Search

Document No. 116292391

  • Date of the hearing: 04/01/2024
  • Date of the decision: 04/01/2024
  • Case №: 991/10530/23
  • Proceeding №: 42022000000000676
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Presiding judge (HACC) : Bitsiuk A.V.

Справа № 991/10530/23

Провадження 1-кп/991/126/23

ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 січня 2024 року м.Київ

Вищий антикорупційний суд колегією суддів у складі головуючого судді ОСОБА_1, суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3, секретаря ОСОБА_4, прокурора ОСОБА_5, захисників ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання захисників ОСОБА_6, ОСОБА_7, про повернення прокурору обвинувального акту у кримінальному провадженні за № 42022000000000676 від 07.06.2022 за обвинуваченням ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_1, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111, ст. 368-5 КК України,

В С Т А Н О В И В :

01 грудня 2023 року до Вищого антикорупційного суду (далі - ВАКС) з Офісу Генерального прокурора (Спеціалізованої антикорупційної прокуратури) надійшов для розгляду обвинувальний акт у кримінальному провадженні за № 42022000000000676 від 07.06.2022 за обвинуваченням ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця міста Києва, місце проживання якого зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111, ст. 368-5 КК України (далі - Кримінальне провадження).

Ухвалою Вищого антикорупційного суду від 04.12.2023 призначено підготовче судове засідання.

Підготовче судове засідання відбувається за участю обвинуваченого (крім випадків, коли здійснювалося спеціальне досудове розслідування), прокурора, захисника, потерпілого, його представника та законного представника, цивільного позивача, його представника та законного представника, цивільного відповідача та його представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, згідно з правилами, передбаченими цим Кодексом для судового розгляду (ч.2 ст. 314 КПК України).

Відносно обвинуваченого ОСОБА_9 здійснювалося спеціальне досудове розслідування, а отже з огляду на положення ч.2 ст. 314 КПК України суд вважає за можливе проводити підготовче судове засідання за відсутності обвинуваченого ОСОБА_9 .

Під час підготовчого судового засідання захисники ОСОБА_6, ОСОБА_7 заявили клопотання про повернення прокурору обвинувального акту у Кримінальному провадженні з наступних підстав: (1) невідповідність обвинувального акта вимогам, передбаченим п.п. 2,5 ч.2 ст. 291 КПК України (відсутні відомості про громадянство обвинуваченого, формулювання обвинувачення є некоректним, що зумовлює порушення права обвинуваченого на захист), (2) обвинувальний акт направлено до ВАКС з порушенням правил виключної предметної підсудності ВАКС, що унеможливлює подальший законний судовий розгляд, створює підстави для скасування судового рішення, ухваленого за результатом такого судового розгляду.

Захисник ОСОБА_8 підтримав заявлені Клопотання.

Прокурор ОСОБА_5 заперечував проти задоволення Клопотань з тих підстав, що обвинувальний акт містить всі відомості згідно вимог КПК України, до обвинувального акта додано реєстр матеріалів досудового розслідування, який є його додатком, а не складовим, формулювання обвинувачення викладено так, як сторона обвинувачення вважає доведеним. Зазначив, що у січні 2023 року Президентом України винесено указ про позбавлення ОСОБА_9 громадянства України, у сторони обвинувачення відсутні відомості щодо наявності у нього іншого громадянства, а тому такі відомості відсутні у обвинувальному акті. Вказав, що питання щодо підсудності Кримінального провадження ВАКС вже розглянуто, за результатом чого колегією суддів постановлено відповідну ухвалу у рамках даної справи. Просив відмовити у задоволенні Клопотань.

Дослідивши заявлені Клопотання, заслухавши думку сторін Кримінального провадження, суд дійшов до наступного висновку.

Обвинувальний акт є процесуальним рішенням, яким прокурор висуває обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення і яким завершується досудове розслідування. Обвинувальний акт повинен відповідати вимогам, передбаченим у статті 291 цього Кодексу (ч.4 ст. 110 КПК України).

