- Presiding judge (HACC): Fedorov O.V.
Справа № 991/6402/24
Провадження 1-кс/991/6435/24
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
26 липня 2024 року м. Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2,
прокурора ОСОБА_3,
підозрюваного ОСОБА_4,
захисника - адвоката ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань Вищого антикорупційного суду клопотання прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного:
ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця м. Харків, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, який мешкає за адресою: АДРЕСА_2,
у межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 52024000000000046 від 25.01.2024,
ВСТАНОВИВ:
25.07.2024 вказане клопотання надійшло до Вищого антикорупційного суду і на підставі протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду було передано на розгляд слідчого судді ОСОБА_1 .
1.Короткий виклад поданого клопотання
У поданому клопотанні прокурор просить продовжити строк дії обов`язків, передбачених ст. 194 КПК України, покладених на підозрюваного ОСОБА_4 у зв`язку із застосуванням до нього запобіжного заходу у виді застави.
В обґрунтування поданого клопотання вказано, що Національним антикорупційним бюро України здійснюється досудове розслідування № 52024000000000046 від 25.01.2024 за підозрою ОСОБА_6 та ОСОБА_4 у вчиненні ними кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України, а саме щодо обставин одержання службовою особою, яка займає відповідальне становище, неправомірної вигоди в особливо великому розмірі за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища, вчиненого за попередньою змовою групою осіб.
За версією слідства та описаних у клопотанні дій, у період з 22.01.2024 по 14.02.2024, начальник управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків ГУ ДПС у Харківській області ОСОБА_4, діючи з прямим умислом та за попередньою змовою з ОСОБА_6 та іншими, невстановленими на даний час, службовими особами ГУ ДПС у Харківській області, знаходячись у м. Харкові, будучи службовою особою, яка займає відповідальне становище, одержав неправомірну вигоду, в особливо великому розмірі, а саме грошові кошти у сумі 43 000 доларів США, за вчинення в інтересах ТОВ «Оушен Фудз» дій, зокрема вжиття заходів завдяки наданій владі та службовому становищу, спрямованих на прийняття Комісією рішення про невідповідність вказаного підприємства критеріям ризиковості.
17.05.2024 ОСОБА_4 повідомлено про у підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України.
При цьому, на підтвердження обґрунтованості повідомленої ОСОБА_4 підозри прокурор у своєму клопотанні навів перелік доказів із зазначенням важливих для слідства обставин, які встановлені на їх підставі і які, на думку сторони обвинувачення, об`єктивно пов`язують підозрюваного зі злочином, про підозру у вчиненні якого йому повідомлено.
На переконання прокурора, вказані докази є достатніми для висновку про обґрунтованість повідомленої підозри і вона повністю відповідає вимогам Європейського суду з прав людини щодо рівня «обґрунтованості».
Ухвалою слідчого судді від 29.05.2024 до підозрюваного ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у виді застави у розмірі 4 542 000 грн та покладено ряд обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, строк дії яких спливає 29.07.2024.
Прокурор вважає, що на цьому етапі досудового розслідування існує необхідність у продовженні строку дії обов`язків, оскільки продовжують існувати ризики, зазначені у ст. 177 КПК України, а саме: ризик того, що підозрюваний буде переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищить, приховає або спотворить речі чи документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливатиме на свідків, інших підозрюваних у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.
Враховуючи викладене вище, прокурор просить продовжити на два місяці строк дії обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, покладених на підозрюваного ОСОБА_4 .
2.Позиції сторін у судовому засіданні
Прокурор ОСОБА_7 підтримав доводи викладені в клопотанні та просив його задовольнити.
Захисник підозрюваного - адвокат ОСОБА_5 щодо вирішення клопотання поклався на розсуд слідчого судді, водночас просив врахувати, що стороною обвинувачення не доведено існування ризиків перешкоджання кримінальному провадженню, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, а процесуальна поведінка ОСОБА_4 свідчить про відсутність у нього будь-якого наміру порушувати покладені на нього обов`язки.
Крім того, просив змінити покладений на підозрюваного ОСОБА_4 обов`язок в частині розширення території, якою підозрюваний може вільно пересуватись без отримання дозволу детектива чи прокурора, обґрунтовуючи це необхідністю вирішення сімейних питань.
Підозрюваний ОСОБА_4 в повному обсязі підтримав доводи свого захисника.
3.Мотиви та оцінка слідчого судді
Відповідно до ч. 2 ст. 131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження з метою досягнення його дієвості є запобіжні заходи.
Згідно з положеннями ч. 7 ст. 194 КПК України, обов`язки, що можуть бути покладені на підозрюваного при застосуванні запобіжного заходу, та які передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України можуть бути обрані на строк не більше двох місяців. Однак, у разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому ст. 199 КПК України.
