Search

Document No. 111426221

  • Date of the hearing: 02/06/2023
  • Date of the decision: 02/06/2023
  • Case №: 991/4602/23
  • Proceeding №: 52022000000000301
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Decision type: Decision on temporary access
  • Presiding judge (HACC) : Fedorov O.V.

Справа № 991/4602/23

Провадження 1-кс/991/4621/23

ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

УХВАЛА

02 червня 2023 року м. Київ

Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_2,

підозрюваного ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання підозрюваного ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, подані у кримінальному провадженні № 52022000000000301 від 12.10.2022,

ВСТАНОВИВ:

26 травня 2023 року надійшло клопотання підозрюваного ОСОБА_3 про тимчасовийдоступ доречей ідокументів,яке на підставі протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду на розгляд слідчого судді Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 .

1.Зміст поданого клопотання

В обґрунтування свого клопотання ОСОБА_3 вказує, що Національним антикорупційним бюро України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 52022000000000301 від 12.10.2022 за підозрою ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 27, ч. 3 ст. 369 та ч. 4 ст. 190 КК України.

За версією слідства, яка викладена у письмовому повідомленні про підозру, при вчиненні злочину з метою уникнення відповідальності та викриття, ОСОБА_3 користувався спеціально підготовленим мобільним телефоном та абонентським номером, зареєстрованим ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », представлявся вигаданим помічником судді ВАКС на ім`я « ОСОБА_4 », при цьому демонстрував потерпілому ОСОБА_5 проект ухвали колегії суддів ВАКС по справі №991/2288/21 про виділення ОСОБА_5 як обвинуваченого в окреме кримінальне провадження.

Крім того, сторона обвинувачення вважає, що реалізуючи розроблений спільно із ОСОБА_6 та ОСОБА_7 злочинний план ОСОБА_3 підбурив ОСОБА_5 до надання через ОСОБА_6 неправомірної вигоди суддям ВАКС та прокурорам САП, зокрема:

- в кінці літа - на початку осені 2021 р. перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 представившись помічником судді ВАКС на ім`я ОСОБА_4 повідомив ОСОБА_5, що питання укладення угоди з прокурором про визнання винуватості та затвердження її колегією ВАКС зможуть вирішитися лише після надання ним визначної ОСОБА_6 суми грошових коштів;

- не пізніше 31.12.2021 р. перебуваючи неподалік спортивного комплексу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_2 повідомив ОСОБА_5, що остаточне вирішення питань можливе лише після надання ним усієї суми неправомірної вигоди в розмірі 500 000 доларів США;

- 31.05.2022 р. близько 22:00 під час зустрічі з ОСОБА_5 біля автозаправної станції « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за адресою: АДРЕСА_3 повідомив про необхідність надати 200 000 доларів США для вирішення питання про укладення угоди з прокурором та її затвердження колегією суддів ВАКС.

При цьому, на обґрунтування вказаних обставин сторона обвинувачення надає ряд доказів, в яких неодноразово зазначається про переміщення учасників описаних подій на різних транспортних засобах, в різний час та місці. Наявні відомості містять розбіжності щодо перебування ОСОБА_5 у певних місцях та певний час, а також відсутні відомості про транспортні засоби, на яких ОСОБА_5 пересувався містом та прибував на зустрічі.

З огляду на це, для підтвердження чи спростування викладених обставин сторона захисту вказує про необхідність отримати відомості від ІНФОРМАЦІЯ_4, а саме доступ до відомостей про транспортні засоби ОСОБА_5, наявні штрафи про адміністративні правопорушення ним за період з 01.01.2020 по дату винесення ухвали.

На переконання підозрюваного, такі відомості мають суттєве значення для спростування тверджень сторони обвинувачення про його причетність до розслідуваних злочинів. Враховуючи вказане, підозрюваний переконаний, що зможе використати вказані відомості як докази своєї непричетності під час досудового розслідування та судового розгляду.

При цьому, підозрюваний ОСОБА_3 вказує, що не має можливості самостійно, без відповідного судового рішення, отримати запитувані відомості та довести обставини, які він має намір довести з їх допомогою, оскільки такі дані містять охоронювану законом таємницю, а у сторони захисту відсутній доступ до баз даних, користувачем яких є НПУ.

У зв`язку з цим, підозрюваний ОСОБА_3 просить надати йому тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у користуванні ІНФОРМАЦІЯ_4, а саме до інформації та відомостей з баз (банків) даних органів Національної поліції України про транспортні засоби: марка, модель, державний номерний знак, якими користувався ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5, в період часу з 01.01.2020 по дату постановлення цієї ухвали та інформації про наявні штрафи у сфері адміністративних правопорушень відносно ОСОБА_5 у вказаний період.

