- Presiding judge (HACC): Nohachevskyi V.V.
Справа № 991/2125/24
Провадження № 1-кп/991/26/24
УХВАЛА
про відмову у тимчасовому доступі до документів та інформації
15 січня 2025 рокумісто Київ
Вищий антикорупційний суд у складі колегії суддів ОСОБА_1 (головуючий), ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4,
прокурора ОСОБА_5,
обвинуваченого ОСОБА_6,
захисників ОСОБА_7, ОСОБА_8,
розглянув у судовому засіданні клопотання захисника ОСОБА_9 про надання тимчасового доступу до документів та інформації у кримінальному провадженні № 52023000000000364 за обвинуваченням ОСОБА_10 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України.
(1)Зміст заявлених клопотань
До суду надійшло клопотання захисника ОСОБА_11, у якому той просив надати тимчасовий доступ до інформації, яка міститься в Єдиному реєстрі досудових розслідувань (далі - ЄРДР), щодо цього кримінального провадження, держателем якої є ІНФОРМАЦІЯ_1, з можливістю вилучення інформації на паперовому та електронному носії за всіма параметрами, визначеними пунктом 3 глави 4 Положення про порядок ведення ЄРДР, затвердженого Наказом Генеральної прокуратури України № 139 від 06.04.2016, а саме:
- за розділами «Основні відомості», «Кримінальні правопорушення», «Рух провадження», «Прикріплені файли» для ознайомлення з такою інформацією, одержання в друкованому або електронному вигляді копії необхідних даних по зазначеному кримінальному провадженні, в тому числі інформації щодо внесення відомостей про процесуальні рішення, рух провадження, внесення інших відомостей - в повному обсязі;
- роздруківки скріншоту вкладки «Рух провадження» у кримінальному провадженні з моменту внесення відповідних відомостей до ЄРДР та до направлення обвинувального акта до суду прокурором, станом на час розгляду цього запиту (всі вкладення на сторінці) - у повному обсязі;
- роздруківки скріншоту вкладок з реєстру - «Зміни», вкладки «Кримінальне правопорушення» у кримінальному провадженні по кримінальному правопорушенню, досудове розслідування якого здійснювалось в рамках цього провадження із зазначенням часу, дати, користувача та форми змін що до кожної зміни у кримінальному провадженні з моменту внесення відповідних відомостей до ЄРДР і до закінчення провадження, - у повному обсязі.
В обґрунтування цього останній зазначив, що витребування вказаної у клопотанні інформації має безпосереднє значення для розгляду справи та є необхідним для перевірки фактів дотримання вимог КПК при реалізації своїх повноважень органами прокуратури під час проведення досудового розслідування та оцінки доказів з точки зору належності, допустимості і достовірності, а отримати самостійно зазначену інформацію неможливо.
(2)Позиції учасників провадження
Захисник ОСОБА_7 підтримала заявлене клопотання та просила його задовольнити. Також наголосила, що відомості з реєстру, долучені прокурором, не є повними.
Зі свого боку прокурор ОСОБА_13 зазначив, що прокурор ОСОБА_14 вже надав стороні захисту усі можливі запитувані документи. До того ж вказав, що до ЄРДР додаються не всі відомості та матеріали.
Представник особи, у володінні якої знаходяться документи, тимчасовий доступ до яких просить адвокат, в судове засідання не прибув. Відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
(3)Мотиви, з яких виходив суд при вирішенні клопотання
Відповідно до ч. 1 та п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є заходом забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Сторони кримінального провадження мають право звернутися до суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів (ч. 1 ст. 160 КПК України). Стороною кримінального провадження з боку захисту є, зокрема, обвинувачений та його захисник (п. 19 ч. 1 ст. 3 КПК України).
Суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
- перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
- самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
- не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю (ч. 5 ст. 163 КПК України).
Суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених ч. 5 цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів (ч. 6 ст. 163 КПК України).
Дослідивши зміст заявленого клопотання, заслухавши думку учасників провадження, суд дійшов висновку, що у клопотанні сторони захисту слід відмовити зважаючи на таке.
Колегія суддів констатувала, що захисник просив отримати доступ до інформації, яка міститься у ЄРДР щодо цього кримінального провадження, держателем якої є ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою перевірки дотримання органами прокуратури вимог кримінального процесуального закону під час реалізації своїх повноважень.
Так, зі змісту долучених прокурором матеріалів вбачається, що той вже направляв захиснику запитувані відомості, а саме: завірені копії роздруківок відомостей з розділів «Основні відомості», «Кримінальні правопорушення», «Рух провадження», «Прикріплені файли».
У зазначених копіях, зокрема, міститься інформація про здійснення дій в межах цього провадження на стадії досудового розслідування, дату здійснення таких дій та суб`єктів їх здійснення. Тобто, обсяг наданої інформації цілком відповідає запитуваній захисником.
Отож, зважаючи на викладене, на переконання колегії суддів, в отриманні такого доступу відпала потреба.
На підставі викладеного, суд постановив:
-відмовити у задоволенні клопотань захисника ОСОБА_9 про тимчасовий доступ до документів та інформації.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення й оскарженню не підлягає.
Судді
ОСОБА_2 ОСОБА_1 ОСОБА_3