- Presiding judge (HACC) : Movchan N.V.
Справа № 991/1453/21
Провадження 1-кп/991/6/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2023 року м.Київ
Вищий антикорупційний суд колегією суддів у складі: головуючого судді ОСОБА_1, суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3, за участю секретаря судового засідання ОСОБА_4, прокурора ОСОБА_5, обвинуваченого ОСОБА_6, захисника ОСОБА_7, розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань у приміщенні Вищого антикорупційного суду клопотання прокурора про призначення амбулаторної судової психіатричної експертизи у кримінальному провадженні № 52020000000000389 від 22.06.2020 за обвинуваченням
ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Баба Недригайлівського району Сумської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, проживаючого за адресою: АДРЕСА_2,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 369 КК України,
УСТАНОВИВ:
В провадженні Вищого антикорупційного суду перебуває вказане кримінальне провадження.
Від прокурора ОСОБА_5 надійшло клопотання про призначення судової амбулаторної психіатричної експертизи стосовно обвинуваченого ОСОБА_6 .
Клопотання обґрунтоване тим, що обвинувачений ОСОБА_6 перебуває на стаціонарному лікуванні у психіатричному відділенні. Стороною захисту проведено психолого-психіатричне експертне дослідження № 677 від 05.07.2023 в Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» ( надалі - ДУ «ІПСПЕМН МОЗ України»), згідно з яким ОСОБА_6 потребує проведення відносно нього комплексної психолого-психіатричної експертизи у порядку ст. 242 КПК України. На вирішення експерта просила поставити такі питання:
- чи страждає ОСОБА_6 у теперішній час на якусь психічну хворобу, будь-яким розладом психічної діяльності, хронічним психічним захворюванням, недоумством або іншим хворобливим станом психіки ? Якщо так, то якою хворобою, до якої категорії хворобливих станів психіки належить даний психічний розлад? Який його характер і ступінь ?
- чи страждав ОСОБА_6 будь-яким хворобливим станом психіки під час вчинення інкримінованого йому злочину ?
- чи міг ОСОБА_6 під час вчинення інкримінованого йому злочину усвідомлювати свої дії і керувати ними ?
- чи може ОСОБА_6 у теперішній час усвідомлювати свої дії, керувати ними і за своїм психічним станом приймати участь в судових засіданнях, стати перед судом ?
- чи потребує ОСОБА_6 в застосуванні до нього примусових заходів медичного характеру ? Якщо так, то яких саме ?
У судовому засіданні прокурор клопотання про призначення експертизи підтримала з підстав, викладених в ньому. Просила доручити проведення експертизи експертам Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України»
Обвинувачений ОСОБА_6 та його захисник адвокат ОСОБА_7 не заперечували щодо призначення амбулаторної судової психіатричної експертизи. Разом з цим, захисник просив суд додатково поставити перед експертом питання: чи підпадає хвороба чи захворювання ОСОБА_6 під психічні розлади, зазначені в розділі VI переліку хвороб, які є підставою для подання до суду матеріалів про звільнення засуджених від подальшого відбування покарання, передбачені додатком 13 до Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України № 1348/5/572 від 15.08.2014.
Заслухавши думку сторін судового провадження, дослідивши клопотання прокурора про призначення експертизи та матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 332 КПК України під час судового розгляду суд за клопотанням сторін кримінального провадження або потерпілого за наявності підстав, передбачених статтею 242 цього Кодексу, має право своєю ухвалою доручити проведення експертизи експертній установі, експерту або експертам. До ухвали суду про доручення проведення експертизи включаються питання, поставлені перед експертом учасниками судового провадження, судом. Суд має право не включати до ухвали питання, поставлені учасниками судового провадження, якщо відповіді на них не стосуються кримінального провадження або не мають значення для судового розгляду, обґрунтувавши таке рішення в ухвалі.
Згідно із ст. 242 КПК України слідчий або прокурор зобов`язані забезпечити проведення експертизи зокрема щодо визначення психічного стану підозрюваного за наявності відомостей, які викликають сумнів щодо його осудності, обмеженої осудності.
