- Presiding judge (HACC): Shyroka K.Yu.
Справа № 761/9536/23
Провадження № 1-кп/991/91/23
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
06 грудня 2023 року місто Київ
Вищий антикорупційний суд у складі колегії суддів:
головуючої ОСОБА_1,
суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4,
прокурора ОСОБА_5,
обвинувачених ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 (в режимі відеоконференції за допомогою власних технічних засобів),
захисників ОСОБА_9, ОСОБА_10,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні кримінальне провадження № 42021000000001761 від 20.08.2021 за обвинуваченням:
- ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Чернігів, який проживає за адресою: АДРЕСА_1, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 370, ч. 1 ст. 369-2 Кримінального кодексу України (далі - КК України);
- ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця м. Марганець Дніпропетровської області, який проживає за адресою: АДРЕСА_2, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 370, ч. 1 ст. 369-2 КК України;
- ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_3 уродженця м. Києва, який проживає за адресою: АДРЕСА_3, проходить військову службу у в/ч НОМЕР_1, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 370, ч. 1 ст. 369-2 КК України,
ВСТАНОВИВ:
1. Історія провадження
15 серпня 2023 року з Верховного Суду до Вищого антикорупційного суду надійшов обвинувальний акт з матеріалами кримінального провадження № 42021000000001761 від 20.08.2021 для виконання ухвали Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 08 серпня 2023 року про передачу цього кримінального провадження на розгляд Вищого антикорупційного суду.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.08.2023 для розгляду кримінального провадження визначено колегію суддів Вищого антикорупційного суду у складі головуючого судді ОСОБА_1, суддів ОСОБА_3, ОСОБА_2 .
Ухвалою Вищого антикорупційного суду від 16.08.2023 призначено підготовче судове засідання.
В підготовчому судовому засіданні у відповідності до вимог Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) на обговорення учасників судового провадження поставлені питання щодо можливості призначення судового розгляду на підставі обвинувального акта (ч. 2 ст. 314 КПК України) та вирішення питань, пов`язаних з підготовкою до судового розгляду (ч. 2 ст. 315 КПК України).
2. Позиції учасників судового провадження
Думка учасників судового провадження щодо можливості призначення справи до судового розгляду була висловлена в цьому та раніше призначених підготовчих судових засіданнях.
Так, прокурор вказав, що обвинувальний акт складений згідно з вимогами КПК України, підстав для його повернення немає, угода з обвинуваченими не укладалась, можливості для закриття кримінального провадження у зв`язку із закінченням строків досудового розслідування не вбачає. Таким чином, немає процесуальних перешкод для призначення судового засідання в цьому кримінальному провадженні. Крім того, вважав за можливе скласти досудову доповідь, однак щодо залучення до розгляду справи представника органу пробації заперечував.
Захисники ОСОБА_9, ОСОБА_10, а також ОСОБА_11, який в судовому засіданні 06.12.2023 присутній не був, однак висловився раніше, не заперечували проти відкритого судового розгляду та складання досудової доповіді. Захисники ОСОБА_9, ОСОБА_10 вважали, що не потрібно залучати представника органу пробації до судового розгляду.
Обвинувачені ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 підтримали своїх захисників.
3. Оцінка суду щодо можливості призначення судового розгляду на підставі обвинувального акта
Дослідивши обвинувальний акт, заслухавши думку учасників підготовчого судового засідання, колегія суддів дійшла таких висновків.
За змістом ч. 3 ст. 314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти такі рішення: 1) затвердити угоду або відмовити в затвердженні угоди та повернути кримінальне провадження прокурору для продовження досудового розслідування в порядку, передбаченому ст. 468-475 КПК України; 2) закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених п. п. 5-8, 10 ч. 1 або ч. 2 ст. 284 КПК України; 3) повернути обвинувальний акт прокурору, якщо він не відповідає вимогам КПК України; 4) направити обвинувальний акт до відповідного суду для визначення підсудності у випадку встановлення непідсудності кримінального провадження; 5) призначити судовий розгляд на підставі обвинувального акта; 6) доручити представнику персоналу органу пробації скласти досудову доповідь.
За наслідками підготовчого судового засідання судом встановлено, що угода про визнання винуватості до суду не надходила, про її укладення суд не повідомляли і сторони кримінального провадження. За таких обставин підстави для прийняття судом рішення, передбаченого п. 1 ч. 3 ст. 314 КПК України, відсутні.
Питання щодо закриття кримінального провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України досліджувалось судом під час розгляду відповідних клопотань захисників ОСОБА_11 та ОСОБА_9, за результатами якого суд постановив ухвалу від 18 жовтня 2023 року, якою відмовлено у задоволені клопотань захисників про закриття цього кримінального провадження, оскільки таких підстав судом не встановлено.
Підстав для прийняття рішення про повернення обвинувального акта прокурору у відповідності до ст. 314 КПК України, суд не встановив. Обвинувальний акт відповідає вимогам ст. 291 КПК України, до нього надано додатки, передбачені ч. 4 ст. 291 КПК України.
Питання підсудності кримінального провадження № 42021000000001761 від 20.08.2021 вирішено в ухвалі Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 08 серпня 2023 року, де зазначено про предметну підсудність цього провадження Вищому антикорупційному суду відповідності до ст. 33-1 КПК України, оскільки встановлено наявність умови, передбаченої п. 3 ч. 5 ст. 216 КПК України (кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 369-2 КК вчинено щодо службової особи, зазначеної у п. 1 цієї норми).
