- Presiding judge (HACC): Maslov V.V.
Справа № 991/1075/25
Провадження 1-кс/991/1075/25
У Х В А Л А
10 лютого 2025 року м. Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1,
за участю:
секретаря судового засідання - ОСОБА_2,
прокурора - ОСОБА_3,
підозрюваного - ОСОБА_4,
захисника - ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора четвертого відділу управління процесуального керівництва, підтримання публічного обвинувачення та представництва в суді Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_3, про продовження строку дії обов`язків, покладених на ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, у кримінальному провадженні № 62024000000000188,
В С Т А Н О В И В:
І. Суть питання, що вирішується ухвалою, і за чиєю ініціативою воно розглядається
1.На розгляд слідчого судді надійшло вищезазначене клопотання прокурора про продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_4 .
2.За змістом клопотання, прокурор просив продовжити на два місяці строк дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_4, передбачених ст. 194 КПК, а саме: (1) прибувати за кожною вимогою детективів Національного антикорупційного бюро України, які здійснюють досудове розслідування, прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, які здійснюють процесуальне керівництво, слідчого судді суду; (2) не відлучатися за межі Черкаської області, без дозволу детективів Національного антикорупційного бюро України, які здійснюють досудове розслідування, прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, які здійснюють процесуальне керівництво, слідчого судді, суду; (3) повідомляти детективів Національного антикорупційного бюро України, які здійснюють досудове розслідування, прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, які здійснюють процесуальне керівництво та/або суд про зміну свого місця проживання та/або роботи; (4) продовжити зберігання у відповідних органах державної влади свій паспорт (паспорти) громадянина України для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України та в`їзд до України.
3.Узагальнено доводи клопотання зводяться до такого: (1) ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 27, ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 369 та ч. 5 ст. 190 КК, на підставі вагомих доказів; (2) наявні ризики, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені пунктами 1, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК, а саме: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; незаконно впливати на потерпілого, свідків, експертів, інших учасників у цьому ж кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується; (3) зазначені ризики обґрунтовано вимагають продовження дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_4, згідно з ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 09.01.2025.
ІІ. Позиції учасників кримінального провадження щодо поданого клопотання
4.У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання про продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного, просив його задовольнити, з викладених у ньому підстав.
5.Захисник ОСОБА_5 не заперечував проти задоволення клопотання прокурора, звертаючи увагу на належну процесуальну поведінку ОСОБА_4 протягом усього періоду здійснення досудового розслідування, поважний вік підозрюваного та статус професора.
6.Підозрюваний підтримав позицію свого захисника.
ІІІ. Положення закону, якими керувався слідчий суддя при постановленні ухвали
7.Статтею 132 КПК встановлені загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження - вони не допускаються, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
8.Відповідно до ст. 177 КПК метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам:
-переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;
-знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;
-незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;
-перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;
-вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
9.Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
10.Згідно з ч. 5 ст. 194 КПК слідчий суддя, застосовуючи запобіжний захід, не пов`язаний з триманням під вартою, може зобов`язати підозрюваного прибувати за кожною вимогою до суду або до іншого визначеного органу державної влади, а також виконувати один або кілька обов`язків, необхідність покладення яких була доведена прокурором, а саме: 1) прибувати до визначеної службової особи із встановленою періодичністю; 2) не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду; 3) повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; 4) утримуватися від спілкування з будь-якою особою, визначеною судом, або спілкуватися з нею із дотриманням умов, визначених судом; 5) не відвідувати місця, визначені судом; 6) пройти курс лікування від наркотичної або алкогольної залежності; 7) докласти зусиль до пошуку роботи або до навчання; 8) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну; 9) носити електронний засіб контролю.
11.Відповідно до ч. 7 ст. 194 КПК вказані обов`язки можуть бути покладені на підозрюваного на строк не більше двох місяців. У разі необхідності строк дії обов`язків може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. З огляду на приписи ч. 4 ст. 199 КПК слідчий суддя зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку дії обов`язків згідно з правилами, передбаченими для розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу. Тобто при вирішенні цього питання слідчий суддя керується загальними приписами, які регулюють застосування запобіжного заходу.
