- Presiding judge (HACC) : Halabala M.V.
Справа № 991/5191/24
Провадження № 1-кп/991/64/24
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
01 листопада 2024 року Київ
Суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 розглянув клопотання про здійснення дистанційного судового провадження у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 52022000000000436.
У процесі розгляду суд встановив:
1.На розгляді судді Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 перебуває кримінальне провадження № 52022000000000436 за обвинуваченням ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27 ч. 5 ст. 191 КК України, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 ч. 1 ст. 366 КК України.
2.Перед початком судового засідання, запланованого на 04 листопада 2024 року, до суду надійшли клопотання захисника ОСОБА_5, експертів ОСОБА_6 та ОСОБА_7 про здійснення дистанційного судового провадження судового засідання, яке відбудеться 04 листопада 2024 року. Так, захисник ОСОБА_5 та експерт ОСОБА_6 просили суд здійснювати судове засідання засідання у режимі відеоконференції з Івано-Франківським апеляційним судом. Есперт ОСОБА_7 просила суд дозволити їй взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
3.Розглянувши подані клопотання, суд доходить до висновку, що їх слід задовольнити з таких підстав.
3.1.Відповідно до ст. 336 КПК України судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), зокрема, у разі неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров`я або з інших поважних причин; введення воєнного стану або під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.
3.2.На світанку 24 лютого 2022 року російська федерація розпочала повномасштабне вторгнення в Україну по всій довжині спільного кордону, а також із території Білорусі й окупованого Криму, у зв`язку чим, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому строк дії воєнного стану продовжувався.
Суд враховує те, що обвинувачені ОСОБА_2 та ОСОБА_3 проживають в Івано-Франківській області, а експерти ОСОБА_6 та ОСОБА_7 провадять свою діяльність в Івано-Франківському науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі МВС (м. Івано-Франківськ) та Чернівецьвому відділенні КНДІСЕ (м. Чернівці) відповідно. Людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю (ч. 1 ст. 3 Конституції України). Здійснення судового розгляду кримінального провадження не повинно створювати загрози для життя чи здоров`я його учасників. В той же час, відповідно до ч. 2 ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
4.Відповідно до ч. 2 ст. 336 КПК України суд ухвалює рішення про здійснення дистанційного судового провадження за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи інших учасників кримінального провадження. Відповідно до частини 3 цієї є статті застосовувані в дистанційному судовому провадженні технічні засоби і технології мають забезпечувати належну якість зображення і звуку, дотримання принципу гласності та відкритості судового провадження, а також інформаційну безпеку.
5.Клопотання експерта ОСОБА_7 суд вважає за можливе задовольнити частково. Згідно з ч. 5 ст. 336 КПК Укаїни, учасники кримінального провадження беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та кваліфікованого електронного підпису згідно з вимогами Положення про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положень, що визначають порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи. Відповідно до Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, для участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції учасник справи повинен попередньо зареєструватися в Електронному кабінеті (п. 49). Електронним кабінетом є персональний кабінет (вебсервіс чи інший користувацький інтерфейс) у підсистемі (модулі) ЄСІТС, за допомогою якого особі, яка пройшла електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації та сервісів ЄСІТС або її окремих підсистем (модулів), у тому числі можливість обміну (надсилання та отримання) документами (в тому числі процесуальними документами, письмовими та електронними доказами тощо) між судом та учасниками судового процесу, а також між учасниками судового процесу. Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу (п. 5.4-1). Так, клопотання експерта ОСОБА_7 не містить відомостей про її ідентифікаційні дані, як користувача ЄСІТС, ба більше не свідчить про її реєстрацію в електронному кабінеті. Відтак, суд вважає за можливе здійснювати судове провадження за участі експерта ОСОБА_7 у режимі відеоконференції під час трансляції з приміщення Шевченківського районного суду м. Чернівці.
6.З огляду на вищезазначене, у зв`язку із запровадженням на території України воєнного стану, утруднення транспортного сполучення, а також необхідністю проведення судового провадження в розумні строки, провадження експертами ОСОБА_6 та ОСОБА_7 діяльності в м. Івано-Франківськ та м. Чернівці, суд дійшов до висновку про проведення судового засідання в режимі дистанційного судового провадження із Івано-Франківським апеляційним судом та Шевченківським районним судом м. Чернівці.
Керуючись вищенаведеним та на підставі статі 336 КПК України суд постановив:
ПОСТАНОВИВ:
1. Клопотання захисника ОСОБА_5 та експерта ОСОБА_6 задовольнити.
2. Клопотання експерта ОСОБА_7 задовольнити частково.
3. Здійснювати дистанційне судове провадження судового засідання, яке відбудеться 04 листопада 2024 року о 14 год 00 хв год між Вищим антикорупційним судом та Івано-Франківським апеляційним судом (вул. Грюнвальдська,11, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область).
3. Здійснювати дистанційне судове провадження судового засідання, яке відбудеться 04 листопада 2024 року о 14 год 00 хв год між Вищим антикорупційним судом та Шевченківським районним судом м. Чернівці (вул. Кафедральна, 4, Чернівці, Чернівецька область).
2. Доручити судовому розпоряднику або секретарю судового засідання Івано-Франківського апеляційного суду та Шевченківського районного суду м. Чернівці перевірити документи, що посвідчують особи учасників судового розгляду, вручити пам`ятки та перебувати поруч з ними до закінчення судового засідання.
3. Фіксувати хід і результати судового засідання за допомогою технічного засобу відеозапису.
4. Копію ухвали надіслати до Івано-Франківського апеляційного суду та Шевченківського районного суду м. Чернівці для організації її виконання.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення та оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_8