- Presiding judge (HACC): Halabala M.V.
Справа № 991/13468/24
Провадження 1-кс/991/13553/24
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
06 грудня 2024 року Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 дослідив скаргу підозрюваного ОСОБА_2 на бездіяльність детектива Національного антикорупційного бюро України, яка полягає у нездійсненні інших процесуальних дій, які зобов`язано вчинити у визначений КПК України строк в кримінальному провадженні № 52021000000000574 від 07 грудня 2021 року, та
ВСТАНОВИВ:
1.До Вищого антикорупційного суду 03 грудня 2024 року надійшла скарга підозрюваного у кримінальному провадженні № 52021000000000574 ОСОБА_2 на бездіяльність детектива Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_3, що полягає у нерозгляді його клопотання про проведення додаткових слідчих дій.
2.Згідно з протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 03 грудня 2024 року справа передана на розгляд слідчому судді ОСОБА_1 .
3.Судовому розгляду вказаної скарги передує процесуальна діяльність слідчого судді, метою якої є належна організація та ефективне проведення її розгляду. В ході підготовчої діяльності слідчий суддя приходить до висновку про необхідність повернення скарги із доданими матеріалами підозрюваному ОСОБА_2 з огляду на таке.
3.1.Зі змісту скарги та доданих до неї матеріалів встановлено, що в провадженні НАБ України знаходиться кримінальне провадження № 52021000000000574 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 15 ч. 5 ст. 191 КК України.
3.2.У скарзі ОСОБА_4 стверджує, що 12 листопада 2024 року він звернувся до детектива із клопотанням про проведення додаткових слідчих дій. У прохальній частині своєї скарги від просив слідчого суддю зобов`язати детектива ОСОБА_3 розглянути це клопотання.
Отже, зі змісту прохальної частини скарги вбачається, що підозрюваний ОСОБА_4 просить слідчого суддю зобов`язати детектива НАБ України розглянути клопотання, оскільки має місце бездіяльність детектива, передбачена п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України.
4.Статтею 7 КПК України серед основних засад кримінального провадження передбачено забезпечення права на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності. Її зміст розкривається у статті 24 цього ж Кодексу, відповідно до якої кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом. Відтак, у ній встановлено спосіб реалізації відповідного права. Він врегульований, зокрема, Главою 26 Кримінального процесуального кодексу України.
4.1.Статтею 304 КПК України у частині 1 встановлено, що скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого, дізнавача чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії. Обмеження процесуальних строків на оскарження рішень, дій чи бездіяльності слідчого, дізнавача, прокурора спрямоване на забезпечення принципу верховенства права, а точніше, одного з його елементів - принципу правової визначеності.
4.2.Європейський суд з прав людини у багатьох рішеннях щодо застосування статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод сформував правову позицію, відповідно до якої встановлення обмежень доступу до суду у зв`язку з пропуском строку звернення повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання, слід звертати увагу на обставини справи.
4.3.Слідчий суддя зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 220 КПК України, клопотання сторони захисту про виконання будь-яких процесуальних дій слідчий, дізнавач, прокурор зобов`язані розглянути в строк не більше трьох днів з моменту подання і задовольнити їх за наявності відповідних підстав. Відтак, для суб`єктивного сприйняття часу вчинення бездіяльності визначальною є дата початку бездіяльності, яка проявляється в тому, що уповноважена особа не надала відповідь за результатами розгляду клопотання у формі, яка визначена ч. 2 ст. 220 КПК України у триденний строк із дня наступного за днем подання відповідного клопотання (із врахуванням інших правил обрахунку строків).
4.4.Відповідно до ч. 7 ст. 115 КПК України при обчисленні процесуального строку в нього включаються вихідні і святкові дні, а при обчисленні строку годинами - і неробочий час. Якщо закінчення строку, який обчислюється днями або місяцями, припадає на неробочий день, останнім днем цього строку вважається наступний за ним робочий день, за винятком обчислення строків тримання під вартою та перебування в медичному закладі під час проведення стаціонарної психіатричної експертизи.
4.5.Хоча доказів направлення клопотання детективу до матеріалів не долучено, слідчий суддя виходить з дати направлення клопотання, яку зазначив ОСОБА_4 у своїй скарзі Зі змісту скарги вбачається, що клопотання ОСОБА_4 було направлено детективу 12 листопада 2024 року, отже воно повинно було бути розглянуте до 15 листопада 2024 року включно. З наступного дня розпочався відлік десятиденного строку оскарження бездіяльності детектива НАБ України.
4.6.Звернення до Вищого антикорупційного суду зі скаргою 03 грудня 2024 року на бездіяльність, строк оскарження якої розпочався 16 листопада 2024 року свідчить про пропуск визначених КПК України строків.
4.7.Підозрюваний ОСОБА_4 не зазначає про необхідність поновлення пропущеного строку та про поважність причин пропуску строку. Відповідність скарги іншим вимогам процесуального закону не перевіряється, оскільки скарга підлягає поверненню через пропущення строку її подання.
5.Таким чином, зі змісту скарги підозрюваного ОСОБА_4 та доданого до неї клопотання вбачається, що її було подано до Вищого антикорупційного суду 03 грудня 2024 року з пропуском встановленого кримінальним процесуальним законом строку на оскарження бездіяльності детектива НАБ України. Таке порушення вимог кримінального процесуального закону має наслідком повернення скарги.
Керуючись вищенаведеним та на підставі статей 117, 303, 304, 309 КПК України слідчий суддя
ПОСТАНОВИВ:
1.Скаргу підозрюваного ОСОБА_2 на бездіяльність детектива Національного антикорупційного бюро України, яка полягає у нездійсненні інших процесуальних дій, які зобов`язано вчинити у визначений КПК України строк - повернути.
2.Копію ухвали невідкладно надіслати особі, яка подала скаргу, разом із скаргою та усіма доданими до неї матеріалами.
3.Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
4.Ухвала може бути оскаржена до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду протягом п`яти днів з дня отримання її копії.
5.Повернення скарги не позбавляє права повторного звернення до слідчого судді, суду в порядку, передбаченому КПК України.
Слідчий суддя ОСОБА_5