- Presiding judge (HACC): Bitsiuk A.V.
991/3691/22
1-кс/991/3708/22
У Х В А Л А
Іменем України
Місто Київ 12 вересня 2022 року
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1, за участю детектива ОСОБА_2 (далі - Детектив), розглянувши клопотання детектива НАБУ ОСОБА_2, №19/4558т, про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій та матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №52022000000000088 від 29.04.2022 (далі - Кримінальне провадження) в тому числі за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст.368 КК України,
В С Т А Н О В И В:
Подане клопотання підлягає задоволенню, оскільки вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вчинений злочин відповідної тяжкості та під час проведення зазначених нижче негласних слідчих (розшукових) дій (далі - НСРД) можуть бути отримані докази, які самостійно або в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з`ясування обставин злочину або встановлення осіб, які вчинили злочин, а іншим способом одержати їх неможливо.
Вказаний висновок зроблений виходячи з наступного.
В провадженні детективів Національного антикорупційного бюро України перебуває вказане Кримінальне провадження. Детектив звернувся до суду із клопотанням погодженим прокурором ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій у Кримінальному провадженні.
Досудовим розслідуванням встановлено, що начальник відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » НОМЕР_1 прикордонного загону ( АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковник ОСОБА_4, займаючи відповідальне становище, всупереч інтересам служби, зловживаючи своїм службовим становищем, з метою незаконного збагачення, із числа підпорядкованих військовослужбовців ДПС України та наближених цивільних осіб створив злочинну групу, яка на ввіреній йому ділянці державного кордону України, охорону якого забезпечує підпорядкований йому особовий склад ВПС, здійснює незаконне переміщення через державний кордон поза встановленими пунктами пропуску осіб чоловічої статі призовного віку, які ухиляються від призову до лав ЗСУ.
Досудовим розслідуванням встановлено, що незаконне переправлення осіб через державний кордон України здійснюється на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». До протиправної діяльності ОСОБА_4 залучені його підпорядковані співробітники, а також не встановлені особи із числа цивільних громадян, які займаються пошуком «клієнтів» та безпосереднім переміщенням осіб через державний кордон.
Зокрема встановлено, що пошук «клієнтів» та набір груп для подальшого перетину кордону здійснюється за допомогою відповідних оголошень в телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_5 » розміщених автором «Максим Кирлан».
09.09.2022 до Національного антикорупційного бюро України звернувся із заявою громадянин України ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_6, про те, що не встановленні особи на території Одеської області, за грошову винагороду, здійснюють незаконне переміщення осіб через державний кордон України із використанням вищевказаного телеграм-каналу. Так за переміщення 9 осіб вимагається 38700 доларів США.
Вказане підтверджується дослідженими доказами, що містяться в матеріалах кримінального провадження, в тому числі протоколом допиту ОСОБА_6, протоколом за результатами проведення НСРД - спостереження за особою від 29.08.2022р.
Таким чином у діях посадових осіб прикордонної служби вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 246 КПК України негласні слідчі (розшукові) дії проводяться у випадках, якщо відомості про злочин та особу, яка його вчинила, неможливо отримати в іншій спосіб. Негласні слідчі (розшукові) дії проводяться виключно у кримінальному провадженні щодо тяжких і особливо тяжких злочинів (за виключенням установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу).
Згідно із ч. 3 ст. 248 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про дозвіл на проведення негласної слідчої (розшукової) дії, якщо прокурор, слідчий доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) вчинене кримінальне правопорушення відповідної тяжкості; 2) під час проведення негласної слідчої (розшукової) дії можуть бути отримані докази, які самостійно або в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з`ясування обставин кримінального правопорушення або встановлення осіб, які вчинили кримінальне правопорушення.
Наведені детективом відомості та надані докази дають підстави зробити висновок, що було вчинено кримінальне правопорушення передбачене ч.3 ст.368 КК України, яке відповідно до ст. 12 КК України є тяжким злочином.