2.Позиція учасників судового засідання

В судовому засіданні ОСОБА_3 підтримав подане ним клопотання та просив його задовольнити, додатково обґрунтувавши значення запитуваних ним відомостей для тактики та стратегії свого захисту.

Особа, у володінні якої знаходяться речі і документи, тимчасовий доступ до яких просить надати підозрюваний, в судове засідання не з`явилась, про причини свого неприбуття не повідомила.

Керуючись положеннями ст. 163 КПК України, слідчий суддя вирішив здійснювати розгляд клопотання за відсутності такої особи, оскільки її неявка не є перешкодою для розгляду клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів.

3.Мотиви та оцінка слідчого судді

Тимчасовий доступ до речей і документів є одним з видів заходів забезпечення кримінального провадження.

Загальні вимоги щодо порядку застосування будь-яких заходів забезпечення визначені статтями 131 та 132 КПК України.

Статтями 159-166 КПК України визначено спеціальні вимоги щодо застосування такого виду заходу забезпечення як тимчасовий доступ до речей і документів.

За змістом вказаних загальних та спеціальних норм, тимчасовий доступ до речей і документів може бути застосований, якщо:

1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування тимчасового доступу до речей і документів;

2) запитувані речі і документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

3) запитувані речі або документи не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, або ж якщо вони її містять, сторона кримінального провадження має довести можливість використання наявних у них відомостей в якості доказів, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів;

4) за допомогою такого заходу забезпечення може бути виконане завдання, для виконання якого сторона звертається із відповідним клопотанням;

5) запитувані речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної чи юридичної особи;

6) запитувані речі і документи неможливо отримати без застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження;

7) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні;

У процесі встановлення вказаних обставин, слідчий суддя робить наступні висновки щодо кожної з них.

3.1.Існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення відповідного ступеня тяжкості

Згідно з матеріалами клопотання, детективами НАБУ здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №52022000000000228, в межах якого 23.02.2023 ОСОБА_3 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 27 ч. 3 ст. 369 та ч. 4 ст. 190 КК України.

Враховуючи, що клопотання подане стороною захисту, слідчий суддя вважає за необхідне зауважити, що відповідно ч. 3 ст. 42 КПК України встановлює право підозрюваного збирати і подавати слідчому, прокурору, слідчому судді докази. Таке право покликане забезпечити дотримання прав, свобод і законних інтересів підозрюваного, та з`ясування обставин, які спростовують підозру, пом`якшують чи виключають кримінальну відповідальність підозрюваного.

Крім того, однією із засад кримінального провадження є змагальність сторін, зміст якої полягає у тому, що сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.

Беручи до уваги вказане, слідчий суддя вважає, що при розгляді клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів від представника сторони захисту не може вимагатись доведення наявності обґрунтованої підозри щодо вчинення кримінального правопорушення. Натомість, сторона захисту, в т.ч. підозрюваний має довести, серед іншого, лише факт наявності кримінального провадження відносно нього і як наслідок виникнення у нього права на захист.

У зв`язку з цим, слідчий суддя, встановивши, що у поданих ОСОБА_3 матеріалах міститься повідомлення про підозру ОСОБА_3 від 23.02.2023 та копія витягу з ЄРДР по кримінальному провадженню № 52022000000000301, вважає доведеним факт наявності кримінального провадження за підозрою ОСОБА_3 у вчиненні особливо тяжкого та тяжкого злочинів та виникнення й нього права на захист, яке включає в себе в т.ч. право на збір доказів своєї невинуватості усіма доступними засобами.

За таких обставин, слідчий суддя вважає виправданою необхідність застосування у цьому кримінальному провадженні за клопотанням сторони захисту такого заходу забезпечення як тимчасовий доступ до речей і документів.

3.2.Запитувані речі і документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у цьому кримінальному провадженні

У клопотаннійдеться пронадання дозволуна тимчасовийдоступ до документів,які перебуваютьу володінні ІНФОРМАЦІЯ_4,а самедо інформаціїта відомостейз баз(банків)даних органів Національної поліціїУкраїни протранспортні засоби:марка,модель,державний номернийзнак,якими користувався ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5 та інформації про наявні штрафи у сфері адміністративних правопорушень відносно ОСОБА_5 . Вказану інформацію підозрюваний просить отримати за період з 01.01.2020 по дату винесення ухвали.

З огляду на те, що у повідомленні про підозру та доказах, якими сторона обвинувачення її обґрунтовує, дійсно вказується про неодноразові зустрічі потерпілого із підозрюваними. При цьому, по тексту повідомлення про підозру зазначається про прибуття підозрюваних на конкретних автомобілях, однак відсутні відомості про спосіб прибуття потерпілого.

