- Presiding judge (HACC) : Mykhailenko V.V.
Справа № 623/261/19
Провадження 1-кп/991/123/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 травня 2024 року м.Київ
Вищий антикорупційний суд у складі
головуючого судді ОСОБА_1, суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю секретаря ОСОБА_4,
прокурора ОСОБА_5,
обвинувачених ОСОБА_6, ОСОБА_7 (в режимі відеоконференцзв`язку з Дружківським міським судом Донецької області ),
захисників ОСОБА_8 (в режимі відеоконференцзв`язку з використанням власних технічних засобів), ОСОБА_9,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання захисника ОСОБА_9 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 52018000000000291, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.03.2018, за обвинуваченням
ОСОБА_6, який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Дружківка Донецької області, проживає за адресою: АДРЕСА_1,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 368 КК України,
ОСОБА_7, який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Дружківка Донецької області, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 369 КК України;
ОСОБА_10, який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Баку Республіки Азербайджан, проживаючого за адресою: АДРЕСА_3,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 369 КК України,
ВСТАНОВИВ:
1.На розгляді Вищого антикорупційного суду перебуває обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 52018000000000291, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.03.2018, за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого статтею частиною 3 статті 368 КК України, ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 369 КК України, ОСОБА_10 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 369 КК України.
1.1.Захисник ОСОБА_9 заявила клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів.
1.2.Клопотання мотивовано тим, що досудове розслідування кримінального провадження № 52017000000000824 від 23.11.2017, із якого виділені матеріали у кримінальне провадження, яке є предметом розгляду, розпочато в результаті провокації з боку правоохоронних органів та підбурювання осіб з кримінальним минулим, які неодноразово були заявниками про вчинення злочину.
1.3.У своєму клопотанні захисник просить надати тимчасовий доступ до матеріалів судової справи № 760/20466/18, яка перебуває у володінні Вищого антикорупційного суду, та матеріалів досудового розслідування у кримінальному провадженні №52017000000000824, які перебувають у володінні Спеціалізованої антикорупційної прокуратури .
2.Сторони у судовому засіданні висловили такі позиції:
2.1.Захисник ОСОБА_9 клопотання підтримала, просила його задовольнити. Додатково зазначила, що кримінальне провадження №52017000000000824 розпочате на підставі провокації та неправдивих показань свідків та заявника, які співпрацювали з правоохоронними органами. Слідчого суддю, який надав дозвіл на проведення НСРД відносно обвинуваченого ОСОБА_6, орган досудового розслідування ввів в оману, що призвело до незаконного надання такого дозволу. Так, слідчому судді при розгляді клопотання про надання дозволу на проведення НСРД надавалися пояснення осіб, відібрані працівниками поліції у рамках справи про адміністративне правопорушення. Проте в іншому кримінальному провадженні зазначені свідки не підтвердили факту надання ними зазначених пояснень. У зв`язку з чим отримані результати негласних слідчих (розшукових) дій, які відображені у протоколі та додатку (відеозапис зі службового кабінету ОСОБА_6 ), що міститься у кримінальному провадженні №52018000000000291, є «плодами отруйного дерева», тобто недопустимими доказами. Захисник просить надати їй тимчасовий доступ до матеріалів судової справи та матеріалів досудового розслідування, які стосуються початку досудового розслідування кримінального провадження №52017000000000824 та проведення НСРД у зазначеній кримінальній справі.
2.2.Захисник ОСОБА_8 просив задовольнити клопотання. Додатково зазначив, що в іншій справі, доступ до матеріалів якої просить захисник, також бере участь обвинувачений ОСОБА_6, проте в тому провадженні захист здійснюють інші адвокати. І захисник ОСОБА_9 для отримання відповідних матеріалів має право звернутися не до свого підзахисного, який є обвинуваченим у двох справах, а до суду у цій справі. В протилежному випадку має місце ототожнення адвоката з клієнтом, що заборонено чинним законодавством. З метою підтвердження законності джерела отримання доказів в цьому провадженні необхідно отримати тимчасовий доступ до відповідних матеріалів.
