- Presiding judge (HACC AC) : Nykyforov A.S.
Справа № 991/5528/21
Провадження №11-кп/991/72/24
Головуючий колегії суддів ВАКС: ОСОБА_1
Доповідач: ОСОБА_2
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
АПЕЛЯЦІЙНА ПАЛАТА
УХВАЛА
про залишення апеляційних скарг без руху
25 квітня 2024 року м. Київ
Суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду ОСОБА_2, перевіривши апеляційні скарги захисника обвинуваченого ОСОБА_3 - адвоката ОСОБА_4 та обвинуваченого ОСОБА_3 на вирок Вищого антикорупційного суду від 20.03.2024 у кримінальному провадженні № 52020000000000147 від 26.02.2020, яким ОСОБА_3 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України,
ВСТАНОВИВ:
Вироком Вищого антикорупційного суду від 20.03.2020 ОСОБА_3 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України, та призначено покарання у виді позбавлення волі строком 9 років з позбавленням права обіймати посади у Службі безпеки України та правоохоронних органах строком 3 роки з конфіскацією всього належного на праві власності майна. Позбавлено ОСОБА_3 спеціального звання «старший лейтенант юстиції».
Захисником обвинуваченого ОСОБА_3 - адвокатом ОСОБА_4 та самим обвинуваченим ОСОБА_3 18.04.2024 було подано апеляційні скарги, які разом із матеріалами провадження надійшли до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду 23.04.2024.
Для розгляду апеляційної скарги автоматизованою системою документообігу суду визначено колегію суддів у складі: суддя-доповідач - ОСОБА_2, судді - ОСОБА_5, ОСОБА_6 .
Згідно зі ст. 398 КПК України, отримавши апеляційну скаргу на вирок чи ухвалу суду першої інстанції, суддя-доповідач протягом трьох днів перевіряє її на відповідність вимогам статті 396 цього Кодексу і за відсутності перешкод постановляє ухвалу про відкриття апеляційного провадження.
Відповідно до імперативних приписів ч. 5 ст. 396 КПК України на захисника покладається обов`язок подати разом із апеляційною скаргою оформлені належним чином документи, що підтверджують його повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, в не залежності від того, чи брав участь у кримінальному провадженні такий захисник раніше.
Відповідно до вимог п.1, 2 ч. 1 ст. 50 КПК України повноваження захисника на участь у кримінальному провадженні підтверджуються свідоцтвом про право на зайняття адвокатською діяльністю та ордером, договором із захисником або дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Із матеріалів судового провадження вбачається, що до апеляційної скарги захисником ОСОБА_4 не було надано підтверджень на представництво інтересів обвинуваченого ОСОБА_3, що є порушенням безумовних вимог ч. 5 ст. 396 КПК України.
Крім того, відповідно до ч.6 ст. 396 КПК України, до апеляційної скарги та доданих до неї письмових матеріалів надаються копії в кількості, необхідній для їх надіслання сторонам кримінального провадження та іншим учасникам судового провадження, інтересів яких стосується апеляційна скарга. Цей обов`язок не поширюється на обвинуваченого, який перебуває під домашнім арештом або тримається під вартою.
Учасниками даного кримінального провадження під час судового розгляду у суді першої інстанції були: прокурор, потерпілий ОСОБА_7, представник потерпілого ОСОБА_8, перекладач, обвинувачений ОСОБА_3, захисники - адвокати ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_4 .
Таким чином, для виконання вимог ч. 6 ст. 396 КПК України, захисник ОСОБА_4 мала додати до апеляційної скарги 7 (сім) копій апеляційної скарги. Натомість, захисником ОСОБА_4 було подано три копії апеляційної скарги замість семи необхідних.
Обвинувачений ОСОБА_3 під домашнім арештом не перебуває та під вартою не тримається, а тому на останнього також розповсюджується обов`язок подання копій апеляційних скарг. А тому, для виконання вимог ч. 6 ст. 396 КПК України обвинувачений мав подати до апеляційної скарги 7 (сім) її копій. Натомість, обвинувачений ОСОБА_3 подав три копії апеляційної скарги замість семи необхідних.
Норми КПК України наділяють суддю-доповідача повноваженнями вжити заходи щодо підготовки та організації подальшого судового розгляду апеляційної скарги, проте, враховуючи приписи ч. 6 ст. 396 КПК України, не уповноважують на виготовлення копій апеляційної скарги замість учасників судового провадження, які звертаються із нею.
Відповідно до ч. 1 ст. 399 КПК України суддя-доповідач, встановивши, що апеляційну скаргу на вирок чи ухвалу суду першої інстанції подано без додержання вимог, передбачених статтею 396 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення апеляційної скарги без руху, в якій зазначаються недоліки скарги і встановлюється достатній строк для їх усунення, який не може перевищувати п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали особою, яка подала апеляційну скаргу. Копія ухвали про залишення апеляційної скарги без руху невідкладно надсилається особі, яка подала апеляційну скаргу.
Так, як апеляційні скарги захисника ОСОБА_4 та обвинуваченого ОСОБА_3 були подані без додержання вимог, передбачених ч. 6 ст. 396 КПК України, суддя-доповідач має залишити їх без руху.
З огляду на викладене вище, суддя-доповідач вважає за необхідне надати захиснику ОСОБА_4 та обвинуваченому ОСОБА_3 строк для їх усунення тривалістю п`ятнадцять днів із дня отримання даної ухвали.
Додатково суддя-доповідач роз`яснює захиснику ОСОБА_4 та обвинуваченому ОСОБА_3, що у випадку, коли ними не будуть усунуті недоліки апеляційних скарг у встановлений п`ятнадцятиденний строк, такі апеляційні скарги будуть повернуті їм відповідно до вимог п. 1 ч. 3 ст. 399 КПК України.
Згідно із ч. 7 ст. 399 КПК України залишення апеляційної скарги без руху або її повернення не позбавляють права повторного звернення до суду апеляційної інстанції в порядку, передбаченому цим Кодексом, у межах строку на апеляційне оскарження.
З урахуванням наведеного, керуючись ст.ст. 396, 399 КПК України,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційні скарги захисника обвинуваченого ОСОБА_3 - адвоката ОСОБА_4 та обвинуваченого ОСОБА_3 на вирок Вищого антикорупційного суду від 20.03.2024 у кримінальному провадженні № 52020000000000147 від 26.02.2020 - залишити без руху.
Надати захиснику ОСОБА_4 та обвинуваченому ОСОБА_3 п`ятнадцятиденний строк для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині цієї ухвали, який обчислювати з моменту отримання ним копії даної ухвали.
Копію ухвали направити захиснику ОСОБА_4 та обвинуваченому ОСОБА_3 .
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення, є остаточною й оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Суддя ОСОБА_2