Так,слідчий суддявважає,що задопомогою такихвідомостей можнавстановити достовірнуінформацію проавтомобілі,якими користувавсяпотерпілий ОСОБА_5 у періодімовірної злочинноїдіяльності,що дозволитьнадалі сторонізахисту з`ясуватимісцезнаходження такихтранспортних засобівна певниймомент часута переважнихмісць їхперебування протягомперіоду вчиненнязлочину.Враховуючи наявнуу сторонизахисту версіюподій щодоабсолютної непричетності ОСОБА_3 до розслідуванихзлочинів тайого відсутністьу місцяхта підчас зустрічей,де нібитовідбувались описанів повідомленніпро підозрузлочинні події,а такожвстановлені стороноюобвинувачення відомості,які нібитосуперечать такійверсії, слідчий суддя вважає, що отримання таких даних самі по собі та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, мають суттєве значення для всебічного, повного і неупередженого дослідження всіх обставин розслідуваних подій, надання їм належної правової оцінки та забезпечення належної підготовки захисту, зокрема, побудови та планування тактики та стратегії.

Однак, слідчий суддя вважає необгрунтованим прохання підозрюваного отримати відомості про наявні штрафи у сфері адміністративних правопорушень відносно ОСОБА_5, оскільки ані в судовому засіданні, ані у клопотанні не зазначено значення такої інформації та обставини для цього кримінального провадження, які на її підставі можна буде встановити.

Також слідчий суддя вважає невиправданим прохання підозрюваного отримати відомості за період з 01.01.2020 по дату винесення ухвали, оскільки такий часовий проміжок є занадто великим. На переконання слідчого судді, з урахуванням відомостей зазначених у повідомленні про підозрі про імовірне залучення ОСОБА_3 до протиправної діяльності наприкінці літа 2021 року та її продовження до червня 2022 року, достатнім буде період саме з 01.08.2021 по 08.06.2022.

Отже, запитувані підозрюваним відомості допоможуть отримати важливі для цього провадження фактичні дані, які стосуються обставин розслідуваних кримінальних правопорушень, та забезпечити виконання завдань кримінального провадження, зокрема, повноту та всебічність досудового розслідування.

3.3.Запитувані речі або документи містять охоронювану законом таємницю, при цьому, наявні у них відомості можуть бути використані в якості доказів, а іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, неможливо

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать, зокрема, персональні дані, що містяться в базах персональних даних.

З огляду на характер і зміст документів, доступ до яких просить підозрюваний, слідчий суддя вважає, що вони містять таку охоронювану законом таємницю.

При цьому, враховуючи перелік обставин, які становлять предмет доказування у цьому кримінальному провадженні, а також версії органу досудового розслідування та сторони захисту, запитувані речі і документи дійсно можуть у подальшому бути визнані доказами та допоможуть встановити важливі обставини цього кримінального провадження, а саме: подію кримінальних правопорушень або її відсутність; спростувати винуватість окремих осіб у вчиненні кримінального правопорушення, форму вини, мотив і мету вчинення кримінального правопорушення, ініціаторів та коло осіб, ймовірно причетних до його вчинення, якщо воно мало місце.

Крім того, слідчий суддя вважає, що відповідні відомості можуть бути використанні для подальшого проведення досліджень, а також ряду інших слідчих дій, що надасть стороні захисту можливість встановити важливі обставини у цьому кримінальному провадженні.

З огляду на вказане, слідчий суддя вважає, що вилучені відомості у подальшому зможуть бути використані під час судового розгляду у процесі спростування позиції сторони обвинувачення та доведення невинуватості особи у інкримінованих їй злочинах.

При цьому, іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих відомостей, неможливо з огляду на їх специфіку, наявність охоронюваної законом таємниці і особливості доступу до них.

3.4.За допомогою такого заходу забезпечення може бути виконане завдання, для виконання якого сторона звертається із відповідним клопотанням

Варто відмітити, що з метою забезпечення рівності сторін кримінального провадження слідчий суддя, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації права захисту на збирання доказів. При цьому, право сторони захисту ініціювати проведення відповідних процесуальних дій, які здатні забезпечити подання суду належних і допустимих доказів, передбачене ч. 3 ст. 93 КПК України.

Слідчий суддя дійшов висновку, що за допомогою отримання тимчасового доступу до відомостей, вказаних в клопотанні підозрюваного, може бути виконане завдання, для виконання якого останній звернувся із відповідним клопотанням, а саме належної підготовки свого захисту, збирання та подання допустимих та достовірних доказів. Такий доступ направлений на отримання відомостей, що можуть підтвердити або спростувати встановлені під час досудового розслідування обставини, що дає змогу забезпечення швидкого, повного і неупередженого розслідування та дієвості кримінального провадження, зокрема, з тим, щоб жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений.