2.3.Обвинувачені ОСОБА_6 та ОСОБА_7 підтримали клопотання захисника ОСОБА_9 та просили його задовольнити.
2.4.Прокурор проти задоволення клопотання заперечував з підстав його необґрунтованості та зазначив, що існує інший спосіб отримання матеріалів справи, до яких захисник просить тимчасовий доступ. Адвокат ОСОБА_9 має повноваження ознайомитися з матеріалами кримінального провадження як захисник, оскільки в справі, до матеріалів якої вона просить доступ, також обвинувачується ОСОБА_6 . Крім того, навіть у разі встановлення судом провокації в іншому кримінальному провадженні, це не впливає на допустимість доказів в цій справі. В рамках зазначеного кримінального провадження здійснений судовий контроль та надано дозвіл на використання результатів проведення НСРД, отриманих у кримінальному провадженні №52017000000000824.
2.5.Представник особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, тимчасовий доступ до яких просить надати захисник, у судове засідання не з`явився. Через канцелярію суду надійшла заява про розгляд клопотання за відсутності представника Вищого антикорупційного суду. У заяві представник зазначив, що при вирішенні заявленого клопотання покладається на розсуд суду.
3.Заслухавши учасників, дослідивши матеріали клопотання, Суд дійшов таких висновків.
3.1.Згідно з частиною 1 статті 333 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються під час судового провадження згідно з положеннями розділу ІІ цього Кодексу з урахуванням особливостей, встановлених цим розділом. У відповідності до підпункту 5 частини 2 статті 131 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження. Тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх, здійснити їх виїмку (стаття 159 КПК України).
3.2.Сторони кримінального провадження мають право звернутися до суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів (частина 1 статті 160 КПК України). Відповідно до пункту 19 частини 1 статті 3 КПК України стороною кримінального провадження з боку захисту є, зокрема, обвинувачений і його захисники.
3.3.Згідно з вимогами частини 2 статті 160 КПК України у клопотанні про тимчасовий доступ зазначаються:
1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з яким подається клопотання;
2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;
3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати;
4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні;
6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю;
7) обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
3.6. Відповідно до вимог частини 5 статті 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
3.7.Згідно з частиною 6 статті 163 КПК України суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
3.8.Відповідно до вимог статті 93 КПК України збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, потерпілим, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, у порядку, передбаченому цим Кодексом. Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом. Сторона захисту, потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, здійснює збирання доказів шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, копій документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій, актів перевірок; ініціювання проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій та інших процесуальних дій, а також шляхом здійснення інших дій, які здатні забезпечити подання суду належних і допустимих доказів.
3.9.В свою чергу, доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів (стаття 84 КПК України). Докази повинні бути належними та допустимими. Належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів (стаття 85 КПК України).
3.10.Отже, кримінальним процесуальним кодексом України закріплено право сторони захисту отримувати докази. Більше того, частина 1 статті 47 КПК України встановлює обов`язок захисника використовувати засоби захисту, передбачені цим Кодексом та іншими законами України, з метою забезпечення дотримання прав, свобод і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого та з`ясування обставин, які спростовують підозру чи обвинувачення, пом`якшують чи виключають кримінальну відповідальність підозрюваного, обвинуваченого. Разом з тим, законодавство містить перелік вимог до відомостей, якими має бути обґрунтоване клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, і покладає на сторону обов`язок обґрунтувати наявність передбачених законом підстав для надання тимчасового доступу, а також навести причини, які унеможливлюють отримання цих речей і документів іншим способом, окрім як за допомогою застосування заходу забезпечення.
3.11.У своєму клопотанні захисник просить надати тимчасовий доступ до матеріалів судової справи № 760/20466/18 та матеріалів досудового розслідування у кримінальному провадженні № 52017000000000824. У судовому засіданні встановлено, що досудове розслідування у кримінальному провадженні № 52017000000000824 від 23.11.2017 здійснювалося щодо ОСОБА_6 . Обвинувальний акт у зазначеному кримінальному провадженні відносно ОСОБА_6 перебуває на стадії судового розгляду у Вищому антикорупційному суді, справі присвоєно номер судової справи 760/20466/18.
