- Presiding judge (HACC): Kruk Ye.V.
Справа № 991/97/25
Провадження 1-кс/991/97/25
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2025 року м. Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1, за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2, детектива НАБУ ОСОБА_3, підозрюваного ОСОБА_4, захисників ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого детектива Національного бюро Першого підрозділу детективів Першого Головного підрозділу детективів НАБУ ОСОБА_3 про встановлення стороні захисту строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні № 52023000000000052 від 02.02.2023 р.,
В С Т А Н О В И В:
06.01.2025 р. до слідчого судді надійшло клопотання старшого детектива Національного бюро Першого підрозділу детективів Першого Головного підрозділу детективів НАБУ ОСОБА_3, погоджене з прокурором САП ОСОБА_9, про встановлення стороні захисту строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні № 52023000000000052 від 02.02.2023 р.
Клопотання обґрунтовується тим, що детективами НАБУ здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 52023000000000052 від 02.02.2023 р., та 10.09.2024 р. стороні захисту були надані матеріали досудового розслідування для ознайомлення в порядку ст. 290 КПК України.
У зв`язку з тим, що сторона захисту умисно зволікає із ознайомленням з матеріалами досудового розслідування, просить суд встановити стороні захисту строк до 10.03.2025 р. для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування.
У судовому засіданні детектив НАБУ ОСОБА_10 клопотання підтримав у повному обсязі та пояснив, що за клопотаннями сторони захисту матеріали кримінального провадження надавалися для ознайомлення також ще до закінчення досудового розслідування, а починаючи з 10.09.2024 р. стороні захисту були надані усі матеріали досудового розслідування для ознайомлення в порядку ст. 290 КПК України без обмежень у часі, просив його задовольнити.
Підозрюваний ОСОБА_4, захисники ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 надали до суду письмові пояснення (т. 2, а. с. 44-217), у судовому засіданні заперечили проти клопотання детектива НАБУ, яке є передчасним; вважали, що обгрунтованим є встановлення стороні захисту строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування до 11.09.2025 р.
Захисник ОСОБА_5 у судовому засіданні заперечив проти задоволення клопотання детектива НАБУ з огляду на те, що оскільки підозрюваний ОСОБА_11, захист якого він здійснює, знаходиться за кордоном України і не підтримує з ним зв`язок, він позбавлений можливості узгодити з підозрюваним позицію захисту; разом з тим, на питання слідчого судді повідомив, що він особисто як захисник будь-яких перешкод для ознайомлення в порядку ст. 290 КПК України з матеріалами досудового розслідування не має.
Підозрюваний ОСОБА_11, захисники ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 у судове засідання не з`явилися.
Слідчий суддя, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, встановив наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 290 КПК України визнавши зібрані під час досудового розслідування докази достатніми для складання обвинувального акту, прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний повідомити підозрюваному, його захиснику про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування.
Прокурор або слідчий за його дорученням на виконання вимог ч. 2 ст. 290 КПК України зобов`язаний надати доступ до матеріалів досудового розслідування, які є в його розпорядженні, у тому числі, будь-які докази, які самі по собі або у сукупності з іншими доказами можуть бути використані для доведення невинуватості або меншого ступеня винуватості обвинуваченого, або сприяти пом`якшенню покарання.
Як передбачено ч. 3, 4 ст. 290 КПК України, прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний надати доступ та можливість скопіювати або відобразити відповідним чином будь-які речові докази або їх частини, документи або копії з них, а також надати доступ до приміщення або місця, якщо вони знаходяться у володінні або під контролем держави, і прокурор має намір використати відомості, що містяться в них, як докази у суді. Надання доступу до матеріалів включає в себе можливість робити копії або відображення матеріалів.
Відповідно до ч. 10 ст. 290 КПК України передбачено, що сторонам кримінального провадження надається достатній час для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, до яких їм надано доступ. У разі зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них зобов`язаний встановити строк для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, після спливу якого сторона кримінального провадження вважається такою, що реалізувала своє право на доступ до матеріалів.
З огляду на це, слідчому судді належало встановити: (1) чи виконано стороною обвинувачення обов`язок щодо надання доступу до матеріалів досудового розслідування; (2) чи є підстави вважати, що сторона захисту зволікає із ознайомленням із матеріалами досудового розслідування; (3) у разі, якщо є підстави вважати, що сторона захисту зволікає із ознайомленням з матеріалами досудового розслідування, то чи може запропонований у клопотанні строк для ознайомлення вважатися розумним строком.
Як встановлено слідчим суддею, детективами НАБУ здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 52023000000000052 від 02.02.2023 р.
Слідчим суддею встановлено, що ОСОБА_4 та ОСОБА_11 було повідомлено про підозру у скоєнні злочинів 19.06.2024 р.
