- Presiding judge (HACC): Bitsiuk A.V.
991/3827/23
1-кс/991/3849/22
У Х В А Л А
Іменем України
Місто Київ 03 травня 2023 року
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1, за участю детектива ОСОБА_2, розглянувши клопотання детектива Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_2 (далі - Детектив) №19/4402т, про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій та матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №52023000000000147 від 30.03.2023 (далі - Кримінальне провадження) за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст.368 КК України,
В С Т А Н О В И В:
Подане клопотання підлягає задоволенню, оскільки вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вчинений злочин відповідної тяжкості та під час проведення зазначених нижче негласних слідчих (розшукових) дій (далі - НСРД) можуть бути отримані докази, які самостійно або в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з`ясування обставин злочину або встановлення осіб, які вчинили злочин, а іншим способом одержати їх неможливо.
Вказаний висновок зроблений виходячи з наступного.
В провадженні детективів Національного антикорупційного бюро України перебуває вказане Кримінальне провадження. Детектив звернувся до суду із клопотанням, погодженим прокурором ОСОБА_3, про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій у Кримінальному провадженні.
Досудовим розслідуванням встановлено, що Депутат Волинської обласної ради 8-го скликання ОСОБА_4, діючи в групі із ОСОБА_5, який працює на посаді Володимирського міського голови Волинської області, здійснює організаційно-розпорядчі функції та функції представника влади, як керівник органу місцевого самоврядування, що займає відповідальне становище, до повноважень якого, згідно вимог п.п. 2, 3, 8, 12 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» входить відповідно: організація роботи Володимирської міської ради та її виконавчого комітету; підписання рішень міської ради та її виконавчого комітету; скликання сесій міської ради, внесення пропозицій, формування порядку денного сесій ради та головування на пленарних засіданнях міської ради; забезпечення виконання рішень міської ради та її виконавчого комітету, діючи умисно, з корисливих мотивів, висловив вимогу до ОСОБА_6 надати йому, ОСОБА_5 та іншим посадовим особам Володимирської міської ради неправомірну вигоду за вчинення в інтересах ОСОБА_6 дій з використанням наданих ним влади та службового становища, за наступних обставин.
ОСОБА_6, маючи намір займатися діяльністю з переробки використаних автомобільних шин на території Волинської області, з метою консультацій щодо можливості отримання земельної ділянки для зайняття зазначеним видом діяльності звернувся до ОСОБА_4 .
У лютому 2023 року ОСОБА_4 повідомив про можливість набуття ОСОБА_6 права на земельну ділянку, яка знаходиться на території Володимир-Волинської міської територіальної громади та запропонував зустрітися із ОСОБА_5
24.02.2023 у ході розмови між ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_5, яка відбулася у службовому кабінеті міського голови за адресою: вул. Данила Галицького, 5, м. Володимир, ОСОБА_5 повідомив про можливість набуття ОСОБА_6 права власності чи права оренди на земельну ділянку, пошуком якої займався ОСОБА_6, при цьому давши можливість вибрати одну із двох запропонованих ділянок, які знаходилися в с. Дігтів та Суходоли. Разом з тим міський голова запропонував ОСОБА_6 зареєструвати суб`єкт господарювання, який буде займатися переробкою автомобільних шин на території Володимир-Волинської міської територіальної громади.
22.03.2023 ОСОБА_6 разом із працівником Володимирської міської ради ОСОБА_7, яка за вказівкою ОСОБА_5 повинна була консультувати ОСОБА_6 з питань, які могли виникнути у ході набуття останнім права на земельну ділянку, оглянули одну із запропонованих раніше міським головою земельних ділянок в с. Суходоли.
Цього ж дня, ОСОБА_6 зустрівся із ОСОБА_4 у ресторані « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 та повідомив, що має намір придбати у власність земельну ділянку в с. Суходоли площею не менше 0.20 га з метою подальшого зайняття діяльністю з переробки використаних автомобільних шин.
У ході зазначеної розмови ОСОБА_4 повідомив, що зможе забезпечити прийняття Володимирською міською радою відповідних рішень в інтересах ОСОБА_6 за умови надання неправомірної вигоди йому, ОСОБА_5 та іншим особам Володимирської міської ради, які будуть залучені до процесу прийняття рішень на користь ОСОБА_6, в розмірі 10 000 доларів США, що згідно курсу НБУ становить 365700 грн. за вжиття заходів з використанням наданої йому та ОСОБА_5 влади та службового становища, для отримання ОСОБА_6 у власність земельної ділянки на території Володимир-Волинської міської територіальної громади.