Згідно з ч. 3 ст. 199 КПК України клопотання прокурора, крім відомостей, зазначених у статті 184 цього Кодексу, повинно містити: виклад обставин, які свідчать про те, що заявлений ризик не зменшився або з`явилися нові ризики, які виправдовують дію додаткових обов`язків; виклад обставин, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали.
Крім того, ч. 4 ст. 199 КПК України визначає, що слідчий суддя зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку додаткових обов`язків до закінчення строку дії попередньої ухвали згідно з правилами, передбаченими для розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу.
З аналізу вказаних норм, при вирішенні питання про продовження строку дії обов`язків, слідчий суддя має керуватися положеннями, якими врегульовано застосування запобіжних заходів, з урахуванням додаткових відомостей щодо продовження існування ризиків.
Зважаючи на вищевказане, під час розгляду клопотання про продовження строку дії обов`язків, слідчий суддя має встановити:
- чи можливо продовжити дію покладених на підозрюваного обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України;
- чи наявна обґрунтована підозра у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення;
- чи наявно достатньо підстав вважати, що продовжують існувати ризики, передбачені статтею 177 КПК України;
- чи існують обставини, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про продовження обов`язків;
- чи можливо застосування більш м`якого запобіжного заходу з урахуванням положень ст. 178 КПК України.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення прокурора, слідчий суддя, надаючи відповіді на вказані питання, приходить до таких висновків.
3.1. Щодо можливості продовження дії покладених на підозрюваного обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України
У ході дослідження клопотання та долучених сторонами матеріалів, слідчим суддею встановлено, що ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 29.05.2024 (справа №991/4455/24, провадження №1-кс/991/4491/24) до підозрюваного ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у виді застави у розмірі 4 542 000 та строком до 29.07.2024 включно, покладено наступні процесуальні обов`язки:
1) прибувати за вимогою до слідчого (детектива), прокурора та суду;
2) не відлучатися із м. Харкова та Харківської області, без дозволу слідчого, прокурора або суд;
3) повідомляти слідчого (детектива), прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи;
4) утримуватися від будь-якого спілкування з ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_6, ОСОБА_15, а також з власниками, кінцевими бенефіціарними власниками, керівниками, представниками ТОВ «Оушен Фудз», ТОВ «Суші Продукт Плюс», ТОВ «Суші Продукт», ТОВ «Йокатта Фудз»;
5) утриматися від спілкування з іншими працівниками ГУ ДПС у Харківській області щодо обставин, викладених у письмовому повідомленні про підозру ОСОБА_4 у цьому кримінальному провадженні, крім своїх захисників, слідчих (детективів), прокурорів, слідчого судді (суду);
6) здати на зберігання до ГУ ДМС в Харківській області свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон та інші документи, що надають право на виїзд з України і в`їзд в України (у разі його наявності чи оформлення).
При цьому, ухвалою слідчої судді Вищого антикорупційного суду від 10.04.2024 (справа №991/2859/24, провадження №1-кс/991/2889/24) строк досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні продовжено до 6 місяців, тобто до 14.08.2024 включно.
Отже, враховуючи, що строк досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні продовжений до 14.08.2024, а також, що запобіжний захід у виді застави продовжує діяти і наразі не скасований, беручи до уваги положення ч. 7 ст. 194 та ст. 199 КПК України, які визначають тривалість та порядок продовження строку дії обов`язків, слідчий суддя вважає можливим розглянути питання продовження строку дії обов`язків.
3.2. Щодо наявності обґрунтованої підозри
Відповідно до положень ч. 2 ст. 177 КПК України, підставою застосування запобіжного заходу є, зокрема, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення.
Разом з тим, кримінальне процесуальне законодавство України не містить визначення поняття «обґрунтована підозра», а тому, керуючись приписами ч. 5 ст. 9 КПК України, слідчий суддя при встановленні змісту вказаного поняття враховує практику Європейського суду з прав людини.
Так, з усталеної практики ЄСПЛ вбачається, що існування обґрунтованої підозри передбачає наявність фактів або інформації, які змогли б переконати об`єктивного спостерігача в тому, що відповідна особа могла вчинити злочин. При цьому, факти, які дають підставу для підозри, не мають бути такого ж рівня, як і ті, що обґрунтовують засудження особи, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення ЄСПЛ у справах «Фокс, Кемпбелл і Хартлі проти Сполученого Королівства», «Лабіта проти Італії», «Мюррей проти Сполученого Королівства», «Ільгар Маммадов проти Азейбарджану», «Нечипорук і Йонкало проти України»).
Отже, обґрунтована підозра не передбачає наявності переконання «поза розумним сумнівом» щодо вчинення особою кримінального правопорушення. Однак, вона повинна ґрунтуватись на об`єктивних фактах, встановлених на підставі наданих стороною обвинувачення доказів.
