Search

Document No. 115222463

  • Date of the hearing: 27/07/2021
  • Date of the decision: 27/07/2021
  • Case №: 991/4948/21
  • Proceeding №: 52021000000000006
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Presiding judge (HACC): Bitsiuk A.V.

991/4948/21

1-кс/991/5020/21

У Х В А Л А

Іменем України

Місто Київ 27 липня 2021 року

Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1, за участю детектива ОСОБА_2, розглянувши клопотання детектива Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_2, (далі - Детектив), про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій та матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №52021000000000006 від 05.01.2021 (далі - Кримінальне провадження) за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України,

В С Т А Н О В И В:

Подане клопотання підлягає задоволенню, оскільки вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вчинений злочин відповідної тяжкості та під час проведення зазначених нижче негласних слідчих (розшукових) дій (далі - НСРД) можуть бути отримані докази, які самостійно або в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з`ясування обставин злочину або встановлення осіб, які вчинили злочин, а іншим способом одержати їх неможливо.

Вказаний висновок зроблений виходячи з наступного.

В провадженні детективів Національного антикорупційного бюро України перебуває вказане Кримінальне провадження. Детектив звернувся до суду із клопотанням, погодженим прокурором ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій у Кримінальному провадженні.

Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи ДП «НАЕК «Енергоатом» зловживаючи своїм службовим становищем, в порушення вимог Закону України «Про публічні закупівлі» та Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційної безпеки», без використання системи закупівель Prozorro та без оприлюднення оголошення про проведення закупівлі, безпідставно застосувавши норми пункту 1 ч. 5 ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі», уклали договір з ТОВ «БК КБР» від 09.12.2020 №30-146-8-20-00167 про Постачання, монтаж та пусконалагоджувальні роботи системи фізичного захисту, системи зв`язку, автоматизованої системи контролю та керування по проекту «Будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) реакторів ВВЕР АЕС України» на загальну суму 421 801 241,93 грн., при цьому, працівники вказаної компанії не мають відповідного досвіду та кваліфікованого персоналу з проходженням необхідної перевірки знань та отримання на підставі цих даних необхідних допусків і дозволів на проведення робіт в зоні відчуження.

В подальшому 10.12.2020, в рамках виконання угоди з ТОВ «БК КБР», укладеної з порушенням вимог законодавства, службовими особами ДП «НАЕК «Енергоатом» здійснено перерахування авансового платежу в розмірі 210 900 620,97 грн., чим вчинено розтрату коштів в особливо великому розмірі.

При цьому встановлено, що ДП «НАЕК «Енергоатом» у 2020 році проводилася закупівля з ідентифікатором UA-2020-02-05-001584-a за предметом закупівлі: Роботи по завершенню будівництва за об`єктом: Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива реакторів ВВЕР АЕС України.

За результатами проведення процедури закупівлі, пропозиції всіх зазначених учасників, а саме: ТОВ «Будівельна група Євромонтажсервіс», ТОВ «НВО Укрсовпроект», ТОВ «БК «Укрбудмонтаж», ПрАТ «Укренергомонтаж», було визнано такими, що не відповідають кваліфікаційним критеріям.

В подальшому, ДП «НАЕК «Енергоатом» оголосив закупівлю з ідентифікатором UA-2020-08-07-001902-a за предметом закупівлі Роботи по завершенню будівництва за об`єктом: Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива реакторів ВВЕР АЕС України.

Учасниками процедури виступили ТОВ «Буд-Оптімаконстракшен», ТОВ «Мостицький 2», ТОВ «НВО Укрсовпроект», ТОВ «БК «Укрбудмонтаж», ТОВ «Альтіс-Констракшен», ПрАТ «Укренергомонтаж».

Пропозиції всіх зазначених учасників за результатами проведення закупівлі було визнано такими, що не відповідають кваліфікаційним критеріям.

Як встановлено в ході слідства, після скасування згаданих закупівель, з залученням проектної організації - АТ «Київський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут «Енергопроект» було внесено зміни до робочої документації по окремим складовим систем ЦСВЯП, що стало формальною підставою для прийняття експертною комісією з питань таємниць ДП «НАЕК «Енергоатом» рішення про визначення переліку відомостей, що становлять таємницю під час виконання монтажних та пуско-налагоджувальних робіт системи фізичного захисту, системи зв`язку, системи контролю та керування ЦСВЯП.

Тобто, службовими особами ДП «НАЕК «Енергоатом» було прийнято рішення про присвоєння частині робіт, що підлягали виконанню в межах відмінених закупівель, грифу обмеження «таємно», що надало змогу провести закупівлю робіт за темою: Постачання, монтаж та пусконалагоджувальні роботи системи фізичного захисту, системи зв`язку, автоматизованої системи контролю та керування по проекту «Будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) реакторів ВВЕР АЕС України» в порядку до п.1 ч. 5 ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі» без дотримання встановлених цим законом процедур відкритих торгів.

