Search

Document No. 121211150

  • Date of the hearing: 21/08/2024
  • Date of the decision: 21/08/2024
  • Case №: 991/7572/24
  • Proceeding №: 52024000000000178
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Presiding judge (HACC): Voronko V.D.

Справа № 991/7572/24

Провадження 1-кс/991/7604/24

ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2024 року м.Київ

Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2, детектива ОСОБА_3, підозрюваного ОСОБА_4, захисника ОСОБА_5, розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання старшого детектива Національного бюро П`ятого підрозділу детективів Третього Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_3, погоджене заступником Генерального прокурора - керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_6, про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 52024000000000178 від 16.04.2024,

ВСТАНОВИВ:

До Вищого антикорупційного суду звернувся старший детектив ОСОБА_3 з клопотанням, погодженим заступником Генерального прокурора - керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_6, у якому просить продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 52024000000000178 від 16.04.2024, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 3 та 4 ст. 368 КК України.

До початку розгляду клопотання по суті від старшого детектива ОСОБА_3 надійшло клопотання про неоприлюднення судового рішення, постановленого за результатом розгляду клопотання, в Єдиному державному реєстрі судових рішень, з метою запобігання розголошенню відомостей про слідчі дії, що планується провести в межах даного кримінального провадження.

З урахуванням позиції учасників, які загалом не заперечували проти опублікування рішення як такого, що ухвалено під час закритого судового розгляду, слідчий суддя дійшов висновку про можливість задоволення клопотання старшого детектива.

У судовому засіданні старший детектив ОСОБА_3 клопотання підтримав, просив задовольнити в повному обсязі, зауважив, що строк досудового розслідування у кримінальному провадженні завершується 03.09.2024, однак закінчити досудове розслідування до вказаного строку не виявляється можливим, внаслідок особливої складності провадження, оскільки в даний час не завершені всі необхідні процесуальні та слідчі дії, які виконати раніше не видавалось можливим з об`єктивних причин.

Захисник ОСОБА_5, думку якого підтримав підозрюваний ОСОБА_4, у судовому засіданні заперечив проти доводів старшого детектива, просив відмовити в задоволенні клопотання. Зауважив, що найкоротший та можливий строк продовження строку досудового розслідування визначений положеннями КПК України - три місяці. Таким чином, на переконання захисника, у клопотанні не конкретизований строк, необхідний чи то для проведення, чи то для завершення тих чи інших дій, відсутнє обґрунтування, чому саме такий строк, а не будь-який інакший, та чи є він найкоротшим і чому.

Водночас сторона захисту вважає, що можливо стверджувати про відсутність події кримінального правопорушення, оскільки наявні матеріали не свідчать про використання ОСОБА_4 своїх службових повноважень під час зустрічей з невстановленими особами.

Слідчий суддя, заслухавши пояснення учасників провадження, дослідивши подане клопотання про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, а також додані до нього матеріали та письмові заперечення захисника, дійшов таких висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Досудове розслідування повинно бути закінчено протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу: 1) до трьох місяців - керівником окружної прокуратури, керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступником Генерального прокурора; 2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора; 3) до дванадцяти місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим із Генеральним прокурором чи його заступниками.

Частиною 4 ст. 294 КПК України визначено, що строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.

За результатом розгляду клопотання та матеріалів доданих до нього встановлено, що детективами Національного антикорупційного бюро України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 52024000000000178 від 16.04.2024, зокрема за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368, ч. 4 ст. 368 КК України.

У рамках кримінального провадження досліджуються обставини можливого одержання начальником управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Рівненської митниці ОСОБА_4 у період з 06.07.2023 по 24.05.2024 від невстановлених осіб, які діяли в інтересах ТОВ «ЛД Тревелінг», ТОВ «ЄВРО ТРАНС ПОРТАЛ», ТОВ «КВАНТУМ АВТО, ТОВ «ЛАЙН ОУПЕН» та інших невстановлених підприємств-імпортерів неправомірну вигоду в особливо великому розмірі, зокрема:

- в іноземній валюті в суму 277 900 (двісті сімдесят сім тисяч дев`ятсот) доларів США, що згідно з офіційно встановленим Національним банком України курсом гривні до долара США становило 10 445 021 (десять мільйонів чотириста сорок п`ять тисяч двадцять один) грн;

- в національній валюті 500 000 (п`ятсот тисяч) грн, що в загальному складає 10 945 021 (десять мільйонів дев`ятсот сорок п`ять тисяч двадцять один) грн, що згідно з ч. 1 примітки до ст. 368 КК України становить особливо великий розмір, оскільки у п`ятсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

03.07.2024 в рамках даного кримінального провадження ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368, ч. 4 ст. 368 КК України.

