- Presiding judge (HACC): Voronko V.D.
Справа № 991/4355/23
Провадження 1-кс/991/4378/23
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2023 року м.Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1, за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2, детектива ОСОБА_3, підозрюваного ОСОБА_4 та захисника ОСОБА_5, розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання детектива Другого відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_3 про встановлення строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022160000000414 від 29.12.2022,
ВСТАНОВИВ:
До слідчого судді надійшло вказане клопотання детектива Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_3, у якому він просить встановити для сторони захисту, а саме підозрюваному ОСОБА_4 та його захисникам ОСОБА_5 та ОСОБА_6, строк для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022160000000414 від 29.12.2022, строком два тижні з дня постановлення ухвали за результатами розгляду цього клопотання, після спливу якого сторона захисту вважатиметься такою, що реалізувала своє право на доступ до матеріалів.
Клопотання детектива обґрунтоване наступним.
Слідчою групою детективів Національного антикорупційного бюро України під процесуальним керівництвом прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022160000000414 від 29.12.2022 за підозрою ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України.
Згідно з матеріалами кримінального провадження органом досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4, обіймаючи посаду заступника начальника управління - начальника відділу з питань використання земель та водних об`єктів управління розвитку земельних відносин Департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської обласної державної адміністрації, одержав від представника ТОВ «ЕЙ ПІ ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» ОСОБА_7 неправомірну вигоду у розмірі 40 000 доларів США (що відповідно до офіційних даних НБУ станом на 01.02.2023 становило 1 462 744 грн.) за підготовку документів та проєктів розпоряджень Одеської обласної державної адміністрації про надання дозволів на розробку проєктів землеустрою для отримання в оренду двох земельних ділянок орієнтовною площею 4 Га та 1 Га, подальше прийняття таких розпоряджень та не створення штучних перешкод для їх прийняття.
У межах вказаного кримінального провадження, 02.02.2023 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України, а саме у проханні та одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення та невчинення в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданого службового становища, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди в особливо великому розмірі.
19.04.2023 ОСОБА_4 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України, а саме у проханні та одержанні службовою особою, яка займає відповідальне становище, неправомірної вигоди в особливо великому розмірі для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди в особливо великому розмірі.
Як вбачається із клопотання, сторона обвинувачення вважає, що зібрані під час досудового розслідування докази є достатніми для складання обвинувального акту.
Відтак, 19.04.2023 прокурором у кримінальному провадженні відповідно до положень ст. 290 КПК України надано доручення детективу Національного бюро ОСОБА_3 про повідомлення сторонам кримінального провадження про завершення досудового розслідування та надання їм доступу до матеріалів досудового розслідування, які є в розпорядженні сторони обвинувачення, у тому числі до будь-яких доказів, які самі по собі або в сукупності з іншими доказами можуть бути використані для доведення невинуватості або меншого ступеня винуватості обвинуваченого, або сприяти пом`якшенню покарання; надано доступ та можливість скопіювати або відобразити відповідним чином будь-які речові докази або їх частини, документи або копії з них, а також надано доступ до приміщення або місця, якщо вони знаходяться у володінні або під контролем держави.
На підставі даного доручення, 19.04.2023 детективом у кримінальному провадженні підозрюваному ОСОБА_4 та його захисникам ОСОБА_5 та ОСОБА_8 повідомлено про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування у кримінальному провадженні.
Окрім того, вказаним повідомленням стороні захисту роз`яснено право на ознайомлення із матеріалами досудового розслідування, в будь-який робочий день в період з 09 год 00 хв до 18 год 00 хв у приміщенні Одеського територіального управління Національного антикорупційного бюро України за адресою: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, буд. 14.
Крім того, детектив зазначає, що в той же день повідомлення було направлено на електронну поштову скриньку ОСОБА_8 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) та особисто вручено підозрюваному ОСОБА_4 та його захисникам ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
Відтак, 19.04.2023 підозрюваний та його захисники були належним чином повідомлені про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування в порядку, визначеному ст. 290 КПК України.
