- Presiding judge (HACC AC): Bodnar S.B.
Справа № 991/4073/21
Провадження №11-кп/991/13/25
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
АПЕЛЯЦІЙНА ПАЛАТА
УХВАЛА
17 лютого 2025 року м. Київ
Колегія суддів Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4
обвинувачених ОСОБА_5, ОСОБА_6
захисників ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9,
ОСОБА_10
прокурора ОСОБА_11
представника потерпілого -
Регіонального відділення
Фонду державного майна України
по Київській, Черкаській та
Чернігівській областях ОСОБА_12
представника потерпілого -
Державного підприємства
«Міжнародний аеропорт
«Бориспіль» ОСОБА_13
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду заяву захисника ОСОБА_9 в інтересах обвинуваченої ОСОБА_6 про відвід прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_11 у провадженні за апеляційними скаргами на вирок Вищого антикорупційного суду від 01 березня 2023 року у кримінальному провадженні № 52019000000000504від 18 червня 2019 року, за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України та ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 364 КК України,
УСТАНОВИЛА:
Вироком Вищого антикорупційного суду від 01 березня 2023 року обвинуваченого ОСОБА_5 визнано винуватим у пред`явленому обвинуваченні за ч. 2 ст. 364 КК України та призначено йому покарання у виді 5 (п`яти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, на строк 3 (три) роки та зі штрафом у розмірі 8500 (вісім тисяч п`ятсот) грн.
Обвинувачену ОСОБА_6 визнано винуватою у пред`явленому обвинуваченні за ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 364 КК України та призначено їй покарання у виді 4 (чотирьох) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, на строк 3 (три) роки та зі штрафом у розмірі 8500 (вісім тисяч п`ятсот) грн.
Частково задоволено цивільний позов Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях про відшкодування матеріальної шкоди та стягнуто солідарно з ОСОБА_5 та ОСОБА_6 на їхню користь матеріальну шкоду у розмірі 10 996 758 (десять мільйонів дев`ятсот дев`яносто шість тисяч сімсот п`ятдесят вісім) грн 88 (вісімдесят вісім) коп. У решті вимог відмовлено.
Не погодившись з указаним рішенням, обвинувачена ОСОБА_6, захисники ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_16 звернулись до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду з апеляційними скаргами, у яких просять скасувати вирок Вищого антикорупційного суду від 01 березня 2023 року.
У ході розгляду відповідних апеляційних скарг 17 лютого 2025 року захисник ОСОБА_9 на підставі п. 3 ч. 1 ст. 77 КПК України звернувся до суду з усною заявою про відвід прокурора ОСОБА_11 від участі у розгляду цієї справи.
В обґрунтування своєї позиції захисник зазначає, що одним із захисників обвинуваченого ОСОБА_5 у цьому кримінальному провадженні був адвокат ОСОБА_16, який одночасно є підозрюваним у кримінальному провадження № 52024000000000171 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України. Процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні здійснюється прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_11 .
Під час проведення обшуку у межах зазначеного кримінального провадження детективами Національного антикорупційного бюро України вилучено мобільні телефони та комп`ютерну техніку ОСОБА_16, у пам`яті яких містяться файли, документи та інші матеріали, пов`язанні із здійсненням ним захисту обвинуваченого ОСОБА_5 .
Отже, прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_11 має безперешкодний доступ до всієї інформації, яка містилась на вказаних пристроях, у тому числі про стратегію та тактику сторони захисту в цій справі, а також іншої інформації, що становить адвокатську таємницю.
Заслухавши думки обвинувачених ОСОБА_5 та ОСОБА_6, захисників ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, які підтримали заяву про відвід, думку прокурора ОСОБА_11, яка просила залишити її без задоволення, а також думки представників ОСОБА_12 та ОСОБА_13, які вирішення зазначеного питання залишили на розсуд суду, перевіривши доводи вказаної заяви та матеріали кримінального провадження, колегія суддів дійшла таких висновків.
Можливість неупередженого та об`єктивного розгляду справи є однією із фундаментальних засад здійснення правосуддя.
З метою дотримання цієї гарантії учасники судового провадження наділені правом заявити відвід, який, відповідно до ч. 5 ст. 80 КПК України, повинен бути вмотивованим.