В подальшому, службовими особами ДП «НАЕК «Енергоатом» скеровано запити про надання комерційних пропозицій компаніям, які не були учасниками попередніх закупівель, при цьому, запити про надання комерційних пропозицій компаніям-учасникам попередніх закупівель не направлялися. За результатами маркетингового дослідження було укладено договір №30-46-08-20-00167 від 09.12.2020 з ТОВ БК «КБР».

Крім того, після укладення договору, без виконання будь-яких зобов`язань з боку ТОВ «БК «КБР», ДП «НАЕК «Енергоатом» на його рахунки було перераховано авансовий платіж в розмірі 210 900 650,96 грн.

Вказане дає підстави вважати, що дії службових осіб ДП «НАЕК «Енергоатом» вчинялися в інтересах ТОВ БК «КБР» та були спрямовані на залучення до виконання згаданих робіт наперед визначене товариство, внаслідок чого могло відбутися завишення вартості робіт та послуг.

Наведене підтверджується дослідженими доказами, що містяться в матеріалах кримінального провадження.

Зазначені дії кваліфіковані органом досудового розслідування за ч.5 ст.191 КК України.

При розгляді клопотання встановлено, що до вчинення кримінального правопорушення може бути причетна ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_1, використовує номер мобільного зв`язку, первинно наданий оператором мобільного зв`язку ПрАТ «ВФ Україна» НОМЕР_1 .

Детективом доведено, що ОСОБА_4 будучи на посаді начальника відділу з кошторисно-договірної роботи ВП «Атомпроектінжиніринг» ДП «НАЕК «Енергоатом», здійснювала маркетингове дослідження при проведенні закупівлі щодо виконання робіт за темою «Постачання, монтаж та пусконалагоджувальні роботи системи фізичного захисту, системи зв`язку, автоматизованої системи контролю та керування по проекту «Будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів ВВЕР АЕС України», а також здійснювала оцінку постачальника ДП «НАЕК «Енергоатом» - товариства з обмеженою відповідальністю «БК «КБР».

Відповідно до ч. 5 ст. 12 КК України, кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 191 КК України є особливо тяжким.

Обставини, які дають підстави вважати, що зазначена особа може бути причетна до скоєння зазначеного кримінального правопорушення і під час проведення щодо неї можуть бути отримані докази, які можуть мати суттєве значення для обставин данного кримінального провадження підтверджуються дослідженими матеріалами кримінального провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 246 КПК України негласні слідчі (розшукові) дії проводяться у випадках, якщо відомості про злочин та особу, яка його вчинила, неможливо отримати в іншій спосіб. Негласні слідчі (розшукові) дії проводяться виключно у кримінальному провадженні щодо тяжких і особливо тяжких злочинів (за виключенням установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу).

Згідно із ч. 3 ст. 248 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про дозвіл на проведення негласної слідчої (розшукової) дії, якщо прокурор, слідчий доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) вчинене кримінальне правопорушення відповідної тяжкості; 2) під час проведення негласної слідчої (розшукової) дії можуть бути отримані докази, які самостійно або в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з`ясування обставин кримінального правопорушення або встановлення осіб, які вчинили кримінальне правопорушення.

Наразі наявні достатні підстави вважати, що обмін інформацією між зазначеною особою та іншими співучасниками злочину, зокрема, обговорення злочинних намірів і планів відбувається під час спілкування з використанням мобільного телефонного номера, а тому для отримання відомостей про спілкування між ними, що передбачає постійне, передавання знаків, сигналів, письмового тексту, зображень та звуків або повідомлень будь-якого виду, відносно ОСОБА_4 є достатні підстави провести ряд негласних слідчих (розшукових) дій за абонентським номером НОМЕР_1, що перебуває в її користуванні, а саме: зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, встановлення місцезнаходження радіоелектронного засобу, зняття інформації з електронних інформаційних систем.

Також, враховуючи наявні відомості про абонентські номери, які використовуються особою, можливо унікально ідентифікувати вказаного абонента, транспортну телекомунікаційну мережу та кінцеве обладнання, що дає можливість застосувати технічні засоби для локалізації місцезнаходження радіоелектронних засобів, що дозволить встановити місця перебування особи та точне місцезнаходження приміщень, які можуть нею використовуватися для проведення зустрічей, зберігання первинних документів чи інших об`єктів, що зберегли в собі відомості щодо її діяльності, у зв`язку з чим, є підстави для проведення негласної слідчої (розшукової) дії у виді установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу.