За твердженнями детектива, сторона захисту зволікає при ознайомленні з матеріалами досудового розслідування, внаслідок чого необґрунтовано збільшується тривалість кримінального провадження, що, в свою чергу, не відповідає вимогам ст. 2 КПК України, згідно з якою завданням кримінального провадження є, зокрема, забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування та судового розгляду.
Детектив зазначив, що після відкриття матеріалів минуло вже 26 днів, тобто стороною захисту допущено зволікання при ознайомленні з ними, що перешкоджає реалізації принципу розумності строків у кримінальному провадженні та основних засад, визначених нормами Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та КПК України, а тому встановлення строку для такого ознайомлення є виправданим.
У зв`язку з чим детектив звернувся до слідчого судді з даним клопотанням, у якому просить слідчого суддю встановити для сторони захисту строк два тижні з дня постановлення ухвали за результатами розгляду цього клопотання, для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022160000000414 від 29.12.2022.
У судовому засіданні детектив ОСОБА_3 підтримав клопотання з наведених у ньому підстав та просив задовольнити. Повідомив, що стороні захисту фактично залишилося ознайомитися із двома томами матеріалів кримінального провадження, оскільки з двома томами учасники уже ознайомилися, а ще один том складається виключно із копій грошових коштів.
Захисник підозрюваного ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_5 заперечив проти задоволення клопотання, зауваживши, що підставою звернення з таким клопотанням є зволікання сторони захисту із ознайомленням. При цьому, з моменту повідомлення стороні захисту про завершення досудового розслідування, що відбулося 19.04.2023, до дня звернення детектива з таким клопотанням - 15.05.2023, адвокат був задіяний у інших справах та процесах, а також у проведенні лекційних та семінарських занять, прийнятті заліків у студентів, оскільки займається викладацькою діяльністю.
Крім того, зазначив, що у період з 01 по 15 травня 2023 детектив ОСОБА_3 перебував у відпустці, а інший детектив не зміг би належним чином надати матеріали для ознайомлення.
Проте, наразі сторона захисту вже ознайомилася із томами № 3 та 5 матеріалів кримінального провадження, а також усіма речовими доказами, тому не може йти мова про зволікання із ознайомленням.
Враховуючи вищевикладене, просив відмовити в задоволенні клопотання.
Підозрюваний ОСОБА_4 підтримав позицію свого захисника. Підтвердив, що дійсно ознайомився із матеріалами томів № 3 та 5, а також усіма речовими доказами. Наразі ж він займає відповідальну посаду із графіком роботи з 09.00 год до 18.00 год, тобто вказаний графік співпадає із графіком роботи Національного антикорупційного бюро України, що утруднює ознайомлення із матеріалами досудового розслідування.
Захисник ОСОБА_8 у судове засідання не прибув, на електронну скриньку суду надіслав письмові заперечення, у яких зазначив про відсутність з його сторони цілеспрямованих дій щодо зволікання із ознайомленням. Додатково зазначив, що бере участь у кількох судових процесах, постійно працює юрисконсультом на підприємстві, у зв`язку з чим має можливість ознайомлюватися із матеріалами кримінального провадження лише по декілька годин на добу, а з початку липня до початку серпня 2023 року планує щорічну відпустку. Враховуючи зазначене, просив відмовити в задоволенні клопотання.
Заслухавши думку детектива, вивчивши клопотання та долучені до нього матеріали, заслухавши позиції та заперечення сторони захисту, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 КПК України під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень. Проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя (в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції), а судового провадження - суд.
Разом з тим, ч. 5 ст. 28 КПК України визначено, що кожен має право, щоб обвинувачення щодо нього в найкоротший строк або стало предметом судового розгляду, або щоб відповідне кримінальне провадження щодо нього було закрите.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку належним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Частиною 10 ст. 290 КПК України передбачено, що сторонам кримінального провадження надається достатній час для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, до яких їм надано доступ. У разі зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них зобов`язаний встановити строк для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, після спливу якого сторона кримінального провадження вважається такою, що реалізувала своє право на доступ до матеріалів.