Таким чином, слідчому судді необхідно з`ясувати, чи є підстави обґрунтовано вважати, що ОСОБА_4 міг вчинити саме інкримінований йому злочин. При цьому, остаточна оцінка та кваліфікація конкретних діянь здійснюється судом під час розгляду справи по суті.
Як вбачається з клопотання та доданих до нього матеріалів, досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні здійснюється, зокрема за фактом одержання службовою особою, яка займає відповідальне становище, неправомірної вигоди в особливо великому розмірі для себе та третьої особи, за вчинення службовою особою в інтересах того, хто надає таку вигоду, дій з використанням наданої їй влади та службового становища, вчиненого за попередньою змовою групою осіб, тобто за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України.
Слідчим суддею встановлено, що ОСОБА_4 обіймав посаду начальника управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків ГУ ДПС у Харківській області та був заступником Голови Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі ГУ ДПС у Харківській області.
Із наданих матеріалів встановлено, що під час особистих зустрічей протягом 22.01.2024 по 01.02.2024, начальник відділу ГУ ДПС у Харківській області ОСОБА_9 висловила представнику ТОВ «Оушен Фудз» ОСОБА_8 прохання про надання їй та іншим службовим особам ГУ ДПС у Харківській області неправомірної вигоди, а саме грошових коштів у сумі 55 000 доларів США, за вчинення дій в інтересах ТОВ «Оушен Фудз» - прийняття Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі ГУ ДПС у Харківській області рішення про виключення ТОВ «Оушен Фудз» з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, а також рішень про реєстрацію зупинених податкових накладних цього товариства.
При цьому, оскільки ОСОБА_9 не входила до складу Комісії та не мала повноважень на прийняття відповідного рішення, а до вчинення злочину було залучено інших осіб, зокрема ОСОБА_14 і ОСОБА_13 .
За версією слідства, ОСОБА_13 мав особисті зв`язки із ОСОБА_4, який в силу своєї займаної посади та входження до Комісії, мав повноваження на прийняття рішення про невідповідність ТОВ «Оушен Фудз» критеріям ризиковості платника податку. ОСОБА_4 погодився на пропозицію отримання неправомірної вигоди за винесення рішення в інтересах ТОВ «Оушен Фудс» та надав вказівки своїй підлеглій ОСОБА_11 щодо підготовки пакету документів/проектів документів, необхідних для подальшого прийняття Комісією рішення про невідповідність ТОВ «Оушен Фудз» критеріям ризиковості платника податків.
При цьому, узгодження суми неправомірної вигоди та обставини її передачі відбувалися на зустрічах та у спілкуванні між ОСОБА_8 та ОСОБА_9 .
01.02.2024 ОСОБА_9 повідомила передані їй умови, якими передбачалося, що для виключення ТОВ «Оушен Фудз» з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, необхідно передати неправомірну вигоду у розмірі 5 000 (п`ять тисяч) доларів США та 1,6% з обороту ТОВ «Оушен Фудз» за попередній період, тобто загалом грошові кошти у сумі 55 000 (п`ятдесят п`ять тисяч) доларів США.
Під час таких зустрічей ОСОБА_9 неодноразово наголошувала, що кошти будуть для надання в.о. начальника ГУ ДПС у Харківській області ОСОБА_6, який забезпечить прийняття необхідних для ТОВ «Оушен Фудз» рішення про виключення ТОВ «Оушен Фудз» з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, а також рішень про реєстрацію зупинених податкових накладних цього товариства.
У свою чергу, ОСОБА_4 узгодив з ОСОБА_6, як Головою Комісії та в.о. начальника ГУ ДПС у Харківській області, який наділений повноваженнями, що надають останньому реальні можливості вжиття заходів для забезпечення позитивного голосування іншими членами Комісії, рішення по питанню невідповідності ТОВ «Оушен Фудз» критеріям ризиковості платника податку, у тому числі й шляхом особистого позитивного голосування ОСОБА_6 .
У ході досудового розслідування було встановлено, що 13.02.2024 за вказівками ОСОБА_9 обумовлена передача відбулася за визначеними умовами, зокрема ОСОБА_16 передав кошти у сумі 55 000 доларів США доларів США через сторонню особу ОСОБА_12, який у свою чергу віддав кошти чи її частину іншій особі - ОСОБА_13, а також у подальшому було здійснено ряд дій щодо передачі, обміну коштів та розподілу такої неправомірної вигоди між іншими особами, у т.ч. службовими особами ГУ ДПС у Харківській області.
Того ж дня, 13.02.2024 Комісією, у тому числі за участі ОСОБА_6 та ОСОБА_11 прийнято рішення № 10610 про невідповідність ТОВ «Оушен Фудз» критеріям ризиковості платника податку.