У відповідності до ч.ч. 1-3 ст. 291 КПК України Обвинувальний акт складається слідчим, дізнавачем, після чого затверджується прокурором. Обвинувальний акт може бути складений прокурором, зокрема якщо він не погодиться з обвинувальним актом, що був складений слідчим, дізнавачем. Обвинувальний акт має містити такі відомості: 1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; 2) анкетні відомості кожного обвинуваченого (прізвище, ім`я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство); 3) анкетні відомості кожного потерпілого (прізвище, ім`я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство); 3-1) анкетні відомості викривача (прізвище, ім`я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство); 4) прізвище, ім`я, по батькові та займана посада слідчого, прокурора; 5) виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність та формулювання обвинувачення; 6) обставини, які обтяжують чи пом`якшують покарання; 7) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням; 7-1) підстави застосування заходів кримінально-правового характеру щодо юридичної особи, які прокурор вважає встановленими; 8) розмір витрат на залучення експерта (у разі проведення експертизи під час досудового розслідування); 8-1) розмір пропонованої винагороди викривачу; 9) дату та місце його складення та затвердження. Обвинувальний акт підписується слідчим, дізнавачем та прокурором, який його затвердив, або лише прокурором, якщо він склав його самостійно.

Крім цього, за змістом ч. 4 ст. 291 КПК України, до обвинувального акта додається: реєстр матеріалів досудового розслідування; цивільний позов, якщо він був пред`явлений під час досудового розслідування; розписка підозрюваного про отримання копії обвинувального акта, копії цивільного позову, якщо він був пред`явлений під час досудового розслідування, і реєстру матеріалів досудового розслідування (крім випадку, передбаченого частиною другою статті 297-1 цього Кодексу); розписка або інший документ, що підтверджує отримання цивільним відповідачем копії цивільного позову, якщо він був пред`явлений під час досудового розслідування не до підозрюваного; довідка про юридичну особу, щодо якої здійснюється провадження, у якій зазначаються: найменування юридичної особи, її юридична адреса, розрахунковий рахунок, ідентифікаційний код, дата і місце державної реєстрації.

З огляду на положення п.3 ч.3 ст. 314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти рішення про повернення обвинувального акта, якщо він не відповідає вимогам КПК України.

Судом не встановлено підстав для повернення обвинувального акта прокурору у зв`язку з відсутністю у ньому, як стверджує сторона захисту, відомостей щодо громадянства ОСОБА_9, з огляду на наступне.

Згідно із ст. 4 Конституції України в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом. За змістом ст. 17 Закону України «Про громадянство України» громадянство України припиняється: 1) внаслідок виходу з громадянства України; 2) внаслідок втрати громадянства України; 3) за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

З відкритих джерел, у яких міститься інформація про указ Президента України від 10.01.2023 № 13/2023, вбачається, що ОСОБА_9 втратив громадянство України.

Прокурор у судовому засіданні зазначив, що відомості щодо наявності у ОСОБА_9 громадянства іншої країни відсутні у сторони обвинувачення.

З огляду на вказане, враховуючи те, що ОСОБА_9 втратив громадянство України, а також з урахуванням того, що стороною захисту не було надано відомостей про наявність у обвинуваченого іншого громадянства, твердження сторони захисту щодо необхідності повернення обвинувального акта у зв`язку із відсутністю у ньому відомостей про громадянство ОСОБА_9 є необґрунтованим.

Доводи сторони захисту про те, що у порушення вимог п. 5 ч.2 ст. 291 КПК України в обвинувальному акті міститься неточний виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, а також некоректне формулювання обвинувачення, не беруться судом до уваги, оскільки в обвинувальному акті викладаються ті фактичні обставини вчинення обвинуваченими кримінальних правопорушень, які прокурор вважає встановленими, відповідно і формулювання обвинувачення викладається у такому виді, як це вважає за необхідне прокурор.

Так, у КПК відсутнє розкриття точного змісту положень п. 5 ч.2 ст. 291 КПК України у частині, що стосується формулювання обвинувачення. У доктрині кримінального процесу під «формулюванням обвинувачення» розуміється виклад тексту диспозиції кримінально-правової норми, порушення якої інкримінується особі, тобто коротке словесне посилання на ті кримінально-правові норми, які відображені у формулі обвинувачення (постанова Верховного Суду від 19.06.2018 у справі № 446/1797/14-к).

Зазначене підтверджується й тим, що під «обвинуваченням» у кримінальному процесуальному законі розуміється твердження про вчинення певною особою діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність, висунуте в порядку, встановленому цим Кодексом (п. 13 ч.1 ст. 3 КПК України). Подібним чином вказане поняття тлумачить ЄСПЛ, який вказує, що «обвинуваченням» (для цілей пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод) вважається офіційне доведення до відома особи компетентним органом твердження про вчинення нею правопорушення, яке нормою загального характеру визнається осудним і за яке встановлюється відповідальність карного та попереджувального характеру (пункт 51 рішення від 26.06.2008 у справі «Ващенко проти України» / «Vashchenko v. Ukraine», заява № 26864/03).

