Search

Document No. 111716013

  • Date of the hearing: 08/02/2023
  • Date of the decision: 08/02/2023
  • Case №: 991/1110/23
  • Proceeding №: 52017000000000802
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Presiding judge (HACC): Sikora K.O.

991/1110/23

1-кс/991/1121/23

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2023 року місто Київ

Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1, за участю детектива Національного антикорупційного бюро ОСОБА_2 (надалі - Детектив), розглянувши клопотання детектива № 19/1290т від 07 лютого 2023 року, погоджене прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_3, про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій (надалі - НСРД), та матеріали досудового розслідування, внесеного 17 листопада 2017 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань (надалі - ЄРДР) за № 52017000000000802, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364 КК України,

ВСТАНОВИЛА:

1.Зміст клопотання детектива

Детектив звернувся до слідчого судді Вищого антикорупційного суду з клопотанням про надання дозволу на проведення комплексу НСРД щодо ОСОБА_4 у зазначеному кримінальному провадженні.

Клопотання у частині необхідності надання дозволу на проведення комплексу НСРД строком не менше одного місяця детектив обґрунтовує тим, що:

- досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи Чернівецької митниці Державної фіскальної служби, умисно, за попередньою змовою між собою та іншими фізичними особами, з метою одержання неправомірної вигоди для себе на користь інших фізичних та юридичних осіб, у період з 2016 року по 04 грудня 2019 року, зловживаючи своїм службовим становищем, забезпечували безперешкодне митне оформлення товарів на території України без належного здійснення митних формальностей, умисно не вчиняли дій, що входили в їхні повноваження, щодо припинення функціонування протиправної схеми так званого «сірого імпорту», яка полягала у ввезені на митну територію України товарів із зміною кодів української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, а саме у маскуванні реально імпортованих дороговартісних товарів, їх кількості та вартості із Республіки Туреччини та Румунії дешевими товарами групи «прикриття» (тканина, деревостружкові плити, склоровінг), або переміщення товарів поза належним митним контролем по «зеленому» коридору, як транспортних засобів без вантажу.

- ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 18 січня 2023 року № 93т (991/388/23, 1-кс/991/390/23) надано дозвіл на проведення НСРД відносно ОСОБА_4, а саме: зняття інформації з електронних комунікаційних мереж по належному ОСОБА_4 абонентському номеру телефону НОМЕР_1 та установлення місцезнаходження радіообладнання (радіоелектронного засобу) за цим же номером. Однак під час проведення вказаних НСРД відносно ОСОБА_4 встановлено, що остання змінила номер свого телефону та користується номером НОМЕР_2, а номер щодо якого отримано дозвіл на проведення негласних слідчих (розшукових) дій - вимкнений.

2.Обставини, встановлені в ході досудового розслідування, які вбачаються з клопотання детектива

З клопотання детектива убачається, що у результаті зазначеної вище злочинної діяльності службових осіб Чернівецької митниці ДФС умисно та сплановано знижувалися обов`язкові митні та податкові платежі, чим спричинено тяжкі наслідки державним інтересам у вигляді ненадходження коштів до державного бюджету України.

Крім того, своїми діями службові особи Чернівецької митниці ДФС сприяли протиправній діяльності двох груп осіб, що займаються підприємницькою діяльністю без належного створення юридичної особи та які за попередньою змовою між собою та службовими особами Чернівецької митниці ДФС умисно ухилялися від сплати обов`язкових податків та зборів.

За твердженням детектива, злочинна схема полягала у тому, що в ході здійснення митного оформлення вантажів до Чернівецької митниці ДФС подавалися товаро-супровідні документи, у яких умисно з метою конспірації та надання своїм протиправним діям вигляду законності, належного та безперебійного функціонування цієї схеми, отримувачем імпортованих на митну територію України товарів зазначалися підконтрольні вищевказаним особам підприємства з ознаками фіктивності, зокрема, ТОВ «Компанія Економія Часу» (код ЄРДПОУ 41723891).

Таким чином, наведені факти свідчать, що службові особи Чернівецької митниці ДФС умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для себе та інших фізичних і юридичних осіб, використовували службове становище всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, тобто вчинили кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 364 КК України.

Будучи директором та керівником ТОВ «Компанія Економія Часу» (код ЄРДПОУ 41723891), ОСОБА_4 подавала від їх імені митні декларації при здійсненні митних формальностей на території України, здійснювала інші дії, спрямовані на забезпечення функціонування запровадженої схеми по ввезенню товарів на митну територію України.

Обставини, що дають підстави вважати ОСОБА_4 причетною до вказаного кримінального правопорушення, викладені в матеріалах кримінального провадження, зокрема, протоколах огляду АСМО «Інспектор», протоколах огляду матеріалів реєстраційної справи ТОВ «Компанія Економія Часу» (код ЄРДПОУ 41723891), протоколом огляду матеріалів за результатами виконання запиту про міжнародну правову допомогу компетентними органами Республіки Туреччина, Республіки Болгарія та Республіки Румунія, протоколом від 09 листопада 2017 року.

