Search

Document No. 120779321

  • Date of the hearing: 02/08/2024
  • Date of the decision: 02/08/2024
  • Case №: 991/5241/24
  • Proceeding №: 2/991/4/24
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Civil
  • Presiding judge (HACC): Shyroka K.Yu.
  • Judge (HACC): Oliinyk O.V., Salandiak O.Ya.

Справа № 991/5241/24

Провадження 2/991/4/24

ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

У Х В А Л А

02 серпня 2024 року м. Київ

Вищий антикорупційний суд у складі колегії суддів:

головуючої судді Широкої К. Ю.,

суддів Олійник О. В., Саландяк О. Я.,

розглянувши заяву відповідача ОСОБА_1 про продовження процесуального строку для подання відзиву у цивільній справі за позовною заявою Держави Україна в особі Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (01011, м. Київ, вул. Ісаакяна, 17, код ЄДРПОУ 45252419) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_2 ) про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави,

УСТАНОВИВ:

В провадженні Вищого антикорупційного суду перебуває позовна заява Держави Україна в особі Спеціалізованої антикорупційної прокуратури про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави до ОСОБА_2, ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 18.06.2024 цивільну справу призначено до підготовчого судового засідання на 15.07.2024.

Підготовче судове засідання 15.07.2024 було відкладено на 31.07.2024 у зв`язку з неявкою відповідачів та відсутністю відомостей про їх належне повідомлення про дату засідання, та 31.07.2024 відкладено за клопотанням відповідача ОСОБА_1 та представника відповідача ОСОБА_2 адвоката Крайнюкова М. М. на 12.08.2024.

Після проведення підготовчого судового засідання 15.07.2024 на адресу Вищого антикорупційного суду 15.07.2024 року від відповідача ОСОБА_1 надійшла заява про продовження процесуального строку на подання відзиву на позовну заяву до 05 серпня 2024 року включно.

В обґрунтування клопотання про продовження строку для подання відзиву відповідач ОСОБА_1 зазначає, що ухвалою суду від 18.06.2024 у цивільній справі № 991/5241/24 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження за позовом Держави Україна в особі Спеціалізованої антикорупційної прокуратури до відповідачів про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави та призначено підготовче судове засідання.

Також вказаною ухвалою відповідачу встановлено строк 15 днів з дня вручення копії ухвали про призначення підготовчого судового засідання для подання відзиву на позовну заяву. Засобами поштового зв`язку 07 липня 2024 року відповідачем отримана позовна заява, отже вона має право на подання відзиву до 22.07.2024 включно.

Водночас, з об`єктивних причин відповідач ОСОБА_1 не має змоги подати відзив на позовну заяву у строк до 22 липня 2024 року, бо в обґрунтування заперечень проти позову планує разом із відзивом на позовну заяву подати письмові докази, процес збирання яких на теперішній час триває. Крім того, відповідач планує залучити по даній справі адвоката для представництва її інтересів у суді, у якого надалі виникне необхідність ознайомлення із позовною заявою та доданими документами. Також відповідач планує замовити проведення судової експертизи, висновок за результатами якої має долучити до відзиву на позовну заяву у якості доказів. У зв`язку з чим просить продовжить строк подання відзиву на позовну заяву до 05.08.2024 включно.

Згідно з ч. 3, 6, 7 ст. 127 ЦПК України, якщо інше не встановлено законом, заява про продовження процесуального строку, встановленого судом розглядається судом, який встановив строк, без повідомлення учасників справи. Про продовження процесуального строку суд постановляє ухвалу. Про відмову у продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.

Суд, розглянувши клопотання відповідача, дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку про необхідність продовжити процесуальний строк для подання відзиву, з огляду на таке.

Ухвалою Вищого антикорупційного суду від 18.06.2024 про призначення підготовчого судового засідання відповідачу встановлено строк 15 днів з дня вручення копії ухвали про призначення підготовчого судового засідання для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідачу ОСОБА_1 на зареєстровану адресу місця проживання направлено копію ухвали про призначення підготовчого судового засідання у справі, копію позовної заяви з додатками, та судову повістку про виклик до суду на 15.07.2024. Відповідач ОСОБА_1 отримала зазначені документи 07.07.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням з відміткою про отримання (т. 2 а.с. 49). Отже, 15 денний строк для подачі відзиву на позовну заяву спливав 22.07.2024.

15.07.2024 відповідач подала до суду заяву про продовження процесуального строку для подання відзиву на позовну заяву.

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держав (ч. 1 ст. 2 ЦПК України).

Основними засадами (принципами) цивільного судочинства є, зокрема, змагальність сторін (п. 4 ч. 3 ст. 2 ЦПК України).

Як передбачено ч. 5 ст. 12 ЦПК України суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 43 ЦПК України учасники справи зобов`язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.

Відповідно до ст. 120 ЦПК України строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом.

Статтею 126 ЦПК України встановлено, що право на вчинення процесуальної дії втрачається із закінченням строку, встановленого законом або судом. Документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 2 ст. 127 ЦПК України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.

Частинами 1, 2, 3, 4 ст. 174 ЦПК України визначено, що при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення, пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Підстави, час та черговість подання заяв по суті справи визначаються цим Кодексом або судом у передбачених цим Кодексом випадках. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Відповідно до ч. 7 ст. 178 ЦПК України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі.

З аналізу вищезазначений норм закону вбачається, що встановлений судом п`ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву є мінімальним строком, визначеним законом. Водночас суд вважає, що за певних обставин такий строк дійсно може бути більш тривалим, зокрема для належного забезпечення учасників процесу можливості реалізації їх процесуальних прав.

З урахуванням наведеного, зважаючи на те, що заява про продовження процесуального строку подана відповідачем до закінчення строку встановленого судом, з огляду на принцип змагальності сторін, з метою дотримання прав та обов`язків сторін, суд дійшов до висновку що заяву відповідача про продовження процесуального строку на подання відзиву до позовної заяви слід задовольнити.

Керуючись статтями 2, 127, 174, 178, 260ЦПК України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити заяву відповідача ОСОБА_1 про продовження процесуального строку для подання відзиву за позовною заявою Держави Україна в особі Спеціалізованої антикорупційної прокуратури до ОСОБА_2, ОСОБА_1 про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави.

Продовжити відповідачу ОСОБА_1 строк для подання відзиву на позовну заяву Держави Україна в особі Спеціалізованої антикорупційної прокуратури до ОСОБА_2, ОСОБА_1 про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави до 05.08.2024.

У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 178 ЦПК України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 178 ЦПК України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копію відзиву та доданих до нього документів відповідач зобов`язаний надіслати іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 8 ст. 178 ЦПК України).

Встановити позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, яка має відповідати вимогам ч. 3-5 ст. 178 ЦПК України, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

Встановити відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, яке має відповідати вимогам ч. 3-5 ст. 178 ЦПК України, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

Копію ухвали направити учасникам справи до відома. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання колегією суддів.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Головуюча суддя Широка К.Ю.

Судді Олійник О.В.

Саландяк О.Я.