3.12.Документи, доступ до яких просить надати захисник, безпосередньо стосуються її підзахисного ОСОБА_6 . Як захисник обвинуваченого ОСОБА_6, адвокат ОСОБА_9 має право звертатися у кримінальному провадженні з клопотанням про ознайомлення з матеріалами справи. Захисником ОСОБА_9 не доведено неможливість без застосування заходу забезпечення кримінального провадження отримати документи, тимчасовий доступ до яких вона просить у клопотанні, зокрема неможливості самостійно ознайомитись з матеріалами досудового розслідування № 52017000000000824 від 23.11.2017 та судової справи, предметом якої воно є, або отримати їх у свого підзахисного, який у відповідному кримінальному провадженні має процесуальний статус обвинуваченого.
3.13.Маючи об`єктивну можливість ознайомитися з матеріалами справи відносно свого підзахисного і визначити конкретний перелік необхідних документів, захисник у своєму клопотанні не конкретизує їх, що позбавляє суд можливості визначити перелік документів в ухвалі, як того вимагають положення статті 164 КПК України. Відповідно до вимог пункту 5 частини 1 статті 164 КПК України в ухвалі суду про тимчасовий доступ до речей і документів мають бути зазначені назва, опис, інші відомості, які дають можливість визначити речі та документи, до яких повинен бути наданий тимчасовий доступ.
3.14.Також клопотання захисника ОСОБА_9 належним чином не обґрунтоване, не наведено достатніх підстав вважати, що матеріали судової справи та досудового розслідування в іншому кримінальному провадженні, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у цьому кримінальному провадженні. Захисник зазначає про провокацію злочину та про необхідність довести надання завідомо неправдивих заявником та свідками показань у іншому кримінальному провадженні. Проте ці доводи захисника про провокацію обвинуваченого в іншому кримінальному провадженні абстрактні. Захисник не надала конкретних фактів на їх підтвердження їх взаємозв`язку з цим кримінальним провадженням, крім того, що матеріали кримінального провадження № 52018000000000291 від 23.03.2018 виділені із кримінального провадження № 52017000000000824 від 23.11.2017. За такого обґрунтування твердження захисника про провокацію обвинуваченого на вчинення злочину в іншому кримінальному провадженні та вплив такої провокації (за наявності) на обставини цієї справи не вбачається переконливим.
3.15.Суд відхиляє твердження захисника ОСОБА_8 про ототожнення адвоката з клієнтом у випадку отримання захисником ОСОБА_9 необхідних документів у обвинуваченого ОСОБА_6 . Так, отримання адвокатом від особи, якій він надає правову (правничу) допомогу, копій документів, матеріалів досудового розслідування або судової справи - необхідна умова здійснення належного захисту, представництва та надання інших видів допомоги на професійній основі клієнту. Адвокат повинен вживати всіх необхідних заходів для виконання своїх обов`язків, тому отримання копій матеріалів захисником безпосередньо від обвинуваченого або інший спосіб з метою їх використання для захисту особи від кримінального обвинувачення - є невід`ємною частиною належної адвокатської діяльності.
4.Отже, Суд дійшов висновку про недостатність підстав для задоволення клопотання та надання доступу до запитуваних стороною кримінального провадження документів. Захисником не надано достатніх доказів, які обґрунтовують необхідність доступу до документів, не доведено неможливість отримання цих матеріалів іншим способом та не зазначено конкретизований перелік запитуваних документів. У зв`язку з цим клопотання захисника ОСОБА_9 про тимчасовий доступ до речей і документів не підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 131, 132, 159 - 164, 372, 376 КПК України, Суд
ПОСТАНОВИВ:
1.У задоволенні клопотання захисника ОСОБА_9 про тимчасовий доступ до речей і документів відмовити.
2.Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
3.Повний текст ухвали оголошений 13.05.2024.
Головуючий суддя ОСОБА_1
Судді:
ОСОБА_2 ОСОБА_3