13.04.2023 ОСОБА_4 повідомив ОСОБА_6, що узгодив із ОСОБА_5, перебуваючи у службовому кабінеті останнього, прийняття у подальшому позитивного рішення Володимирською міською радою в інтересах ОСОБА_6, при цьому сказав звернутися до працівника Володимирської міської ради - ОСОБА_7 для написання відповідних заяв. Разом з тим ОСОБА_4 наголосив про необхідність передачі в якості «завдатку» 5000 доларів США для забезпечення прийняття рішення в інтересах ОСОБА_6
13.04.2023 зустрівшись із ОСОБА_7, у приміщенні Центру надання адміністративних послуг в м. Володимир, ОСОБА_6 написав заяви про включення в перелік аукціону земельної ділянки в с. Суходоли та надання дозволу на розробку детального плану території. При цьому, ОСОБА_7 повідомила про те, що вона буде займатися підготовкою документів до аукціону з продажу земельної ділянки, а також наголосила, щоб ОСОБА_5 надавав вказівку працівникам Управління містобудування, архітектури та комунальних ресурсів Володимирської міської ради на погодження документів, які необхідні для подальшого надання дозволу на розробку детального плану території в с. Суходоли, оскільки відстань від земельної ділянки, яку мав намір придбати ОСОБА_6, до земельних ділянок житлової забудови становить менше 300 м.
Разом з тим у ході досудового розслідування здобуто відомості, що 13.04.2023 напередодні приїзду ОСОБА_6, ОСОБА_5 запросив ОСОБА_7 до себе у службовий кабінет для обговорення дій, які необхідно вчинити в інтересах ОСОБА_6 .
15.04.2023 ОСОБА_6 в автомобілі, яким користується ОСОБА_4, передав останньому кошти в сумі 5 000 доларів США в якості «завдатку» на попередню вимогу ОСОБА_4 озвучену 13.04.2023 для початку вжиття заходів та забезпечення прийняття рішень щодо набуття в інтересах ОСОБА_6 права власності на земельну ділянку на території Володимир-Волинської міської територіальної громади.
Наведене підтверджується дослідженими доказами, що містяться в матеріалах кримінального провадження, в тому числі: заявою про вчинення злочину від 30.03.2023р., протоколом допиту свідка ОСОБА_6 від 30.03.2023, від 13.04.2023, від 18.04.2023, протоколом за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій - контроль за вчиненням злочину від 17.04.2023, протоколом за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж від 19.04.2023.
Відповідно до ч. 2 ст. 246 КПК України негласні слідчі (розшукові) дії проводяться у випадках, якщо відомості про злочин та особу, яка його вчинила, неможливо отримати в іншій спосіб. Негласні слідчі (розшукові) дії проводяться виключно у кримінальному провадженні щодо тяжких і особливо тяжких злочинів (за виключенням установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу).
Згідно із ч. 3 ст. 248 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про дозвіл на проведення негласної слідчої (розшукової) дії, якщо прокурор, слідчий доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) вчинене кримінальне правопорушення відповідної тяжкості; 2) під час проведення негласної слідчої (розшукової) дії можуть бути отримані докази, які самостійно або в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з`ясування обставин кримінального правопорушення або встановлення осіб, які вчинили кримінальне правопорушення.
Наведені детективом відомості та надані докази, які дають підстави зробити висновок, що було вчинено кримінальне правопорушення передбачене ч.3 ст. 368 Кримінального кодексу України, а саме: прохання службовою особою, яка займає відповідальне становище, надати неправомірну вигоду надати, за вчинення в інтересах третіх осіб будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища, яке відповідно до ст. 12 КК України є тяжким злочином.
Крім того, в даному кримінальному провадженні маються відомості про спілкування ОСОБА_8, ОСОБА_5, ОСОБА_7, та ОСОБА_6 з приводу обставин оформлення та прийняття рішення на користь ОСОБА_6 за прийняття якого висловлене прохання надати неправомірну вигоду, а також маються відомості про спілкування, в тому числі ОСОБА_8 та ОСОБА_6, з приводу надання неправомірної вигоди. Такі розмови в інтересах ОСОБА_6 відбуваються, в тому числі, в робочому кабінеті ОСОБА_5, в автомобілі, яким користується ОСОБА_4 . Також в автомобілі, яким користується ОСОБА_4, передається неправомірна вигода.