12.Системний аналіз положень ст. 194, 199 КПК, які регулюють загальні підстави і порядок застосування та продовження запобіжного заходу, дають слідчому судді підстави вважати, що під час розгляду клопотання про продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного, необхідно перевірити існування ризиків, які були заявлені прокурором відповідно до ч. 1 ст. 177 КПК та чи є обставини, що обґрунтовують необхідність покладення таких обов`язків.
13.Відповідні ризики, які дають достатні підстави суду вважати, що підозрюваний може здійснити спробу протидії кримінальному провадженню у формах, що передбачені ч. 1 ст. 177 КПК, слід вважати наявними за умови встановлення обґрунтованої ймовірності можливості здійснення підозрюваним зазначених дій. Водночас КПК не вимагає доказів того, що підозрюваний обов`язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає доказів того, що він має реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні в майбутньому.
ІV. Встановлені слідчим суддею обставини із посиланням на докази
14.Слідчими Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань здійснювалось досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62024000000000188 за підозрою ОСОБА_6 та ОСОБА_4 .
15.12.04.2024 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 190 КК, у вказаному кримінальному провадженні (т. 2 а.с. 110-121).
16.Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду від 13.04.2024 (справа № 757/16806/24-к) до підозрюваного ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з визначеним розміром застави у розмірі 1 514 000 грн (т. 3 а.с. 25-30).
17.Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду від 07.06.2024 (справа № 757/26019/24-к) до підозрюваного ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в певний період доби, з покладенням до 04.07.2024 таких обов`язків: не відлучатися із м. Черкаси без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування з підозрюваним ОСОБА_6, потерпілими ОСОБА_7 та ОСОБА_8, свідком ОСОБА_9 та іншими свідками у провадженні, як безпосередньо, так й через інших осіб; здати на зберігання до відповідного територіального підрозділу ДМСУ за місцем проживання свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну (т. 3 а.с. 33-34).
18.Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду від 02.07.2024 (справа № 757/29549/24-к) ОСОБА_4 продовжено строк дії обов`язків, покладених ухвалою слідчого судді Печерського районного суду від 07.06.2024 до 02.09.2024 (т. 3 а.с. 37-38).
19.Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду від 28.06.2024 у справі № 757/29174/24-к продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62024000000000188 за підозрою ОСОБА_6 та ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 190 КК до шести місяців (т. 3 а.с. 7-8).
20.Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду від 28.08.2024 (справа № 757/38507/24-к) ОСОБА_4 продовжено строк дії обов`язків, покладених ухвалою слідчого судді Печерського районного суду від 07.06.2024 в межах строків досудового розслідування, тобто до 12.10.2024 (т. 3 а.с. 42-43).
21.Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду від 10.10.2024 (справа № 757/46478/24-к) ОСОБА_4 продовжено строк дії обов`язків, покладених ухвалою слідчого судді Печерського районного суду від 07.06.2024 в межах строку досудового розслідування, тобто до 12.11.2024 (т. 3 а.с. 47-49).
22.Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду від 07.10.2024 у справі № 757/45644/24-к продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62024000000000188 за підозрою ОСОБА_6 та ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 190 КК до семи місяців (т. 3 а.с. 9).
23.Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду від 11.11.2024 (справа № 757/52506/24-к) ОСОБА_4 продовжено строк дії обов`язків, покладених ухвалою слідчого судді Печерського районного суду від 07.06.2024 в межах строку досудового розслідування, тобто до 12.12.2024 (т. 3 а.с. 54-57).
24.Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду від 07.11.2024 у справі № 757/51921/24-к продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62024000000000188 за підозрою ОСОБА_6 та ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 190 КК до восьми місяців (т. 3 а.с. 10).
25.22.11.2024 прокурором відділу Офісу Генерального прокурора повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_4, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 368 КК, а саме у пособництві в одержанні службовою особою, яка займає відповідальне становище, неправомірної вигоди в особливо великому розмірі для себе та третіх осіб за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади та службового становища, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди (т. 3 а.с. 74-85).