Також слідством було встановлено, що наступного дня - 14.02.2024 ОСОБА_13 зустрівся із ОСОБА_4 та іншим працівником ГУ ДПС у Харківській області та під час зустрічі передав останньому частину неправомірної вигоди, у тому числі перетвореної, загалом в сумі 43 000 доларів США.
На переконання слідчого судді, встановлені обставини зустрічей ОСОБА_4, зміст спілкування між переліченими особами, зафіксовані відомості листування, у сукупності переконують слідчого суддю у тому, що мало місце вчинення злочину, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України, яке може бути вчинене ОСОБА_4 .
Слідчий суддя вважає, що викладені вище обставини на даному етапі досудового розслідування з розумною достатністю та вірогідністю пов`язують підозрюваного з вчиненим кримінальним правопорушенням, оскільки для стороннього спостерігача прослідковувався б зв`язок між описаними діями підозрюваного та ознаками складу інкримінованого йому злочину.
Зазначені обставини, які враховані при оцінці обґрунтованості повідомленої ОСОБА_17 підозри, встановлені слідчим суддею на підставі таких досліджених в ході судового засідання копій документів:
- заяви від 25.01.2024 ОСОБА_18 ( ОСОБА_8 ) про вчинення кримінального правопорушення, у якій вказувалося про вимагання ОСОБА_9 неправомірної вигоди у розмірі 150 000 доларів США за неперешкоджання у здійсненні господарської діяльності ТОВ «Суші Продукт Плюс»;
- протоколу від 25.01.2024 допиту свідка ОСОБА_18 ( ОСОБА_8 ), який у своїх показаннях, зокрема, зазначив, що 19.01.2024 ОСОБА_9 звернулась до нього із запрошенням на зустріч, а 22.01.2024 під час їх особистої зустрічі у службовому кабінеті ОСОБА_9, остання висловила ОСОБА_18 прохання про надання їй та іншим службовим особам ГУ ДПС у Харківській області неправомірної вигоди у сумі 150 000 (сто п`ятдесят тисяч) доларів США;
- протоколу від 02.02.2024 допиту свідка ОСОБА_18, який зазначив, про зустрічі з ОСОБА_9 31.01.2024 та 01.02.2024, на яких остання знову повідомила про необхідність надання неправомірної вигоди у сумі 150 000 доларів США, а також описала умови надання їй та її керівнику ОСОБА_6 неправомірної вигоди у сумі 6000 доларів США та 0,5% з обороту ТОВ «Оушен Фудз» (у подальшому ОСОБА_9 напише у повідомленні, що помилилась і умови 5000 доларів та 0,6% з обороту ТОВ «Оушен Фудз»)
- протоколів від 02.02.2024 за результатами проведення НСРД відносно ОСОБА_9 та додатком до нього, у яких зафіксовано вищеописану зустріч свідка ОСОБА_18 та ОСОБА_9, що відбулась 30.01.2024;
- протоколів від 06.02.2024 за результатами проведення НСРД відносно ОСОБА_9 та додатком до нього, у яких зафіксовано вищеописану зустріч ОСОБА_18 та ОСОБА_9, що відбулася 31.01.2024;
- протоколів від 25.01.2024 від 02.02.2024, від 02.04.2024 огляду мобільного телефону марки «Samsung», IMEI 1: НОМЕР_1, IMEI 2: НОМЕР_2, з SIM-карткою з абонентським номером НОМЕР_3, якими користується свідок ОСОБА_18, у якому зафіксовано факти листування свідка з ОСОБА_9, за допомогою месендрежа WhatsApp (контакт останньої збережений під іменем « ОСОБА_19 », з абонентським номером НОМЕР_4 ), із погодженнями дати та часу зустрічей; пересилання документів, які стосуються ТОВ «Оушен Фудз», зокрема рішення Комісії про віднесення цього товариства до переліку ризикових, проекту листа ТОВ «Оушен Фудз» до Комісії щодо виключення його з переліку ризикових, надіслання ОСОБА_9 повідомлення про зміну умов надання неправомірної вигоди; узгодження способу та часу передачі 13.02.204 неправомірної вигоди ОСОБА_18, а саме через адвоката ОСОБА_12, підтвердження ОСОБА_18 факту передачі неправомірної вигоди та отримання від ОСОБА_9 повідомлення про розблокування;
- протоколу від 13.02.2024 допиту свідка ОСОБА_18, який зазначив, що 13.02.2024 протягом першої половини дня йому надходили повідомлення у месенджері «Whats App» від ОСОБА_9, яка надіслала координати місцезнаходження адвоката та повідомила, що неправомірну вигоду необхідно передати йому, а рішення про розблокування податкових накладних ТОВ «Оушен Фудз» вже прийнято. Після цього, о 13 год ОСОБА_18 знаходячись за адресою адвокатського об`єднання «Квашин і партнери» передав адвокату ОСОБА_12 пакет чорного кольору у якому знаходилася неправомірна вигода у розмірі 55 000 доларів США;
