- Presiding judge (HACC): Voronko V.D.
Справа № 991/13163/24
Провадження 1-кс/991/13247/24
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2024 року м.Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого детектива Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_3, погоджене прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_4, про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 12024160000000557 від 30.04.2024,
ВСТАНОВИВ:
До слідчого судді надійшло вказане клопотання, у якому старший детектив просить надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять інформацію операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв`язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо, та перебувають у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ), з можливістю ознайомитися, зробити копії, вилучити (здійснити виїмку) інформації.
До початку розгляду клопотання по суті від старшого детектива ОСОБА_5, яка входить до складу групи детективів у кримінальному провадженні № 12024160000000557 від 30.04.2024, надійшла заява з проханням здійснити розгляд клопотання за відсутності детектива, у зв`язку з неможливістю прибути в судове засідання.
Представник ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у судове засідання не прибув, про причину неявки належним чином не повідомив, будь-яких заяв/клопотань/повідомлень від представника не надходило.
За наведеного, з урахуванням неприбуття учасників у судове засідання, на підставі ч. 4 ст. 163 КПК України та заяви старшого детектива, слідчий суддя вважає за можливе з`ясувати всі обставини під час судового розгляду за відсутності учасників, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація під час розгляду клопотання за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Вивчивши клопотання старшого детектива та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов таких висновків.
Як вбачається з клопотання та доданих до нього матеріалів, слідчою групою детективів Національного антикорупційного бюро України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024160000000557 від 30.04.2024 за підозрою ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 368, ч. 4 ст. 368 КК України, ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_3, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 368 КК України, ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_4, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України, а також за фактом умисного внесення недостовірних відомостей до декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-2 КК України.
За версією органу досудового розслідування, начальник ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_6 одержав від ОСОБА_9 неправомірну вигоду у розмірі 10 000 грн за надання згоди на передачу останньому в користування РВ ФДМУ об`єкту нерухомості, що розташований за адресою: АДРЕСА_2, а саме: майнового комплексу, що складається із земельної ділянки площею 1,122 га з кадастровим номером 5110137600:52:001:0001 та будівель бази, що належать Державі (в особі Верховної ради України) та закріплені за БУВРом на праві оперативного управління. Крім того, ОСОБА_6 спільно із ОСОБА_7 та ОСОБА_8, діючи за попередньою змовою групою осіб, одержали неправомірну вигоду в особливо великому розмірі в сумі 40 000 дол США, що за курсом, встановленим ІНФОРМАЦІЯ_6 на вказану дату, склало 1 620 712 грн за прийняття рішень щодо передачі в користування ОСОБА_9 об`єкту «Дністровський груповий водопровід».
Окрім цього, органом досудового розслідування досліджуються обставини внесення ОСОБА_6 недостовірних відомостей до декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, оскільки наявні підстави вважати, що з жовтня 2023 року по червень 2024 року ОСОБА_6 проживав за адресою: АДРЕСА_3 разом з ОСОБА_10 .
Старший детектив зазначає, що установлення місць перебування мобільного телефону ОСОБА_6 надасть можливість встановити часові періоди перебування вказаної особи за адресою: АДРЕСА_3 .
З огляду на зазначене, в органу досудового розслідування виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до відомостей та документів, які перебувають у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ЄДРПОУ НОМЕР_1 .
Вказане стало підставою для звернення старшого детектива до слідчого судді з даним клопотанням.
Володільцем вказаної інформації є Приватне акціонерне товариство « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ЄДРПОУ НОМЕР_1, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Вирішуючи питання про наявність чи відсутність підстав для задоволення клопотання та здійснюючи судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні, слідчий суддя виходить з такого.
Відповідно до вимог ст.ст. 2, 38, 91 КПК України на орган досудового розслідування покладається вжиття заходів щодо швидкого, всебічного, повного та неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, виявлення події кримінального правопорушення, осіб, які його вчинили, інших обставин, що підлягають доказуванню, і тим самим забезпечення ефективного досудового розслідування.
Згідно з ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Тимчасовий доступ до речей та документів віднесено до заходів забезпечення кримінального провадження (ч. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України).
Відповідно до положень ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв`язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Частиною 1 ст. 132 КПК України визначено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора ; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням (ч. 3 ст. 132 КПК України).
Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні (ч. 4 ст. 132 КПК України).
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів (п.п. 1, 2 ч. 5, ч. 6 ст. 163 КПК України).
Інформація та документи, тимчасовий доступ до яких просить старший детектив, містять охоронювану законом таємницю. Водночас старший детектив зауважив, що вказана інформація необхідна для подальшого використання в процесі досудового розслідування та без її отримання неможливо досягнути мети досудового розслідування.
Старший детектив у клопотанні порушує питання надання інформації стосовно споживача електронних комунікаційних послуг з абонентським номером НОМЕР_2, який перебуває у користуванні ОСОБА_6, оскільки вказана інформація надасть можливість органу досудового розслідування встановити часові періоди перебування останнього за адресою: АДРЕСА_3, та таким чином підтвердити/спростувати факт внесення ОСОБА_6 недостовірних відомостей до декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік
Належність абонентського номера НОМЕР_2 саме ОСОБА_6 підтверджується відомостями рапорту оперуповноваженого ІНФОРМАЦІЯ_7 (електронний документ з позначенням «том (1)», а. с. 58-60), а також протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 30.04.2023 (електронний документ з позначенням «том (2)», а. с. 41-46).
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать: інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв`язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо.
ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » здійснює діяльність у сфері телекомунікацій з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв`язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв`язку.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 119 Закону України «Про електронні комунікації» постачальники електронних комунікаційних послуг повинні забезпечувати і нести відповідальність за схоронність даних щодо кінцевого користувача, отриманих при укладенні договору про надання електронних комунікаційних послуг та наданні електронних комунікаційних послуг, у тому числі щодо: 1) персональних даних споживача; 2) факту отримання кінцевим користувачем електронних комунікаційних послуг; 3) змісту інформації, що передається та/або отримується кінцевим користувачем; 4) обсягу, змісту, маршрутів передачі інформації (даних), у тому числі даних, що обробляються з метою передачі інформації в електронних комунікаційних мережах або оплати електронних комунікаційних послуг; 5) даних про місцезнаходження, до яких відносяться будь-які дані, що обробляються постачальником електронних комунікаційних послуг при наданні послуг електронних комунікацій, у тому числі щодо розташування термінального обладнання. Ця вимога не поширюється на випадок передачі даних про місцезнаходження абонента, що здійснює виклик до служби екстреної допомоги за номером 112; 6) даних про спроби виклику між певними кінцевими точками електронної комунікаційної мережі, в тому числі про невдалі спроби виклику (таких, що були ініційовані і не отримали відповіді) або перерване з`єднання.
Інформація про електронні комунікаційні послуги, отримані кінцевим користувачем, може надаватися за наявності його попередньої згоди, вираженої у письмовій чи будь-якій іншій формі, що дає змогу зробити висновок про факт надання такої згоди або у порядку та відповідно до вимог Конституції України та законів України.
Положеннями ч. 1 ст. 121 вищевказаного Закону встановлено, що доступ до інформації про споживача, факти надання електронних комунікаційних послуг, у тому числі до даних, що обробляються з метою передачі такої інформації в електронних комунікаційних мережах, здійснюється виключно на підставі рішення прокурора, суду, слідчого судді у випадках та порядку, передбачених законом.
Таким чином, необхідні органу досудового розслідування відомості не можуть бути встановлені та отримані іншим способом, окрім як на підставі дозволу суду.
Встановлення відомостей провхідні та вихідні телефонні з`єднання абонентського номера, що перебуває у користуванні ОСОБА_6, має істотне значення для кримінального провадженнята може бути використано як доказ у кримінальному провадженні, оскільки надасть змогу отримати фактичні дані щодо місць перебування мобільного телефону ОСОБА_6 у період з жовтня 2023 року по червень 2024 року, на підставі яких можуть бути встановлені обставини, що, відповідно до ст. 91 КПК України, підлягають доказуванню у цьому кримінальному провадженні.
