Search

Document No. 110710260

  • Date of the hearing: 08/05/2023
  • Date of the decision: 08/05/2023
  • Case №: 991/4008/23
  • Proceeding №: 52022000000000280
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Presiding judge (HACC) : Fedorov O.V.

Справа № 991/4008/23

Провадження 1-кс/991/4030/23

ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

УХВАЛА

08 травня 2023 року м. Київ

Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1, дослідивши матеріали клопотання детектива Національного бюро Першого відділу детективів Третього підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_2, про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 52022000000000280 від 26.09.2022,

ВСТАНОВИВ:

05.05.2023 до Вищого антикорупційного суду надійшло клопотання детектива Національного бюро Першого відділу детективів Третього підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_2, погоджене заступником Генерального прокурора - керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 52022000000000280 від 26.09.2022.

На підставі протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду клопотання було передано на розгляд слідчого судді ОСОБА_1 .

У клопотанні детектив зазначає, що Національним антикорупційним бюро України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №52022000000000280 від 26 вересня 2022 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 14, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 28, ч. 4 ст. 368, ч. 1 ст. 14, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 28, ч. 4 ст. 368, ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 369 КК України.

З матеріалів клопотання встановлено, що у вказаному кримінальному провадженні повідомлено про підозру ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 368 КК України, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 4 ст. 369 КК України.

Крім того, досудове розслідування здійснюється щодо обставин за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 чт. 14 ч.3 ст. 28 ч.2 ст. 364, ч.3 ст. 28 ч.4 ст. 368, ч.5 ст. 191, ч.4 ст. 369 КК України.

У клопотанні детектив вказує, що строк досудового розслідування, встановлений ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 17.03.2023, завершується 22 червня 2023 року, однак до його спливу завершити досудове розслідування не видається можливим через виняткову складність провадження та необхідність проведення низки слідчих та процесуальних дій, потрібних для всебічного та неупередженого з`ясування усіх обставин вчинених кримінальних правопорушень.

З огляду на це, у клопотанні детектив просить продовжити строк досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні до дванадцяти місяців, тобто до 22 січня 2024 року.

Дослідивши клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя дійшов таких висновків.

Чинний КПК України передбачає можливість продовження строку досудового розслідування, при цьому встановлює різний порядок такого продовження залежно від тривалості строку досудового розслідування у кримінальному провадженні та в залежності від здійснення у ньому повідомлення особі про підозру.

Як вбачається зі змісту клопотання, у межах кримінального провадження повідомлено про підозру декільком особам, а тому застосовними є положення КПК України щодо продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру, закріплені статтями 294 та 295-1 КПК України.

Зі змісту положень ч.3 ст. 294 КПК України та ч.3 ст. 219 КПК України вбачається, що у разі неможливості закінчити досудове розслідування у встановлений раніше строк, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених п. 3 ч.4 ст. 219 КПК України, зокрема: до дванадцяти місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим із Генеральним прокурором чи його заступниками.

При цьому, згідно з ч. 4 ст. 294 КПК України строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.

Вимоги до клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру передбачені ч. 2 ст. 295-1 КПК України, а саме клопотання має містити:

1) прізвище, ім`я, по батькові підозрюваного;

2) найменування (номер) кримінального провадження;

3) суть повідомленої підозри і правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, у вчиненні якого підозрюється особа;

4) посилання на докази, якими обґрунтовується підозра;

5) процесуальні дії, проведення або завершення яких потребує додаткового часу;

6) значення результатів цих процесуальних дій для судового розгляду;

7) строк, необхідний для проведення або завершення процесуальних дій;

8) обставини, що перешкоджали здійснити ці процесуальні дії раніше.

Крім того, до клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими обґрунтовуються доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання. Також у клопотанні має бути вказаний найкоротший строк, достатній для потреб досудового розслідування.

У випадку встановлення слідчим суддею подання клопотання з недодержанням зазначених вимог, таке клопотання підлягає поверненню слідчому/прокурору, про що постановляється ухвала.