Крім того, в даному кримінальному провадженні маються відомості про намагання посадових осіб прикордонної служби отримати неправомірну вигоду від ОСОБА_6 за незаконний перетин кордону 9 осіб.
Детективом ставиться питання про проведення НСРД відносно ОСОБА_6, який надав письмову згоду на залучення його до конфіденційного співробітництва та проведення негласних слідчих (розшукових) дій.
Детективом доведено, що на даний час є достатні підстави дійти висновку, що певні відомості про зустрічі, розмови, обмін інформацією вказаної особи, та інші дані, які отримані під час проведення НСРД щодо неї, можуть бути використані як докази, які мають суттєве значення для з`ясування обставин кримінального правопорушення та встановлення осіб, які вчинили кримінальне правопорушення
З огляду на викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що детективом наведені відомості, наявні в органу досудового розслідування, що стали підставою для єдиного висновку про необхідність проведення саме таких НСРД, дозвіл на проведення яких просить дати детектив і під час яких буде досягнуто той результат, який намагається досягти слідство, а саме: на проведення негласних слідчих (розшукових) дій відносно вказаної особи у формі спостереження за особою у публічно доступних місцях, аудіо-, відеоконтроль особи.
Під час проведення вищевказаних негласних слідчих (розшукових) дій можливо отримати докази, а саме: фактичні дані про домовленості, узгодженість дій осіб, що можуть бути причетними до вчинення зазначеного злочину, а також щодо спілкування чи проведення ними зустрічей з метою обговорення окремих питань заволодіння, розподілу, передачі коштів, які отримали, та наступного уникнення кримінальної відповідальності, залучення інших осіб до вчинення та приховування злочину та матеріальних об`єктів, які можуть бути використані як докази, які самостійно та в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з`ясування обставин злочину або встановлення осіб, які його вчинили.
Метою вказаних НСРД є збирання доказів та підтвердження доведеності факту вчинення відповідними особами тяжкого кримінального правопорушення, а також встановлення причетності інших осіб, причетних до вчинення описаного злочину, з огляду на неможливість отримання таких даних у інший законний спосіб.
Отримання відомостей про вчинення кримінального правопорушення в інший спосіб неможливо, оскільки проведення гласних слідчих (розшукових) дій у вказаному кримінальному провадженні надасть можливість зацікавленим особам вчинити дії направлені на знищення доказів протиправної поведінки. Крім того, комунікація та координація осіб, причетних до вчинення злочину здійснюється з відповідним вжиттям ними заходів до укриття своєї діяльності та конспірації, тому в інший спосіб, окрім проведення негласних слідчих (розшукових) дій, отримати інформацію про їх злочинну діяльність неможливо, оскільки провадження гласних слідчих (розшукових) дій не повною мірою забезпечує можливість отримати фактичні дані, що можуть використовуватися при розслідуванні злочину. Також, проведення саме негласних слідчих (розшукових) дій дозволить встановити інших осіб, причетних до скоєння кримінального правопорушення, у зв`язку з яким проводиться досудове розслідування, задокументувати їх роль у його вчиненні та зв`язки.
З огляду на складність кримінального провадження, невизначений конкретний час передачі коштів, завуальований характер протиправної злочинної діяльності осіб причетних до описаного вище злочину, дотримання ними правил конспірації, а також враховуючи мету проведення негласних слідчих (розшукових) дій, строк проведення негласних слідчих (розшукових) дій повинен становити 2 (два) місяці.
Ідентифікуючі данні підтверджені у судовому засіданні.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 31, 32 Конституції України, ст.ст. 246-249, 258, 260, 269 КПК України,
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл на проведення негласних слідчих (розшукових) дій відносно ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_6, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2, строком на два місяці з дня винесення ухвали, а саме:
- спостереження за особою, яке полягає у візуальному спостереженні за особою у публічно доступних місцях з використанням відеозапису, фотографування, спеціальних технічних засобів для спостереження;
- аудіо-, відеоконтроль особи.
Строк дії ухвали - два місяці, до 12 листопада 2022 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1