Водночас іншим способом, ніж шляхом отримання тимчасового доступу до відомостей та документів, що перебувають у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », встановити зазначені обставини неможливо, оскільки такі відомості містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, дійшов висновку про наявність підстав для надання тимчасового доступу до інформації, яка містить охоронювану законом таємницю, щодо відомостей про споживача електронних комунікаційних послуг із абонентським номером НОМЕР_2, оскільки обставини кримінального провадження підтверджують доцільність здійснення заходів забезпечення кримінального провадження, а зазначена старшим детективом інформація, доступ до якої він прагне отримати, дійсно має суттєве значення для здійснення подальшого розслідування вказаного кримінального провадження,зокрема дослідження обставин внесення ОСОБА_6 недостовірних відомостей до декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, планування наступних слідчих дій, та в подальшому може бути використана як доказ у даному кримінальному провадженні, що забезпечить виконання завдань кримінального провадження щодо швидкого, повного та неупередженого розслідування, а також враховуючи неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих відомостей та документів, що перебувають у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Зважаючи на вищевикладене, слідчий суддя дійшов висновку, що необхідно надати згоду на тимчасовий доступ до відомостей про з`єднання абонента НОМЕР_2 у період 01.10.2023-01.01.2024 із зазначенням дати і часу, типу з`єднань (у т.ч. вхідні та вихідні дзвінки, з`єднання нульової тривалості («0» секунд - неприйняті виклики, переадресація й т.д.), їх тривалості, маршрутів передавання, SMS, MMS, надання послуг всесвітньої системи загального доступу Інтернет (GPRS-трафік, 3G-трафік), із зазначенням виділених ІР-адрес, що використовувались вказаним абонентським номером, ідентифікаторів IMSI та IMEI їх мобільних терміналів, тобто інформацію щодо ідентифікаційних ознак кінцевого обладнання споживачів телекомунікаційних послуг, з якими відбувались з`єднання як абонента «А», так і абонента «Б», їх місцезнаходження у момент кожного з`єднання, як за допомогою системи GPS (Global Positioning System) у всесвітній системі координат WGS 84, а також із посиланням на прив`язку до базових станцій та їх адрес розташування й азимутів ретрансляційних антен тощо.
На переконання слідчого судді, часовий проміжок, за який старший детектив запитує інформацію, є обґрунтованим, оскільки включається до звітного періоду, за який особою, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, подається декларація за 2023 рік.
За наведеного, клопотання старшого детектива підлягає задоволенню.
Старший детектив у клопотанні просить встановити строк дії один місяць з дня її постановлення, такий термін не суперечить вимогам щодо строку дії ухвали, встановленим у п. 7 ч. 1 ст. 164 КПК України, тож слідчий суддя вбачає необхідним надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документівстроком на один місяць з дня постановлення ухвали.
Наслідки невиконання зазначеної ухвали слідчого судді передбачені ст. 166 КПК України.
Керуючись статтями 9, 131, 132, 159-164, 166, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити клопотання.
Надати детективам Національного бюро ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_3, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, які здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024160000000557 від 30.04.2024, тимчасовий доступ до речей і документів, що перебувають у володінні Приватного акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, з можливістю ознайомитися, зробити копії, вилучити (здійснити виїмку) усієї наявної інформації в електронному та письмовому вигляді про з`єднання абонентів за наступними ідентифікаторами: НОМЕР_2, що здійснювалися у період 01.10.2023-01.01.2024 із зазначенням дати і часу, типу з`єднань (у т.ч. вхідні та вихідні дзвінки, з`єднання нульової тривалості («0» секунд - неприйняті виклики, переадресація й т.д.), їх тривалості, маршрутів передавання, SMS, MMS, надання послуг всесвітньої системи загального доступу Інтернет (GPRS-трафік, 3G-трафік), із зазначенням виділених ІР-адрес, що використовувались вказаним абонентським номером, ідентифікаторів IMSI та IMEI їх мобільних терміналів, тобто інформацію щодо ідентифікаційних ознак кінцевого обладнання споживачів телекомунікаційних послуг, з якими відбувались з`єднання як абонента «А», так і абонента «Б», їх місцезнаходження у момент кожного з`єднання, як за допомогою системи GPS (Global Positioning System) у всесвітній системі координат WGS 84, а також із посиланням на прив`язку до базових станцій та їх адрес розташування й азимутів ретрансляційних антен тощо.
Визначити строк дії ухвали тривалістю один місяць, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями Кримінального процесуального Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1