Детективом ставиться питання про проведення НСРД відносно громадянина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2, являється депутатом Волинської обласної ради, користується автомобілем Tesla Model 3, д.н.з. НОМЕР_1 (номер кузова НОМЕР_2 ).
Детективом доведено, що на даний час є достатні підстави дійти висновку, що певні відомості про зустрічі, розмови, фактичні дії, в тому числі в автомобілі яким користується зазначена особа, обмін інформацією та речами вказаної особи, та інші дані, які можуть бути отримані під час проведення НСРД щодо неї, можуть бути використані як докази, які мають суттєве значення для з`ясування обставин кримінального правопорушення та встановлення осіб, які причетні до вчинення кримінального правопорушення.
З огляду на викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що детективом наведені відомості, наявні в органу досудового розслідування, що стали підставою для єдиного висновку про необхідність проведення саме таких НСРД, дозвіл на проведення яких просить дати детектив і під час яких буде досягнуто той результат, який намагається досягти слідство, а саме: обстеження публічно недоступного місця з метою: виявлення і фіксації слідів вчинення тяжкого злочину, речей і документів, що мають значення для їх досудового розслідування; виготовлення копій чи зразків зазначених речей і документів; встановлення технічних засобів аудіо-, відеоконтролю особи.
Під час проведення вищевказаних негласних слідчих (розшукових) дій можливо отримати докази, а саме: фактичні дані про домовленості, узгодженість дій осіб, що можуть бути причетними до вчинення зазначеного злочину, а також щодо спілкування чи проведення ними зустрічей з метою обговорення окремих питань передачі коштів та наступного уникнення кримінальної відповідальності, залучення інших осіб до вчинення та приховування злочину та матеріальних об`єктів, які можуть бути використані як докази, які самостійно та в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з`ясування обставин злочину або встановлення осіб, які його вчинили.
Метою вказаних НСРД є збирання доказів та підтвердження доведеності факту вчинення відповідними особами тяжкого кримінального правопорушення, а також встановлення причетності інших осіб, причетних до вчинення описаного злочину, з огляду на неможливість отримання таких даних у інший законний спосіб.
Отримання відомостей про вчинення кримінального правопорушення в інший спосіб неможливо, оскільки проведення гласних слідчих (розшукових) дій у вказаному кримінальному провадженні надасть можливість зацікавленим особам вчинити дії направлені на знищення доказів протиправної поведінки. Крім того, комунікація та координація осіб, причетних до вчинення злочину здійснюється з відповідним вжиттям ними заходів до укриття своєї діяльності та конспірації, тому в інший спосіб, окрім проведення негласних слідчих (розшукових) дій, отримати інформацію про їх злочинну діяльність неможливо, оскільки провадження гласних слідчих (розшукових) дій не повною мірою забезпечує можливість отримати фактичні дані, що можуть використовуватися при розслідуванні злочину. Також, проведення саме негласних слідчих (розшукових) дій дозволить встановити інших осіб, причетних до скоєння кримінального правопорушення, у зв`язку з яким проводиться досудове розслідування, задокументувати їх роль у його вчиненні та зв`язки.
З огляду на складність кримінального провадження, завуальований характер протиправної злочинної діяльності осіб, причетних до вчинення описаного вище злочину, дотримання ними правил конспірації, а також враховуючи мету проведення негласних слідчих (розшукових) дій, строк проведення негласних слідчих (розшукових) дій повинен становити 2 (два) місяці.
Ідентифікуючі данні (ПІБ, державні номери тощо) підтверджені у судовому засіданні.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 31, 32 Конституції України, ст.ст. 246-249, 258, 267 КПК України,
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл на проведення негласних слідчих (розшукових) дій відносно ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2, строком на два місяці з моменту винесення ухвали, а саме:
- обстеження публічно недоступного місця - автомобіля Tesla Model 3, д.н.з. НОМЕР_1 (номер кузова НОМЕР_2 ), який знаходиться у користуванні ОСОБА_4 з метою: виявлення і фіксації слідів вчинення тяжкого злочину, речей і документів, що мають значення для їх досудового розслідування; виготовлення копій чи зразків зазначених речей і документів; встановлення технічних засобів аудіо-, відеоконтролю особи.
Строк дії ухвали - два місяці, до 03 липня 2023 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1