26.25.11.2024 визначено підслідність у вказаному кримінальному провадженні за детективами НАБУ (т. 3 а.с. 1-3).
27.Ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 10.12.2024 продовжено підозрюваному ОСОБА_4 строк дії обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК, до 12.01.2025 включно.
28.03.01.2025 детективом Національного антикорупційного бюро України повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_4 та про нову підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 27, ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 369 КК, а саме у підбурюванні до закінченого замаху на надання неправомірної вигоди службовій особі, яка займає відповідальне становище, за вчинення службовою особою в інтересах третьої особи дій з використанням службового становища, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, а також кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 190 КК, а саме у заволодінні чужим майном шляхом обману (шахрайстві), вчиненому за попередньою змовою групою осіб, в умовах воєнного стану та в особливо великих розмірах (т. 3 а.с. 117-136).
29.Ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 07.01.2025 продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62024000000000188 до 12.02.2025 (т. 3 а.с. 89-96).
30.Ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 09.01.2025 продовжено підозрюваному ОСОБА_4 строк дії обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК, до 12.01.2025 включно, водночас слідчим суддею було розширено обов`язок не відлучатись не відлучатися за межі населеного пункту, в якому він проживає, без дозволу слідчого, прокурора, суду, на не відлучатись із Київської області. Окрім того, слідчим суддею було скасовано обов`язок ОСОБА_4 утримуватися від спілкування з підозрюваним ОСОБА_6 та свідками у кримінальному провадженні щодо обставин кримінального провадження (т. 3 а.с. 148-159).
31.04.02.2025 детективом Національного антикорупційного бюро України повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_4, а саме про те, що він підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 27, ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 369 КК, а саме у підбурюванні до закінченого замаху на надання неправомірної вигоди службовій особі, яка займає відповідальне становище, за вчинення службовою особою в інтересах третьої особи дій з використанням службового становища, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, а також кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 190 КК, а саме у заволодінні чужим майном шляхом обману (шахрайстві), вчиненому за попередньою змовою групою осіб, в умовах воєнного стану та в особливо великих розмірах (т. 1 а.с. 15-35).
V. Мотиви, з яких слідчий суддя виходив при постановленні ухвали за наслідками розгляду клопотання прокурора
32.Заслухавши доводи сторін та дослідивши надані документи, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання прокурора про продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_4, підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Щодо обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення
33.Оскільки чинне законодавство не розкриває поняття «обґрунтованої підозри», слідчий суддя, враховуючи ст. 8, 9 КПК, керується усталеною практикою ЄСПЛ, згідно з якою обґрунтованість підозри - це певний стандарт доказування, який означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення ЄСПЛ від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», п. 175; рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, N 182). Водночас факти, які викликали підозру, не обов`язково мають бути одного рівня з тими, які необхідні для того, щоб не лише обґрунтувати засудження, а й пред`явити обвинувачення, що є наступною стадією в процесі розслідування кримінальної справи (рішення у справі «Murrаy v.United Kingdom», 14310/88, 28.10.1994, п. 55).
34.Із клопотання та доданих до нього матеріалів кримінального провадження встановлено, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 27, ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 369 КК, а саме у підбурюванні до закінченого замаху на надання неправомірної вигоди службовій особі, яка займає відповідальне становище, за вчинення службовою особою в інтересах третьої особи дій з використанням службового становища, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, а також кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 190 КК, а саме у заволодінні чужим майном шляхом обману (шахрайстві), вчиненому за попередньою змовою групою осіб, в умовах воєнного стану та в особливо великих розмірах.