Виконуючи доручення прокурора від 10.09.2024 р., детективами НАБУ на виконання вимог ст. 290 КПК України стороні захисту у вказаному кримінальному провадженні було надано для ознайомленням матеріали досудового розслідування.
Як встановлено слідчим суддею, станом на 29.01.2025 р. представники сторони захисту ознайомилися з матеріалами досудового розслідування наступним чином:
- підозрюваний ОСОБА_4 ознайомився з 88 томами кримінального провадження;
- захисник ОСОБА_7 ознайомився з 32 томами кримінального провадження;
- захисник ОСОБА_12 ознайомилася з 33 томами кримінального провадження;
- захисник ОСОБА_6 ознайомився з 53 томами кримінального провадження;
- захисник ОСОБА_13 ознайомилася з 36 томами кримінального провадження;
- захисник ОСОБА_14 лише розпочав ознайомлення з матеріалами кримінального провадження без письмового підтвердження про кількість матеріалів, з якими він ознайомився;
- захисники ОСОБА_8, ОСОБА_15, ОСОБА_16 жодного разу не з`явилися для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування;
- підозрюваний ОСОБА_11 та його захисник ОСОБА_5 жодного разу не з`явилися для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування.
Згідно з ч. 1, 3 ст. 28 КПК України під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки.
Критерієм для визначення розумності строків кримінального провадження є: (1) складність кримінального провадження, яка визначається з урахуванням кількості підозрюваних, обвинувачених та кримінальних правопорушень, щодо яких здійснюється провадження, обсягу та специфіки процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування тощо; (2) поведінка учасників кримінального провадження; (3) спосіб здійснення слідчим, прокурором і судом своїх повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - ЄКПЛ) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку належним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Разом із тим, ч. 5 ст. 28 КПК України визначено, що кожен має право, щоб обвинувачення щодо нього в найкоротший строк або стало предметом судового розгляду, або щоб відповідне кримінальне провадження щодо нього було закрите.
Зволікання стороною захисту при ознайомленні з матеріалами досудового розслідування перешкоджає реалізації принципу розумності строків у кримінальному провадженні та основних засад, визначених нормами зазначеної ЄКПЛ та КПК України.
Кримінальним процесуальним законом визначено порядок встановлення факту надання протилежній стороні доступу до матеріалів кримінального провадження.
Як передбачено ч. 9 ст. 290 КПК України, за загальним правилом сторона кримінального провадження письмово підтверджує протилежній стороні факт надання їм доступу до матеріалів із зазначенням найменування таких матеріалів.
Водночас, закон не визначає певної форми процесуального документа, яким би підтверджувався факт надання доступу та ознайомлення з матеріалами провадження, а лише встановлює, що цей факт повинен бути письмово підтверджений самим учасником кримінального провадження, якому надано доступ. Такі письмові документи повинні додаватися до матеріалів кримінального провадження як підтвердження того, що кожна зі сторін виконала свої обов`язки і не порушила прав учасників кримінального провадження (зокрема, права вимагати відкриття матеріалів провадження та права на ознайомлення з цими матеріалами).
Як передбачено ч. 12 ст. 290 КПК України, розкриття усіх доказів є обов`язком сторони обвинувачення та є запорукою справедливого судового розгляду. Доступ до зібраних під час досудового розслідування матеріалів є гарантією забезпечення змагальності процесу та права на захист особи, щодо якої здійснюється провадження. Сторона захисту, зокрема повинна бути обізнаною та мати доступ до всіх доступних доказів, оскільки це необхідно для забезпечення рівності сторін. Якщо сторона кримінального провадження не здійснить відкриття матеріалів, суд не має права допустити відомості, що містяться в них, як докази.
Частиною 10 ст. 290 КПК України регламентовано спеціальний порядок встановлення цього факту у разі зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ: слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них зобов`язаний встановити строк для ознайомлення з матеріалами, після спливу якого сторона кримінального провадження або потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, вважаються такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів.
Обмеження строку для ознайомлення з матеріалами, до яких надано доступ у порядку ст. 290 КПК України, допускається лише на підставі ухвали слідчого судді, якою встановлено певний строк для такого ознайомлення - тобто, за відсутності письмового підтвердження стороною кримінального провадження протилежній стороні факту надання доступу до матеріалів провадження такий факт може бути підтверджено лише з дотриманням процедури, передбаченої ч. 10 ст. 290 КПК України.
Таких висновків щодо застосування ч. 10 ст. 290 КПК України у подібних правовідносинах дійшов Верховний Суд у постанові від 26.03.2019 (справа № 752/3929/15-к, провадження № 51-6541км18).