- протоколу огляду, ідентифікації та вручення грошових коштів від 13.02.2024, де зафіксовано факт огляду та вручення грошових коштів ОСОБА_18 у розмірі 55 000 доларів США для подальшої передачі у вигляді неправомірної вигоди службовим особам ГУ ДПС у Харківській області;
- протоколу обшуку автомобіля Nissan д.н. « НОМЕР_5 », який належить ОСОБА_20 від 14.02.2024, у якому відшукано 32500 доларів США, які є предметом неправомірної вигоди;
- протоколу обшуку за місцем проживання ОСОБА_13 від 14.02.2024, де відшукано, зокрема 15 000 доларів США із яких 7500 доларів США є предметом неправомірної вигоди;
- протоколу обшуку від 14.02.2024 за місцем роботи ОСОБА_9, де відшукано 2000 доларів США та 2500 доларів США, які є предметом неправомірної вигоди;
- протоколу від 16.02.2024 за результатами проведення НСРД спостереження за річчю, у якому зафіксовано переміщення неправомірної вигоди, а саме грошових коштів у сумі 55 000 доларів США від ОСОБА_18 до адвокатів АО «Квашин і Партнери», від них ОСОБА_13, який в свою чергу передав частину неправомірної вигоди ОСОБА_14, а надалі 14.02.2024 здійснив перетворення частини неправомірної вигоди у сумі щонайменше 32500 доларів США, шляхом обміну у ОСОБА_21, та в подальшому передав перетворену неправомірну вигоду двом особам, які у подальшому ідентифіковані як ОСОБА_4 та його підлеглий головний державний інспектор ГУ ДПС у Харківській області ОСОБА_10 ;
- протоколів від 16.02.2024 огляду документів;
- протоколу огляду від 13-14.03.2024 речей, документів та комп`ютерних даних, а саме мобільного телефона Iphone 14 Pro Maх, яким користувалась ОСОБА_11, у якому виявлено листування ОСОБА_11 з ОСОБА_4, зокрема надання ним вказівки на вчинення дій з метою виведення ТОВ «Оушен Фудз» з ризикових;
- протоколу від 05.04.2024 огляду речей та документів, зокрема відеозаписів за 14.02.2024 з камер відеоспостереження встановлених на окремих вулицях м. Харкова, і якими зафіксовано безпосередню зустріч (під час якої за версією слідства ОСОБА_13 передав перетворену неправомірну вигоду ОСОБА_4 ), подальше повернення ОСОБА_4 та ОСОБА_10 до ГУ ДПС у Харківській області, зустріч ОСОБА_4 з ОСОБА_6 (під час якої за версією слідства ОСОБА_4 передав частину перетвореної неправомірної вигоди ОСОБА_6 );
- протоколу від 04.04.2024 огляду речей, документів та комп`ютерних даних, зокрема відеозаписів за 14.02.2024 з камер відеоспостереження встановлених ззовні та всередині ГУ ДПС у Харківській області, на якій зафіксовано зустріч ОСОБА_4 з ОСОБА_6 перед будівлею ГУ ДПС, а також подальше проведення обшуку (одразу після вказаної зустрічі) у кабінеті ОСОБА_6, відшукання у його сумці грошових коштів у сумі 13200 доларів США, вилучення цих грошових коштів, а також подальше встановлення співпадіння за порядковістю 2200 доларів США з 2000 доларів США, які 14.02.2024 вилучені у ОСОБА_9 ;
- електронними документами вилученими у операторів ПрАТ «Київстар», ПрАТ «ВФ Україна» та ТОВ «лайфселл», щодо з`єднань абонентських номерів, якими користуються, зокрема ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_10, ОСОБА_22, ОСОБА_23 . Вказаними відомостями підтверджується зокрема перебування їх номерів у зоні дії базових станцій де відбувались описані вище зустрічі;
- іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
Оцінивши вказані докази в їх сукупності з доводами клопотання та учасників судового засідання, не вирішуючи питання про доведеність вини та остаточної кваліфікації дій ОСОБА_4, виходячи з наданих матеріалів, слідчий суддя дійшов висновку про наявність обґрунтованої підозри щодо вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України за викладених у клопотанні обставин.
Водночас, доводи сторони захисту про необґрунтованість повідомленої ОСОБА_4 підозри, слідчий суддя вважає непереконливими, оскільки вони не спростовують висновку про можливу причетність останнього до вчинення інкримінованого йому злочину. Необхідно зазначити, що на стадії досудового розслідування слідчий суддя на підставі оцінки сукупності досліджених доказів повинен визначити лише чи є причетність особи до вчинення кримінального правопорушення вірогідною та достатньою для застосування щодо особи обмежувальних заходів. Обставини вчинення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами отриманими у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.