У своєму клопотанні детектив просить надати дозвіл на проведення комплексу НСРД щодо ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 і користується мобільним телефоном з абонентським номером НОМЕР_1 .

3.Оцінка слідчого судді

Судом у судовому засіданні оглянуті документи, надані детективом на підтвердження своєї позиції, та за допомогою особової картки Державної міграційної служби, протоколу огляду від 07 лютого 2023 року перевірена достовірність наданих відомостей про ідентифікуючі ознаки ОСОБА_4 та номер її телефону. При цьому детективом було заперечено належність ОСОБА_4 до кола спеціальних суб`єктів, щодо яких законом встановлено додаткові гарантії.

Розглянувши клопотання та матеріали кримінального провадження, надані детективом, заслухавши детектива, слідчий суддя дійшла висновку про необхідність задоволення клопотання з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 246 КПК України негласні слідчі (розшукові) дії проводяться у випадках, якщо відомості про кримінальне правопорушення та особу, яка його вчинила, неможливо отримати в інший спосіб. Негласні слідчі (розшукові) дії, передбачені статтями 260, 261, 262, 263, 264 (в частині дій, що проводяться на підставі ухвали слідчого судді), 267, 269, 269-1, 270, 271, 272, 274 цього Кодексу, проводяться виключно у кримінальному провадженні щодо тяжких або особливо тяжких злочинів.

Частиною 3 ст. 248 КПК України передбачено, що слідчий суддя постановляє ухвалу про дозвіл на проведення негласної слідчої (розшукової) дії, якщо прокурор, слідчий доведе наявність достатніх підстав вважати, що:

1) вчинене кримінальне правопорушення відповідної тяжкості;

2) під час проведення негласної слідчої (розшукової) дії можуть бути отримані докази, які самостійно або в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з`ясування обставин кримінального правопорушення або встановлення осіб, які вчинили кримінальне правопорушення.

Фабула зазначеного кримінального провадження у сукупності з дослідженими обставинами кримінального провадження та поясненнями детектива дає підстави слідчому судді вважати обґрунтованими доводи про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, яке відповідно до ст. 12 цього ж кодексу віднесено до тяжких кримінальних правопорушень.

Викладені в клопотанні обставини, які були встановлені в ході досудового розслідування, надають слідчому судді вагомі підстави вважати, що було вчинено тяжкий злочин, який віднесений до предметної підсудності Вищого антикорупційного суду (п. 1, 2 ч. 5 ст. 216, ст. 33-1 КПК України).

Також слідчим суддею встановлено, що строк досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні станом на дату розгляду клопотання не сплив.

Слідчий суддя дійшла переконання, що детективом наведені відомості, наявні в органу досудового розслідування, що стали підставою для єдино можливого висновку про необхідність проведення таких НСРД, дозвіл на проведення яких просить дати детектив і під час яких буде досягнуто той результат, який намагається досягти слідство, а саме на зняття інформації з електронних комунікаційних мереж, установлення місцезнаходження радіообладнання (радіоелектронного засобу).

Під час проведення цього комплексу НСРД можливо встановити відомості, які мають значення для кримінального провадження (дії, розмови з іншими причетними особами, що є співучасниками вчинення злочину, а також з іншими особами щодо обставин вчинення злочину), які самостійно, а також у сукупності із іншими доказами будуть мати суттєве значення для з`ясування обставин злочину та викриття осіб, які його вчинили.

Отримання відомостей про вчинення кримінального правопорушення в інший спосіб неможливо, оскільки проведення гласних слідчих (розшукових) дій у вказаному кримінальному провадженні неодмінно призведе до інформування про початок досудового розслідування щодо причетних осіб, чим в свою чергу унеможливить збирання доказів.

З огляду на дотримання фігурантами кримінального провадження у своїй діяльності правил конспірації, їх обізнаність про технічні можливості оперативних підрозділів правоохоронних органів України, строк проведення НСРД повинен становити 1 місяць.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 246 - 249, 263, 268, 372 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИЛА:

1. Клопотання задовольнити.

2. Надати дозвіл на проведення негласних слідчих (розшукових) дій щодо ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, а саме:

- зняття інформації з електронних комунікаційних мереж по належному ОСОБА_4 абонентському номеру телефону НОМЕР_2, який може обслуговуватися операторами мобільного зв`язку ПрАТ «Київстар», ТОВ «Лайфселл», ПрАТ «ВФ Україна»;

- установлення місцезнаходження радіообладнання (радіоелектронного засобу), що полягає у застосуванні технічних засобів для отримання від мережевої інфраструктури або мобільного кінцевого (термінального) обладнання відомостей про місцезнаходження мобільного кінцевого (термінального) обладнання (точки його підключення до мережі), без розкриття змісту повідомлень, що передаються по абонентському номеру НОМЕР_2, яким користується ОСОБА_4 .

3. Строк дії ухвали до 09 березня 2023 року включно.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1