Таким чином, відсутні підстави для прийняття рішень, передбачених пунктами 1-4 ч. 3 ст. 314 КПК України.
З метою забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого, а також прийняття судового рішення про міру покарання представник уповноваженого органу з питань пробації складає досудову доповідь за ухвалою суду. Особливості складення досудової доповіді передбачені ст. 314-1 КПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 314-1 КПК України, досудова доповідь складається щодо особи, обвинуваченої у вчиненні нетяжкого або тяжкого злочину, нижня межа санкції якого не перевищує п`яти років позбавлення волі. Досудова доповідь щодо неповнолітнього обвинуваченого віком від 14 до 18 років складається незалежно від тяжкості вчиненого злочину, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
В цьому кримінальному провадженні ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 обвинувачуються за ч. 2 ст. 370 КК України, нижня межа санкції якої передбачає покарання у вигляді трьох років позбавлення волі та за ч. 1 ст. 3692 КК України, нижня межа санкції якого передбачає штраф від однієї до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Вказані кримінальні правопорушення згідно зі ст. 12 КК України належать до нетяжких злочинів.
Тому суд вважає, що наявна підстава для складання досудової доповіді відносно обвинувачених.
За відсутності обставин, які б перешкоджали призначенню кримінального провадження до судового розгляду, колегія суддів відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 314 КПК України вважає за можливе призначити судовий розгляд на підставі обвинувального акта у кримінальному провадженні № 42021000000001761 від 20.08.2021, та перейти до вирішення питань, пов`язаних з підготовкою до судового розгляду.
4. Вирішення питань, пов`язаних з підготовкою до судового розгляду
Перелік питань, вирішення яких необхідне для призначення судового розгляду, закріплений у ч. 2 ст. 315 КПК України. За змістом вказаної норми суд, з метою підготовки до судового розгляду, визначає дату та місце проведення судового розгляду; з`ясовує, у відкритому чи закритому судовому засіданні необхідно здійснювати судовий розгляд; з`ясовує питання про склад осіб, які братимуть участь у судовому розгляді; розглядає клопотання учасників судового провадження про: здійснення судового виклику певних осіб до суду для допиту; витребування певних речей чи документів; здійснення судового розгляду в закритому судовому засіданні.
З метою підготовки до судового розгляду, з`ясувавши думки учасників судового засідання, керуючись ч. 2 ст. 316 КПК України, колегія суддів вирішила призначити судовий розгляд на 06 грудня 2023 року о 09:00 год.
Клопотань від учасників про розгляд провадження у закритому судовому засіданні не надходило. Підстав, передбачених ч. 2 ст. 27 КПК України судом не встановлено. З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про розгляд кримінального провадження у відкритому судовому засіданні.
З`ясувавши думку учасників про склад осіб, які братимуть участь в судовому засіданні, суд дійшов висновку що за змістом ч. 2 ст. 318 КПК України судовий розгляд здійснюється в судовому засіданні з обов`язковою участю сторін кримінального провадження, крім випадків, передбачених КПК України. З огляду на відсутність потерпілого, цивільного позивача, судовий розгляд необхідно здійснювати за участі прокурора, обвинувачених та їх захисників. Відповідно до п. 1 ч. 12 ст. 31 КПК України кримінальне провадження належить здійснювати колегіально судом у складі трьох суддів.
Питання про здійснення судового виклику свідків до суду для допиту будуть вирішуватися під час судового розгляду в порядку ст. 349 КПК України, через відсутність відповідних клопотань від учасників провадження.
Будь-яких інших клопотань, передбачених пунктами 4, 5 ч. 2 ст. 315 КПК України, від учасників судового провадження не надходило.
Отже, оскільки у підготовчому судовому засіданні не встановлено жодних обставин, які б перешкоджали призначенню до судового розгляду цього кримінального провадження, суд, вчинивши всі необхідні дії на підготовчому судовому засіданні, вважає за необхідне призначити судовий розгляд кримінального провадження № 42021000000001761 від 20.08.2021.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 314-316, 372, 376 КПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Призначити судовий розгляд кримінального провадження № 42021000000001761 від 20.08.2021 за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 370, ч. 1 ст. 369-2 КК України, ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 370, ч. 1 ст. 369-2 КК України; ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 370, ч. 1 ст. 369?2 КК України у відкритому судовому засіданні в приміщенні Вищого антикорупційного суду (м. Київ, вул. Хрещатик, 42-А) на 06 грудня 2023 року о 09 годині 10 хвилин.
Судовий розгляд здійснювати колегією суддів у складі головуючої судді ОСОБА_1, суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3, за участю уповноваженого прокурора, обвинувачених та їх захисників. Щодо виклику конкретних свідків, питання буде вирішено в порядку ст. 349 КПК України.
Доручити Філії Державної установи «Центр пробації» у м. Києві та Київської області за місцем проживання обвинувачених впродовж 20 (двадцяти) днів з дня отримання ухвали суду скласти досудову доповідь відносно:
- ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ;
- ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, який проживає за адресою: АДРЕСА_2 ;
- ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_3, який проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і окремому оскарженню не підлягає. Заперечення проти ухвали може бути включено до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене ч. 1 ст. 392 КПК України.
Головуюча суддя: ОСОБА_1 Судді: ОСОБА_2 ОСОБА_3