Перелік підстав, за наявності яких може бути заявлено відвід прокурору, передбачений ст. 77 КПК України. Так, прокурор не має права брати участь у кримінальному провадженні: 1) якщо він є заявником, потерпілим, цивільним позивачем, цивільним відповідачем, членом сім`ї або близьким родичем сторони, заявника, потерпілого, цивільного позивача або цивільного відповідача; 2) якщо він брав участь у цьому ж провадженні як слідчий суддя, суддя, захисник або представник, свідок, експерт, спеціаліст, представник персоналу органу пробації, перекладач; 3) якщо він особисто, його близькі родичі чи члени його сім`ї заінтересовані в результатах кримінального провадження або існують інші обставини, які викликають обґрунтовані сумніви в його неупередженості (ч. 1 ст. 77 КПК України). Таким чином, Кримінальним процесуальним кодексом України встановлено вичерпний перелік підстав, за наявності яких прокурор підлягає відводу.
Згідно ч. 4 ст. 80 КПК України, заяви про відвід під час судового провадження подаються до початку судового розгляду. Відвід прокурора під час судового провадження розглядає суд, який його здійснює (ч. 2 ст. 81 КПК України).
На переконання колегії суддів, наведені захисником в обґрунтування заяви про відвід доводи не можуть слугувати підставою для сумніву в неупередженості прокурора ОСОБА_11 у цьому кримінальному провадженні. Відповідна заява містить лише припущення про існування обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об`єктивності прокурора та не підтверджена жодними належними і допустимими доказами.
За змістом ч. 1 ст. ст. 22 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатською таємницею є будь-яка інформація, що стала відома адвокату, помічнику адвоката, стажисту адвоката, особі, яка перебуває у трудових відносинах з адвокатом, про клієнта, а також питання, з яких клієнт (особа, якій відмовлено в укладенні договору про надання правової допомоги з передбачених цим Законом підстав) звертався до адвоката, адвокатського бюро, адвокатського об`єднання, зміст порад, консультацій, роз`яснень адвоката, складені ним документи, інформація, що зберігається на електронних носіях, та інші документи і відомості, одержані адвокатом під час здійснення адвокатської діяльності.
Законодавцем передбачені гарантії діяльності адвоката у зв`язку з виконанням професійних обов`язків, які стосуються заборони будь-якого втручання і перешкод у здійсненні адвокатської діяльності (ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»). Указаний закон також визначає порядок проведення стосовно адвоката слідчих дій, які здійснюється винятково з дозволу суду, і не містить заборони на вилучення певних речей та документів для встановлення і перевірки обставин, які є предметом досудового розслідування з вірогідної причетності адвоката до вчинення кримінального правопорушення.
Здійснення прокурорами нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні за підозрою адвоката у вчиненні кримінального правопорушення, який здійснює захист особи в іншому кримінальному провадженні, де ці ж прокурори підтримують державне обвинувачення, кримінальним процесуальним законом не заборонено та не вказує на їх можливу упередженість у жодному з таких кримінальних проваджень.
Крім того, у колегії суддів відсутні відомості, що з моменту вилучення детективами Національного антикорупційного бюро України в ОСОБА_16 мобільних телефонів та комп`ютерної техніки стороною обвинувачення вчинялись будь-які дії, які б могли свідчити про використання прокурором інформації, отриманої з відповідних пристроїв. Зокрема, після проведення зазначених обшуків стороною обвинувачення у цьому кримінальному провадженні не подавалось до суду будь-яких клопотань, додаткових доказів чи пояснень з такою інформацією.
З огляду на викладене, колегія суддів переконана, що наведені захисником у заяві про відвід обставини не свідчать про упередженість прокурора ОСОБА_11 у цьому кримінальному провадженні. Колегією суддів не встановлено підстав, передбачених ст. 77 КПК України, для відводу прокурора, а тому у задоволенні такої заяви слід відмовити.
На підставі наведеного, керуючись статтями 77, 80, 81 КПК України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА:
Заяву захисника ОСОБА_9 про відвід прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_11 у провадженні за апеляційними скаргами на вирок Вищого антикорупційного суду від 01 березня 2023 року у кримінальному провадженні № 52019000000000504 від 18 червня 2019 року - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: ОСОБА_1
Судді: ОСОБА_2
ОСОБА_3