Встановлено, що 05.07.2023 на підставі замовлення адвоката ОСОБА_7 від 28.06.2023 головним судово-психіатричним експертом відділу судово-психіатричної експертизи ДУ «ІПСПЕМН МОЗ України» ОСОБА_8 та провідним експертом-психологом судового відділу судово-психіатричної експертизи ДУ «ІПСПЕМН МОЗ України» ОСОБА_9 надано висновок психолого-психіатричного експертного дослідження № 677 стосовно ОСОБА_6 (т. 9 а.с. 187-200)
За результатами дослідження експертами встановлено, зокрема, що ОСОБА_6 на теперішній час страждає на стійкий психічний розлад у вигляді психічних та поведінкових розладів внаслідок органічного ураження головного мозку поєднаного генезу (ендокринного, судинного) з помірним інтелектуально-мнестичним зниженням та вираженими емоційно-вольовими порушеннями на тлі психотравмуючої (судової) ситуації, який істотно впливає на його здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, обмежуючи цю здатність; на теперішній час не здатен повною мірою усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними; має наступні психічні порушення: торпідність, ригідність, докладність, конкретність мислення, підвищена виснажливість психічних процесів, лабільність емоцій та помірне інтелектуально-мнестичне зниження, а також імпульсивність в прийнятті рішень, безпосередність поведінки, схильність переносити свій минулий досвід на вирішення сьогоденних проблем, зниження здатності до адаптації в нових ситуаціях, що є проявом виявленого у нього експертом-психіатром психічного розладу; потребує проведення відносно нього комплексної психолого-психіатричної експертизи згідно ст. 242 КПК України.
У судовому засіданні стороною захисту надано до суду виписку з медичної карти саціонарного хворого № 13721 стосовно ОСОБА_6, надану КНП «Клінічна лікарня «Психіатрія» 06.11.2023, згідно якої ОСОБА_6 перебував на стаціонарному лікуванні з 25.10.2023 по 16.11.2023, діагноз: F-07.8 Органічне ураження головного мозку поєднаного генезу (ендокринного, судинного, неопластичного) з помірно вираженим інтелектуально-мнестичним зниженням та вираженими емоційно-вольовими порушеннями, затяжними та інтенсивними дисфоріями, дистиміями. Виражений психоорганічний синдром, експлозивний тип. (т. 9 а.с. 222)
Враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку про наявність підстав для призначення стосовно ОСОБА_6 амбулаторної судової психіатричної експертизи.
Разом з цим, суд вважає не вважає доцільним включати до переліку питань експерту питання, запропоноване захисником ОСОБА_7, оскільки воно за своєю суттю є ідентичним з першим питанням, а саме: « до якої категорії хворобливих станів психіки належить даний психічний розлад?»
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про задоволення клопотання прокурора та призначення у кримінальному провадженні експертизи.
Враховуючи вимоги ст. 7 Зкону України « Про судову експертизу», згідно з якою виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням, зокрема, судово-психіатричних експертиз, тому суд дійшов висновку про доручення проведення експертизи експертам Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» .
Керуючись ст. 2, 7, 242, 243, 332, 371, 372, 376, 392 КПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання прокурора ОСОБА_5 про призначення амбулаторної судової психіатричної експертизи задовольнити.
Призначити у кримінальному провадженні № 52020000000000389 від 22.06.2020 за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 369 КК України, амбулаторну судову психіатричну експертизу, виконання якої доручити експертам Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» (вул. Кирилівська, 103, корп. 12, 3-й поверх, м. Київ).
На вирішення експертів поставити такі питання:
- Чи страждає ОСОБА_6 у теперішній час на якусь психічну хворобу, будь-яким розладом психічної діяльності, хронічним психічним захворюванням, недоумством або іншим хворобливим станом психіки? Якщо так, то якою хворобою, до якої категорії хворобливих станів психіки належить даний психічний розлад? Який його характер і ступінь?
- Чи страждав ОСОБА_6 будь-яким хворобливим станом психіки під час вчинення інкримінованого йому кримінального правопорушення?
- Чи міг ОСОБА_6 під час вчинення інкримінованого йому кримінального правопорушення усвідомлювати свої дії та керувати ними?
- Чи може ОСОБА_6 у теперішній час усвідомлювати свої дії, керувати ними і за своїм психічним станом приймати участь в судових засіданнях, стати перед судом?
- Чи потребує ОСОБА_6 застосування до нього примусових заходів медичного характеру? Якщо так, то яких саме?
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. 384, 385 КК України.
Для проведення експертизи надати експертам Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» ( м. Київ, вул. Кирилівська, 103, 04080) виписку з медичної карти саціонарного хворого № 13721 ОСОБА_6, надану КНП «Клінічна лікарня «Психіатрія», та матеріали кримінального провадження № 52020000000000389 від 22.06.2020 (справа № 991/1453/21, провадження №1-кп/991/6/21).
Зобов`язати обвинуваченого ОСОБА_6 за вимогою експертів за мобільним номером телефону обвинуваченого ОСОБА_6 ( НОМЕР_1 ) прибути до Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» ( м. Київ, вул. Кирилівська, 103, 04080).
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення.
Головуючий суддя ОСОБА_1
Судді ОСОБА_2
ОСОБА_3