- Presiding judge (HACC): Sikora K.O.
991/3893/23
1-кс/3915/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.05.2023 місто Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1, за участі детектива Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_2 (надалі - Детектив), який діє на підставі доручення від 03.05.2023, розглянувши клопотання № 28/3-1133т від 03.05.2023 заступника Генерального прокурора - керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_3 (надалі - керівник САП) про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій (надалі - НСРД) та матеріали досудового розслідування, внесеного 06.03.2023 до Єдиного реєстру досудових розслідувань (надалі - ЄРДР) за № 42023000000000347, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 368, ч. 4 ст. 27, ч. 3 ст. 369, ч. 2 ст. 372, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366, ч. 4 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 384 КК України,
ВСТАНОВИЛА:
1.Зміст клопотання керівника САП
Керівник САП звернувся до слідчого судді Вищого антикорупційного суду з клопотанням про надання дозволу на продовження проведення комплексу НСРД щодо ОСОБА_4 у зазначеному кримінальному провадженні.
Клопотання у частині необхідності надання дозволу на продовження проведення комплексу НСРД строком не менше двох місяців керівник САП обґрунтовує тим, що:
- в ході досудового розслідування цього кримінального провадження була здобута інформація, що ОСОБА_4 та інші особи, зокрема службові особи органів прокуратури, можуть бути причетні до вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 368, ч. 4 ст. 27, ч. 3 ст. 369, ч. 2 ст. 372, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366, ч. 4 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 384 КК України;
- однак отримані докази є недостатніми для повідомлення ОСОБА_4 про підозру і потребують перевірки з метою їх підтвердження чи спростування шляхом проведення комплексу НСРД.
2.Обставини, встановлені в ході досудового розслідування, які вбачаються з клопотання керівника САП
З клопотання керівника САП вбачається, що САП Офісу Генерального прокурора здійснюється процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, що проводиться детективами НАБУ у зазначеному кримінальному провадженні за фактами:
- вимагання неправомірної вигоди в особливо великому розмірі у ОСОБА_5 службовими особами органів прокуратури Дніпропетровської області за посередництва адвоката ОСОБА_4 за неперешкоджання у веденні законної господарської діяльності та за закриття кримінального провадження;
- підбурювання ОСОБА_5 адвокатом ОСОБА_4, до надання неправомірної вигоди у розмірі 50% прибутку ТОВ «Фрутберрі-Дніпро» службовій особі, яка займає відповідальне становище в Дніпропетровській обласній прокуратурі, за непрешкоджання у веденні законної господарської діяльності;
- притягнення завідомо невинної особи до кримінальної відповідальності службовими особами Слобожанської окружної прокуратури Дніпропетровської області за попередньою змовою з адвокатом, що поєднане з штучним створенням доказів та інших фальсифікацій;
- внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей службовими особами Слобожанської окружної прокуратури Дніпропетровської області за попередньою змовою групою осіб, з метою притягнення завідомо невинного до кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні № 42022042150000038;
- підбурювання ОСОБА_5 та інших осіб до надання завідомо неправдивих показань у кримінальному провадженні № 42022042150000038, вчинене за попередньою змовою групою осіб, а саме службовими особами Слобожанської окружної прокуратури Дніпропетровської області та адвокатом ОСОБА_4, поєднане із штучним створенням доказів обвинувачення, а також вчинене з корисливих мотивів.
Під час досудового розслідування у кримінальному провадженні на підставі ухвали слідчого судді Вищого антикорупційного суду № 605т від 08.03.2023, строком дії до 08.05.2023, щодо адвоката ОСОБА_4 проводяться НСРД. У ході їх проведення задокументовані зазначені обставини і здобуті наведені фактичні дані, що потребують додаткової перевірки.
Викладені обставини підтверджуються заявою про вчинення кримінального правопорушення, протоколами допиту свідка ОСОБА_5, матеріалами НСРД, протоколом про виготовлення несправжніх імітаційних засобів, постановою про залучення до конфіденційного співробітництва, з яких вбачається, що дії ОСОБА_4 і інших осіб ймовірно містять ознаки злочинів, передбачених ч. 4 ст. 368, ч. 4 ст. 27, ч. 3 ст. 369, ч. 2 ст. 372, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366, ч. 4 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 384 КК України.
У своєму клопотанні керівник САП просить надати дозвіл на продовження проведення комплексу НСРД щодо ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 .
3.Оцінка слідчого судді
Судом у судовому засіданні оглянуті документи, надані детективом на підтвердження своєї позиції, та за допомогою особової картки Державної міграційної служби, реєстраційної картки на транспортний засіб, рапорту від 28.04.2023, протоколу допиту свідка перевірена достовірність наданих відомостей про номер мобільного телефону, ідентифікуючих ознак ОСОБА_4 .
Розглянувши клопотання та матеріали кримінального провадження, надані детективом, заслухавши останнього, слідчий суддя дійшла висновку про необхідність задоволення клопотання з наступних підстав.