35.За версією органу досудового розслідування, суть вказаного кримінального правопорушення полягає у тому, що ОСОБА_6, будучи начальником відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національної поліції України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Черкаської обласної прокуратури, у період часу з 22.02.2024 по 10.04.2025, за попередньою змовою з ОСОБА_4, умовляннями та погрозами схилили ОСОБА_9, представника групи компаній «LNZ Group», до надання неправомірної вигоди службовій особі, яка займає відповідальне становище, за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи дій з використанням службового становища, щодо закриття кримінальних проваджень № 12022250360001006 від 13.12.2022 за ч. 2 ст. 286 КК та № 12021000000000941 від 24.07.2021 за ч. 5 ст. 191 КК.
36.У свою чергу ОСОБА_9, діючи під контролем правоохоронних органів, діючи пасивно та виконуючи вказівки ОСОБА_6 та ОСОБА_6, в період часу з 19.03.2024 по 10.04.2024 надав ОСОБА_4 грошові кошти на загальну суму 41 000 доларів, що згідно з офіційним курсом НБУ на відповідні дати становило 1 602 727, 90 грн, які призначалися як неправомірна вимога для ОСОБА_6 та інших осіб.
37.Водночас, ОСОБА_6 не мав наміру вчиняти будь-які дії в інтересах представників групи компаній «LNZ Group», що свідчить про заволодіння ним разом з ОСОБА_4 вищезазначеними грошовими коштами шляхом обману.
38.Обґрунтованість такої підозри підтверджується фактичними даними, що містяться у таких документах:
-заяві ОСОБА_9 щодо повідомлення його про необхідність передачі ОСОБА_6 неправомірної вигоди за його посередництво для закриття кримінального провадження № 12021000000000941 (т. 2 а.с. 5-6);
-протоколах допиту свідка ОСОБА_9 від 29.02.2024, від 16.03.2024, від 22.03.2024, від 04.04.2024, який повідомив обставини передачі ним 19.03.2024 неправомірної вигоди у сумі 6000 дол. США ОСОБА_6 за посередництва ОСОБА_4 за закриття кримінального провадження № 12022250360001006, а також 28.03.2024 та 10.04.2024 по 17 500 доларів США за закриття кримінального провадження № 12021000000000941 (т. 2 а.с. 7-11, 27-31, 34-40, 62-71);
-протоколах допиту потерпілого ОСОБА_7 від 05.03.2024 та від 04.04.2024, відповідно до показань якого ОСОБА_9 повідомив йому про необхідність передачі ОСОБА_6 за посередництва ОСОБА_4 неправомірної вигоди за закриття кримінального провадження № 12021000000000941 (т. 2 а.с. 20-23, 43-46);
-протоколі допиту потерпілої ОСОБА_8 від 05.03.2024, яка повідомила, що була свідком у кримінальному провадженні № 12022250360001006, і від ОСОБА_9 їй стало відомо, що правоохоронці, які здійснюють досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні, готові можуть його закрити за матеріальну винагороду (т. 2 а.с. 24-26);
-протоколі допиту свідка ОСОБА_10 від 04.04.2024, який повідомив, що він викликався на допит як свідок у кримінальному провадженні № 12021000000000941 на 25.03.2024. У вказану дату слідчий повідомив його про перенесення допиту на 01.04.2024, однак через декілька днів ОСОБА_9 надав інформацію, що допит у слідчого остаточно скасовано та проводитись не буде. 01.04.2024 йому зателефонував слідчий, запитав про причини його неявки на допит та сказав з`явитись до нього 02.04.2024. Оскільки ОСОБА_9 запевнив свідка, що вказаного допиту не буде, останній у вказану дату до слідчого не з`являвся. 02.04.2024 свідку зателефонував слідчий, щоб з`ясувати причини неявки на допит, на що ОСОБА_10 надав йому номер телефону ОСОБА_9 та просив з`ясовувати усі питання з останнім. Більше слідчий свідку не телефонував (т. 2 а.с. 47-51);
-протоколах огляду від 27.03.2024 та від 09.04.2024, відповідно до яких ОСОБА_9, який діяв під контролем правоохоронних органів, були вручені кошти двічі в сумі по 17 500 дол. США (т. 2 а.с. 95-101, 158-164);
-протоколі огляду від 18.03.2024, відповідно до якого ОСОБА_9, який діяв під контролем правоохоронних органів, були вручені кошти в сумі 6 000 дол. США (т. 2 а.с. 154-157);
-протоколі обшуку від 12.04.2024, проведеного у службовому кабінеті начальника відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_6, під час якого було виявлено, зокрема, оригінали матеріалів кримінального провадження № 12021000000000941 та копії матеріалів кримінального провадження № 12022250360001006 (т. 2 а.с. 132-140);
-протоколах обшуку від 12.04.2024, проведених за місцем проживання ОСОБА_4, під час яких було вилучено кошти, які є предметом неправомірної вигоди (т. 2 а.с. 141-153);
-протоколі затримання особи, підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення від 12.04.2024 (т. 2 а.с. 102-109).