Як зазначалося вище та вбачається з матеріалів судової справи, 19.04.2023 прокурором у кримінальному провадженні, відповідно до положень ст. 290 КПК України, надано доручення детективу Національного бюро ОСОБА_3 про повідомлення сторонам кримінального провадження про завершення досудового розслідування та надання їм доступу до матеріалів досудового розслідування.
На виконання вказаного доручення, відповідно до вимог ст. 290 КПК України, 19.04.2023 детективом у кримінальному провадженні підозрюваному ОСОБА_4 та його захисникам ОСОБА_5 та ОСОБА_8 належним чином повідомлено про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022160000000414 від 29.12.2022.
Обсяг матеріалів розслідування складається із 5 томів, а саме: том № 1 на 249 арк.; том № 2 на 243 арк.; том № 3 на 250 арк.; том № 4 на 125 арк.; том № 5 на 223 арк.
Окрім того, матеріали досудового розслідування складають речові докази: 1) флеш накопичувач PNY 32 Gb сірого кольору та мобільний телефон чорного кольору SAMSUNG Galaxy S8+, серійний номер: НОМЕР_1, IMEI 1: НОМЕР_2, IMEI 2: НОМЕР_3, які упаковані в сейф-пакет НАБУ № 0014103; 2) мобільний телефон SAMSUNG з ІМЕІ 1: НОМЕР_4, ІМЕІ2: НОМЕР_5 та мобільний телефон Redmi Note 7 Pro з ІМЕІ 1: НОМЕР_6, ІМЕІ 2: НОМЕР_7, які упаковані в сейф-пакет НАБУ №0004005; 3) системний блок Lenovo V520S (серійний номер: НОМЕР_8 ) упакований в сейф-пакет НАБУ № 0010730; 4) накопичувач на жорстких магнітних дисках Western Digital WD20SPZX (серійний номер: WXM2E7058Z3W) у кармані Transcend TS2TSJ25M3S (серійний номер: G15176-1900) упакований в сейф-пакет НАБУ № 0002500; 5) грошові кошти, а саме 8 банкнот, кожна номіналом 100 доларів США, із серійними номерами PF96818987G, PB06578196M, PG42308412B, PG42308431B, LL08709240*, LD42073622D, PG42308435B, PG42308426B та 392 зображення грошових банкнот, кожне номіналом 100 доларів США, з однаковим серійним номером - LG04727792* в прошитому та опечатаному полімерному пакеті з номером PSP3056220.
Можливість ознайомлення з матеріалами кримінального провадження була забезпечена у приміщенні Одеського територіального управління Національного антикорупційного бюро України за адресою: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, буд. 14, починаючи з 19.04.2023.
Таким чином, слідчий суддя погоджується з доводами сторони обвинувачення, що підозрюваному та його захисникам створені належні умови та надані достатні можливості знайомитися з матеріалами досудового розслідування.
Як наголошував детектив, станом на момент звернення із даним клопотанням підозрюваний ОСОБА_4 та його захисники ОСОБА_5 та ОСОБА_8 ознайомилися зі всіма речовими доказами та матеріалами досудового розслідування, які містяться у томі № 3.
Вказане підтверджується копіями протоколу про ознайомлення підозрюваного та його захисників з матеріалами досудового розслідування від 24.04.2023 та протоколу про надання доступу до матеріалів досудового розслідування від 26.04.2023, доданих до клопотання (т. 1, а. с. 23-27).
Проте, з 27.04.2023 до 15.05.2023 підозрюваний ОСОБА_4 та його захисники ОСОБА_5 та ОСОБА_8 жодного разу не прибули до органу досудового розслідування для подальшого ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, що, на думку детектива, свідчить про умисне зволікання стороною захисту при ознайомленні з матеріалами досудового розслідування.
Слідчий суддя зауважує, що не дивлячись на надання можливості знайомитися з матеріалами та створення належних для цього умов, сторона захисту, починаючи з 27.04.2023 не вжила необхідних заходів для реалізації свого права на ознайомлення, що свідчить про зволікання з ознайомленням у розумні строки.