Зі змісту клопотання вбачається, що при його поданні керівником САП дотримано вимоги ч. 3 ст. 249 КПК України та наведено додаткові відомості, що свідчать про необхідність продовження строку дії НСРД.
Відповідно до ч. 2 ст. 246 КПК України негласні слідчі (розшукові) дії проводяться у випадках, якщо відомості про кримінальне правопорушення та особу, яка його вчинила, неможливо отримати в інший спосіб. Негласні слідчі (розшукові) дії, передбачені статтями 260, 261, 262, 263, 264 (в частині дій, що проводяться на підставі ухвали слідчого судді), 267, 269, 269-1, 270, 271, 272, 274 цього Кодексу, проводяться виключно у кримінальному провадженні щодо тяжких або особливо тяжких злочинів.
Частиною 3 ст. 248 КПК України передбачено, що слідчий суддя постановляє ухвалу про дозвіл на проведення негласної слідчої (розшукової) дії, якщо прокурор, слідчий доведе наявність достатніх підстав вважати, що:
1) вчинене кримінальне правопорушення відповідної тяжкості;
2) під час проведення негласної слідчої (розшукової) дії можуть бути отримані докази, які самостійно або в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з`ясування обставин кримінального правопорушення або встановлення осіб, які вчинили кримінальне правопорушення.
Фабула зазначеного кримінального провадження у сукупності з дослідженими обставинами кримінального провадження та поясненнями детектива дає підстави слідчому судді вважати обґрунтованими доводи про ймовірність вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України, яке (1) відповідно до ст. 12 цього ж кодексу віднесено до особливо тяжких кримінальних правопорушень, (2) відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 216, ст. 33-1 КПК України віднесено до предметної підсудності Вищого антикорупційного суду.
Також слідчим суддею встановлено, що строк досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні станом на дату розгляду клопотання не сплив.
Слідчий суддя дійшла переконання, що керівник САП наведені відомості, наявні в органу досудового розслідування, що стали підставою для єдино можливого висновку про необхідність проведення наступних видів НСРД, дозвіл на проведення яких просить дати керівник САП і під час яких буде досягнуто той результат, який намагається досягти слідство, а саме зняття інформації з електронних комунікаційних мереж, зняття інформації з електронних інформаційних систем, обстеження публічно недоступного місця, аудіо- і відеоконтроль особи, візуальне спостереження за особою у публічно доступних місцях.
Під час проведення вищевказаних негласних слідчих (розшукових) дій можливо отримати докази, а саме: фактичні дані про розмови із особами, що є співучасниками вчинення злочину, а також з іншими особами щодо обставин вчинення злочину, інші звуки, рухи, поведінка, дії, виконані під час вчинення злочину тощо), які самостійно, а також у сукупності із іншими доказами будуть мати суттєве значення для з`ясування обставин злочину та викриття осіб, які його вчинили, перевірки фактів, викладених у заяві про злочин тощо.
Метою вказаних НСРД є збирання доказів та підтвердження або спростування вчинення відповідною особою особливо тяжкого кримінального правопорушення, а також встановлення причетності інших осіб, які мають стосунок до вчинення описаного злочину, з огляду на неможливість отримання таких відомостей у інший законний спосіб.
Оскільки ОСОБА_4 має свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю № 3245, видане Радою адвокатів Дніпропетровської області на підставі рішення № 69 від 26.12.2016, то з клопотанням про надання дозволу на проведення НСРД звернувся керівник САП, чим дотримано гарантії адвокатської діяльності, передбачені ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
З огляду на завуальований характер протиправної злочинної діяльності осіб, причетних до описаного вище злочину, дотримання ними правил конспірації проведення дозвіл на продовження проведення НСРД має бути наданий на 2 місяці.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 246 - 249, 260, 263, 264, 268, 269, 372 КПК України, слідчий суддя,
ПОСТАНОВИЛА:
1. Клопотання задовольнити.
2. Надати дозвіл на продовження проведення негласних слідчих (розшукових) дій щодо ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, а саме:
- зняття інформації з електронних комунікаційних мереж, що передається каналами зв`язку абонентськими номерами НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, якими користується ОСОБА_4 ;
- зняття інформації з електронних інформаційних систем - месенджерів «Viber» «Whats App», «Line», «Telegram», «CoverMe», «Signal», «Face Time», «Skype», «Facebook Messenger» та інші, зареєстрованих за абонентськими телефонними номерами НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, якими користується ОСОБА_4 ;
- аудіо, - відеоконтроль особи ОСОБА_4 у місцях його перебування;
- візуальне спостереження за особою ОСОБА_4 із використанням відеозапису, фотографування, спеціальних технічних засобів для спостереження з метою пошуку, фіксації і перевірки відомостей про особу, поведінку та тих, з ким вона контактує;
- обстеження публічно недоступного місця автомобіля марки BMW X5, д.н.з. НОМЕР_5, який належить ОСОБА_4 на праві власності, шляхом таємного проникнення до нього, у тому числі з використанням технічних засобів, з метою встановлення технічних засобів аудіо-, відеоконтролю особи.
3. Строк дії ухвали до 06.07.2023 включно.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1