Висновки органу досудового розслідування щодо причетності ОСОБА_4 до вчинення вказаних кримінальних правопорушень є обґрунтованими, з огляду на зібрані у кримінальному провадженні докази, додані до клопотання старшого детектива та досліджені в ході судового розгляду.

При цьому правильність кваліфікації дій підозрюваного, так само як і наявність чи відсутність у діях складу злочину, вирішуються виключно вироком суду та не підлягають вирішенню на досудовому провадженні.

Слід враховувати, що кримінальне провадження перебуває на стадії досудового розслідування, тому суд лише на підставі розумної та об`єктивної оцінки отриманих доказів визначає чи виправдовують вони в своїй сукупності факт проведення досудового розслідування та чи дозволяють встановити причетність особи до вчинення кримінального правопорушення.

Із поданого детективом клопотання вбачається, що двомісячний строк досудового розслідування кримінального провадження № 52024000000000178 від 16.04.2024, який обчислюється з дня повідомлення ОСОБА_4 про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, закінчується 03.09.2024.

Як пояснив у судовому засіданні старший детектив ОСОБА_3, досудове розслідування у кримінальному провадженні неможливо закінчити у визначений строк, оскільки для цього потрібно провести ряд слідчих та процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування, перелік яких зазначено у клопотанні.

Так, зокрема, за доводами старшого детектива, у кримінальному провадженні необхідно провести або завершити такі слідчі та процесуальні дії:

- отримати від компетентних органів іноземної країни відповідь на запит про міжнародну правову допомогу, зокрема, щодо витребування документів про митне оформлення товарів;

- підготувати, погодити та направити до компетентних органів іноземних країн запит про міжнародну правову допомогу, зокрема, щодо витребування документів про митне оформлення товарів та отримання відповідей на них;

- після отримання від компетентних органів іноземних країн документів та інформації, оглянути їх та за необхідності призначити відповідні експертизи;

- витребувати документи з Рівненської митниці щодо проходження служби, проведення митних формальностей та виявлення порушень митних правил під час митного оформлення товарів;

- отримати висновки комп`ютерно-технічних експертиз та експертиз електронних комунікацій;

- направити запити до ДМС України щодо проходження служби, проведення митних формальностей та виявлення порушень митних правил під час митного оформлення товарів;

- допитати як свідків більше 50 осіб (працівників Рівненської митниці, департаментів ДМС України, працівників правоохоронних органів, фізичних осіб) щодо обставин, які встановлюються під час досудового розслідування;

- у разі необхідності, після допитів зазначених осіб, провести додаткові огляди та тимчасові доступи до речей і документів;

- звернутись до суду з клопотаннями про тимчасові доступи до провайдерів та юридичних осіб, які надають телекомунікаційні послуги з метою вилучення інформації про телекомунікаційні з`єднання осіб, які можуть бути причетні до вчинення кримінальних правопорушень;

- оглянути інформацію з АСМО «Інспектор» щодо митного оформлення товарів;

- провести огляди 10 телефонів вилучених під час обшуків;

- встановити шляхом проведення оглядів та інших слідчих дій відношення низки суб`єктів ЗЕД, які виявленні у документах під час обшуку за місцем мешкання начальника Рівненської митниці ОСОБА_7, а також під час обшуку автомобіля заступника директора Департаменту боротьби з контрабандою порушення митних правил ДМС України ОСОБА_8 до обставин кримінального провадження;

- звернутись до слідчих суддів Вищого антикорупційного суду, отримати ухвали та провести тимчасові доступу до реєстраційних справ та банківських установ по юридичних особах, які були задіянні у ввезенні на митну територію товарів, їх митне оформлення;

- провести інші процесуальні та слідчі (розшукові) дії з метою виконання вимог ст.ст. 91 та 92 КПК України, а також з метою перевірки інших осіб на причетність до вчинення вищеописаних кримінальних правопорушень, тобто встановлення повного кола причетних осіб та усіх обставин вчинення кримінального правопорушення.

Вищевказані слідчі (розшукові) та процесуальні дії, згідно доводів сторони обвинувачення, не були проведені раніше з об`єктивних та обґрунтованих причин, оскільки внаслідок особливої складності провадження, органу досудового розслідування необхідно провести низку слідчих (розшукових) та процесуальних дій, порядок проведення яких є тривалим у часі (насамперед, проведення експертних досліджень). Водночас кримінальні правопорушення, які розслідуються, є багатоепізодними, а їх вчинення супроводжувалось застосування методів конспірації.

У той же час, як стверджує старший детектив, результати проведення вищезазначених процесуальних і слідчих дій мають вважливе значення для всебічного, повного та об`єктивного дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, оскільки їх проведення дозволить дослідити обставини кримінального провадження, виявити як обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.

Таким чином, для завершення проведення вищезазначених процесуальних та слідчих дій стороні обвинувачення необхідний додатковий строк досудового розслідування ще 4 місяці.