Слідчий суддя встановив, що клопотання містить прізвище, ім`я, по батькові підозрюваних, зазначення номеру кримінального провадження та суті повідомленої підозри та правової кваліфікації кримінального правопорушення із зазначенням статей КК України, у вчиненні яких підозрюються ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, та ОСОБА_8 . Також у клопотанні наведено посилання на докази, якими орган досудового розслідування обґрунтовує підозру вищезазначених осіб у вчиненні інкримінованих їм злочинів та додано витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань у цьому кримінальному провадженні.

Водночас, вказане клопотання про продовження строку досудового розслідування не відповідає іншим вимогам, зазначеним вище.

Так, подане детективом клопотання містить перелік процесуальних дій, проведення або завершення яких потребує додаткового часу. Однак, вказане клопотання не містить будь-якого обґрунтування щодо значення результатів цих процесуальних дій для судового розгляду, тобто не містить вимог, передбачених п.6 ч.3 ст. 295-1 КПК України.

Зі змісту клопотання вбачається необхідність завершення призначених ряду призначених експертиз, проведення допиту великої кількості осіб, отримання доступу до документів, які становлять охоронювану законом таємницю, витребування документації та здійснення інших процесуальних дій. Однак, детективом не наведено будь-якого обгрунтування щодо очікуваних результатів таких процесуальних дій та їх значення для цього кримінального провадження, зокрема не зазначено на підтвердження яких обставин кримінального провадження існує необхідність у їх проведенні.

Також, не відповідає клопотання вимогам, передбаченим п. 7 абз.2 ч. 2 ст. 295-1 КПК України, щодо зазначення строку необхідного для проведення запланованих процесуальних дій.

Зокрема, враховуючи зазначені у клопотанні відомості про призначені ще у січні та березні 2023 року судові експертизи, детектив не зазначає ані строку необхідного для їх завершення, ані приблизної стадії їх виконання. У цьому контексті слідчий суддя зауважує, що детективом не долучено будь-яких актуальних відомостей щодо стадій, на яких перебуває виконання експертиз або ж часу, який потребується для їх завершення, а також не обґрунтувано, що поставлені перед експертом питання є особливо складними та обумовлюють збільшення строку їх проведення.

Так само слідчий суддя встановив відсутність будь-якого обгрунтування щодо необхідного строку для проведення допитів свідків, враховуючи, що тривалість необхідна для проведення таких слідчих дій залежить лише від активності та інтенсивності дій органу досудового розслідування, та беручи до уваги, що досудове розслідування вказаного провадження здійснюється групою слідчих у складі 14 детективів, то визначення необхідного строку можливе детективом самостійно.

Крім того, детективом жодним чином не повідомлено строк, необхідний для проведення процесуальних дій, пов`язаних із витребуванням документації чи отриманням доступу до документів, які містять охоронювану законом таємницю. Враховуючи, законодавчо встановлений строк, у межах якого можуть бути проведені такі процесуальні дії, у разі отримання необхідних судових дозволів, детективом не долучено матеріалів на підтвердження наявності таких дозволів та не повідомлено про терміни їх проведення.

Більше того, вказане клопотання не відповідає п. 8 абз. 2 ч. 2 ст. 295-1 КПК України, оскільки зазначені детективом обставини, які перешкоджали здійснити ці процесуальні дії раніше, містять загальне та абстрактне обгрунтування, враховуючи відсутність будь-яких підтверджень на вказані доводи. Зокрема, детектив посилається на довгий строк виконання запиту про міжнародну правову допомогу, ініційовану 22.02.2023, однак матеріали клопотання не містять підтверджуючих матеріалів про дату його направлення, так само детективом не обгрунтовано неможливість проведення допитів осіб, зазначених у клопотанні раніше та при цьому не надано жодного доказу на підтвердження того, що ним були вжиті заходи для їх виклику для допиту.

Із матеріалів клопотання вбачається, про необхідність проведення додаткових експертиз, проте у клопотанні детектив не наводить, які саме обставини перешкоджали призначити її до цієї дати. Так само доводи щодо можливості призначення економічної експертизи ґрунтуються на необхідності отримання товарознавчих експертиз, які були призначені лише у травні 2023 року без жодного пояснення, що заважало призначити такі експертизи раніше.