Поряд з цим, варто враховувати, що право на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження не є абсолютним. Таке право має реалізовуватися без зловживань і без шкоди для кримінального провадження. Ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у межах розумних строків відповідає завданням кримінального провадження та засаді розумних строків. Це, з одного боку, забезпечує реалізацію процесуальних прав сторони захисту, а з іншого - вимагає від особи відповідальної поведінки, зумовленої законними потребами, інтересами інших осіб (зокрема, іншого підозрюваного, потерпілого) та суспільства у цілому.
Ураховуючи положення ч. 1 ст. 290 КПК України, якими встановлено, що визначення моменту закінчення досудового розслідування та достатності доказів для складання обвинувального акту є виключною дискрецією прокурора, зазначена вище поведінка сторони захисту та обсяг матеріалів досудового розслідування, з якими ознайомилася сторона захисту, починаючи з 10.09.2024 р., свідчить про ухилення від ознайомлення з матеріалами досудового розслідування або зволікання із таким ознайомленням та є нічим іншим, як проявом зловживання своїми процесуальними правами з метою затягування строків направлення обвинувального акту до суду.
На переконання слідчого судді, захист зволікає з ознайомленням із матеріалами досудового розслідування, що є недобросовісною процесуальною поведінкою зі сторони захисту, а отже, буде доцільним встановити стороні захисту строк для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.
Слідчий суддя не погоджується з доводами захисту щодо часу, який необхідний їм для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, позаяк детальне вивчення матеріалів може відбуватись і після складення та направлення до суду обвинувального акту. Це не перешкоджатиме захисту належно підготувати свою правову позицію з посиланням на ті обставини, які ними будуть виявлені під час ознайомлення з матеріалами досудового розслідування поза межами виконання вимог ст. 290 КПК України. Водночас, КПК України не вимагає того, щоб електронні носії інформації обов`язково були оглянуті та прослухані під час виконання вимог ст. 290 КПК України. Сторона обвинувачення зобов`язана надати можливість скопіювати усі матеріали, які є в її розпорядженні. Якщо сторона кримінального провадження не здійснить відкриття матеріалів, суд не має права допустити відомості, що містяться в них, як докази.
До того ж, варто зауважити, що завантаженість захисників не може впливати на тривалість ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, оскільки не є обставиною, яка об`єктивно перешкоджає знайомитись з матеріалами досудового розслідування. Тому, покликання сторони захисту на такі обставини слідчий суддя визнає неспроможними.
За таких обставин, слідчий суддя дійшов висновку, що застосування процедури, передбаченої ч. 10 ст. 290 КПК України наразі є виправданою.
Отже, слідчий суддя, ураховуючи обсяг зібраних органом досудового розслідування матеріалів, продовження дії на території України дії воєнного стану, беручи до уваги час вчинення інкримінованого злочину, дату вручення підозри, те, що сторона захисту частково ознайомилася з матеріалами досудового розслідування, з урахуванням розумного часу для вивчення таких матеріалів, вважає необхідним клопотання детектива НАБУ задовольнити частково, та встановити підозрюваним та їх захисникам строк на ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні № 52023000000000052 від 02.02.2023 р. до 01.05.2025 р.
Встановлення такого процесуального строкує достатнім для належного і ретельного ознайомлення з матеріалами, та формування на їх основі подальшої стратегії і тактики захисту у цьому кримінальному провадженні, та не шкодитиме кримінальному провадженню, з точки зору його необґрунтованого затягування, буде достатнім для реалізації підозрюваними та їх захисниками прав та законних інтересів, передбачених законом.
Окрім того, у разі необхідності більш детального ознайомлення з матеріалами досудового розслідування чи повторного ознайомлення, сторона захисту не буде позбавлена можливості для цього після завершення виконання вимог ст. 290 КПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 40, 290, 369-372 КПК України, слідчий суддя
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання старшого детектива Національного бюро Першого підрозділу детективів Першого Головного підрозділу детективів НАБУ ОСОБА_3 про встановлення стороні захисту строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні № 52023000000000052 від 02.02.2023 р. - задовольнити частково.
Установити строк для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження № 52023000000000052 від 02.02.2023 р. стороні захисту у кримінальному провадженні:
- підозрюваному ОСОБА_4 та його захисникам ОСОБА_7, ОСОБА_12, ОСОБА_6, ОСОБА_14, ОСОБА_13, ОСОБА_8, ОСОБА_15, ОСОБА_16 ;
- підозрюваному ОСОБА_11 та його захиснику ОСОБА_5,
а також залученим захисникам, у випадку надання ними стороні обвинувачення документів, передбачених ч. 1 ст. 50 КПК України, строк до 01.05.2025 р., після спливу якого сторона захисту вважатиметься такою, що реалізувала своє право на доступ до матеріалів цього кримінального провадження.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та окремому оскарженню не підлягає. Заперечення проти цієї ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1