Водночас доводи сторони захисту про те, що відсутня потреба в проведенні слідчих дій, про які зазначає орган досудового розслідування, наприклад, проведення експертних досліджень мобільних телефонів, є безпідставним. Так, ч. 1 ст. 92 КПК України обов`язок доказування обставин, передбачених ст. 91 КПК України, покладається саме на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках, - на потерпілого. При цьому сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом (ч. 2 ст. 93 КПК України).

На переконання слідчого судді, проведення зазначених старшим детективом слідчих та процесуальних дій необхідне для забезпечення прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб кожен, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

У той же час, слідчий суддя враховує можливу тривалість проведення експертиз, результати яких необхідні для встановлення фактичних обставин у справі. Так, до матеріалів клопотання долучено витяги із копій постанов про призначення комплексної судової комп`ютерно-технічної експертизи та експертизи електронних комунікацій від 05.07.2024, 15.07.2024, 25.07.2024 шести мобільних телефонів, вилучених під час проведення обшуку, які захищені системою логічного захисту, що унеможливлює дослідження та копіювання інформації, яка міститься в пам`яті таких телефонів.

Згідно з п. 15 розділу І Інструкції з організації проведення та оформлення експертних проваджень у підрозділах Експертної служби Міністерства внутрішніх справ України, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України 17.07.2017 № 591, строк проведення експертизи особливої складності становить 90 днів.

Водночас, у зв`язку із завантаженістю державних експертних установ, фактичні строки проведення судових експертиз у цьому кримінальному провадженні можуть бути значно більшими, ніж передбачені Інструкцією.

Крім того, наразі органом досудового розслідування не отримано відповідь на запит № 29-287/22919 від 12.08.2024 про надання міжнародної-правової допомоги у кримінальному провадженні.

У той же час старшим детективом не наведено аргументів та підтвердження обставин, які завадили органу досудового розслідування раніше провести допити працівників Рівненської митниці, департаментів ДМС України, працівників правоохоронних органів, інших фізичних осіб щодо обставин, які встановлюються під час досудового розслідування.

Поряд з цим слідчий суддя враховує, що результати наведених вище процесуальних дій можуть мати суттєве значення для кримінального провадження та судового розгляду, оскільки в їх результаті можуть бути отримані належні і допустимі докази щодо винуватості чи невинуватості підозрюваного у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, а також встановлені інші обставини щодо способу вчинення розслідуваних злочинів та кола осіб, причетних до їх вчинення.

Тож слідчий суддя погоджується із важливістю проведення зазначених старшим детективом слідчих та процесуальних дій, оскільки відомості та інформація, отримана в ході їх проведення, матиме важливе значення для встановлення обставин вчинення кримінальних правопорушень, які досліджуються в рамках даного кримінального провадження.

З огляду на викладене, слідчий суддя дійшов висновку, з врахуванням обставин кримінального провадження, що виконання всіх необхідних слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 52024000000000178 від 16.04.2024 потребує додаткового часу.

Таким чином за результатом судового розгляду не встановлено обставин, передбачених ч. ч. 4, 5 ст. 295-1 КПК України, які є підставою для відмови у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування.

Водночас слідчим суддею береться до уваги безпекова ситуація в державі, запровадження на території України правового режиму воєнного стану, у зв`язку з розпочатими з 24.02.2022 бойовими діями на території України, масовані ракетні обстріли, яких періодично зазнають міста України, що вносить свої корективи у планування робочого часу.

За наведеного, враховуючи доведену на даний час старшим детективом ступінь складності даного кримінального провадження, те, що кримінальне провадження здійснюється, в тому числі щодо особливо тяжких корупційних злочинів, обсяг та специфіку слідчих та процесуальних дій, проведення яких є необхідним для здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 52024000000000178 від 16.04.2024, а також враховуючи характер та обставини події кримінальних правопорушень, які розслідуються в даному кримінальному провадженні, враховуючи строк, протягом якого здійснюється досудове розслідування, а також мету продовження строку досудового розслідування - забезпечення завдань кримінального провадження, проведення повного, всебічного та об`єктивного досудового розслідування, встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення та прийняття законного і обґрунтованого рішення, слідчий суддя дійшов до висновку, що існують достатні та обґрунтовані підстави для продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 52024000000000178 від 16.04.2024 саме до шести місяців, тобто до 03.01.2025, оскільки такий строк є об`єктивно необхідним та достатнім для виконання слідчих (розшукових) та процесуальних дій, для прийняття процесуальних рішень в даному кримінальному провадженні, та буде відповідати засадам кримінального провадження, зокрема, щодо розумності строків, а також завданням кримінального провадження.

За таких обставин, клопотання старшого детектива підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 219, 294, 295-1, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 52024000000000178 від 16.04.2024 до шести місяців, тобто до 03.01.2025 включно.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1