- Presiding judge (HACC AC): Kaluhina I.O.
Справа № 991/4493/23
Провадження № 11-кп/991/100/24
Головуючий суддя в суді першої інстанції ОСОБА_1
У Х В А Л А
15 липня 2024 року м. Київ
Суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду ОСОБА_2, перевіривши матеріали апеляційної скарг и захисника обвинуваченого ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_4 на ухвалу Вищого антикорупційного суду від 27.06.2024 про об`єднання матеріалів кримінальних проваджень в одне провадження,
В С Т А Н О В И Л А:
27.06.2024 колегія суддів Вищого антикорупційного суду об`єднала в одне провадження матеріали кримінальних проваджень № 52023000000000043 від 27.01.2023 за обвинуваченням ОСОБА_3 (судова справа № 991/945/24) та № 52017000000000717 від 25.10.2017 за обвинуваченням ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (судова справа № 991/4493/23).
Не погодившись із зазначеною ухвалою, захисник обвинуваченого ОСОБА_3 адвокат ОСОБА_4 (далі - захисник, сторона захисту) подав до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду апеляційну скаргу. За змістом вимог просить скасувати оскаржувану ухвалу та призначити новий розгляд в суді першої інстанції питання про об`єднання матеріалів кримінальних проваджень.
Перевіривши апеляційну скаргу на відповідність вимогам кримінального процесуального закону, суддя вважає за необхідне відмовити у відкритті апеляційного провадження, з таких підстав.
Стаття 392 КПК України закріплює вичерпний перелік судових рішень, які можуть бути оскаржені в апеляційному порядку, а саме: вироки, крім випадків, передбачених ст. 394 цього Кодексу; ухвали про застосування чи відмову у застосуванні примусових заходів медичного або виховного характеру; інші ухвали у випадках, передбачених цим Кодексом; а також ухвали слідчого судді у випадках, передбачених КПК України.
Частиною другою наведеної вище статті передбачено, що ухвали, постановлені під час судового провадження в суді першої інстанції до ухвалення судових рішень, передбачених частиною першою цієї статті, окремому оскарженню не підлягають, крім випадків, визначених цим Кодексом. Заперечення проти таких ухвал можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою цієї статті.
Встановлення законодавцем обмеження права на апеляційне оскарження ухвал, постановлених під час судового провадження в суді першої інстанції до ухвалення судових рішень, передбачених ч. 1 ст. 392 КПК України, має на меті забезпечення розумного балансу між ефективністю досудового розслідування і здійсненням дієвого судового контролю щодо дотримання прав і законних інтересів осіб.
Така законодавча позиція узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини, який неодноразово наголошував, що держава має право встановлювати певні обмеження права осіб на доступ до суду; такі обмеження мають переслідувати легітимну мету, не порушувати саму сутність цього права, а між цією метою і запровадженими заходами має існувати пропорційне співвідношення (пункт 96 Рішення у справі «Кромбах проти Франції» від 13.02.2001).
З поданої апеляційної скарги вбачається, що захисник звернувся з апеляційною скаргою на ухвалу колегії суддів Вищого антикорупційного суду від 27.06.2024 про об`єднання матеріалів кримінальних проваджень в одне провадження, тобто на процесуальне рішення, прийняте до ухвалення судового рішення, яким вирішується кримінальне провадження по суті.
Отже, оскаржуване стороною захисту судове рішення не може бути предметом окремого апеляційного оскарження. Заперечення проти такої ухвали можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення за наслідком розгляду кримінального провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 399 КПК України, суддя-доповідач відмовляє у відкритті провадження лише, якщо апеляційна скарга подана на судове рішення, яке не підлягає оскарженню в апеляційному порядку, або судове рішення оскаржене виключно з підстав, з яких воно не може бути оскарженим згідно з положеннями статті 394 цього Кодексу.
З урахуванням вищенаведеного, суддя доходить висновку про відсутність законних підстав для прийняття до апеляційного розгляду поданої захисником апеляційної скарги, а тому у відкритті провадження необхідно відмовити.
Керуючись ст. 392, 399, 418, 419, 532 КПК України, суддя
П О С Т А Н О В И Л А:
Відмовити у відкритті провадження за апеляційною скаргою захисника обвинуваченого ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_4 на ухвалу Вищого антикорупційного суду від 27.06.2024 про об`єднання матеріалів кримінальних проваджень в одне провадження.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження разом з апеляційною скаргою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати особі, яка подала апеляційну скаргу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом трьох місяців з дня отримання її копії.
Суддя ОСОБА_2