- Presiding judge (HACC) : Mykhailenko V.V.
Справа № 991/2413/24
Провадження 1-кп/991/28/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2024 року м.Київ
Вищий антикорупційний суд у складі
головуючого судді ОСОБА_1, суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши клопотання свідка ОСОБА_4 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у кримінальному провадженні №52023000000000062 від 07.02.2023 за обвинуваченням
ОСОБА_5, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Хоростків Тернопільської області, проживає за адресою: АДРЕСА_1, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 4 статті 368 КК України,
ВСТАНОВИВ:
На розгляді Вищого антикорупційного суду перебуває обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 520230000000000062, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07.02.2023, за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 4 статті 368 КК України.
На електронну пошту суду 27.08.2024 від свідка ОСОБА_4 надійшло клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції з приміщення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області.
Вказане клопотання мотивовано тим, що свідок не може прибути до Вищого антикорупційного суду у місто Київ у визначений у повістці час у зв`язку із значною територіальною віддаленістю проживання від місця проведення судового засідання, оскільки проживає у м. Тернопіль.
Дослідивши подане клопотання, Суд дійшов висновку про його задоволення виходячи з такого.
Відповідно до частини 7 статті 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» учасникам судового процесу на підставі рішення суду забезпечується можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в порядку, встановленому законом.
Згідно з частиною 1 статті 336 КПК України судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі:
1) неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров`я або з інших поважних причин;
2) необхідності забезпечення безпеки осіб;
3) проведення допиту малолітнього або неповнолітнього свідка, потерпілого;
4) необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження;
4-1) введення воєнного стану або під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України;
5) наявності інших підстав, визначених судом достатніми.
Суд ухвалює рішення про здійснення дистанційного судового провадження за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи інших учасників кримінального провадження (частина 2 статті 336 КПК України).
У зв`язку із військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався. Указом Президента України від 23.07.2024 № 469/2024 дію воєнного стану продовжено з 05:30 12.08.2024 на 90 діб.
Частина 8 статті 336 КПК України передбачає, що якщо особа, яка братиме участь у судовому провадженні дистанційно, знаходиться у приміщенні, розташованому поза територією юрисдикції суду та поза територією міста, в якому розташований суд, суд своєю ухвалою може доручити суду, на території юрисдикції якого перебуває така особа, здійснити дії, передбачені частиною сьомою цієї статті. Копія ухвали може бути надіслана електронною поштою, факсимільним або іншим засобом зв`язку. Суд, що отримав доручення, за погодженням із судом, що надав доручення, зобов`язаний у визначений в ухвалі строк організувати виконання зазначеного доручення.
Відповідно до частини 2 статті 327 КПК України прибуття в суд перекладача (за винятком залучення його судом), свідка, спеціаліста або експерта забезпечується стороною кримінального провадження, яка заявила клопотання про його виклик. Суд сприяє сторонам кримінального провадження у забезпеченні явки зазначених осіб шляхом здійснення судового виклику.
Згідно з частиною 1 статті 318 КПК України судовий розгляд має бути проведений і завершений протягом розумного строку. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Проведення судового провадження у розумні строки забезпечує суд (частини 1 та 2 статті 28 КПК України).
У своєму клопотанні свідок просить постановити ухвалу про її участь у судових засіданнях у режимі відеоконференції у приміщенні Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області. Відповідно до змісту клопотання свідок ОСОБА_4 перебуває у місті Тернопіль.
З огляду на введення в Україні воєнного стану, враховуючи нестабільну оперативну обстановку на території України, пов`язану з постійними ракетними обстрілами, а також той факт, що свідок наразі постійно проживає у м. Тернопіль, наявні підстави для здійснення судового провадження у режимі відеоконференції (за наявності для того технічної можливості у суду, відеоконференцію з яким просить організувати свідок). Проведення судового засідання в режимі відеоконференції забезпечить безперешкодну участь у ньому свідка з метою його допиту, що створить ефективні умови для оперативності судового провадження та дотримання розумних строків судового розгляду.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 336, 369-372 КПК України, Суд
П О С Т А Н О В И В :
1.Судове засідання з розгляду кримінального провадження №52023000000000062, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07.02.2023, провести в режимі відеоконференції з Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області (46002, м. Тернопіль, вул. Котляревського, 34)
2. Доручити Тернопільському міськрайонному суду Тернопільської області забезпечити проведення 28.08.2024 о 12 год 00 хв відеоконференцію за участю ОСОБА_4 з Вищим антикорупційним судом (за адресою м. Київ, вул. Хрещатик, 42-а).
3. Копію ухвали для виконання негайно направити до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя ОСОБА_6
Судді
ОСОБА_7