- Presiding judge (HACC): Kryklyvyi V.V.
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
Справа № 991/1114/25
Провадження № 1?кп/991/1116/25
У Х В А Л А
18 лютого 2025 рокумісто Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1,
розглянувши у справі за скаргою ОСОБА_2 на постанову детектива Національного антикорупційного бюро України про закриття кримінального провадження
клопотання ОСОБА_2 про здійснення дистанційного провадження,
в с т а н о в и в:
10.02.2025 на розгляд слідчого судді у порядку, передбаченому п. 3 ч. 1 ст. 303 КПК України, надійшла скарга ОСОБА_2 на постанову детектива Національного антикорупційного бюро України про закриття кримінального провадження № 42024000000000115 від 23.01.2025.
17.02.2025 до суду надійшло клопотання ОСОБА_2 про розгляд зазначеної скарги в режимі відеоконференції з приміщення Уманського міськрайонного суду Черкаської області. Клопотання обґрунтовано тим, що заявниця проживає у Черкаській області та через воєнний стан і пов`язані з цим обмеження не зможе прибути до міста Києва.
З урахуванням наведеного слідчий суддя уважає за необхідне вирішити питання про здійснення дистанційного судового провадження. Водночас, оскільки вирішення зазначеного питання має виключно організаційний характер та знаходиться поза межами здійснення розгляду скарги по суті, його вирішення можливе за відсутності учасників судового провадження та без проведення судового засідання.
Відповідно до ч. 3 ст. 306 КПК України розгляд такої скарги здійснюється за обов`язкової участі особи, яка подала скаргу, чи її захисника.
Частиною першої ст. 306 КПК України передбачено, що скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора розглядаються слідчим суддею згідно з правилами судового розгляду, передбаченими ст. 318?380 цього Кодексу, з урахуванням положень цієї глави.
Згідно з п. 1, 4 та 41 ч. 1 ст. 336 КПК України судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі: неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров`я або з інших поважних причин; необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження; введення воєнного стану.
Суд ухвалює рішення про здійснення дистанційного судового провадження за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи інших учасників кримінального провадження (ч. 2 ст. 336 КПК України).
Отже, враховуючи, що розгляд скарги здійснюється за обов`язкової участі особи, яка її подала, слідчий суддя вважає, що задля забезпечення оперативності розгляду скарги необхідно прийняти рішення щодо здійснення дистанційного судового провадження у цій справі.
Вирішуючи клопотання заявника, слідчий суддя звертає увагу, що зі скарги слідує, що ОСОБА_2 проживає у м. Умань Черкаської області.
Окрім того, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», що затверджений Законом України № 2102?ІХ від 24.02.2022, в Україні введений воєнний стан із 05:30 24.02.2022. У подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався і триває дотепер.
З початку військової агресії і дотепер з боку російської федерації постійно наносяться ракетні та бомбові удари по воєнних та цивільних об`єктах на всій території України, зокрема транспортній інфраструктурі, що обумовлює нерегулярність та небезпечність міжміського транспортного сполучення. Окрім того, на всій території країни запроваджено комендантську годину, переміщення під час якої забороняється без спеціальної перепустки чи посвідчення, виданого військовою комендатурою.
Отже, наявні об`єктивні перешкоди для прибуття учасників судового провадження до приміщення суду та реальна небезпека, пов`язана з пересуванням на значні відстані територією України.
Ураховуючи наведене, вживаючи заходів для забезпечення оперативності, повноти та неупередженості судового провадження, враховуючи, що кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті у розумні строки, з метою забезпечення участі ОСОБА_2 у судовому засіданні, слідчий суддя вважає за необхідне здійснити розгляд скарги у дистанційному провадженні з приміщення Уманського міськрайонного суду Черкаської області.
На підставі викладеного, керуючись ст. 306, 336 КПК України,
п о с т а н о в и в:
Клопотання ОСОБА_2 - задовольнити.
Здійснювати дистанційне судове провадження у справі за скаргою ОСОБА_2 на постанову детектива Національного антикорупційного бюро України про закриття кримінального провадження № 42024000000000115 від 23.01.2025 між Вищим антикорупційним судом та Уманським міськрайонним судом Черкаської області (20300, Україна, Черкаська обл., місто Умань, вулиця Кизила Андрія, будинок, 18).
Доручити відповідальним працівникам Уманського міськрайонного суду Черкаської області проведення судового розгляду в режимі відеоконференції за участю ОСОБА_2 .
Дату і час проведення судових засідань повідомляти учасникам судового розгляду та Уманському міськрайонному суду Черкаської області.
Копію ухвали направити учасникам судового провадження для відома.
Копію ухвали направити до Уманського міськрайонного суду Черкаської області для організації виконання.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення й оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_3