При цьому, слідчий суддя відхиляє доводи сторони захисту щодо неможливості ознайомлюватися з матеріалами кримінального провадження у період з 01 по 15 травня 2023, у зв`язку з перебуванням детектива ОСОБА_3 у відпустці. Так, із долученого витягу з ЄРДР вбачається, що досудове розслідування кримінального провадження № 42022160000000414 від 29.12.2022 здійснюється групою детективів у складі 12 детективів, кожен з яких в певній мірі обізнаний із матеріалами кримінального провадження, має до них доступ та можливість ознайомити сторону захисту. Більше того, в повідомленні про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів зазначено, що для ознайомлення можна з`явитися в будь-який робочий день в період з 09.00 год до 18.00 год до приміщення Одеського територіального управління Національного антикорупційного бюро України, яке знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, буд. 14, а не до конкретного детектива. При цьому, номер телефону детектива ОСОБА_3 вказаний як контактний для узгодження організаційних питань з приводу ознайомлення (т. 1, а. с. 19-21). Однак, у період з 01 по 15 травня 2023 захисники до Одеського територіального управління Національного антикорупційного бюро України не зверталися.
Щодо посилання підозрюваного ОСОБА_4 на співпадіння встановленого детективом графіку ознайомлення із його робочим днем, слідчий суддя приймає доводи детектива, який повідомив, що з метою сприяння стороні захисту в ознайомленні із матеріалами досудового розслідування, ним було надано матеріали в сканованому вигляді, що не потребує регулярного відвідування приміщення Одеського територіального управління Національного антикорупційного бюро України.
Слідчий суддя зазначає, що кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) (ч. 5 ст. 9 КПК України). Статтею 17 Закону України від 23 лютого 2006 року «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» також передбачено, що при розгляді справ суди застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права.
ЄСПЛ неодноразово зазначав, що право на захист не є абсолютним, а за змістом статті 6 Конвенції прийнятними є лише вкрай необхідні заходи, які обмежують право на захист (рішення від 23 квітня 1997 року у справі «Ван Мехелен та інші проти Нідерландів», від 25 вересня 2008 року у справі «Полуфакін і Чернишов проти Росії»).
Як зауважив ЄСПЛ, підпункт «b» пункту 3 статті 6 Конвенції гарантує обвинуваченому «мати час і можливості, необхідні для підготовки свого захисту», а це означає, що така підготовка охоплює все, що є «необхідним» для підготовки розгляду справи судом. Крім того, можливості, доступні кожному, хто обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, мають включати ознайомлення - для цілей підготовки свого захисту - з результатами розслідувань, які проводилися протягом усього провадження у справі. Однак питання адекватності часу і можливостей, наданих обвинуваченому, слід вирішувати в контексті обставин кожної конкретної справи.
Слідчий суддя враховує доводи сторони обвинувачення, складність матеріалів кримінального провадження, які містять, у тому числі речові докази, однак їх незначний обсяг, із значною частиною яких сторона захисту вже ознайомилася, обстановку в країні, яка існує в умовах правового режиму воєнного стану, та з урахуванням розумного часу для вивчення матеріалів, вважає необхідним встановити стороні захисту строк на ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022160000000414 від 29.12.2022 до 10 липня 2023 року включно, який, на думку слідчого судді, буде достатній для реалізації стороною захисту своїх прав та законних інтересів, передбачених законом.
За наведених обставин клопотання підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 290, 309, 372, 376 КПК України, слідчий суддя
УХВАЛИВ:
Клопотання детектива Другого відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_3 про встановлення строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022160000000414 від 29.12.2022, задовольнити частково.
Встановити стороні захисту, а саме підозрюваному ОСОБА_4 та його захисникам ОСОБА_5 та ОСОБА_6 строк для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022160000000414 від 29.12.2022 до 10 липня 2023 року включно, після спливу якого сторона захисту вважатиметься такою, що реалізувала своє право на доступ до матеріалів досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022160000000414 від 29.12.2022.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1