Більше того, слідчий суддя зауважує, що частиною 5 статті 294 КПК України передбачено можливість подання клопотання про продовження строку досудового розслідування не пізніше п`яти днів до спливу встановленого строку досудового розслідування.

Зазначене клопотання подане 05.05.2023, строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 52022000000000280 від 26.09.2022, встановлений ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 17.03.2023 (справа № 991/2036/23, провадження № 1-кс/991/2068/23) закінчується 22.06.2023, тобто клопотання подане за 48 днів до закінчення строку досудового розслідування. У цьому контексті, слідчий суддя вважає, що клопотання має містити обгрунтування та причини неможливості проведення чи завершення зазначених слідчих та процесуальних дій саме до 22 червня 2023 року, однак детективом взагалі не наведено мотивів чи перешкод, які не дають можливість провести хоча б частину таких слідчих чи процесуальних дій до зазначеної дати.

Відсутність у клопотанні викладу таких обставин, з огляду на те що кримінальне провадження здійснюється групою слідчих, а частина зазначених у клопотанні слідчих дій залежить виключно від активності та оперативності дій детективів та прокурорів у цьому кримінальному провадженні, свідчить про невідповідність такого клопотання та передчасність його подання.

Слідчий суддя вважає, що будь-яке досудове розслідування має бути ретельним, що вимагає від слідчих органів вживати всіх розумних заходів для отримання доказів та докладати можливих зусиль для з`ясування розслідуваних обставин для уникнення поспішних чи необгрунтованих висновків щодо результатів такого розслідування. Однак, такий обов`язок також має корелюватися із дотриманням принципу розумності строків, контроль за якими здійснюється в т.ч. слідчим суддею. Наведені детективом обставини необхідності продовження строку досудового розслідування грунтуються на поспішних висновках та створюють ситуацію, за якою слідчий суддя має оцінити імовірну та потенційну неможливість проведення слідчих дій протягом майже півтора місяця (строку за який подано відповідне клопотання).

Більше того, слідчий суддя зауважує, що клопотання має містити найкоротший строк, достатній для потреб досудового розслідування. Детектив просить про продовження строку на максимально передбачений законодавством термін, обгрунтовуючи винятковою складністю провадження. Водночас, відсутність належного аргументування щодо існування об`єктивних та вагомих перешкод для проведення необхідних слідчих та процесуальних дій у строк, а також відсутність обгрунтування значення таких дій, свідчать про передчасний характер таких висновків, враховуючи, що у слідства ще достатньо строку досудового розслідування для встановлення важливих обставин розслідуваних злочинів.

У цьому контексті, слідчий суддя бере до уваги практику ЄСПЛ, якою встановлено, що хоча складність справи може виправдати певний проміжок часу, вона сама по собі може бути недостатньою для того, щоб обґрунтувати всю тривалість провадження (§ 137справи Рутковські та інші проти Польщі). Тому слідчий суддя вважає недопустимим обгрунтування строку досудового розслідування виключно її складністю, оскільки строк залежить від ряду інших критеріїв, які у цьому клопотанні не наведені.

Таким чином, зазначені обставини унеможливлюють розгляд клопотання про продовження строку досудового розслідування по суті.

Як вказувалося вище, відповідно до абз. 4 ч. 2 ст. 295-1 КПК України слідчий суддя, встановивши, що клопотання подано без додержання вимог цієї статті, повертає його прокурору, слідчому, про що постановляє ухвалу.

Враховуючи викладене, клопотання детектива Національного бюро Першого відділу детективів Третього підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_2, про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 52022000000000280 від 26.09.2022, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 368 КК України, ОСОБА_6, ОСОБА_7, та ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 4 ст. 369 КК України слід повернути.

Керуючись ст. 295-1, 372 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання детектива Національного бюро Першого відділу детективів Третього підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_2, про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 52022000000000280 від 26.09.2022, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 368 КК України, ОСОБА_6, ОСОБА_7, та ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 4 ст. 369 КК України, а також за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 чт. 14 ч.3 ст. 28 ч.2 ст. 364, ч.3 ст. 28 ч.4 ст. 368, ч.5 ст. 191, ч.4 ст. 369 КК України, - повернути.

Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1