- Presiding judge (HACC): Bilous I.O.
Справа № 753/11849/19
Провадження 1-кп/991/194/19
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2024 року м. Київ
Вищий антикорупційний суд колегією суддів у складі:
Головуючої судді ОСОБА_1,
суддів: ОСОБА_2, ОСОБА_3,
секретар судового засідання ОСОБА_4,
за участі:
захисників ОСОБА_5, ОСОБА_6,
обвинуваченого ОСОБА_7,
розглянувши клопотання адвоката ОСОБА_5 - захисника обвинуваченого ОСОБА_7 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 42016000000000870 від 29 березня 2016 року щодо:
ОСОБА_8, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Цвіклівці Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, проживає на АДРЕСА_1,
у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 210 КК України,
ОСОБА_7, який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Рудня Овручанського району Житомирської області, проживає на АДРЕСА_2,
у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 210 КК України,
ОСОБА_9, який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Мікрах Ахтинського району Республіки Дагестан, проживає на АДРЕСА_3,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України,
ОСОБА_10, який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Озерянка Житомирського району Житомирської області, проживає на АДРЕСА_4,
у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України,
ОСОБА_11, який народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в ст. Арись Південно-Казахстанської області, Казахстан, проживає на АДРЕСА_5,
у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України,
ОСОБА_12, який народився ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Павлівка Чернігівського району Чернігівської області, останнє відоме місце проживання в Україні: АДРЕСА_6,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України,
ОСОБА_13, який народився ІНФОРМАЦІЯ_7 в м. Чугуївка Чугуївського району Приморського Краю Російської Федерації, проживає на АДРЕСА_7,
у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України,
ОСОБА_14, який народився ІНФОРМАЦІЯ_8 в м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, проживає на АДРЕСА_8,
у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 205-1, ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України,
ВСТАНОВИВ:
1.Короткий зміст клопотання та позиції учасників судового провадження
До Вищого антикорупційного суду надійшло клопотання захисника ОСОБА_5 про тимчасовий доступ до речей і документів, у якому захисник просить суд надати йому доступ до документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9, а саме до Звіту ІНФОРМАЦІЯ_9 про результати аудиту Державної прикордонної служби України, затвердженого рішенням ІНФОРМАЦІЯ_9 від 28.03.2017 № 8-1 (далі - Звіт). Самостійно такий документ захиснику отримати не вдалось з огляду на те, що Звіту присвоєно гриф секретності «Таємно», а тому ознайомитись з ним можна у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_9 в установленому законом порядку з дотриманням вимог Закону України «Про державну таємницю». Натомість, захисник ОСОБА_5 не має доступу до державної таємниці, а тому позбавлений права отримати результати аудиту та не може використати їх в суді для захисту прав свого підзахисного.
У судовому засіданні захисник ОСОБА_5 вимоги свого клопотання підтримав та просив суд його задовольнити.
Захисник ОСОБА_6 зазначив, що захисники ОСОБА_7 в процесі оформлення допуску до державної таємниці, а тому як тільки такий буде отримано, захист зможе ознайомитись зі Звітом.
Обвинувачений ОСОБА_7 наголосив на важливості Звіту для формування позиції захисту, оскільки в межах перевірки, яка передувала складенню Звіту, як раз перевірялись роботи з облаштування державного кордону, виконання яких і є обставинами, що підлягають доказуванню в цьому провадженні.
2.Мотиви суду
Розглянувши подане клопотання та заслухавши думку учасників кримінального провадження, суд уважає за необхідне зазначити наступне.
У кримінальному провадженні з метою досягнення його дієвості застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження (ч. 1 ст. 131 КПК України).
У п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачено такий вид заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей та документів, який полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку) (ч. 1 ст. 159 КПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 333 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються під час судового провадження згідно з положеннями розділу ІІ КПК України, з урахуванням особливостей, встановлених розділом IV КПК України.
Згідно з ч. 2 ст. 333 КПК України, під час розгляду клопотання про надання тимчасового доступу до речей і документів, суд також ураховує причини, через які такий тимчасовий доступ не був здійснений під час досудового розслідування.
