Search

Document No. 123745006

  • Date of the hearing: 13/12/2024
  • Date of the decision: 13/12/2024
  • Case №: 991/12874/24
  • Proceeding №: 42024050000000574
  • Instance: HACC AC
  • Judicial form: Criminal
  • Presiding judge (HACC AC): Kaluhina I.O.

Справа № 991/12874/24

Провадження № 11-сс/991/948/24

У Х В А Л А

13 грудня 2024 року місто Київ

Суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1, розглянула питання про здійснення дистанційного судового провадження з розгляду апеляційної скарги ОСОБА_2 на ухвалу слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 06.12.2024,

У С Т А Н О В И Л А:

До Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду надійшла зазначена апеляційна скаргана ухвалу слідчого судді, якою відмовлено у задоволені скарги ОСОБА_2 на постанову детектива Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_3 від 31.10.2024 про закриття кримінального провадження № 42024050000000574 від 06.08.2024.

Разом з апеляційною скаргою, ОСОБА_2 подав клопотання в якому просить проводити розгляд його апеляційної скарги в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Посилається на те, що в державі введений правовий режим воєнного стану, він є внутрішньо переміщеною особою та не проживає у місті Києві. Також має матір, яка потребує його догляду через її стан здоров`я.

Судове засідання з розгляду апеляційної скарги призначено на 16.12.2024 о 11 год 00 хв у залі судових засідань № 1 Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду (м. Київ, пров. Хрестовий, 4).

Вирішуючи зазначене клопотання, суддя виходить із нижченаведеного.

Відповідно до ч. 1 ст. 336 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі: 1) неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров`я або з інших поважних причин; 2) необхідності забезпечення безпеки осіб; 3) проведення допиту малолітнього або неповнолітнього свідка, потерпілого; 4) необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження; 4-1) введення воєнного стану або під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України; 5) наявності інших підстав, визначених судом достатніми.

З відповідного переліку вбачається, що введення законодавцем до кримінального процесуального закону положень п. 1, 4, 4-1, 5 ч. 1 ст. 336 КПК України, які передбачають можливість проведення судових засідань у режимі відеоконференції, обумовлено, з одного боку, необхідністю у ситуаціях, коли участь певних осіб у судовому розгляді є обов`язковою, скоротити строки кримінального провадження (пп. 6 п. 3 пояснювальної записки до проекту КПК України), а з іншого боку, потребою створити умови, які дозволяли б забезпечувати людям, незалежно від їх майнового стану, місця проживання, стану здоров`я чи перебування в умовах дії складних життєвих обставин, можливість скористатися правом на безпосередню участь у розгляді їх справи судом, установленим законом.

Водночас ураховуючи, що в ч. 1 ст. 336 КПК України законодавець використав слово «може», то така норма кримінального процесуального закону закріплює не обов`язок, а право суду прийняти рішення стосовно проведення судового засідання чи засідань у режимі відеоконференції.

Суд ухвалює рішення про здійснення дистанційного судового провадження за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи інших учасників кримінального провадження (ч. 2 ст. 336 КПК України).

За приписами ч. 5 ст. 336 КПК України учасники кримінального провадження беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та кваліфікованого електронного підпису згідно з вимогами Положення про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положень, що визначають порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи.

Вищевказане у поєднанні із положеннями ч. 1 ст. 336 КПК України вказує на те, що законодавець встановлює можливість проведення судового засідання у режимі відеоконференції виключно за наявності підстав, визначених судом достатніми. Натомість за загальним правилом учасник кримінального провадження бере участь у судовому засіданні шляхом прибуття безпосередньо до приміщення суду.

Таким чином, враховуючи викладене та положення ст. 336 КПК України, введений в Україні воєнний стан, який не скасований, з метою забезпечення оперативності судового провадження та дотримання прав ОСОБА_2 шляхом забезпечення його участі під час розгляду його апеляційної скарги, суддя доходить висновку про наявність достатніх підстав для задоволення клопотання.

Керуючись ст. 336, 371, 372, 424, 532 КПК України, суддя

П О С Т А Н О В И Л А:

Клопотання задовольнити.

Судове засідання з розгляду апеляційної скарги здійснювати в режимі відеоконференції за участю ОСОБА_2 з використанням підсистеми відеоконференцзв`язку Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ВКЗ).

Роз`яснити ОСОБА_2, що згідно з ч. 6 ст. 336 КПК України ризики технічної неможливості участі в відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, переривання зв`язку тощо несе учасник кримінального провадження, який подав відповідне клопотання.

Копію ухвали надіслати ОСОБА_2 до відома.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення, є остаточною й оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Суддя ОСОБА_1