Search

Document No. 112308556

  • Date of the hearing: 20/07/2023
  • Date of the decision: 20/07/2023
  • Case №: 991/4920/23
  • Proceeding №: 12020000000000236
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Presiding judge (HACC): Movchan N.V.

Справа № 991/4920/23

Провадження 1-о/991/8/23

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2023 року м.Київ

Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1, перевіривши матеріали заяви захисника підозрюваного ОСОБА_2 - адвоката ОСОБА_3 про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами,

установив:

04.07.2023 до Вищого антикорупційного суду надійшла вказана заява, у якій захисник просить скасувати ухвалу слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 22.06.2023 у справі № 991/4920/23, якою частково задоволено клопотання детектива від 06.06.2023 у кримінальному провадженні № 12020000000000236 від 11.03.2020 і продовжено строк досудового розслідування злочинів до дванадцяти місяців, тобто до 22.03.2024; відмовити повністю в задоволенні клопотання детектива.

Заява передана на розгляд слідчому судді ОСОБА_1 19.07.2023, тобто в перший робочий день після відпустки.

Перевіривши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов такого висновку.

Здійснення кримінального провадження за нововиявленими обставинами регулюється Главою 34 Кримінального процесуального кодексу України.

Згідно із ч. 1 ст. 459 КПК України судові рішення, що набрали законної сили, можуть бути переглянуті за нововиявленими або виключними обставинами.

У частині другій цієї статті зазначені обставини, що визнаються нововиявленими, а саме: 1) штучне створення або підроблення доказів, неправильність перекладу висновку і пояснень експерта, завідомо неправдиві показання свідка, потерпілого, підозрюваного, обвинуваченого, на яких ґрунтується вирок; 3) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення вироку чи постановлення ухвали, що належить переглянути; 4) інші обставини, які не були відомі суду на час судового розгляду при ухваленні судового рішення і які самі по собі або разом із раніше виявленими обставинами доводять неправильність вироку чи ухвали, що належить переглянути.

Відповідно до ст. 460 КПК України учасники судового провадження мають право подати заяву про перегляд за нововиявленими або виключними обставинами судового рішення суду будь-якої інстанції, яке набрало законної сили.

Судове провадження - кримінальне провадження у суді першої інстанції, яке включає підготовче судове провадження, судовий розгляд і ухвалення та проголошення судового рішення, провадження з перегляду судових рішень в апеляційному, касаційному порядку, а також за нововиявленими або виключними обставинами (п. 24 ч. 1 ст. 3 КПК України).

У заяві про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами захисник ОСОБА_4 просить здійснити перегляд судового рішення слідчого судді, тобто судового рішення ухваленого під час досудового провадження, а не судом у судовому провадженні.

Однак, заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами можуть бути подані лише на стадії судового провадження

Водночас, кримінальний процесуальний закон передбачає вирішення питання про відкриття кримінального провадження за нововиявленими обставинами. (ст. 464 КПК України)

У постанові Об`єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 03.02.2020 у справі № 522/14170/17 зроблено висновок щодо застосування норм права, а саме, що « 1. Положення ч.1 ст. 459 КПК слід розуміти як такі, що передбачають можливість перегляду за нововиявленими обставинами судових рішень, що набрали законної сили та якими завершено розгляд кримінального провадження по суті в суді відповідної інстанції. Перегляд за нововиявленими обставинами ухвал слідчого судді, а також рішень суду апеляційної інстанції щодо таких ухвал, кримінальним процесуальним законодавством не передбачений.

2. Положення ч. 2 ст. 464 КПК про те, що «суддя … вирішує питання про відкриття кримінального провадження за нововиявленими або виключними обставинами», слід розуміти як такі, що надають судді повноваження перевірити наявність підстав для відкриття провадження за нововиявленими обставинами та ухвалити рішення про відкриття такого провадження або відмову у його відкритті.»

У мотивувальній частині цього рішення зазначено, що логіка і мета цієї норми (ч. 2 ст. 459 КПК України), з огляду на її зміст, вказують на те, що процедура перегляду за нововиявленими обставинами має застосовуватися до тих судових рішень, якими завершено кримінальне провадження по суті та які, власне, й породжують певні кримінально-правові наслідки або констатують відсутність підстав для настання таких наслідків (вирок, ухвала про застосування примусових заходів виховного або медичного характеру, судові рішення судів апеляційної та касаційної інстанції щодо таких рішень).

Звертаю увагу, що ухвала слідчого судді постановлена за результатом розгляду клопотання детектива про продовження строку досудового розслідування, полягає в реалізації процесуальної функції судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні, а саме: гарантування права на розумні строки досудового розслідування.

Отже, ухвала слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 22.06.2023, постановлена під час досудового розслідування за результатом розгляду клопотання детектива про продовження строку досудового розслідування, не може бути предметом перегляду за нововиявленими обставинами, оскільки не належить до тих рішень, якими завершується розгляд кримінального провадження.

З огляду на викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що у відкритті провадження за заявою захисника ОСОБА_3 про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами належить відмовити.

Керуючись ст. 2, 7, 9, 459-464, 309, 372, 464 КПК України, слідчий суддя

постановив:

Відмовити у відкритті провадження за заявою захисника підозрюваного ОСОБА_2 - адвоката ОСОБА_3 про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1