Водночас з точки зору лінгвістичного розуміння слово «формулювати» означає коротко і точно висловлювати, виражати, визначати що-небудь (думку, поняття, завдання тощо); викладати, окреслювати.

Із огляду на вищевказане, на стадії підготовчого провадження судом використовуються «формулювання обвинувачення» для перевірки чи наведено (зазначено) в обвинувальному акті опис доведеної, на думку прокурора, причетності особи до вчинення кримінального правопорушення (якщо не наведено (відсутні такі відомості), то може бути застосовано правило, закріплене у п.3 ч.3 ст. 314 КПК - повернення обвинувального акта).

Норми кримінального процесуального закону не наділяють суд правом втручатися на стадії підготовчого провадження у зміст обвинувачення.

Обвинувальний акт має містити виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність та формулювання обвинувачення (п. 5 ч.2 ст. 291 КПК України).

Зазначені складові стосуються не змісту обвинувального акта, а його форми (реквізитів), оскільки їх наявність перевіряється судом на стадії підготовчого провадження та наслідком відсутності хоча б одного з цих елементів може бути повернення обвинувального акта у відповідності до п.3 ч.3 ст. 314 КПК.

При цьому, на стадії підготовчого провадження суд не може надавати процесуальної оцінки обсягу обвинувачення (повноти зазначення в обвинувальному акті інформації про час, місце, спосіб, мотиви, мету та інші обставини вчинення кримінального правопорушення) та правильності юридичної кваліфікації дій обвинуваченого, оскільки оцінка вказаних елементів стосуються вже не форми обвинувального акта, а його змісту. Відповідність цим елементам пред`явленого обвинувачення перевіряється судом вже під час прийняття рішення по суті (відповідна позиція вказана у постановах Верховного Суду від 03.07.2019 у справі № 273/1053/17, від 10.09.2020 у справі № 504/3802/15-к, від 19.09.2018 у справі № 484/2750/15-к).

Питання про неконкретність обвинувачення, правильність кваліфікації є предметом розгляду обвинувального акта по суті та вирішуються за результатами такого розгляду, з`ясування цих обставин у підготовчому засіданні та використання як підстави для повернення прокурору обвинувального акта суперечить вимогам статей 291, 314 КПК України.

Таким чином, здійснення у ході підготовчого судового засідання перевірки відповідності обвинувального акта вимогам п. 5 ч.2 ст. 291 КПК України передбачає формальне з`ясування наявності в такому рішенні прокурора наступних обов`язкових реквізитів: (1) виклад фактичних обставин, існування яких буде доводити прокурор у ході розгляду судом пред`явленого обвинувачення; (2) наведення правової кваліфікації відносно вищевказаних обставин (зазначення частини і статті КК, якою передбачено відповідальність за дії/бездіяльність обвинуваченої особи); (3) зазначення формулювання обвинувачення, тобто конкретизації у яких діях/бездіяльності із вищенаведених обставин винна особа (аналіз її поведінки через призму норми закону про кримінальну відповідальність, обвинувачення за якою їй пред`являється).

Дослідивши обвинувальний акт та додатки до нього судом встановлено, що обвинувальний акт відповідає вимогам ст. 291 КПК України, оскільки він містить відомості, які передбачені ч. 2 ст. 291 КПК України. Обвинувальний акт підписаний детективом та прокурором, який його затвердив. До обвинувального акта додано передбачені КПК України додатки. За такого, суд дійшов висновку про відповідність обвинувального акта вимогам чинного законодавства, а також про відсутність у ньому таких недоліків, які б могли стати підставою для його повернення прокурору.

Сумніви сторони захисту щодо підсудності Кримінального провадження ВАКС не є підставою для повернення обвинувального акта прокурору з урахуванням вимог, встановлених у ст. 291 КПК України.

При цьому, ухвалою ВАКС від 04.01.2024, постановленою у Кримінальному провадженні, встановлено, що воно підсудне ВАКС.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для повернення обвинувального акта у Кримінальному провадженні прокурору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 291, 314 - 316, 369, 372, 376 КПК України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Відмовити в задоволенні клопотаннь захисників ОСОБА_6, ОСОБА_7, про повернення прокурору обвинувального акту у кримінальному провадженні за № 42022000000000676 від 07.06.2022 за обвинуваченням ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_1, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111, ст. 368-5 КК України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя ОСОБА_1

Судді ОСОБА_2

ОСОБА_3