанови заступника Генерального прокурора - керівника САП ОСОБА_15 від 21.03.2023 вбачається, що досудове розслідування у Кримінальному провадженні здійснюється слідчими центрального апарату ДБР.
Досудове розслідування у Кримінальному провадженні здійснюється, зокрема, за ознаками ч. 5 ст. 191 КК України (корупційний злочин, передбачений в примітці статті 45 КК України). Кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 191 КК України, вчинено державним службовцем, посада якого належить до категорії "А", - повідомлено про підозру заступникам Голови Держпродспоживслужби ОСОБА_9, ОСОБА_13 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України (існує умова, визначена п. 1 ч. 5 ст. 216 КПК України).
Вказане дає підстави зробити висновок, що Кримінальне провадження підсудне Вищому антикорупційному суду, оскільки відповідає критеріям, визначеним у ст. 33-1 та пункті 20-2 розділу XI "Перехідні положення" КПК України, а саме, - відомості щодо Кримінального провадження внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань після 22 вересня 2019 року, досудове розслідування у Кримінальному провадженні здійснюється за підозрою державного службовця, посада якого належить до категорії "А", у вчиненні корупційного злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, а тому розгляд Клопотання та прийняття рішення за результатами його розгляду відноситься до компетенції Вищого антикорупційного суду з урахуванням положень ч.1 ст.5 КПК України.
Відповідні обставини свідчать про відсутність підстав для задоволення клопотань захисників ОСОБА_16, ОСОБА_5 .
Статтею 295-1 КПК України визначено порядок продовження строку досудового розслідування слідчим суддею. На відміну від передбаченого КПК України порядку розгляду інших клопотань, заявлених під час досудового розслідування, розгляд клопотання про продовження строку досудового розслідування не передбачає можливості заявляти клопотання щодо витребування та дослідження слідчим суддею будь-яких матеріалів, які на думку сторони кримінального провадження мають значення для вирішення питання про продовження строку досудового розслідування. Дана стаття передбачає право слідчого судді прийняти рішення за розглядом відповідного клопотання на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Зі свого боку, право сторони захисту на ознайомлення з матеріалами досудового розслідування Кримінального провадження передбачено ст. 221 КПК України, відповідне клопотання стороною захисту подається в порядку ст. 220 КПК України. У випадку не розгляду такого клопотання слідчим (детективом) або відмови у його задоволенні, відповідні бездіяльність/рішення слідчого (детектива) може бути оскаржено стороною захисту в порядку ч. 1 ст. 303 КПК України. За результатом здійснення слідчим суддею судового контролю за дотримання прав та інтересів підозрюваного під час розгляду відповідних скарг порушені права підозрюваного можуть бути відновлені за наявності для цього законних підстав.
Під час вирішення питання про продовження строку досудового розслідування розгляд слідчим суддею відповідних скарг не передбачено.
Вищенаведені обставини свідчать про відсутність підстав для задоволення клопотань захисників ОСОБА_14, ОСОБА_7 .
Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 5, 9, 33-1, 295-1, 369-372 КПК України, пунктом 20-2 розділу XI "Перехідні положення" КПК України, слідчий суддя
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні клопотань захисників ОСОБА_16, ОСОБА_5, відмовити
У задоволені клопотань захисників ОСОБА_14, ОСОБА_7, відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_17