- Presiding judge (HACC): Movchan N.V.
Справа № 991/1013/23
Провадження 1-кп/991/19/23
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2024 року м.Київ
Вищий антикорупційний суд колегією суддів у складі: головуючого судді ОСОБА_1, суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3, за участі секретаря судового засідання ОСОБА_4, розглянувши клопотання захисника обвинуваченої ОСОБА_5 - адвоката ОСОБА_6, захисника обвинуваченої ОСОБА_7 - адвоката ОСОБА_8, обвинувачених ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 про розгляд справи у режимі відеоконференції з іншого приміщення суду,
установив:
У провадженні Вищого антикорупційного суду перебуває обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 52017000000000592 від 05.09.2017 за обвинуваченням ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_10, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_5, ОСОБА_11, ОСОБА_9, ОСОБА_7 .
Підготовче судове засідання призначене на 11.07.2024 о 15 год 00 хв, також узгоджена дата - 19.07.2024 о 12 год 30 хв.
08 липня 2024 року від захисника обвинуваченої ОСОБА_5 - адвоката ОСОБА_6 та 09 липня 2024 року від обвинувачених ОСОБА_9, ОСОБА_10 ОСОБА_11 та захисників обвинувачених ОСОБА_5, ОСОБА_7 - адвокатів ОСОБА_6, ОСОБА_8 на адресу електронної пошти суду надійшли клопотання про розгляд справи у режимі відеоконференції з іншого приміщення суду, у зв`язку із неможливістю їх безпосередньої участі в підготовчому судовому засіданні у Вищому антикорупційному суді.
В обґрунтування клопотань обвинувачені ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_11 посилалися на те, що вони територіально знаходяться у місті Одеса, а також запроваджений на території України воєнний стан, що значно ускладнює їх прибуття у судове засідання безпосередньо до м. Києва. Тому просили надати можливість 11.07.2024 взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції з приміщення Господарського суду Одеської області.
Захисник обвинуваченої ОСОБА_5 - адвокат ОСОБА_6 в обґрунтування клопотань зазначив, що на сьогоднішній день на території України запроваджено воєнний стан, він та його підзахисна проживають у місті Одеса, що ускладнює їх прибуття у судове засідання безпосередньо до м. Києва; також зазначив, що ОСОБА_5 є інвалідом ІІ групи та пенсіонером, її матеріальний стан не дозволяє прибувати до суду у м. Києві у кожне судове засідання. Тому просив надати можливість захиснику та обвинуваченій 11.07.2024 та 19.07.2024 взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції з приміщення Господарського суду Одеської області.
Захисник обвинуваченої ОСОБА_7 - адвокат ОСОБА_16 у клопотанні посилався на запроваджений на території України воєнний стан, на те, що він територіально знаходиться у місті Одеса, що значно ускладнює його прибуття у судове засідання безпосередньо до міста Київа. Також з 08.07.2024, з невідомих захиснику причин, графіки відключень світла за місцем його мешкання та робочим місцем не співпадають з графіками, які наявні на сайті ДТЕК. Окрім цього, за відсутності електроенергії не працює інтернет на базових станціях операторів мобільного зв`язку. Аналогічні обставини стосуються і обвинуваченої ОСОБА_7 . Тому просив надати можливість йому та обвинуваченій ОСОБА_7 11.07.2024 взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції з приміщення Господарського суду Одеської області.
Вирішуючи подані клопотання, суд враховує таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 336 КПК України судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі: 1) неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров`я або з інших поважних причин; 2) необхідності забезпечення безпеки осіб; 3) проведення допиту малолітнього або неповнолітнього свідка, потерпілого; 4) необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження; 4-1) введення воєнного стану або під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України; 5) наявності інших підстав, визначених судом достатніми.
Частина 2 цієї статті передбачає, що суд ухвалює рішення про здійснення дистанційного судового провадження за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи інших учасників кримінального провадження. У разі якщо сторона кримінального провадження чи потерпілий заперечує проти здійснення дистанційного судового провадження, суд може ухвалити рішення про його здійснення лише вмотивованою ухвалою, обґрунтувавши в ній прийняте рішення. Суд не має права прийняти рішення про здійснення дистанційного судового провадження, в якому поза межами приміщення суду перебуває обвинувачений, якщо він проти цього заперечує, крім випадків здійснення дистанційного судового провадження в умовах воєнного стану.
Однак, при визначенні можливості резервування майданчика відеоконференції засобами «Web-програми «Бронювання систем відеоконференцзв`язку» з Господарським судом Одеської області для забезпечення участі захисників та обвинувачених у підготовчому судовому засіданні, призначеному на 11.07.2024 о 15 год 00 хв та на 19.07.2024 о 12 год 30 хв, встановлено, що на цей час майданчик відеоконференції зазначеного суду зарезервовано (вільних місць не має).
Тобто, відсутня технічна можливість забезпечення участі захисників ОСОБА_8, ОСОБА_6 та обвинувачених ОСОБА_5, ОСОБА_9, ОСОБА_7, ОСОБА_11, ОСОБА_10 у підготовчому судовому засіданні в режимі відеоконференції з приміщення Господарського суду Одеської області у призначені час та дату.
З огляду на викладене, підстави для задоволення клопотань про розгляд справи у режимі відеоконференції з приміщення суду відсутні.
Колегія суддів звертає увагу, що відповідно до ч. 7 ст. 42 КПК України обвинувачений зобов`язаний прибути за викликом до суду, а в разі неможливості прибути за викликом у призначений строк - заздалегідь повідомити про це суд.
Керуючись ст. 107, 314, 336, 372 КПК України, суд
постановив:
Відмовити у задоволенні клопотань про розгляд справи у режимі відеоконференції з приміщення суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя ОСОБА_1
Судді ОСОБА_2
ОСОБА_3