3.5.Запитувані речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної чи юридичної особи

Слідчий суддя визнає обґрунтованим, що зазначені у клопотанні відомості можуть перебувати у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4, з огляду на те, що відповідно до Постанови КМУ № 260 від 25.03.2016 Деякі питання надання інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників, ІНФОРМАЦІЯ_6 є користувачем Єдиного державного реєстру ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо зареєстрованих транспортних засобів та їх власників.

За таких обставин, доводи підозрюваного про те, що запитувані ним речі і документи перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 є обґрунтованими.

3.6.Запитувані речі і документи неможливо отримати без застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження

Отримати доступ до речей і документів без застосування зазначеного заходу забезпечення дійсно не виявляється можливим, оскільки доступ до запитуваних відомостей обмежений і сторона захисту не є користувачем відповідних інформаційних баз даних, а тому не може безперешкодно отримати з них необхідні їм відомості. Крім того, запитувані документи містять відомості, які становлять охоронювану законом таємницю, що зумовлює особливий порядок отримання доступу до них та потребує здійснення відповідного судового контролю.

Враховуючи вказане, слідчий суддя доходить висновку, що лише застосування такого заходу забезпечення як тимчасовий доступ уможливлює для сторони захисту отримання доступу до запитуваних матеріалів.

3.7.Потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні

Втручання у права і свободи осіб шляхом тимчасового доступу у цьому випадку не є надмірним і не має ознак суттєвого обмеження прав будь-яких осіб, адже з урахуванням специфіки змісту вказаних матеріалів та характеру розслідуваних кримінальних правопорушень, потреби у виконанні завдань кримінального провадження та у забезпеченні прав сторони захисту на даному етапі виправдовують такий ступінь втручання.

4. Щодо обсягу і меж судового дозволу

4.1.Щодо дозволу на вилучення

Слідчий суддя вважає обґрунтованим надання доступу до запитуваних відомостей з можливістю вилучення їх копій, в т.ч. в електронному вигляді, враховуючи, що з огляду на специфіку запитуваних даних вони можуть міститись на електронних інформаційних системах або їх частинах, а тому, у відповідності до положень ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до них здійснюється лише шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, без їх вилучення.

При цьому, запитувані речі і документи містять відомості, які необхідні для встановлення важливих обставин у цьому кримінальному провадженні, в т.ч. для підготовки захисту ОСОБА_3 та використання в якості доказів під час судового розгляду, а тому дійсно необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів, що узгоджується із вимогами ч. 7 ст. 163 КПК України.

4.2.Щодо строку дії ухвали

За змістом п. 7 ч. 1 ст. 164 КПК України, граничний строк дії ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.

Слідчий суддя бере до уваги обсяг запитуваних документів та враховує відсутність законодавчих обмежень щодо збирання стороною захисту доказів поза межами строку досудового розслідування, а також під час звершеного досудового розслідування у ході виконання вимог ст. 290 КПК України, а тому вважає можливим надати 2-місячний строк на виконання цієї ухвали, тобто до 02 серпня 2023 року.

5. Висновок слідчого судді

Слідчий суддя дійшов висновку про необхідність застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4, оскільки підозрюваним доведено, що саме у цій установі можуть перебувати зазначені у клопотанні речі і документи, які самі по собі або в сукупності з іншими доказами мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у цьому кримінальному провадженні, відомості, що містяться у запитуваних документах, можуть бути використані як докази сторони захисту під час судового розгляду, а отримати їх в інший спосіб, аніж шляхом тимчасового доступу, видається неможливим.

З урахуванням обмежень, встановлених у п. 3.2. цієї ухвали, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення цього клопотання.

Керуючись статтями 26, 42, 131, 132, 159-166, 372, 376, 392 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

1.Клопотання підозрюваного ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 52022000000000301 від 12.10.2022, - задовольнити частково.

2.Надати підозрюваному ОСОБА_3 та/абойого захиснику адвокату ОСОБА_8 тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_4 ), а саме до:

- інформації та відомостей з баз (банків) даних органів Національної поліції України про транспортні засоби, а саме: марка, модель, державний номерний знак, якими користувався ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5, в період часу з 01.08.2021 по 08.06.2022.

3.Вказані відомості надати з можливістю вилучення їх копій (в т.ч. у електронному вигляді).

4.В іншій частині вимог клопотання відмовити.

5.Роз`яснити особі, у володінні якої перебувають вказані в ухвалі документи, що відповідно до положень ч.1 ст.166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

6.Строк дії ухвали два місяці з дня її постановлення до 02 серпня 2023 року.

7.Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1