- Presiding judge (HACC): Nohachevskyi V.V.
Справа № 991/3227/24
Провадження № 1-кп/991/36/24
УХВАЛА
про призначення судового розгляду
18 червня 2024 рокумісто Київ
Вищий антикорупційний суд у складі колегії суддів ОСОБА_1 (головуючий), ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4,
прокурорів ОСОБА_5, ОСОБА_6,
обвинуваченого ОСОБА_7,
захисників ОСОБА_8, ОСОБА_9,
розглянув у підготовчому судовому засіданні питання можливості призначення судового розгляду обвинувального акта у кримінальному провадженні № 42023000000001295 за обвинуваченням ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 369 Кримінального кодексу України.
На розгляді Вищого антикорупційного суду на стадії підготовчого судового засідання перебуває кримінальне провадження № 42023000000001295.
Дослідивши обвинувальний акт та заслухавши думку сторін, колегія суддів доходить висновку про можливість призначення судового розгляду.
(1) Щодо питань, передбачених ст. 314 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК)
У підготовчому засіданні суду необхідно з`ясувати, чи немає підстав для прийняття рішень, зазначених у пунктах 1-4 частини третьої статті 314 КПК України, а у разі їх відсутності - провести підготовку до судового розгляду.
Вказаними нормами КПК передбачено, що у підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти такі рішення:
- затвердити угоду або відмовити в затвердженні угоди та повернути кримінальне провадження прокурору для продовження досудового розслідування;
- закрити провадження;
- повернути обвинувальний акт, якщо він не відповідає вимогам цього Кодексу;
- направити обвинувальний акт до відповідного суду для визначення підсудності у випадку встановлення непідсудності кримінального провадження.
У підготовчому судовому засіданні прокурор вважала можливим призначити кримінальне провадження до судового розгляду, оскільки обвинувальний акт складений із дотриманням вимог ст. 291 КПК, а підстав для його повернення, закриття провадження, внесення подання про визначення підсудності немає.
Захисник ОСОБА_8 звертався до суду з клопотанням про повернення обвинувального акта, вважаючи його таким, що не відповідає вимогам процесуального закону. Ухвалою суду від 08.05.2024 у задоволенні клопотання відмовлено.
Суд встановив, що обвинувальний акт складено згідно з вимогами КПК, підстав для його повернення чи закриття кримінального провадження не встановлено, будь-які угоди до суду не надходили. Вимоги підсудності дотримано.
Водночас перевірка доводів захисника здійснюється під час судового розгляду.
У зв`язку з викладеним, під час підготовчого судового засідання не встановлено підстав для прийняття рішень, передбачених пунктами 1-4 частини третьої статті 314 КПК, а тому обвинувальний акт підлягає судовому розгляду.
(2) Щодо питань, передбачених ст. 315 КПК
Суд також провів підготовку до судового розгляду.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 КПК з метою підготовки до судового розгляду суд:
- визначає дату та місце проведення судового розгляду;
- з`ясовує, у відкритому чи закритому судовому засіданні необхідно здійснювати судовий розгляд;
- з`ясовує питання про склад осіб, які братимуть участь у судовому розгляді;
- розглядає клопотання учасників судового провадження про: здійснення судового виклику певних осіб до суду для допиту, витребування певних речей чи документів, здійснення судового розгляду в закритому судовому засіданні;
- вчиняє інші дії, необхідні для підготовки до судового розгляду.
Судовий розгляд має бути призначений не пізніше десяти днів після постановлення ухвали про його призначення (ч. 2 ст. 316 КПК).
Зважаючи на засади гласності та відкритості судового провадження, його необхідно здійснювати відкрито, з обов`язковою участю сторін кримінального провадження: прокурора, обвинуваченого та їх захисника.
Будь-яких клопотань від сторін, які підлягають розгляду на цій стадії не надходило.
(3) Щодо розгляду справи в одноособовому складі суду
Законом України від 24 квітня 2024 року № 3655-IX внесено зміни до ст. 31 КПК.
Цим законом виключено частину дванадцяту статті 31, якою було передбачено, що кримінальне провадження у Вищому антикорупційному суді здійснюється в суді першої інстанції - колегіально судом у складі трьох суддів.
Абзац перший частини другої статті 31 замінено трьома новими абзацами такого змісту: кримінальне провадження в суді першої інстанції здійснюється колегіально судом у складі трьох суддів лише за клопотанням обвинуваченого щодо:
1) злочинів, за вчинення яких передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк більше десяти років;
2) злочинів, у вчиненні яких обвинувачується Президент України, повноваження якого припинено, народний депутат України, Прем`єр-міністр України, член Кабінету Міністрів України, Секретар Ради національної безпеки і оборони України, Генеральний прокурор, заступник Генерального прокурора - керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, Голова Служби безпеки України, Директор Державного бюро розслідувань, Директор Національного антикорупційного бюро України, Голова Національного агентства з питань запобігання корупції, Голова Антимонопольного комітету України, Голова Національного банку України, Голова Рахункової палати, Голова Фонду державного майна України, Голова Центральної виборчої комісії, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Голова та судді Конституційного Суду України, Голова Верховного Суду, голови вищих спеціалізованих судів, Голова Вищої ради правосуддя.
Цей закон набрав чинності 16 травня 2024 року.
Обвинувачений у цьому провадженні є народним депутатом України.
Проте клопотань сторони захисту про здійснення цього кримінального провадження в суді першої інстанції колегіально судом у складі трьох суддів не надходило.
Водночас його Прикінцевими положеннями передбачено, що у кримінальному провадженні в суді першої інстанції, в якому до набрання чинності цим законом колегіальний склад суду визначено за правилами, що діяли до набрання чинності цим законом, і проводиться підготовче засідання, а судовий розгляд не призначений, судовий розгляд завершується складом суду, визначеним з урахуванням положень цього закону.
Отож, підготовче судове засідання завершується колегіальним розглядом, а судовий розгляд у кримінальному провадженні № 42023000000001295 слід проводити в одноособовому складі та необхідно передати матеріали справи до канцелярії Вищого антикорупційного суду для визначення складу суду в порядку, встановленому законом.
На підставі викладеного, суд постановив:
-завершити підготовче провадження;
-призначити судовий розгляд на підставі обвинувального акта у кримінальному провадженні № 42023000000001295 на 20.06.2024 о 09:00 год в судовому залі № 4 приміщення Вищого антикорупційного суду за адресою: місто Київ, проспект Берестейський, 41;
-судовий розгляд проводити в одноособовому складі суду у відкритому судовому засіданні;
-викликати в судове засідання прокурора, обвинуваченого та його захисника;
-матеріали справи передати до канцелярії Вищого антикорупційного суду для визначення одноособового складу суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення й оскарженню не підлягає.
Судді
ОСОБА_10