При цьому, слідчий суддя відзначає, що стороною захисту не надано доказів на підтвердження існування обставин, які б очевидно та беззаперечно свідчили про непричетність підозрюваного до вчинення інкримінованого йому злочину.
3.3. Щодо продовження існування ризиків
Ризики вчинення підозрюваним дій, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, вважаються наявними за умови встановлення слідчим суддею обґрунтованої ймовірності реалізації ним таких дій. При цьому, КПК України не вимагає доказів того, що підозрюваний обов`язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає доказів того, що він схильний і має реальну можливість їх здійснити у цьому кримінальному провадженні в майбутньому.
У клопотанні прокурор вказує на ризики того, що підозрюваний ОСОБА_4 може (1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, (2) знищити, приховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, (3) незаконно впливати на свідків та інших підозрюваних у цьому кримінальному провадженні, (4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
3.3.1. Щодо ризику переховування від органів досудового розслідування та суду
Слідчий суддя вважає, що ризик переховування підозрюваного від органу досудового розслідування та суду продовжує існувати, враховуючи:
1) пред`явлення йому підозри у вчиненні у співучасті особливо тяжкого корупційного злочину, у разі визнання винуватим у вчиненні якого, йому може загрожувати покарання у виді позбавлення волі на строк від 8 до 12 років. При цьому, таке покарання може бути призначено без можливості застосування пільгових інститутів кримінального права;
2) історію перебування закордоном та наявність паспортів громадянина України для виїзду за кордон;
3) високий майновий стан як самого підозрюваного, так і його близьких осіб, наявність нерухомого та рухомого майна, значних грошових заощаджень, які на переконання суду, є достатніми для фінансового забезпечення підозрюваного під час можливого його переховування.
На думку слідчого судді, наведені вище обставини є передумовами та можливістю для втечі підозрюваного з метою ухилення від кримінальної відповідальності та переховування від органів досудового розслідування та суду.
Співставлення можливих негативних для підозрюваного наслідків переховування у невизначеному майбутньому, із можливим засудженням до покарання у виді позбавлення волі за особливо тяжкий корупційний злочин у найближчій перспективі свідчить про актуальність зазначеного ризику.
Однак, слідчий суддя враховує доводи сторони захисту, що з моменту проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_4 та відкритої стадії кримінального провадження минув тривалий час, а будь-яких дій для переховування останній не вчиняв, що свідчить про невисокий рівень інтенсивності ризику.
3.3.2. Щодо ризику знищити, приховати або спотворити речі чи документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення
Надаючи оцінку доводом прокурора про продовження існування вказаного ризику, слідчий суддя враховує, що досудове розслідування на даний час не завершене, і процес збору доказів триває, а тому існує вірогідність того, що ОСОБА_4 може знищити або сховати речі та документи, які дають підстави підозрювати його у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, а так само спотворити документи з метою викривлення об`єктивних даних.
У цьому контексті, слідчий суддя також враховує, що наразі органу досудового розслідування не вдалось віднайти всю суму наданої неправомірної вигоди, а саме 12 500 доларів США, а тому існує ризик перетворення, знищення чи приховування таких коштів, які є важливими доказами у цьому кримінальному провадженні.
Вказані обставини, на думку слідчого судді, з достатньою імовірністю свідчать про продовження існування ризику вчинення підозрюваним дій спрямованих на знищення, приховування чи спотворення речей чи документів, які мають значення для цього кримінального провадження.
3.3.3. Щодо ризику незаконного впливу на свідків у цьому кримінальному провадженні
При встановленні наявності ризику впливу на свідків слід враховувати передбачену статтями 23 та 224 КПК України процедуру отримання показань від осіб, які є свідками, у кримінальному провадженні, а саме спочатку на стадії досудового розслідування показання отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акту до суду на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні.
При цьому, відповідно до ч. 4 ст. 95 КПК України суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому статтею 225 КПК України, тобто допитаних на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них.
За таких обставин ризик впливу на свідків існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при збиранні доказів, а й продовжує існувати на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом показань від свідків та дослідження їх судом.
При цьому, слідчий суддя враховує, що інкримінований підозрюваному злочин ймовірно вчинений ним у співучасті, у зв`язку з чим він може координувати свої дії з іншими співучасниками, впливаючи на зміст, характер, обсяг їх показань та процесуальну поведінку. Також, слідчий суддя бере до уваги, що ОСОБА_4, обіймаючи високі посади у ГУ ДПС у Харківській області та використовуючи здобуті ним за час перебування його перебування на державній службі зв`язки серед службових осіб судових та правоохоронних органів, має можливість впливати на свідків.