39.Дослідивши зазначені документи, слідчий суддя доходить висновку, що прокурором було надано достатньо доказів на підтвердження того, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення ОСОБА_4 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 27, ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 369 та ч. 5 ст. 190 КК.
40.Водночас, слідчий суддя на даній стадії не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності саме для встановлення вини чи її відсутності у особи у вчиненні злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї запобіжного заходу.
Щодо наявності ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК
41.Слідчий суддя вважає доведеними, що вказані у клопотанні прокурора ризики щодо поведінки підозрюваного частково продовжують існувати, з огляду на таке.
Ризик переховування від органів досудового розслідування та/або суду
42.На переконання слідчого судді ризик переховування ОСОБА_4 обумовлюється можливістю притягнення його до кримінальної відповідальності та пов`язаними із цим можливими негативними для підозрюваного наслідками і суворістю передбаченого покарання, оскільки ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 27, ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 369 та ч. 5 ст. 190 КК, одне з яких є особливо тяжким, санкцією якого передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п`яти до дванадцяти років з конфіскацією майна, а інше - тяжким корупційним.
43.Важливим аспектом є також те, що звільнення від відбування покарання з випробуванням чи призначення покарання більш м`якого, ніж передбачено законом, за вчинення корупційного злочину КК не передбачено (ст. 69, 75 КК).
44.Наведені обставини вже самі по собі можуть бути підставою та мотивом для підозрюваного ОСОБА_4 переховуватися від органів досудового розслідування та суду.
45.Водночас, продовження існування зазначеного ризику, на переконання слідчого судді, також доводиться сукупністю таких встановлених фактичних даних.
46.Так, в умовах, які існують в Україні, викликаних військовою агресією російської федерації проти України, у підозрюваного збільшуються можливості для ухилення від органу досудового розслідування та суду, адже у держави наразі з об`єктивних причин відсутні можливості належним чином контролювати державний кордон у місцях активних бойових дій з російською федерацією. Окрім того, з огляду на вік підозрюваного, якому станом на час розгляду клопотання виповнилося 60 років, останній має право на безперешкодний виїзд за межі України.
47.Отже, зазначені обставини, у своїй сукупності, вказують на те, що, перебуваючи на волі та співставляючи можливі негативні наслідки для себе у разі засудження до покарання у вигляді позбавлення волі на тривалий термін із можливістю уникнення ним покарання шляхом переховування від органу досудового розслідування та суду, може безперешкодно залишити територію України з метою уникнення кримінальної відповідальності.
48.Продовження існування ризику переховування, обумовлює необхідність продовження строку дії, покладених на ОСОБА_4 обов`язків: прибувати за кожною вимогою детективів Національного антикорупційного бюро України, які здійснюють досудове розслідування, прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, які здійснюють процесуальне керівництво, слідчого судді суду; не відлучатися за межі Черкаської області, без дозволу детективів Національного антикорупційного бюро України, які здійснюють досудове розслідування, прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, які здійснюють процесуальне керівництво, слідчого судді, суду; повідомляти детективів Національного антикорупційного бюро України, які здійснюють досудове розслідування, прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, які здійснюють процесуальне керівництво та/або суд про зміну свого місця проживання та/або роботи; продовжити зберігання у відповідних органах державної влади свій паспорт (паспорти) громадянина України для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України та в`їзд до України.
