Search

Document No. 115496120

  • Date of the hearing: 21/07/2023
  • Date of the decision: 21/07/2023
  • Case №: 263/13252/17
  • Proceeding №: 42017000000000061
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Presiding judge (HACC) : Tanasevych O.V.

Справа № 263/13252/17

Провадження1-кп/991/111/19

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про привід свідка

21 липня 2023 року Вищий антикорупційний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5,

обвинуваченого ОСОБА_6,

його захисника адвоката ОСОБА_7,

обвинуваченого ОСОБА_8,

його захисників адвокатів ОСОБА_9, ОСОБА_10,

обвинуваченого ОСОБА_11,

його захисника адвоката ОСОБА_12,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві питання про привід свідка ОСОБА_13 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42017000000000061 від 12 січня 2017 року,

В С Т А Н О В И В :

І. Історія провадження

1. 16 жовтня 2019 року до Вищого антикорупційного суду з Іллічівського районного суду міста Маріуполя надійшли матеріали зазначеного кримінального провадження, а ухвалою суду від 06 лютого 2020 року в цьому провадженні був призначений судовий розгляд.

2. 21 липня 2023 року захисник обвинуваченого ОСОБА_8 - адвокат ОСОБА_9 звернувся до суду з клопотанням про вжиття заходів для прибуття свідка ОСОБА_13 шляхом здійснення його приводу. В обґрунтування посилався на те, що сторона захисту неодноразово упродовж кількох місяців намагалась засобами мобільного зв`язку повідомити ОСОБА_13 про судовий виклик, зокрема, через доньку останнього, проте, свідок особисто на зв`язок з адвокатами не вийшов та до суду зрештою не з`явився. За таких обставин захисник констатував неможливість самостійно забезпечити прибуття заявленого ним свідка, тоді як показання ОСОБА_13, на його переконання, можуть бути важливими для встановлення наявності або відсутності фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

ІІ. Позиції сторін кримінального провадження

3. Обвинувачений ОСОБА_8 та його другий захисник - адвокат ОСОБА_10 підтримали позицію адвоката ОСОБА_9 .

4. Інші учасники судового провадження також не заперечували проти задоволення окресленого клопотання.

ІІІ. Оцінка та мотиви суду

Заслухавши думку учасників кримінального провадження та проаналізувавши доводи клопотання, колегія суддів вважає його таким, що підлягає задоволенню, при цьому виходить з такого.

5. Згідно з частиною першою статті 327 Кримінального процесуального кодексу України, якщо в судове засідання не прибув за викликом свідок, заслухавши думку учасників судового провадження, суд після допиту інших присутніх свідків призначає нове судове засідання і вживає заходів для його прибуття. Суд також має право постановити ухвалу про привід свідка.

Відповідно до статей 140, 142 Кримінального процесуального кодексу України привід полягає у примусовому супроводженні особи, до якої він застосовується, особою, яка виконує ухвалу про здійснення приводу, до місця її виклику в зазначений в ухвалі час. Рішення про здійснення приводу під час судового провадження приймається судом, зокрема за клопотанням сторони кримінального провадження.

6. Вирішуючи клопотання захисника ОСОБА_9 про застосування приводу до свідка ОСОБА_13, колегія суддів виходить з того, що за змістом статті 95 Кримінального процесуального кодексу України суд може обґрунтовувати свої висновки лише на тих показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання.

Оскільки численні заходи, вжиті для встановлення місця знаходження та допиту свідка (заявника) ОСОБА_14, який згідно з пред`явленим обвинуваченням особисто надав ОСОБА_6 неправомірну вигоду в інтересах ОСОБА_13, результату не принесли, суд вважав за доцільне викликати ОСОБА_13 з метою з`ясування тих обставин, що можуть бути йому відомі зі слів ОСОБА_14 (показання з чужих слів).

7. Згідно з частиною першою та другою статті 135 Кримінального процесуального кодексу України особа викликається до суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв`язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою. У разі тимчасової відсутності особи за місцем проживання повістка для передачі їй вручається під розписку дорослому члену сім`ї особи чи іншій особі, яка з нею проживає, житлово-експлуатаційній організації за місцем проживання особи або адміністрації за місцем її роботи.

8. Разом з тим, місце проживання свідка ОСОБА_13 зареєстроване у місті Стаханові Луганської області (після перейменування місто Кадіївка) (том № 26 а.с. 173-176), тоді як цей населений пункт належить до таких, на території яких ПАТ «Укрпошта» не здійснює пересилання пошти за розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1085-р від 07 листопада 2014 року (зі змінами) «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення».

Отже, окупація Російською Федерацією частини території України унеможливлює надіслання повістки про виклик ОСОБА_13 поштою, тоді як адреса його електронної пошти або номер для факсимільного зв`язку з ним суду не відомі, а його мобільний телефон знаходиться поза зоною обслуговування (том № 26 а.с. 158).