Так як особа для своєї діяльності може використовувати електронні інформаційні системи в персональних електронних обчислювальних машинах, планшетних комп`ютерах, мобільних терміналах тощо, а саме: електронні поштові скриньки та додатки для миттєвого обміну повідомленнями Viber, WhatsApp, Line, Telegram, Skype, Signal тощо, які зареєстровані за номерами та мобільними пристроями що знаходяться в його володінні та користуванні, є підстави для проведення негласної (слідчої) розшукової дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем в персональних електронних обчислювальних машинах, планшетних комп`ютерах, мобільних терміналах тощо, а саме електронних поштових скриньок та додатків для миттєвого обміну повідомленнями Viber, WhatsApp, Line, Telegram, Skype, Signal тощо, що знаходяться у володінні та користуванні особи.

Крім того, для пошуку, фіксації і перевірки відомостей про зазначену особу та інших осіб, з якими вона контактує та які можуть бути причетними до можливого вчинення кримінального правопорушення або до його приховування є підстави для проведення негласної (слідчої) розшукової дії у виді спостереження за особою з використанням відеозапису, фотографування, спеціальних технічних засобів для спостереження.

Таким чином, відносно зазначеної особи є підстави провести НСРД, зазначені у клопотанні, а саме: зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж; зняття інформації з електронних інформаційних систем; установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу; спостереження за особою, яке полягає у візуальному спостереженні за нею з використанням відеозапису, фотографування, спеціальних технічних засобів для спостереження, встановлення місцезнаходження радіоелектронного засобу.

Під час проведення вищевказаних негласних слідчих (розшукових) дій можливо отримати докази, а саме: фактичні дані про узгодженість дій осіб, що можуть бути причетними до вчинення злочину, зокрема осіб, причетних до діяльності компаній ДП «НАЕК «Енергоатом», ТОВ «БК КБР» інших осіб, що можуть бути причетні до вчинення кримінального правопорушення, їх представників, а також щодо спілкування чи проведення ними зустрічей з метою обговорення окремих питань фінансово-господарської діяльності, деталей можливого одержання коштів від незаконної діяльності та наступного уникнення кримінальної відповідальності, залучення інших осіб до приховування злочину та матеріальних об`єктів, які можуть бути використані як докази, які самостійно та в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з`ясування обставин злочину або встановлення осіб, які його вчинили.

Отримання відомостей про вчинення кримінального в інший спосіб неможливо, оскільки проведення гласних слідчих (розшукових) дій у вказаному кримінальному провадженні неодмінно призведе до інформування інших можливих співучасників про початок досудового розслідування, що в свою чергу надасть можливість останнім вчинити дії направлені на знищення доказів протиправної поведінки. Крім того, комунікація та координація осіб, причетних до вчинення злочину здійснюється з відповідним вжиттям ними заходів до укриття своєї діяльності та конспірації, тому в інший спосіб, окрім проведення негласних слідчих (розшукових) дій, отримати інформацію про їх злочинну діяльність неможливо, оскільки провадження гласних слідчих (розшукових) дій не повною мірою забезпечує можливість отримати фактичні дані, що можуть використовуватися при розслідуванні злочину. Окрім цього, проведення саме негласних слідчих (розшукових) дій дозволить встановити інших осіб, причетних до скоєння кримінального правопорушення, у зв`язку з яким проводиться досудове розслідування, задокументувати їх роль у його вчиненні та зв`язки.

З огляду на складність кримінального провадження, завуальований характер протиправної злочинної діяльності осіб причетних до описаного вище злочину, дотримання ними правил конспірації, невизначеність конкретного строку реалізації планів на заволодіння майном, а також враховуючи мету проведення негласних слідчих (розшукових) дій, строк проведення негласних слідчих (розшукових) дій повинен становити 2 (два) місяці.

Ідентифікуючі данні (ПІБ, адреси, номери телефонів тощо) підтверджені у судовому засіданні.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 31, 32 Конституції України, ст.ст. 246-249, 258, 263, 264, 268, 269 КПК України,

П О С Т А Н О В И В:

Клопотання задовольнити.

Надати дозвіл на проведення відносно ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_1, негласних слідчих (розшукових) дій, тривалістю два місяці з дня винесення ухвали, у виді:

-зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж за абонентським номером НОМЕР_1, первинно наданими оператором мобільного зв`язку ПрАТ «ВФ Україна»;

-встановлення місцезнаходження радіоелектронного засобу за абонентським номером НОМЕР_1, первинно наданим оператором мобільного зв`язку ПрАТ «ВФ Україна»;

-зняття інформації з електронних інформаційних систем або їх частин, а саме з додатків для передачі миттєвих повідомлень Viber, WhatsApp, Line, Telegram, Skype, Signal тощо, зарееєстованих за абонентським номером НОМЕР_1, первинно наданими оператором мобільного зв`язку ПрАТ «ВФ Україна»;

-спостереження за особою з використанням відеозапису, фотографування, спеціальних технічних засобів для спостереження з метою пошуку, фіксації і перевірки відомостей про особу, поведінку та тих, з ким вона контактує.

Строк дії ухвали 2 місяці - до 27 вересня 2021 року включно.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1