Також обґрунтованими є твердження прокурора про можливість впливу на свідків, які ще не були допитані у цьому кримінальному провадженні.
Вказані обставини формують у слідчого судді переконання щодо продовження існування ризику впливу на свідків та інших підозрюваних у цьому кримінальному провадженні.
3.3.4. Щодо ризику перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином
Оцінюючи наявність підстав для висновку про продовження існування ризику перешкоджання кримінальному провадження іншим чином, слідчий суддя бере до уваги саме обставини кримінального провадження, зокрема залучення декількох осіб до передачі та надання неправомірної вигоди, швидкий обмін коштів для унеможливлення відслідковування їх отримувачів. Окрім цього, слід врахувати і зафіксовані факти конспірації у телефонних розмовах та використання іноземних номерів, що також свідчить про високий рівень підготовки та конспіративності дій підозрюваного, що підтверджує схильність та здатність приховувати та маскувати свої протиправні дії всіма доступними силами та засобами.
У зв`язку з вищевикладеним, слідчий суддя доходить висновку, що на даному етапі досудового розслідування продовжують існувати ризики перешкоджання кримінальному провадженню, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: ризик переховування від органів досудового розслідування та суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків, інших учасників кримінального провадження та перешкоджання кримінальному провадженню, отже, продовження дії покладених на підозрюваного ОСОБА_4 обов`язків є об`єктивно необхідним з метою забезпечення дієвості відповідного кримінального провадження та запобігання реалізації вказаних ризиків.
3.4. Щодо обставин, які перешкоджають завершенню досудового розслідування
Оцінюючи наявність обставин, які перешкоджали завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали, якою на підозрюваного були покладені відповідні процесуальні обов`язки, слідчий суддя виходить з того, що прокурором доведено існування потреби у подальшому проведенні значної частини із зазначених ним слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій, обсяг яких є доволі значним і проведення яких є дійсно необхідним для забезпечення повного та неупередженого досудового розслідування, виявлення і дослідження усіх обставин, які підлягають доказуванню у відповідності до вимог ч. 2 ст. 91 КПК України.
При цьому, слідчий суддя вважає, що дійсно існували об`єктивні обставини, які перешкоджали проведенню таких слідчих і процесуальних дій до закінчення дії попередньої ухвали.
У зв`язку з існуванням потреби у проведенні відповідних слідчих та процесуальних дій, а також наявністю об`єктивних обставин, що перешкоджали їх проведенню раніше, ухвалою слідчої судді Вищого антикорупційного суду від 10.04.2024 строк досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні було продовжено до шести місяців, тобто до 14 серпня 2024 року.
Зазначене вказує на наявність обставин, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали, тобто до 29.07.2024.
3.5. Щодо можливості застосування більш м`якого запобіжного заходу з урахуванням положень ст. 178 КПК України та необхідності продовження строку дії обов`язків
При вирішенні питання про продовження строку дії застосування до підозрюваного запобіжного заходу, крім встановлених ризиків кримінального провадження, слідчий суддя, на підставі наданих сторонами матеріалів, оцінює в сукупності існування інших обставин, передбачених ст. 178 КПК України, а саме:
-вагомість наданих стороною обвинувачення доказів про ймовірне вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України;
-пред`явлення йому підозри у вчиненні особливо тяжкого корупційного злочину, у разі визнання винуватим у вчиненні якого, йому може загрожувати покарання у виді позбавлення волі на строк від 8 до 12 років з конфіскацією майна. При цьому, таке покарання може бути призначено без можливості застосування пільгових інститутів кримінального права;
-на день розгляду клопотання підозрюваному ОСОБА_4 виповнилось 52 роки;
-високий майновий стан;
-міцність соціальних зв`язків підозрюваного за місцем проживання, який має доньку, зі слів перебуває у процесу розлучення;
-має захворювання серцево-судинної системи;
-раніше не судимий, відомостей про застосування до нього раніше запобіжних заходів та про наявність повідомлення йому про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення слідчому судді не надано.
Оцінюючи матеріали клопотання, доводи сторін кримінального провадження та обставини справи в їх сукупності, беручи до уваги вагомість наявних доказів того, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України, слідчий суддя вважає, що тяжкість покарання, яке загрожує підозрюваному, у разі визнання його винним у вчиненні інкримінованого злочину, в сукупності з іншими встановленими в ході розгляду клопотання обставинами, з огляду на продовження дії ризиків перешкоджання кримінальному провадженню, існування ймовірності переховування підозрюваного від органів досудового розслідування чи суду, свідчать, що більш м`який запобіжний захід ніж застава не зможе належним чином забезпечити дотримання підозрюваним належної процесуальної поведінки та не буде достатнім для запобігання реалізації встановлених ризиків.