Ризик незаконного впливу на свідків у кримінальному провадженні
49.Слідчий суддя погоджується з доводами прокурора щодо продовження існування ризику незаконного впливу підозрюваного на свідків.
50.При встановленні наявності ризику впливу на свідків, слідчий суддя враховує встановлену КПК процедуру отримання показань від осіб, які є свідками у кримінальному провадженні, а саме спочатку, на стадії досудового розслідування показання отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акта до суду, на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні (ч. 1, 2 ст. 23, ст. 224 КПК). Водночас, суд може обґрунтовувати свої висновки лише показаннями, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому ст. 225 КПК, тобто допитаних на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них (ч. 4 ст. 95 КПК).
51.За таких обставин, ризик впливу на свідків існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при зібранні доказів, а й на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом показань від свідків та дослідження їх судом.
52.Варто враховувати те, що оскільки підозрюваному повідомлено про завершення досудового розслідування та надано доступ до матеріалів досудового розслідування, відповідно останній отримав можливість ознайомитися з матеріалами кримінального провадження, які містять значиму інформацію, зокрема, щодо проведених слідчих та процесуальних дій, які йому до цього були невідомі. З урахування вказаних обставин підозрюваний може вчиняти дії з метою схиляння свідків до відмови від надання правдивих свідчень щодо обставин кримінального провадження, або їх зміни.
53.Водночас, слідчий суддя відхиляє доводи сторони обвинувачення щодо можливого впливу підозрюваного на експерта та потерпілих у кримінальному провадженні, оскільки на доведення цього ризику не надано переконливих обґрунтувань.
Щодо ризику вчинення іншого кримінального правопорушення
54.Оцінка доводам прокурора щодо існування вказаного ризику надавалася слідчими суддями Вищого антикорупційного суду під час розгляду двох попередніх клопотань сторони обвинувачення про продовження строку дії обов`язків підозрюваному в ухвалах від 10.12.2024 та 09.01.2025, у яких зазначалось про відсутність існування такого ризику. Жодних нових обставин на підтвердження існування вказаного ризику прокурором надано не було.
Щодо виправданості потреб досудового розслідування у втручанні у права і свободи особи
55.На переконання слідчого судді, потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного, про який ідеться в клопотанні, оскільки існує обґрунтована підозра щодо вчинення ним особливо тяжкого корупційного кримінального правопорушення, досудове розслідування щодо якого не завершене. Також відповідний ступінь втручання є розумним і співмірним із завданнями цього кримінального провадження.
Щодо можливості виконання завдання, для виконання якого прокурор звертається із клопотанням
56.На переконання слідчого судді, завдання, для виконання якого прокурор звернувся з цим клопотання, зокрема, запобігти вчиненню підозрюваним дій, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК, може бути виконане саме шляхом покладення відповідних обов`язків, які передбачені законодавцем для запобігання вказаним ризикам.
Беручи до уваги вищенаведене, керуючись положеннями ст. 177, 184, 186, 194, 199, 201, 331, 372 КПК, слідчий суддя
ПОСТАНОВИВ:
1.Клопотання прокурора четвертого відділу управління процесуального керівництва, підтримання публічного обвинувачення та представництва в суді Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_3, - задовольнити.
2.Продовжити підозрюваному ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, строк дії обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК, до 10.04.2025 включно, а саме:
-прибувати за кожною вимогою детективів Національного антикорупційного бюро України, які здійснюють досудове розслідування, прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, які здійснюють процесуальне керівництво, слідчого судді суду;
-не відлучатися за межі Черкаської області, без дозволу детективів Національного антикорупційного бюро України, які здійснюють досудове розслідування, прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, які здійснюють процесуальне керівництво, слідчого судді, суду;
-повідомляти детективів Національного антикорупційного бюро України, які здійснюють досудове розслідування, прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, які здійснюють процесуальне керівництво та/або суд про зміну свого місця проживання та/або роботи;
-продовжити зберігання у відповідних органах державної влади свій паспорт (паспорти) громадянина України для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України та в`їзд до України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1