У свою чергу, надання тимчасового доступу до речей та документів, відповідно до положень ч. 3 ст. 132 КПК України, передбачає доведення наявності:
- обґрунтованості підозри щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;
- виправдання такого ступеню втручання у права та свободи особи;
- можливості виконання завдання, для виконання якого сторона звертається із відповідним клопотанням.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав уважати, що ці речі або документи:
- перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
- самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
- не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Окрім того, сторона кримінального провадження має довести можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Оцінюючи причини, через які тимчасовий доступ до Звіту не було здійснено під час досудового розслідування, суд зауважує, що сторона захисту обґрунтовує своє клопотання необхідністю збирання доказів на спростування відомостей, наданих стороною обвинувачення. Питання спростування відомостей і надання на підтвердження цьому доказів є тими питаннями, що можуть вирішуватись на стадії судового розгляду, тому суд приходить до висновку, що сторона захисту звернулась із клопотанням на належній стадії кримінального процесу.
Щодо обґрунтованості підозри суд, не висловлюючись по суті підозри та зважаючи на те, що питання про застосування заходу забезпечення кримінального провадження розглядається на стадії судового розгляду, уважає, що це питання перевірці під час вирішення клопотання не підлягає.
Що стосується можливості виконання завдання, для виконання якого сторона захисту звертається із відповідним клопотанням, то оскільки Звіт може бути використаний для додаткового обґрунтування невинуватості обвинувачених у цьому провадженні, то суд уважає, що може бути виконане завдання кримінального провадження із застосуванням запитуваного заходу забезпечення кримінального провадження.
Оскільки у цьому кримінальному провадженні обвинуваченим інкриміновано вчинення особливо тяжкого злочину, клопотання подано щодо документу, який є у володінні державного органу - ІНФОРМАЦІЯ_9, то доступ до нього не становитиме надмірного втручання в права володільця документу. При чому, ураховуючи, що Звіт має гриф секретності «Таємно», а сторона захисту обвинуваченого ОСОБА_7 клопоче про необхідність отримання його копій, то копію Звіту слід надіслати до суду з додержанням режиму відповідного обмеженого доступу.
Щодо строку дії ухвали про надання тимчасового доступу, то захисник ОСОБА_6 зазначив, що захисники здійснюють оформлення доступу до державної таємниці для того, аби мати змогу ознайомитись зі Звітом, тож встановлення строку дії ухвали 2 місяці є достатнім для здійснення відповідного тимчасового доступу в установленому порядку з урахуванням режиму секретності.
Ураховуючи зазначене, суд робить висновок про наявність підстав для задоволення клопотання захисника ОСОБА_5 та надання тимчасового доступу до Звіту саме в спосіб, який визначений судом, з огляду на необхідність забезпечення права на захист та з урахуванням режиму секретності.
На підставі викладеного, керуючись 2, 22, 93, 110, 131, 132, 159, 160, 163, 333, 372 КПК України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Клопотання адвоката ОСОБА_5 - захисника обвинуваченого ОСОБА_7 про надання тимчасового доступу до речей і документів - задовольнити частково.
2. Надати обвинуваченому ОСОБА_7 та його захиснику ОСОБА_5 тимчасовий доступ до речей і документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9, АДРЕСА_9, а саме до Звіту ІНФОРМАЦІЯ_9 про результати аудиту Державної прикордонної служби України, затвердженого рішенням ІНФОРМАЦІЯ_9 від 28.03.2017 № 8-1, шляхом ознайомлення з відповідним документом, з дотриманням режиму обмеженого доступу в установленому порядку.
У разі необхідності отримання належним чином завіреної копії Звіту ІНФОРМАЦІЯ_9 про результати аудиту Державної прикордонної служби України, затвердженого рішенням ІНФОРМАЦІЯ_9 від 28.03.2017 № 8-1, до якого надано тимчасовий доступ, направити відповідний документ до Вищого антикорупційного суду з дотриманням режиму обмеженого доступу в установленому порядку.
У решті вимог клопотання - відмовити.
3. Строк дії ухвали 2 місяці з дня її постановлення - до 04.11.2024.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК, із метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її проголошення.
Заперечення проти ухвали можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене ч. 1 ст. 392 КПК України.
Головуюча суддя: ОСОБА_1
Судді: ОСОБА_2
ОСОБА_3