Враховуючи, що визначений для підозрюваного розмір застави цілком відповідає його фінансовим можливостям, не є занадто обтяжливим та непомірним для нього, а продовження дії покладених обов`язків зможе запобігти реалізації існуючим ризикам кримінального провадження, слідчий суддя з урахуванням встановлених обставин доходить висновку про необхідність продовження дії таких обов`язків, які за своїм характером не будуть занадто обтяжливими для підозрюваного і здатні запобігти реалізації встановлених ризиків.
Обов`язки, що продовжуються не є такими, що надмірно або негативно впливають на життєвий уклад підозрюваного. Продовжуючи строк дії покладених на підозрюваного обов`язків слідчий суддя також виходить із того, що таке продовження має найменший вплив на реалізацію прав і свобод людини, пов`язане із здійсненням досудового розслідування особливо тяжкого злочину, а отже, таке втручання є розумним і співмірним для цілей цього кримінального провадження.
Продовження саме таких обов`язків викликане доведенням стороною обвинувачення існування, зокрема таких ризиків як переховування від органів досудового розслідування та/або суду, незаконного впливу на свідків та інших підозрюваних у цьому кримінальному провадженні, а також, перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином.
При цьому, слідчий суддя вважає обґрунтованим прохання сторони захисту змінити обов`язок не відлучатися за межі території міста Харкова та Харківської області, розширивши територію, по якій підозрюваний може безперешкодно пересуватися межами Харківської, Полтавської та Дніпропетровської областей, враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини, зокрема проживання матері підозрюваного у Полтавській області та необхідність періодичного супроводження доньки до Дніпропетровської області, а також беручи до уваги думку прокурора, який не заперечував проти зазначених змін.
Водночас, враховуючи, що строк досудового розслідування кримінального провадження № 52024000000000046 від 25.01.2024 спливає 14.08.2024, слідчий суддя вважає безпідставним прохання прокурора продовжити строк дії, покладених на підозрюваного ОСОБА_4 процесуальних обов`язків на два місяці, оскільки в такому випадку, обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, будуть існувати поза межами визначеного строку досудового розслідування.
Слідчий суддя зауважує, що в межах розгляду цього клопотання не перевіряє наявність та достатність підстав, передбачених ст. 295-1 КПК України, необхідність встановлення яких пов`язане з прийняттям рішення про продовження строку досудового розслідування, а тому посилання прокурора на факт звернення до суду з відповідним клопотанням не може бути підтвердженням більш тривалого строку, аніж встановлений на момент розгляду клопотання про продовження строку дії обов`язків. На думку слідчого судді, строк дії, покладених на підозрюваного обов`язків має бути конкретизованим та встановлюватись в межах визначеного строку досудового розслідування, що буде гарантувати правову визначеність та легітимних очікувань підозрюваного щодо терміну дії, застосованих до нього обмежень.
З огляду на зазначене, слідчий суддя доходить висновку про наявність підстав для продовження строку дії, покладених на підозрюваного ОСОБА_4 обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, у межах строку досудового розслідування, тобто до 14.08.2024, отже, клопотання прокурора підлягає частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 131-132, 176-178, 182, 184, 186, 193-196, 205, 309, 372, 376 КПК України, слідчий суддя,
ПОСТАНОВИВ:
1.Клопотання прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку дії обов`язків - задовольнити частково.
2.Продовжити строк дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, у межах строку досудового розслідування, тобто до 14.08.2024 включно, а саме:
1)прибувати за вимогою до слідчого (детектива), прокурора та суду;
2)не відлучатися із Харківської, Полтавської та Дніпропетровської областей, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
3)повідомляти слідчого (детектива), прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи;
4)утримуватися від будь-якого спілкування з ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_6, ОСОБА_15, а також з власниками, кінцевими бенефіціарними власниками, керівниками, представниками ТОВ «Оушен Фудз», ТОВ «Суші Продукт Плюс», ТОВ «Суші Продукт», ТОВ «Йокатта Фудз»;
5)утриматися від спілкування з іншими працівниками ГУ ДПС у Харківській області щодо обставин, викладених у письмовому повідомленні про підозру ОСОБА_4 у цьому кримінальному провадженні, крім своїх захисників, слідчих (детективів), прокурорів, слідчого судді (суду);
6)здати на зберігання до ГУ ДМС в Харківській області свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон та інші документи, що надають право на виїзд з України і в`їзд в України (у разі його наявності чи оформлення).
3.Контроль за виконанням покладених на підозрюваного обов`язків покласти на прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, які здійснюють процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні № 52024000000000046 від 25.01.2024 та детективів Національного антикорупційного бюро України, які здійснюють у ньому досудове розслідування.
4.Ухвала набирає законної сили і підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1