9. На виконання судового доручення від 11 листопада 2022 року про проведення слідчих (розшукових) дій, спрямованих на встановлення місця перебування свідка ОСОБА_13 та засобів зв`язку з ним, Національне антикорупційне бюро України у листі від 24 листопада 2022 року за № 0412-256/23373 констатувало, що місцезнаходження та контактні номери телефонів свідка ОСОБА_13 встановити не вдалось. Однак, суд був поінформований про те, що станом на 20 жовтня 2022 року цей свідок підконтрольну Україні частину кордону не перетинав, хоча, починаючи з першого кварталу 2022 року, відомості про його офіційні доходи в Україні відсутні (том № 25 а.с. 128-129, 140-143, 155, 158, 162, том № 26 а.с. 64).

10. У ході дослідження доказів сторони захисту на початку травня 2023 року захисник ОСОБА_9 зазначив, що сторона захисту самостійно відшукає та забезпечить прибуття ОСОБА_13 до суду, оскільки їм відома адреса проживання цього свідка в місті Харкові та номер мобільного телефона його доньки (том № 25 а.с. 248-249). Проте, в липні 2023 року адвокат ОСОБА_9, повідомивши адреси ймовірного проживання ОСОБА_13 в місті Харкові, звернувся до суду з клопотанням про його привід.

11. Відповідно до статей 10, 122, 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» навіть у період дії воєнного стану повноваження суду не можуть бути припинені або обмежені, а скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється. Проте, тлумачення та застосування норм кримінального процесуального законодавства України (зокрема, міжнародних договорів), що були напрацьовані для їх застосування у мирний час, повинно відбуватись з урахуванням загального контексту ситуації, яким в Україні наразі є міжнародний збройний конфлікт.

Так, у рішенні «Loizidou проти Туреччини» від 18 грудня 1996 року (заява № 15318/89, пункти 43, 53), у якому йшлося про події, що мали місце на території Республіки Кіпр під час окупації частини її території Туреччиною, прямо зазначено, що Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод та її основоположні принципи не можуть застосовуватись у відриві від реального стану справ та того середовища, у якому існує певний суб`єкт/об`єкт.

У рішенні «Hassan проти Сполученого Королівства Великобританії» (заява № 29750/09 від 16 вересня 2014 року, пункт 38), яке стосувалось подій під час вторгнення в Ірак коаліції збройних сил під єдиним командуванням США із контингентом від Сполученого Королівства, Австралії, Данії та Польщі, Європейський суд з прав людини посилався на доповідь Комісії ООН з міжнародного права на тему «Фрагментація міжнародного права: труднощі, зумовлені диверсифікацією та розширенням сфери охоплення міжнародного права» та наголошував на такому: «Слід пам`ятати, що війна є винятковою ситуацією, і про це не можна забувати під час визначення того, які стандарти належить використовувати для обґрунтування поведінки в таких виняткових обставинах. Складність застосування вже відомих стандартів полягає у тому, що необхідно робити вибір між різноманітними наборами правил, жодне з яких не скасовує інших повною мірою».

12. Отже, з одного боку, в силу окупації частини території України та переміщення у зв`язку з цим населення у більш безпечні регіони у суду об`єктивно відсутня можливість здійснити належне повідомлення свідка про виклик у передбачений законом спосіб, а з іншого - завдання кримінального провадження повинні бути виконані навіть в умовах правового режиму воєнного стану.

13. Виходячи з викладеного, колегія суддів, будучи повідомленою стороною захисту про місця ймовірного проживання свідка ОСОБА_13 в місті Харкові та беручи до уваги загальні засади кримінального провадження, викладені у статтях 7-29 Кримінального процесуального кодексу України, вирішила доручити Національному антикорупційному бюро України у випадку відшукання свідка здійснити його привід з мінімальним ступенем обмеження його прав і свобод - повідомивши його про час та дату судового розгляду та запропонувавши прибути до приміщення Вищого антикорупційного суду або до найближчого суду для участі в режимі відеоконференцзв`язку (за його згодою).

На підставі викладеного, керуючись статтями 140, 369, 372, 376 Кримінального процесуального кодексу України, колегія суддів

П О С Т А Н О В И Л А :

Клопотання захисника ОСОБА_8 - адвоката ОСОБА_9 про привід свідка - задовольнити.

Здійснити привід свідка ОСОБА_13, ІНФОРМАЦІЯ_1 (останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 ), для участі в розгляді кримінального провадження, яке відбудеться в приміщенні Вищого антикорупційного суду о 16 годині 00 хвилин 25 липня 2023 року, за адресою: місто Київ, проспект Берестейський, 41, повідомивши його про час та дату судового розгляду та запропонувавши йому прибути до приміщення Вищого антикорупційного суду або до найближчого суду для участі в режимі відеоконференцзв`язку (за його згодою).

Виконання ухвали доручити Національному антикорупційному бюро України.

Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 .

Про результати виконання ухвали негайно повідомити суд.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя ОСОБА_1

Судді ОСОБА_2

ОСОБА_3